Bílý pavouk

Podtitul: Dobývání stěny smrti Autor vypráví fascinující příběh o dobývání severní stěny Eigeru, která je považována za nezdolatelnou. Henrich Harrer, rakouský horolezec a cestovatel, vypráví příběh o svém úspěšném prvovýstupu na Eiger v r. 1938 s dalšími třemi horolezci. Dále připomíná úspěchy a tragédie, které se udály na této vyjímečné hoře, a zdokumentoval všechny významné výstupy na Eiger až do r.1999....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33825/bily-pavouk-33825.jpg 4.353
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Ivo Železný

Die Weisse Spinne, 1999

Kniha Bílý pavouk

gimli35

3,5 *

Po Sedmi letech v Tibetu a Návratu do Tibetu jde o mé třetí setkání s literární tvorbou rakouského horolezce Heinricha Harrera. I tentokrát se mi líbilo, jak zodpovědně a pečlivě autor přistoupil ke psaní svého díla, které je přímo nabité informacemi, a dále mne uchvátilo jeho napínavé líčení dramatických událostí v severní stěně Eigeru, až se mi dokonce lehce potily ruce... A zároveň je i tentokrát znát, že Harrer zkrátka není "profesionálním" spisovatelem; kniha se chvílemi, především v poslední třetině, poněkud vleče. (Překlad Jana Hlavičky je však velmi solidní.)

Protože Bílý pavouk je poslední ze tří autorových publikací dostupných ve fondu pražské městské knihovny, loučím se tímto s Harrerem, jsem mu vděčný, že mne vzal do Tibetu i na Eiger a jeho díla doporučuji k přečtení - i když to v nich literárně sem tam zaskřípe.

kilometr
30.10.2019

Knihu jsem dostal přečtení od kamaráda,který ji zakoupil už jako vyřazenou z databáze knihovny.Velmi dobré čtení.70%.

simonit
27.01.2019

Knížka se mi líbila. Nemá sice příliš žádný děj, spíše popisuje jednotlivé události z Eigeru...přesto to bylo ale zajímavé počtení :) těm, kdo rádi čtou o horách, doporučuji:)

ivana02
23.10.2018

Historie dobývání severní stěny Eigeru mě zajímá, viděla jsem i film Nordwand o pravděpodobně nejtragičtější a nejsmutnější nehodě, která se stala při pokusu o dosažení vrcholu v roce 1935. Sám autor horu zdolal severní cestou o tři roky později ve skupině, která jí prošla jako první. Ví, o čem píše, ale není spisovatel. Onu největší tragédii popsal hned v úvodu a velice krátce. Myslím, že by si zasloužila více prostoru, zvláště když některé méně významné tragické události popisoval až zbytečně velice detailně.
Severní stěna je velice náročná, ale je zvláštní si číst, jak na ní umírají lidé a jiní je pozorují dalekohledy z hotelu... Do půlky hory vede vnitřkem i dráha.
Autor se zabývá i tématem záchrany, zvláště letecké. Mají záchranáři riskovat své životy kvůli lidem, kteří evidentně na to nemají dost sil, hazardují s životem svým i jiných a spoléhají na záchranu? Uvádí konkrétní případy a hned na prvním místě je případ československých horolezců. Ti za záchranu ani nezaplatili...
Autor je horolezec, ale poslední dobou jsou všechny hory zdolány a lidé si vymýšlí jiné způsoby, jak je "dobýt" (ošklivé slovo ve spojení s výstupem na horu). Sjet je na lyžích, skateboardu, nechat se vynést vrtulníkem a pak rychle dolů, zvládnout co nejrychleji za sebou dvě, tři hory... Hrr, honem, rychle, nikde žádná atmosféra ani radost z výstupu.

Szekynka
21.02.2018

za začátku strhující četba o jednotlivých pokusech. Harrerův popis děje opravdu umí vtáhnout čtenáře. Chvílemi jsem si připadala jako kdybych byla na Eigeru taky. Trochu mě později zklamalo, že kniha přechází spíše v chronologii a není to už pro mě tak čtivé.

16.08.2017

Kniha napsaná velmi laskavě, obdivně, nikoho nehaní. Mám po přečtení obrovskou chuť vyrazit do Švýcarska, na zubačku....

kofina
09.05.2017

Pro všechny, kdo mají rádi obecně nejen horolezectví, ale i chození po horách a jejich obdivování. :) Harrer je skvělý vypravěč, díky kterému mi chvílemi běhal mráz po zádech. Jen je škoda, že zde nebylo třeba víc fotek, u skutečných příběhů mě vždy zajímají i tváře zúčastněných.

BobanHo
03.04.2017

Poprvé jsem tuto knihu četl někdy v roce 2013. Pak jsem si severní stěnu Eigeru patřičně prožil osobně a díky tomu byl návrat do knihy mnohem silnější. O historii dobývání legendární stěny asi nikdo nic lepšího nenapsal.
Navíc je text cenný jako svědectví o dobách, kdy lezcům stačilo konopné lano, flanelka s vyhrnutými rukávy a vejce natvrdo - o dobách, kdy bylo nutné objevovat a prošlapovat, ne jen kopírovat - platí to i mimo horolezectví.

Poselství od protinožců
Poselství od protinožců