Výstup – ctižádost pohřbená na Everestu

Autentický příběh o tragédii na Mount Everestu v květnu 1996, vyprávěný přímým účastníkem jedné z postižených komerčních expedic.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/148255/vystup-ctizadost-pohrbena-na-everes-48q-148255.jpg 4.722
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy, Sport
Vydáno:, Columbus (ČR)

Kniha Výstup – ctižádost pohřbená na Everestu

Rade
24.06.2015

Níže už bylo to podstatné řečeno, tak snad jen dovětek:
Jak moc se liší postava A. Bukrejeva v knize Peklo blízko nebe, ve které je Bukrejev popsán jako horolezec myslící více na sebe a svůj výkon než na své klienty (i ta záchrana 3 horolezců byla tak nějak ve stínu ostatního) a naopak v této knize, kde se jeví jako horský vůdce, který je na výpravě hlavně proto, aby ohlídal bezpečnost výstupu, naplánoval aklimatizační pobyty, a nikoliv pro osobní péči o klienty. Jeho určitá odtažitost vyplývala též z toho, že neuměl moc anglicky. A rozumím i tomu, že američtí klienti se dívali na Rusa, mluvícího lámanou angličtinou trochu svrchu, jak sám píše, zařadili ho spíše k Šerpům, kteří mají zajišťovat servis klientům. Ale zejména je obdivuhodné jeho hrdinství v závěru expedice, kdy zachránil v bouři a vánici zcela sám postupně tři lidi a ještě se vypravil zachránit vedoucího výpravy Scotta Fischera, což se mu ale bohužel již nepodařilo…
Škoda, že po vydání obou knih se válka mezi autory rozhořela ještě víc, a pokračovala dokonce i po smrti A.Bukrejeva.

sumcicka
14.10.2014

Ač se mi více líbí Krakauerův styl vyprávění v Pekle blízko nebe, kdy se kniha čte jako román (a bodejť by také ne, když je její autor novinář), musím říct, že Bukrejevovo vyprávění mi přišlo důvěryhodnější. Proto, jak již tu bylo řečeno, určitě doporučuji přečíst si obě knihy a utvořit si na popisované události na Everestu vlastní názor.

M.Zita
27.01.2014

Jak již bylo napsáno, kniha vznikla jako reakce na knihu Krakauera Peklo blízko nebe a také na jeho článek v časopisu Outside. Tato kniha nám umožní detailně nahlédnout do událostí, které se staly na Everestu v roce 1996 z pohledu jednoho z vůdců Anatolije Bukrejeva. Zjistíme, že i přes drsnou skořápku Kazašského vysokohorského horolezce je Bukrejev citlivý člověk, kterého se velice dotkly události z Everestu a jejich následné rozebírání a hledání viníků v médiích. Také musím souhlasit se starším komentářem v tom, že mi tato kniha připadá věrohodnější než Peklo blízko nebe a to hlavně svojí strukturou a analogickým probíráním faktů. V dodatcích mě velice zaujal přepis výpovědi členů Mountain Madness, který ještě více dokreslil fakt, že se jedná o skutečnou událost se skutečnými lidmi. Stejně jako kniha od Krakauera na mě Výstup velice zapůsobil svojí tragičností a hlavně tím, že se nejedná o smyšlený příběh, tím pádem se od něj lze jen těžko distancovat. Stejně jak jsem psal v komentáři u knihy Peklo blízko nebe, doporučuji si přečíst obě knihy a utvořit si tak ucelenější a objektivnější názor na události z Května 1996 na Everestu.

yueh24
01.04.2013

Skvělá kniha o skutečné události napsaná jako reakce na knihu o stejné tragické události od Jona Krakauera - Peklo místo nebe, Dle mého názoru je kniha od Krakauera záživnější, kniha od Bukrejeva možná pravdivější, nicméně i tak se čte takřka jedním dechem. Bukrejev popisuje osud dvou komerčních výprav na Everest v roce 1996, kde přišla o život řada lidí. Bukrejev se zde podílel jako jeden z horolezců, kteří se pod Everestem v té době pohybovali, na záchraně osob z obou komerčních expedic, které podcenily pod tlakem peněz os klientů rizika výstupu na nejvyšší horu světa.