Horal123 Horal123 komentáře u knih

Afghánec Afghánec Frederick Forsyth

Autor se opět věnuje geopolitickým tématům, špionáži, mezinárodní bezpečnosti, tajným službám, zkrátka typický Forsyth. Dávám pět hvězd, i když dle mého soudu za Šakalem pokulhává. Ne, že by byl Afgánec špatný, to určitě ne, ale Šakal je prostě nedostižný.

14.06.2023 5 z 5

Zápisky z dob pokroku Zápisky z dob pokroku Jan Hlach

Přestože autor prožil těžké časy, humor ho neopustil. Zejména povídky z vojny jsou velmi vtipné.

19.05.2023 5 z 5

Pád nebes Pád nebes Reinhold Messner

Pro Messnera docela netypická kniha, protože nepsal o své bohaté horolecké kariéře, ale o historii dobývání Matterhornu v 19.století.

13.05.2023 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

O této knize mohu mluvit pouze v superlativech. Jestli nějaký současný český autor/ka umí psát, tak je to Karin Lednická.

30.03.2023 5 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Nemůžu jinak, než dát 5 hvězd. Člověk by po přečtení málem nasadil tenisky a vyrazil běhat, než by si zase uvědomil, že ho vlastně běh jako takový nebaví :-). Ale vážně, kniha se mi moc líbila jak po stránce obsahové, tak i stylistické. Vůbec se nedívím, že se jedná o světový bestseller.

10.02.2023 5 z 5

Pašeráckou stezkou z Tibetu Pašeráckou stezkou z Tibetu Jana Kopecká

Pěkná jednohubka na nedělní odpoledne. Před paní autorkou smekám, za její nespornou odvahu a mladickou nerozvážnost. Do toho ilegálního treku mezi Tibetem a Nepálem šla po hlavě a vyšlo jí to. Nutno dodat, že celý tento výlet byl pochodem po hraně ostrého nože. Dopadlo to dobře, ale nemuselo.

24.01.2023 4 z 5

Na motorce kolem světa Na motorce kolem světa Vojtěch Lavický

Lepší, než jsem očekával.

21.01.2023 4 z 5

Ve stínu duhy: Příběh o životě v Pákistánu Ve stínu duhy: Příběh o životě v Pákistánu Marcela Müllerová

Pro mně velmi obohacující. Úplně jiný pohled na Pakistán a jeho obyvatele, než jaký poskytují turistké průvodce nebo wikipedie. Napsáno formou deníku, stylisticky velmi povedeně a čtivě. V některých situacích mi sice chování autorky nebylo úplně sympatické, ale neodsuzuji ji za to, protože musela být často pod tlakem. Život v Pakistanu, kde zejména bílým cizincům hrozí neustálé teroristické útoky, je pro cizince určitě těžký. Nadruhou stranu se z knihy nemůžu zbavit dojmu, že se bílí k místním chovají často povýšeně. Autorku obdivuji za to, jak rychle se naučila plynně mluvit urdsky.

13.01.2023 5 z 5

Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Ondřej Kundra

Skvělá novinářská práce.
Naprosto se stotožňuji s komentářem Riliana, viz. níže. Jen bych se opakoval.

03.01.2023 5 z 5

Příběhy nejen zlatých jelenů z Libavé I. Příběhy nejen zlatých jelenů z Libavé I. Jan Jeniš

Autor je vynikající myslivec a jelenář.

03.01.2023 5 z 5

Ruce líbat Alexandu Solženicynovi za toto dílo. Ne, že by se jednalo o literární lahůdku, ale ten obsah by nikdy neměl zapadnout v zapomění a musí být pro nás navždy varováním. Temná bolševická síť se v rámci posilování vlastní moci v Rusku dopustila masivní genocidy na vlasním národě ! Popraveno bylo více než milion ( ! ) lidí, gulagy prošlo dalších 10 milionů. To je holý fakt. Historici naznačují, že skutečná čísla mohou být ještě větší. Smyšlené procesy, mučení, hromadné vraždění, otrokářské praktiky v lágrech. Taková byla realita rudé vlajky. Alarmující je, že mnoho Rusů dnes nevnímá toto období svých dějin negativně a Sovětský Svaz je pro ně stále něco Velkého. Proboha, milión popravených za nic... Jaký argument ještě předložit. Jen hlupáci se nepoučí z historie.

Tuto knihu určitě doporučuji, a to zejména těm, kteří dnes na Václaváku volají po starých časech a po sblížení s autokratickým Ruskem.

07.11.2022 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Tak toto je velká pecka. James Clavell z vlastní zkušenosti dobře znal asijské prostředí a v Šogunovi toho skvěle využil. Kulturní odlišnosti starého Japonska a Evropy z koloniální éry jsou v knize velmi dobře popsané. I přes tuto kulturní propast měli tehdeší Japonci a Evropané jedno společné. Totiž boj o politickou moc všemi prostředky. A to je v knize skvěle popsané.

01.10.2022 5 z 5

Pohřbeni v oblacích Pohřbeni v oblacích Amanda Padoan

Rozhodně dobrá kniha, která poskytuje mimo vylíčení tragických událostí na K2 i vhled do kultury a života Šerpů, Bhoteů a pakistánských Šimšalanů. Bez nosičů by nákladné expedice jen těžko dosáhli himalajských či karakoramských vrchlů. O to více oceňuji výkony opravdových horolezců, kteří jsou shopni dosáhnout osmitisícovek alpským stylem bez podpůrného týmu a bez umělého kyslíku.

