Cesta

Nenápadná ale velice krásná kniha povídek z tuláckého období Jacka Londona. Obsahuje 9 povídek které nádherně popisují Ameriku na konci 19.stol a svým autentickým vyprávěním předčí i Kerouaca. Kdo nečetl o Hobousech kteří jezdí na nápravách a střechách transkontinentálních rychlíků tak má z pera tohoto mistra jedinečnou možnost si to vychutnat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28485/cesta-X5e-28485.jpg 466

The Road (1907)

Literatura světová
Vydáno:, Práce

zapálenýčtenář
03.10.2017

Ze začátku mě kniha nadchla. Lidé kteří se rozhodli cestovat tímto způsobem si zasloužili být zdarma svezeni. Byl to výkon. Oni hodní odivu. Touha po dálkách a po poznání je omámila natolik, že byli ochotní riskovat svůj život.
Až popis pobytu ve vězení a líčení plavby po řece mi ukázalo, kdo ti lidé byli. Bezohlední, amorální. Nebo jen ta parta co se k ní "vyfouknutý ze skla" vždy rád přidal - protože "musel".
Chápu, v první řadě můj život a v druhé životy ostatních.
Je ale nutné drtit cizí ruce pendrekem, abych měla s čím šmelit? Pro výstrahu shazovat lidi ze schodů? Okrádat v době krize důvěřivce a naivky kvůli pití smetany a vaření kávy v mléce? Londonovi se příčila nesvoboda s jakou byl odsouzen, za to že si prohlédl vodopády. Mně se příčí arogance s jakou jedná s " hloupějšími, pomalejšími," protože může.
Po přečtení celé knihy mám na ty co naskakují za jízdy na vlak i na pana Londona zcela jiný názor. Třeba je to ale jen dobře vylhané. V tom případě knihu doporučuji.
Dobře napsaná a ten slang..
Nebýt obsahu, seženu si vícero překladů a budu se jimi bavit. Prý se překlad měnil dle kulturního kontextu.

toni-az
12.05.2016

Kdo lže, ten krade! Jack London zřejmě oboje. A ještě se divil, že ho zavřeli.

Na jednu stranu zajímavá sonda do života tuláka, na druhou stranu dosti zmatená kompozice a často se opakující popisy jízdy na vlaku a utíkání před policií. Pro mě méně povedený předobraz Na cestě od Kerouaca. Vzhledem k překladu z roku 1923 je to zejména zajímavá lingvistická exkurze do sto let staré historie.

veneta
25.01.2016

Vtipné a kdo rád slang, tady si užije!

Mijagi
08.06.2015

O několik desítek let dříve napsaní Kerouacovi Dharmoví tuláci a Na cestě. Jiný styl, žádný zen-buddhimus ani alkohol či drogy, ale stejná myšlenka žití v přítomném okamžiku a zachování si svobody prostřednictvím toulání. Nevím, do jaké míry je tato útlá autobiografie pravdivá, přece jen Jack London na několika místech vyzdvihuje svůj um mystifikace, kdy ho např. smyšlené dobrodružné či srdceryvné příhody zachránily od hladu nebo vězení, nicméně její četba pro mě byla velkým zážitkem. Doporučuji první český překlad z roku 1923, archaické výrazy a jazyk dávají textu tu správnou atmosféru něčeho, co se odehrálo již kdysi dávno.

Kubasino
15.05.2015

Krásná a svým způsobem nedoceněná kniha. Bílý Tesák a Volání divočiny zná každý, ale Cestu zná na můj vkus málo lidí. A je to škoda. Tohle Jackovo putování je okouzlující a i díky svému rozsahu je stravitelné i pro nečtenáře. Rozhodně můžu doporučit.

Holden
30.09.2014

"Vydal jsem se na cestu, protože jsem musel. A protože jsem v kapse neměl ani vindru, cestoval jsem načerno. Práce mi nevoněla, byl jsem prostě takový, nechtěl jsem trávit život někde ve fabrice nebo v docích nebo kde já vím ještě. Trampovat prostě bylo pro mě snadnější, a tak jsem to zkusil.

Tenkrát jsem ještě nečetl Ztracený ráj, ale později jsem plně pochopil Miltonovo Lépe je panovat v pekle, než sloužit v nebi. Byl jsme si jist, že velcí duchové se pohybují na stejných cestách..."

Holden
30.07.2014

TomasP
22.01.2014

Moje první knížka od Londona a myslím si, že rozhodně povedená. Krátké povídání o tuláckém životě samotného autora hezky doplněné typickým slangem (kolikrát člověk musí hodně přemýšlet, než mu docvakne, co jaké slovo znamená). Už se těším další autorova díla.

lushi
12.06.2013

Cesta mě bohužel moc nebavila. Někde jsem četla, že se Cesta + Tulák po hvězdách + Démon alkohol považují za cestovatelskou trilogii. Tulák po hvězdách i Démon alkohol se mi hodně líbili, proto jsem se s nadšením pustila i do Cesty.
Ale upřímně, popis cestování nákladními vlaky mě nijak nezaujal. Kromě tohoto (a popisu podobných způsobů cestování) a dobrodružných příběhů vycházejících z cestování kniha nic nenabízí.