Nájdem odvahu

Herečka, moderátorka a vytrvalostná bežkyňa Lenka Vacvalová prekonáva na 770 kilometrov dlhej trase náročný terén i samu seba. Cesta hrdinov Slovenského národného povstania je najdlhšia turistická trasa na Slovensku a zároveň zážitok na celý život. Vedie od Duklianskeho priesmyku na severo-východe krajiny až na hrad Devín na opačnom konci Slovenska. Ultrabeh je náročný, dlhý a vyčerpávajúci. Šestnásť dní plných dažďa, snehu, bahna a bolesti, ale aj nepredstaviteľných zážitkov. Lenka Vacvalová približuje čitateľom svoj osobný príbeh o zdolávaní strachu, každodenných výzvach a nekončiacom hľadaní odvahy. A nie len svojej vlastnej. Súčasne mapuje osudy hrdinov, ktorí padli v Slovenskom národnom povstaní. A žien, ktoré v sebe museli nájsť neuveriteľnú odvahu, aby mohli v ťažkom období povstania pomáhať. „Zastavil sa tam čas. Dukliansky priesmyk sa stal počas druhej svetovej vojny dejiskom krutých bojov. Spomienka na tieto udalosti je tu stále veľmi živá. Ľudia, ktorých pripomína monumentálny pamätník, tu zažili krutosti vojny a len oni a ich blízki vedeli, ako ťažko bola naša sloboda vybojovaná. Na cintoríne pod 28-metrovým kamenným monumentom sa nachádzajú hroby s menami všetkých 1265 padlých bojovníkov, medzi nimi boli i ženy. Tam, kdesi na konci Slovenska a na začiatku Cesty hrdinov SNP, na mieste poznačenom krvou a krutou históriou, sa mi ten malý moment zdal zrazu strašne veľký.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470274/big_najdem-odvahu-mxe-470274.jpg 4.578

Kniha Nájdem odvahu

Mijagi

Lenka Vacvalová v jedné z posledních kapitol knihy píše, že od některých skalních ultratrailistů byla v diskuzích atakovaná tím, že Cesta SNP se zdolává jinak. Přiznám se, že toto mě během prvních stran také napadlo. Ano, tato dálková trasa na Slovensku se dá zdolat bez supportu, případně rychleji atd. Dá se ale zdolat i tak, jak to udělala Lenka, takřka v přímém přenosu, sledována velkým množstvím fanoušků, kteří navíc (a to mi přijde jako největší přidaná hodnota) dokázali přispět v součtu velkou sumou na to, aby onkologicky nemocné děti mohly zažít dobrodružné léto na pro ně připraveném táboře. Tohle je samozřejmě pozitivní, ale nevytváří to samotný čtenářský zážitek. Ten je kromě zajímavého tématu daný především kvalitním slohem (u sportovní literatury to nebývá pravidlem), kdy je autorčino zdolávání Cesty SNP velmi zdařile a nerušivě prokládáno zážitky z jiných závodů, úsměvnými příhodami z běžeckých začátků či exkurzemi do herecké kariéry. Nechybí sebekritičnost ani životní moudra (u sportovní literatury časté), která ale zapadají do kontextu toho, co autorka v průběhu života zažila, a tak místo patosu, kam by tyto pasáže mohly snadno zapadnout, dodávají knize spíše punc „kniha napsaná od (běžeckého) srdce“. Hodnotím jako člověk, který Lenku osobně nezná, ale již se s ní setkal ve starotvním poli několika stovek. Nic takhle dlouhého, jako je Cesta SNP, jsem neběžel, ale určitou představu mám.

soukroma

Zmatečné a sebestředné: autorku neznám a z knihy jsem ani nepochopila, co je zač, že je tak mediálně známá, a co tím chtěla dokázat, že její nápad měl takovou podporu u lidí. O samotné cestě jsem se moc nedozvěděla, stále se přeskakovalo na jiná dobrodružství z dřívějška, a vždy to bylo "já, já, já". Fotky bez popisků byly nanic, a stále v popředí autorka, namalovaná a načesaná, ale vždy se širokým úsměvem a skoro vždy nalehko a v pohybu.
Kniha mi nedala vůbec nic, škoda. 50%

Pistácie

Tuto ženu obdivuju už delší dobu, a to díky sociálním sítím. Její prvotina mě přesvědčila, že to, co dělá, jí hrozně baví a naplňuje. Nechápu, jak někdo může běhat s takovou lehkostí. I když chápu, že je to náročná dřina a mnohdy si sáhne na dno, vytrvá. V této knize je ta cesta popisována tak, že vás to donutí se zamyslet i nad svými sny, u kterých jste zatím nedošli do cíle. Každopádně je hezké vidět, že když člověk dělá něco naplno a pro dobrou věc, tak se k němu druzí neotáčí zády, ale naopak jsou milí, ochotní, chtějí pomoct, zapojit se a být součástí.

SilviiM

Do slova a do písmene krásná kniha krásné autorky. Když jsem začínala s během, dostala se ke mně tato kniha a nechápala jsem, jak toto může někdo zvládnou. Lenka píše i běhá s chutí. Za mě jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Leničko, děkuji a jen tak dál.

xxbarbarelaxx

Tak na tuto knihu můžu říct jedině to, že to byla naprostá bomba! Obdivuji Lenku, že zvládá uběhnout takové vzdálenosti!! Patří jí můj obdiv! Kniha pro mě byla inspirativní a motivující. Mohu jedině doporučit!

Vesina

Jedním slovem PECKA !! Četla jsem hodně knih o běhání a tahle rozhodně patří k těm nejlepším !! Inspirativní a motivující !! Přečteno jedním dechem !!

jana0338

Pěkná motivační kniha , líbila se mi , jak je napsána i celá myšlenka , proč se autorka na cestu vydala . Projití této trasy mám taky na svém bucket listu

Sudin

Lenku sleduji již delší dobu a klobouk dolů před jejími sportovními výkony. Je pro mne inspirací a když se mi zrovna nechce vyběhnout, tak si na ní vzpomenu a jdu.