01.10.2022 5 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Naprostá šílenost. Nejzhoubnější forma komunistické ideologie sloužící pár vyvoleným elit na úkor milionů Severokorejců přežívajícím ( nebo "nepřežívajícím") v naprostém hladu a strachu. Jakákoliv totalita je zlo a je jedno jesti jde o fašismus, komunismus, nebo třeba putinismus. Princip je vždy stejný. Masivní propaganda + likvidace odpůrců. Porušování lidských práv se děje skoro na celém světě, ale v případě Severní Korei už ani nelze mluvit o lidských právech nebo o zbytcích lidské důstojnosti vůbec. Co se týká knihy jako takové, nemá cenu ji hodnotit po literární stránce, ale je nutné jí brát zejména jako svědectví o neživotě v takzvané Korejské "lidově-demokratické " republice.

11.09.2022 5 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Pan Mitrofanov dobře věděl o čem píše. Ta fakta v knize jsou síla.
Před válkou na Ukrajině jsem Rusku dával šanci, aby se v mojí mysli rehabilitovalo. Mylně jsem se domníval, že se Rusko pomalu, ale přece jen vydává kulturně a mentálně směrem do Evropy. Byl to ode mě velký omyl. Je cosi odlišného v povaze ruského národa. Svoji frustraci z ekokonomicky vyspělého Západu a hlavně z Ameriky, léčí svojí okázalou, leč domělou velikostí. Svoji tragikomičnost si ale neuvědomují. Všudypřítomná ruská propaganga udržuje v lidech pocit, že jsou součástí velikého státu, před kterým se klepe strachy celý svět. Knížka mi poodhalila jaké zde vládnou poměry, jak přemýšlí běžný Rus a jaké jsou historiké aspekty, proč tomu tak je. Šílené poměry zde přetrvávají už 500 let. Život jednotlivce tu nikdy něměl velkou cenu. Po přečtení této knížky si myslím, že tento stát ještě není zralý na opravdovou demokracii a že by se na tom v dohledné době něco změnilo.

01.09.2022 5 z 5

Výstup – ctižádost pohřbená na Everestu Výstup – ctižádost pohřbená na Everestu Anatolij Nikolajevič Bukrejev

O tragických událostech, které se staly v roce 1996 na Everestu toho bylo napsáno hodně. Nejznámější je asi kniha od Jona Krakauera, který byl jeden z přeživších členů expedice. Ve své knížce mimo jiné hledá odpovědi na otázku proč tato expedice skončila smrtí několika horolezců a spekuluje o odpvědnosti jednoho z vůdců Anatolije Bukrejeva, který byl najmut jako profesionální vůdce, který má na bezpečnost klientů dohlížet. Ten, jelikož se cítil pošpiněn Krakauerovou kritikou, napsal svoji verzi toho, co se tenkrát stalo. Tento spor mezi Krakauerem a Bukrejevem se stal notoricky známým. Pravdou navždy zůstane fakt, že Bukrejev prokazatelně zachránil životy třech horolezců, nehledě na vlastí nebezpečí. Na druhou stranu by k této k záchráné akci možná nemuselo dojít, kdyby Bukrejev místo sólo sestupu do campu 4 zůstal se svými klienty a pomohl jim v sestupu. Další kontroverzení věcí je nepoužití doplňkového kyslíku Bukrejevem. Neal Biedelman, Bukrejevův parťák a kamarád, později uvedl, že bez kyslíku není možné dlouhodobě se zdržovat na vrcholu Everestu a čekat na klienty. Tím zaspekuloval, že Bukrejevovi možná na vrcholu byla zima a proto zahájil sestup. (rozhovor z Biedelmanem z roku 2021 je k vidění na Youtube v AJ) Každopádně doporučuju přečíst si obě knížky a udělat si svůj názor.

22.08.2022 4 z 5

S láskou grizzly. Šest dobrodružných let s hnědými medvědy na Kamčatce S láskou grizzly. Šest dobrodružných let s hnědými medvědy na Kamčatce Charlie Russell

Jedna z nejlepších o medvědech.

25.07.2022 5 z 5

Nájdem odvahu Nájdem odvahu Lenka Vacvalová

Jelikož jsem netušil, že autorka je u nás známá jako účinkující v bezduchých nekonečných seriálech, přistupoval jsem ke knize absolutně bez předsudků. A udělal jsem dobře. Lenka je ve skutečnosti borka a její kniha je fakt dobrá. Kdybych ji měl měl velmi stručně charakterizovat ( knihu), asi bych napsal, že je skrytě motivační. A to nemluvím jen o běhání, ale o přístupu k životu jako takovému a to z ní dělá zajímavou knihu nejen pro dálkové běžce.

10.07.2022 5 z 5

Nikdy nevystoupat na vrchol Nikdy nevystoupat na vrchol Paolo Cognetti

Paulo Cognetti mě snad nikdy neomrzí. Tato kniha sice zaostává za dílem Osm vrcholů v mnoha ohledech, ale i tak zde nalezneme autorův osobitý styl, v kterém se prolíná popis prostého pozorování jakoby obyčejných okolních dějů s myšlenkami dotýkajících se podstaty bytí. A to vše s himalájskými vrcholy v pozadí.

01.07.2022 5 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Super zpracovaný , ale hodně smutný příběh. Nefandím myšlence, že za peníze lze koupit vše, včetně výstupu na Mount Everest. Kniha popisuje začátek éry komerčního lezení, kdy na Everest začali být "dopravováni" movití klienti, kteří si za to zaplatili. Pro skutečné horolezce na hoře jakoby nezbylo místo. Ani tragediie z roku 1996 nezastavila další příliv platících klientů, kteří způsobili, že everstský basecamp se rozrostl do dnešních gigantických rozměrů a dnes připomíná obří stanové město.
Krakauer vše popsal bez nadsázky, precizně a výstižně.

26.06.2022 5 z 5