Nikdy nevystoupat na vrchol

Nikdy nevystoupat na vrchol https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415798/bmid_nikdy-nevystoupat-na-vrchol-ro7-415798.jpg 4 118 29

Co znamená vydat se do hor a nikdy nevystoupat na vrchol? Ve své nejnovější knize Paolo Cognetti vypráví o cestě jako touze po sebepoznání, o kroužení kolem smyslu vlastní pouti, o úniku i návratu, o snaze nechat se fyzicky prostoupit krajinou. Literárně pojatý cestovní deník Nikdy nevystoupat na vrchol zachycuje jeho zážitky z expedice do nepálského Dolpa, na niž se vydal koncem roku 2017 jako čtyřicátník, který se musí vyrovnat se skutečností, že definitivně překročil hřeben mládí a zpátky nevede žádná stezka.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Senza mai arrivare in cima , 2017

petrucha86
13.10.2023 5 z 5

Další balzám na duši od Cognettiho.

Disease
11.10.2023 3 z 5

Ja tam sice tentokrat osobní prožitek, nicméně je to cestopis, čili mi tam chyběl silnější příběh nebo alespoň zajímavé postavy.

strana1-100
29.09.2023 5 z 5

Na jaře jsem byla v kině na filmu Osm hor a líbil se mi. Rozhodla jsem se tedy od Cognettiho i něco přečíst. Z nějakého důvodu jsem nabyla dojmu, že tato knížka je o prožívání odchodu mládí a příchodu středního věku. Proto jsem se pro ni rozhodla. Ale ačkoli autor několikrát zmíní, že mu brzy bude čtyřicet, o tom ta knížka není.
O čem tedy je? O putování, lásce k horám, reflexích a sebereflexích... Pro mě je to především knížka velmi klidná, až meditativní, a to se mi na ní líbilo. Jít, rozjímat. A ačkoli rozumím tomu, proč měla pro autora význam návštěva Nepálu a jeho starých kultur, já dnes knížku dočetla ve starých lomech, kde českou trávu prosvěcovalo mezinárodní slunce, a sílu krajiny i klidu jsem cítila zrovna tak.

freejazz
25.08.2023 4 z 5

po skvelom opuse osem hôr to nebolo až také silné, ale kniha dáva zmysel. cesta, hľadanie, vnímanie, pochopenie...
a je fakt, že vystúpiť na vrchol nemusí byť tá naozaj najdôležitejšia méta. koľko ľudí zostalo pod vrcholom, aby istilo tých, čo tie posledné metre zdolali. sú to bezmenní hrdinovia, na ktorých stojí svet. pekná novelka na zaamyslenie.

Imor
24.12.2022 5 z 5

Když budu troufalá a půjčím si slova Paola Cognettiho, určitě se nebude zlobit.
"Bylo mi v té knize tak dobře, že se mi po ní začalo hned stýskat." Ano tak to je a nejen po této knize, která mě přenesla do krásných hor, ale i po všech další, které jsem letos od tohoto úžasného spisovatele přečetla.

jana0338
14.10.2022 4 z 5

Můj oblíbený autor - opět nezklamal . Úžasná kniha plná zamyšlení a přírody .

netopýr088
19.08.2022 2 z 5

vata s kvapkou alkoholu

Horal123
01.07.2022 5 z 5

Paulo Cognetti mě snad nikdy neomrzí. Tato kniha sice zaostává za dílem Osm vrcholů v mnoha ohledech, ale i tak zde nalezneme autorův osobitý styl, v kterém se prolíná popis prostého pozorování jakoby obyčejných okolních dějů s myšlenkami dotýkajících se podstaty bytí. A to vše s himalájskými vrcholy v pozadí.

Anna27
08.06.2022 4 z 5

Cognettiho knihy mám ráda. Umí čtenáře vtáhnout sebou do lesa, na hory, kamkoliv. Když čtu jeho popis krajiny, připadám si, jako bych tam byla taky. Za mě rozhodně stojí za přečtení.

