i.stefany i.stefany komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Šikmý kostel jsem dlouho přehlížela, protože jsem si myslela, že by mě nemohl bavit... Nemohla jsem se více mýlit. Od první věty jsem byla unešená... Je to neskutečně čtivým stylem sepsaná kronika o těžkém životě havířů na Karvinsku, o následném česko-polském konfliktu, ale také o naději k lepším časům. Autorka nám umožnila nahlédnout do historie na část dějin, o kterých my Pražáci asi nemáme ani ponětí a dovolila na pár chvil prožívat s postavami jejich životní příběh. Byl to pro mě ohromný čtenářský zážitek. Děkuji, paní Lednická!

15.02.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana je literární skvost české literatury. Co dodat ke knize, o níž bylo již vše napsáno? Nepochybuji o tom, že tahle kniha zůstane již napořád hluboko v srdcích těch, kteří ji četli. Takové příběhy se nezapomínají. Nádherná práce.

22.06.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásná kniha! Silný a dojemný příběh o těžkém životě na venkově, o nesmělé dívce, z které se vlastní vírou stala rozhodná a statečná žena. Život mladé Aničce nachystal více problémů a starostí než komukoliv jinému, a přesto neztratila naději, nezdolnou víru v lepší časy, a ještě dokázala pomáhat všude kolem sebe. Klobouk dolů. Moc jsem si knížku užila a doporučuji. Kdo má rád silné příběhy, nebude se moci odtrhnout.

07.05.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Dechberoucí a ohromující druhý díl Šikmého kostela mě dostal skoro do kolen. Jsem fascinována autorčinou znalostí kraje, nářečím i studiem historie, které přenesla na papír v tak strhujícím podání. Osudy všech postav jsou natolik reálné a uvěřitelné, že ve vás vyvolávají všechny možné emoce, nejvíce však bolest a žal. Je mi moc líto, že jsem se již musela se všemi hrdiny rozloučit, několik dní byli mými nejbližšími, ale jsem šťastná, že mi zvědavost nedala a oba díly jsem přečetla. A také jsem šťastná, že tuto skvostnou kroniku mám doma a ne jen zapůjčenou z knihovny. Dávám 10* a doporučuji jako nejlepší ságu současnosti :-)

11.04.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Míša Klevisová tentokrát vypráví příběh, v němž nefiguruje Josef Bergman, jakožto hlavní vyšetřovatel, ale i tak lehké mrazení vystupuje z každé stránky. Tak jako všechny její příběhy, je i tento postaven na pochroumaných mezilidských vztazích a nechybí mu kriminální zápletka. Rozplétáme zde zamotaný příběh jedné generace žen, který sahá hluboko do minulosti malé šumavské vesnice jménem Jelení Hora. Moc příjemné čtení.

25.03.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Těžko se hledají slova k tak silné a dojemné knize jako je Slavík. Je to další z knih s válečnou tematikou, tentokrát líčící období druhé světové války ve Francii, ale také je to příběh obyčejných a statečných lidí, především dvou sester, z nichž každá bojuje s hrůzami války odlišným způsobem. Příběh vyvolává řadu emocí a konec je opravdu tak dojemný, že se slzám jen těžko bráníte...

01.11.2021 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Ještě než tuhle nesmrtelně krásnou milou knížečku od pana Čapka předám pod stromeček, stihla jsem si oživit roztomilá konání pejska a kočičky. A protože já mám kočičku a neteřinka pejska, doufám, že bude mít kniha o to větší úspěch. Při jejím čtení jsem z dáli slyšela hlas pana Högera. Oběma pánům velké díky.

11.12.2019 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Jsem v šoku. :-) Nemám ráda severské kriminálky ani thrillery, jsou pro mne velmi temné, mrazivé, krvavé a komplikované, ale manžel nedal jinak, než, že tohle musím zkusit. Při počtu stran se mi protočily panenky, ale zaujal mě název knihy, pustila jsem se do ní a jsem nadšená. Perfektní případ Carla Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderové, moc se mi líbil autorův úžasně čtivý a podrobný styl a ocenila jsem, že tu neproteklo mnoho krve. Skvělý příběh Vangerovy rodiny.

01.05.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Mně se Hotýlek moc dobře četl. Paní Mornštajnová píše takovým příjemným lehce humorným vypravěčským stylem, že opravdu máte pocit, jako když vám vypráví babička. Velmi pěkně umí navodit dobovou atmosféru, vykreslit všechny postavy a přisoudit jim lecjaké osudy, které do sebe pěkně zapadají. Opět moc povedené.

30.01.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Dojemný, úsměvný a emocemi nabitý příběh o mezilidských vztazích a přátelství. Ove je nerudný a protivný dědek, ale nenechte se zmást. Ačkoliv to tak nevypadá, mezi řádky čteme o síle přátelství, lásce a citech, které chtěl Ove před námi utajit. Krásný příběh.

