Přece se to nevyhodí

Přece se to nevyhodí https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379545/bmid_prece-se-to-nevyhodi-083-379545.jpg 4 17 5

Tento špalíček veršů a báchorek z imaginativního pera Anatola Svahilce, předního pábitele a životabudiče české slam poetry, obsahuje jeho majstrštyky z let 2016 a 2017, která strávil jak jinak než rozesmíváním posluchačů od Aše po Košice. Motiv cesty se prolíná všemi básněmi, byť jde třeba o putování tetovací jehly po kůži či karambol na eskalátoru. Anatol táhne s ptáky, prchá z Golgoty, ztrácí se v Moskvě, odchází do důchodu, kolonizuje kosmos a vůbec akčně rozvíjí svou jedinečnou migrační poetiku. Ve své nové sbírce je intimnější i angažovanější – brojí v oblasti genderových práv a zasazuje se i na poli vlasových cibulek či samohany. Anatologie Přece se to nevyhodí není žádný laciný recyklát, nýbrž papírový pomník trvalé udržitelnosti svérázného vypravěčství a praštěného humoru.... celý text

moonell
03.05.2023 4 z 5

Jasně, že tomu bez přednesu něco chybí, ale Vaškův hlas mám po všech absolvovaných slamech zaražený v uších jako třísku pod nehtem, takže jsem se celkem bavila i různými vlastními imagivariacemi. Anatol na hraní do každé domácnosti.

indyka
26.09.2021

Tištěné verze slamů jsem se naučila nehodnotit hvězdičkami - bez přednesu na pódiu tomu prostě něco chybí, ale to neznamená, že jsou ty texty špatné. A zrovna Anatolovy texty jsou skvělé, jen to prostě během čtení působí neúplně, když už je znám.

Nicméně - Anatol je opravdu mistr jazyka a studnice nevšedních spojení a významů, kreativní energie a ohromné znalosti různých oborů z textu přímo stříkají a já jsem ráda, že někoho takového na umělecké scéně máme.

hermína14
02.04.2021 4 z 5

Kouzlo chrleného tomu určitě chybí, ale pokud se přes to přeneseme a nejsme líní přeskákat ty nekonečné řádky bez mezipater, můžeme se kochat Svahilcovým slovním driblingem, širokým rozhledem a ohýbáním vět skoro až k prasknutí. A někdy ho v řádcích i řádně uslyšet:). A přeslechnutí odpadá...

Lexand
15.03.2019 2 z 5

Rád jsem si to přečetl. AS fandím, je to ústřední postava slamového obrození v poslední letech u nás. Ale mám-li odpovědět, zda knihy unesou texty vytvořené cíleně jako slam poetry, odpovídám: spíše ne.

ronnie_vrh
29.12.2018 5 z 5

Anatol je prostě skvělý! Je úžasné jeho slamy slyšet, ale ani jejich čtení nemá chybu. Vtipné, výstižné, reflektující nác všechny a naši dobu.

Anatol Svahilec (p)
česká, 1994
2016  88%Emu mele maso
2018  81%Přece se to nevyhodí
2020  96%Motorové sáně

Kniha Přece se to nevyhodí je v