Hory a nekonečno

Viktorka se během své sedmiměsíční cesty vydala pěšky přes Kavkaz od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Azérbájdžánu. Kniha je plná veselých i napínavých příběhů a rozhovorů s místními obyvateli, doplněných pozorováním toho, jak se při osamělém čase v horách proměňuje poutníkovo vnímání věcí a životních hodnot. Dozvíte se, jak se autorka vyrovnávala s pozorností, kterou osamocená žena na cestách vzbuzuje, se strachem, hladem, nepřízní počasí a byrokracií. „Je to kniha o člověku, který tyto fascinující země pod Kavkazem prošel, bavil se tu s lidmi, vzdoroval dešti, horám i vlastní slabosti. Potýkal se s nejistotou a nepohodlím, a šel dál. Taková cesta má prostě svůj smysl.“ píše spisovatel Aleš Palán. V doslovu ho doplňuje filosofka Anna Hogenová: „Mezi ty, kteří jsou živou vodou naší každodennosti, patří i Viktorka Hlaváčková se svým vyprávěním, jehož rezonováním je jediné: člověk je jen rozhovorem a jde jen o to, aby tento rozhovor byl opravdový a nikoli jen trapným zážitkem, který se dá koupit.”...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457856/big_hory-a-nekonecno-9NU-457856.png 4.6106

Kniha Hory a nekonečno

Jindřich304
předevčírem

Jedna z nejkrásnějších knih jaké jsem v poslední době četl. Nedokázal jsem ji přečíst "jedním dechem", protože hodně kapitol obsahuje myšlenky nad kterými se sluší se zastavit a zamyslet. Není to prostě jen "cestopopis", ale komplexní esej o přírodě, divočině a duši člověka. Určitě se k ní brzy znovu vrátím a kapitoly plné pozoruhodných myšlenek budu pročítat pomalu a pozorně. Každopádně Viktorčin způsob cestování je obdivuhodný a 99 % mužů by na to neměl koule. Ani já ne.

roman9739

Velevážená Viktorko z Československa, napsala jste nesmírně poutavý, čtivý a hloubavý cestopis, který jsem takřka smlsnul jedním dechem.
Ze srdce obdivuji houževnatost a té tedy máte na rozdávání, jste navíc velmi chytrá a citlivá, takže mezi nejlepší pasáže Vaší knihy patří ty, kdy se zamýšlíte nad hloubkou vesmíru, přírody i lidského konání...
Popisy setkávání s divokými šelmami v sobě nesou prvky Setonova pozorování, což mne utvrzuje v naději, že není tak špatně, jak se obecně usuzuje...
Velice jste mne tímto trekem osvobodila, ukázala mi, že zážitky jsou transcendentní.
V neposlední řadě musím pochválit výtvarné zpracování celé knihy, četba je skutečně komplexním zážitkem!

Jitanes

Zatím asi nejlepší z cestopisů, co jsem četla. Chytrá, vtipná, má to duši, příběh... doufám, že vyjde další. :)

Vendas

Super kniha a Viktirka je borka!!!

roso.mak

Vždy jsem ráda, když někdo jde s kůží na trh a nelení svoje zážitky z cest sepsat do knihy. Zvlášť holka, co se nebojí cestovat sama (to neustálé oblejzání od chlapů by mě asi brzo dostalo do potíží za propíchnutí prasáka stanovým kolíkem) a cestovat nalehko (já bych v jejím spacáku asi zmrzla).

vikidala

Krasne vyjadreni pocitu, ktere vyvolavaji hory i ve mne. Musim priznat, ze mi hrozne vadilo male pismo v knizce. Spatne se mi to kvuli tomu cetlo, dokonce jsem chvili premyslela, ze tak male pismo asi nedam. Ale nakonec jsem si zvykla, zacetla se a byla to krasa :)

Planktom

"Teplá tlukoucí srdce v nehostinné, božsky krásné a chladné krajině."

Tozbee

Tohle si zaslouží uznání a pochvalu. Cestopis jako vyznání a upřímně pojatá odpověď na otázky typu „proč“. Vyprávění o putování, které neřeší převýšení ani vzdálenosti, ale touhy, strachy, motivace a radosti v mnoha podobách. Několikrát jsem uznale zvednul obočí nad kuráží a vytrvalostí autorky, jindy nad pokornou trpělivostí, se kterou poznává co/kdo jí do cesty přijde. Oceňuju svižný jazyk, nadhled, sebeironii, vyprávění o věcech, které si většina lidí nechává pro sebe, a pečlivé grafické zpracování (2. vydání).

Pokud by v budoucnu následovaly další knihy, jsem zvědav, jak budou pojaté, aby tuto prvotinu nevykrádaly.
Moc díky za zážitek a ať to autorce i všem jejím čtenářům šlape!

(P. S.: Mám jedinou výtku, a ta je určena doslovu, který se ke knize absolutně nehodí. Demonstruje rozdíl mezi příjemně civilním a srozumitelným psaním autorky cestopisu a krkolomně strojeným psaním autorky doslovu, kterému naopak místy rozumět téměř nejde.)