29.01.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další perla z pera paní Mornštajnové. Opět se jedná o strhující příběh jedné rodiny vyprávěný dcerou a současně i otcem. Nepřestávám se divit, jak autorka s takovou lehkostí dokáže stvořit tak reálný a napínavý příběh. Obdivuji realisticky vykreslené charaktery postav, jak umí zachytit konkrétní část dějin a věrohodně vybrousit dialogy. Příběh je sice smutný, ale skvěle se čte a já ho úplně vidím před očima. Bohužel, taková tehdy byla doba. Já jsem zase nadšená a jako třešinka na dortu na mě čeká HANA. Doporučuji!

31.05.2019 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Nevím, jak co nejvěrněji popsat co cítím, po přečtení téhle tenké, nýbrž silné knihy. Ta bezmoc, nespravedlnost a beznaděj čiší z každé stránky. A já zuřím. A proč vlastně ??? Neshledala jsem ani jeden jediný maličký důvod k trestům, bití a psychickému ponižování. Nedokážu pochopit, jak můžou vlastní rodiče takhle zprznit dětskou dušičku, navíc tak nadanou a oddanou. Nezbývá než doufat, že boží mlýny melou !!!

14.02.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Velká spokojenost. Autorka své příběhy staví především na hutné psychologii postav, výborně rozpracovává jejich charakterové a povahové rysy a tuhle směsici mezilidských vztahů usazuje do venkovského prostředí. Je v tom tak dobrá, že si umím takovou vesničku plnou "milých sousedů a dobrých přátel" živě představit.

21.08.2021 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Strašně dlouho už se chystám na nějakou Agathu a teď konečně přišla ta správná chvíle. Ještě než znovu otevře knihovna, zmákla jsem tuto výbornou klasiku a jsem nadšená. Moc jsem si vyšetřování užila, hlavně pro tu hutnou atmosféru a nepříznivé okolnosti, nikdo nikam neuteče, Hercule má všechny pasažéry jako na dlani a odhalení na jazyku... Velmi čtivá a napínavá záležitost.

03.05.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

To byla krása. Přesně tohle jsem teď potřebovala, po náročném pracovním tempu se jen tak nechat unášet vlídným inteligentním humorem dědečka Františka, Saturninovými kousky i pořekadly tety Kateřiny. Jo jo, byla ve formě už v roce 1954, z kterého je moje vydání. :-) Seriál je výborný, ale kniha je prostě dokonalá. Jsem ráda, že jsem měla možnost porovnat si knižní verzi s televizní a určitě doporučuji všem, přečíst si originál. Výtečné!

19.04.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Nádherná kniha. Tak lehce a srozumitelně vyprávěný příběh jedné rodiny o tak těžké a bolestné době. Byl to pro mě veliký čtenářský zážitek a určitě nejlepší kniha v poslední době.

27.08.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jako jedna z mála jsem ještě nečetla žádného, tolik opěvovaného Roberta Bryndzu, tak jsem rovnou začala od prvního dílu. Líbil se mi tak, že už jsem objednala další díly. Jediné, co bych mohla vytknout je to stokrát zmiňované oslovení "detektiv šéfinspektor" v každé větě. To se fakt nedalo... (i když mi hned naskočil detektiv šéfinspektor Barnaby). :-) Asi to tak opravdu mají. Jinak velmi povedená a čtivá detektivka a těším se na Noční lov.

04.02.2020 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Knihy Roberta Bryndzy mají neskutečně čtivý styl, tento díl jsem slupla za dva večery. Musím ale přiznat, že od počátku celé této série s Kate a Tristanem mám takový nejasný pocit, že tomu něco chybí. Série s Erikou mě bavila víc, hltala jsem každé slovo. V žádném případě to ale neznamená, že nebudu číst další díly. Jsem zvědavá, kam se budou osudy obou vyšetřovatelů ubírat a jaké s nimi má autor další plány.

28.03.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Námětem se autorka moc neliší od ostatních, zato stylem vyprávění svých příběhů je jedinečná. Zpočátku si musíte na ty krátké úderné věty a spojení zvyknout, ale o to více je pak člověk překvapen, jaký rozměr a hloubku příběhu dávají. Zuzanin příběh mě okamžitě vdechl, bezmezně semlel, aby mě na konci vyplivl totálně zničenou a emocionálně rozervanou. Takový příběh rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji.

29.03.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

I já se připojuji k těm, kterým nová kniha Aleny Mornštajnové tak moc nesedla. A to jsem se na ni tolik těšila... Možná jsem ovlivněna jejími minulými skvělými díly, tady jsem se prostě do čtení musela hodně nutit. Přestože jsem toto období zažila jako školou povinná a určité věci si pamatuji, nebavilo mě to...

24.06.2021 3 z 5