Horal123 Horal123 komentáře u knih

Marie Antoinetta Marie Antoinetta Michel de Decker

Dovolil by si nesouhlasit s anotací knihy, tedy konkrétně, že jde o román. Jde spíš o literaturu faktu napsanou lehkou formou, pochopitelnou nejen pro historiky, ale i pro obyčejné čtenáře.

15.05.2022 4 z 5

Bílý pavouk Bílý pavouk Heinrich Harrer

Obdivuji odvahu lidí, kteří byli u zrodu alpinismu. Měli nedokonalou výbavu, žádné vyspělé nano technologie, žádné komunikátory, žádnou předpověď počasí po hodinách. Jen těžké okované pohorky, silný vlněný svetr, nepodajné konopné lano a nezdolnou touhu.

20.04.2022 4 z 5

Ruka noci podaná – Základy rodinné a krizové připravenosti Ruka noci podaná – Základy rodinné a krizové připravenosti Václav Cílek

Kniha se mi dostala do ruky přesně v době, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a začalo se mluvit o velké energetické krizi, která může Evropu postihnout. Kniha pro mě tak získala úplně jiný rozměr. Na "prepery" se najednou už nedívám jako na podivíny. Nějaký druh apokalypsy, která by mohla planetu postihnout ( a zřejmě jednou postihne ) nebude pro připravené tak fatální jako pro nás ostatní.
Jinak co se knihy samotné týká. První polovina knihy je se věnujě spíš mentální přípravě. Druhá polovina je naopak nabitá různými praktickými návody a radami, jak v krizové situaci přežít. Inu kdo je připraven, není překvapen.

02.04.2022 5 z 5

Útěk ze Severní Koreje Útěk ze Severní Koreje Blaine Harden

Dobře napsaná kniha, nabitá fakty o válce v Korei a o geopolitické situaci té doby. Popisuje Kim Irsenův strmý vzestup a jeho zrůdné praktiky aplikovaného stalinismu na jedné straně a příběh severokorejského pilota, který touží po životě ve svobodném světe, na straně druhé.Kniha není až tak emocionální jako jiný bestseler na tema KLDR Pchonjanská akvária, ale i tak je dobrá.

05.03.2022 4 z 5

A touhle bombou se musíme rozloučit A touhle bombou se musíme rozloučit Richard Porter

Jakkoliv je Top Gear vtipný a úspěšný pořad, tato kniha je spíš průměrná. Z daného tématu by jistě šlo vytěžit víc.

15.02.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Za mě nejlepší kniha, kterou Ladislav Zibura napsal, přestože to tentokrát není cestopis z krajů exotických. I v tuzemsku je toho hodně k vidění, stačí se jen pozorně dívat. Kniha je napsána s charakteristickým autorovým humorem a vytříbeným literárním stylem, který se mi zdá ještě lepší, než u jeho předchozích titulů.

26.01.2022 5 z 5

Kolem světa Kolem světa Leoš Šimánek

Když se řekne slovo dobrobruh, vybaví se mi tvář Leoše Šimánka. Moc hezký cestopis.

02.01.2022 5 z 5

Nejkrásnější sbírka Nejkrásnější sbírka Miloslav Nevrlý

Je fascinující, kolik krásných a přírodně rozmanitých míst naše malá země a Slovensko nabízí. V této jsou knize ta nejcenější místa zajímavě popsána.
Pana Nevrlého uznávám jako vynikajícího přírodovědce, velkého milovníka přírody a skvělého spisovatele. Je to nadšený ochránce přírody ze staré školy, kterému jde ještě především o ochranu přírody samotné, narozdíl od dnešních nevládních zelených organizací, které ochranu přírody často využívají k dosažení politických cílů.

21.12.2021 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Přečteno díky výzvě 2021. Americká autorka může těžko psát o slovanské duši. Mytologie splácána páté přes deváté. Navíc na můj vkus značně překombinované. Asi tak..

28.11.2021 3 z 5

Do divočiny Do divočiny Jon Krakauer

Krakauerem sepsané skutečnosti o známém příběhu mladíka, který odešel do divočiny hledat sebepoznání, ale místo toho nalezl smrt. Do divočiny na Aljašku vyrazil s naivními představami a s minimem zkušeností. Divočinu nelze podceňovat, zvláště při odloučném pobytu hluboko v ní. Škoda jeho mladého života...