Jirikk
22.02.2021 5 z 5

Příjemná, smysluplná četba přesně to co jsem čekal od Cognetiho.. Poučná a plná zamyšlení.
Knížce asi jen lze vytknout že nebyla doplněna fotkami.. Škoda

TheCiko5
16.02.2021 3 z 5

Velké množství citací a odkazů na mistra Mathiesenna. Přijde mi, že na úkor názoru Cognettiho. Deník? Povídka? Novela? Román? Netuším. Rozumím, někdy stačí se trochu zasnít a zapnout představivost (a napsat "něco"), ale někdy je třeba tomu dát poněkud jasnější kontury a formu (a napsat knížku).

Easenka
19.01.2021 3 z 5

Příběh Paola Cognettiho jenž inspiruje k hledání vlastní cesty v Himálaji. Kniha nás provází jeho cestou, myšlenkami, zážitky i pocity. Kniha je obohacena o kresby autora z této dobrodružné cesty.

Gabi13
22.11.2020 5 z 5

Ach. Chtela jsem dát ještě méně hodnocení, protože mě rozmlsaly knihy Paola předešlé, ale závěr knihy na mě zase zapůsobil, tak jak kniha má. Vcitění se do momentu tady a teď, do pocitů a situací spojených s cestou do vysokých hor. Děkuji opět za tolik prožitku, které během čtení mám.

Katela
17.11.2020 5 z 5

Utlá knížka, kterou bych si klidně vzala s sebou do hor místo Sněžného levharta.

ibs
11.09.2020 1 z 5

Take obycajne vyrozpravanie sa, oproti prvym dvom “horskym” kniham - vcelku sklamanie.

MakiMel
16.06.2020 5 z 5

Pokud se chcete zpomalit a nadechnout, tak je to ta skvělá knížka. Už jen když jsem ji otevřela, měla jsem pocit, že medituji, až mi bylo líto, že už končí. Je o putování sama k sobě, ale ne v tom moderním duchu, kdy se cestovatel změní úplně o 180 stupňů, spíš o uvědomění si některých drobností, o doplnění mozaiky života, o naťuknutí některých problémů Tibetu apod. Rozhodně stojí za přečtení.

Jizi
11.05.2020 3 z 5

Krásná jednohubka z jedné cesty, kterou ale spolknete dřív, než si pořádně uvědomíte, jak chutná a další už bohužel není. Je nám líto.
Je to vyprávění o himálajském treku, o přátelství, o boji s vlastním těle a jeho slabostmi, o lidech (a zvířatech), které na takové cestě potkáte, trochu o tradicích, trochu o životě tam nahoře, tam daleko...
Óm mani padme húm

(Je mě trochu cynicky po přečtení doslovu napadlo, jestli útlá knížka nevznikla jen proto, že se autor rozhodl krapet vytěžit slávu, které se mu konečně dostalo, protože budovat z ničeho zero waste penzion uprostřed Alp je určitě dost drahá sranda...)

hajrys
04.05.2020 4 z 5

Tentokrát to nebylo docela ono. V podstatě jen autorovy myšlenky a citace z knihy Sněžný levhart. I když ta krása Cognettiho jazyka je tam stále. Pochvala pro překladatele.

Jorgito
22.03.2020 3 z 5

Asi nejslabší z jeho "horské trologie", možná proto, že tentokráte to nejsou italské Alpy ale daleké Himaláje, nekonečné, rozhodně se mi ale líbilo vysvětlení různé symboliky, třebas všudypřítomné praporky jako symbol vládce tamějšího prostředí - vítr

Boboking
19.03.2020 3 z 5

Další kniha ze světa hor italského autora. Vlastně deník z jeho cesty do Himaláje, který uskutečnil jako poctu ke knize Sněžný levhart. A taky zamyšlení, co my, Evropané, vidíme tak zázračného na Himaláji, Tibetu atd.

příroda italská literatura hory a pohoří

Paolo Cognetti
italská, 1978
2017  85%Osm hor
2018  83%Divoký kluk
2022  84%Vlčí štěstí
2019  75%Nikdy nevystoupat na vrchol
2018  69%Sofia vždy chodí v čiernom

Kniha Nikdy nevystoupat na vrchol je v