Bílý pavouk

Podtitul: Dobývání stěny smrti Autor vypráví fascinující příběh o dobývání severní stěny Eigeru, která je považována za nezdolatelnou. Henrich Harrer, rakouský horolezec a cestovatel, vypráví příběh o svém úspěšném prvovýstupu na Eiger v r. 1938 s dalšími třemi horolezci. Dále připomíná úspěchy a tragédie, které se udály na této vyjímečné hoře, a zdokumentoval všechny významné výstupy na Eiger až do r.1999....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33825/bily-pavouk-33825.jpg 4.344
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Ivo Železný

Die Weisse Spinne (1999)

Kniha Bílý pavouk

simonit

Knížka se mi líbila. Nemá sice příliš žádný děj, spíše popisuje jednotlivé události z Eigeru...přesto to bylo ale zajímavé počtení :) těm, kdo rádi čtou o horách, doporučuji:)

ivana02
23.10.2018

Historie dobývání severní stěny Eigeru mě zajímá, viděla jsem i film Nordwand o pravděpodobně nejtragičtější a nejsmutnější nehodě, která se stala při pokusu o dosažení vrcholu v roce 1935. Sám autor horu zdolal severní cestou o tři roky později ve skupině, která jí prošla jako první. Ví, o čem píše, ale není spisovatel. Onu největší tragédii popsal hned v úvodu a velice krátce. Myslím, že by si zasloužila více prostoru, zvláště když některé méně významné tragické události popisoval až zbytečně velice detailně.
Severní stěna je velice náročná, ale je zvláštní si číst, jak na ní umírají lidé a jiní je pozorují dalekohledy z hotelu... Do půlky hory vede vnitřkem i dráha.
Autor se zabývá i tématem záchrany, zvláště letecké. Mají záchranáři riskovat své životy kvůli lidem, kteří evidentně na to nemají dost sil, hazardují s životem svým i jiných a spoléhají na záchranu? Uvádí konkrétní případy a hned na prvním místě je případ československých horolezců. Ti za záchranu ani nezaplatili...
Autor je horolezec, ale poslední dobou jsou všechny hory zdolány a lidé si vymýšlí jiné způsoby, jak je "dobýt" (ošklivé slovo ve spojení s výstupem na horu). Sjet je na lyžích, skateboardu, nechat se vynést vrtulníkem a pak rychle dolů, zvládnout co nejrychleji za sebou dvě, tři hory... Hrr, honem, rychle, nikde žádná atmosféra ani radost z výstupu.

Szekynka
21.02.2018

za začátku strhující četba o jednotlivých pokusech. Harrerův popis děje opravdu umí vtáhnout čtenáře. Chvílemi jsem si připadala jako kdybych byla na Eigeru taky. Trochu mě později zklamalo, že kniha přechází spíše v chronologii a není to už pro mě tak čtivé.

16.08.2017

Kniha napsaná velmi laskavě, obdivně, nikoho nehaní. Mám po přečtení obrovskou chuť vyrazit do Švýcarska, na zubačku....

kofina
09.05.2017

Pro všechny, kdo mají rádi obecně nejen horolezectví, ale i chození po horách a jejich obdivování. :) Harrer je skvělý vypravěč, díky kterému mi chvílemi běhal mráz po zádech. Jen je škoda, že zde nebylo třeba víc fotek, u skutečných příběhů mě vždy zajímají i tváře zúčastněných.

BobanHo
03.04.2017

Poprvé jsem tuto knihu četl někdy v roce 2013. Pak jsem si severní stěnu Eigeru patřičně prožil osobně a díky tomu byl návrat do knihy mnohem silnější. O historii dobývání legendární stěny asi nikdo nic lepšího nenapsal.
Navíc je text cenný jako svědectví o dobách, kdy lezcům stačilo konopné lano, flanelka s vyhrnutými rukávy a vejce natvrdo - o dobách, kdy bylo nutné objevovat a prošlapovat, ne jen kopírovat - platí to i mimo horolezectví.

laubrino
27.01.2017

Prvni cast je nejzajimavejsi. Dal se pak stridaji hlucha mista s napinavymi pribehy. V knizce by mohlo byt vic grafiky, fotek.

maly1929
18.12.2016

Dobrej je jen zacatek, konec nic moc