12.11.2021 4 z 5

Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakub Čech

PCT, CDT - to jsou mezi hikery legendární traily. Když nemohl Jakub Čech kvůli lockdownu na AT, vyrazil okolo Česka a ukázal, že divočina může začínat doslova za vrátky. A to je dobrá zpráva, ne ?

22.10.2021 5 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Rozhodně to není čtení pro každého, viz komentáře pode mnou. Prosím konzumenti, nečtěte, nepochopíte. Tuláci, vandráci, horalové, horolezci, přečtěte si Divokého kluka, bude se vám určitě líbit.

22.10.2021 5 z 5

Cesta Cesta Jack London

Kniha syrově popisuje syrový život amerických hoboes z konce 19.století, který si London sám vyzkoušel. Překladatelka v rámci autenticity překladu použila požehnaně slangových slov, o jejichž existenci jsem neměl ani potuchy. Mě osobně to rušilo. Ta autenticita byla na úkor sdělení jako takového. A to je škoda. Jinak Jack London opět potvrdil, že dobrodružství a tuláctví má v krvi. Opět pěje ódu na odvahu, nezávislot a chlapské drsňáctví. Z literárního hlediska kniha není tak dobrá jako autorovy topovky zejména ze Severu.

13.10.2021 4 z 5

A tak tedy jdu... A tak tedy jdu... Jiří Dynybil

Tak jsem to s panem Dynibylem prošel celé. On asi 750 km pěšky a já 450 stránek jeho knihy. A nebylo to zrovna snadné. Na můj vkus je kniha až příliš podrobdá a popisuje trasu, kterou autor prošel opravdu detailně ve stylu: z bodu A jsem šel lesem do kopce, za křižovatkou s velkým duben doprava a pak asi dva kilometry po rovině atd. To bylo pro mě dost únavné, spíš bych uvítal víc emocí, které tato pouť člověku přináší. Ale jinak smekám před výkonem a vůlí, kterou pan Dynybil prokázal vrchovatou měrou a dokázal překonat zdravotní neduhy spojené s jeho věkem a prodělanou nemocí.

23.08.2021 4 z 5

Hory a nekonečno Hory a nekonečno Viktorka Hlaváčková

Cestopis jako žádný jiný. Viktorka je těžký drsňák největšího kalibru. To co dokázala, je neuvěřitelné. I když s některými autorčiny názory nemusím zcela souhlasit, nic to neubírá na tom co dokázala jak na treku, tak i při psaní. Opravdu velmi inspirující. Když máš vytoužený cíl, cestu si najdeš.

22.07.2021 5 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Řekl bych typická Irvingovka, která je plná různých absurdních situací. Až na ten závěr, který byl na Irvinga poměrně velký slaďák.

07.07.2021 4 z 5

Dům z mlhy Dům z mlhy Lubomír Mikisek

Jestli autor chtěl, aby se čtenář zamyslel nad postavením bezdomovců, tak to by se mohlo povést. Ale příběh jako takový, stejně jako forma jazyka, mě nezaujal.

16.06.2021 3 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

(SPOILER) Epilog na starně 304 přesně a hutně vystihuje celou knihu, která se nese v duchu zpovědi milovnice hor, jakou Lucie Výborná beze zbytku je. Autorčin niterní přesah pozvedá tuto knihu vysoko nad rámec běžného cestopisu. To, že je Lucie vynikající rozhlasový moderátor a velký outdoorový nadšenec jsem věděl už dlouho, ale že je to až taková drsňačka jsem netušil.
Takže celkové hodnocení knihy: prostě Výborná.

09.06.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Pro mě čtenářská výzva 2021. V žádném případě se nejedná o červenou knihovnu. Je to spíš sladkobolné romantické drama, velice pěkně napsané. V daném žánru bude patřit jistě k těm lepším.

05.06.2021 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Je to hodně zvláštní kniha. Je to ten druh knihy, na kterou je úplně zbytečné číst recenze. Polovina čtenářů řekne, že ta kniha je o ničem a druhá polovina jí bude vynášet až do nebes. Záleží na tom, jak je kdo v životě nastaven. Já osobně jsem se stěží prokousal první půlkou příběhu, ale druhá půlka mě zcela pohltila.

30.04.2021 4 z 5