hermína14 hermína14 komentáře u knih

Srdce včely má pět komor Srdce včely má pět komor Helen Jukes

Poodstoupit a podívat se na jiná společenstva, druhy, skupiny a hledat souvislosti a spojitost je mnohem výhodnější (a těžší), než se upnout k rozdílům. To kniha s krásným názvem připomněla mně.
"Na myšlence sdílení života s někým jiným je cosi děsivého."
"...že věci se hýbou a mění bez ohledu na to, co děláte vy."
"Ale pokud si mám vybrat mezi odstupem a nepředvídatelným a úzkostným lpěním (které nás vystavuje bolesti, ztrátě a nedokonalým interpretacím, ale zároveň i radosti, putování a novým setkáním), pak tedy nevím, co zvolit."

28.11.2022 3 z 5

Extáze: Román o Almě Mahlerové Extáze: Román o Almě Mahlerové Mary Sharratt

Chvílemi mě rozčilovala, ale záviděníhodná byla ta její čirá upřímnost; k sobě samé, ke čtenáři:) a nakonec i k onomu ztracenému nepraktickému Gustavovi. Když si po letech žalostných vynadali, rozsvítilo se slunko (s paprsky Freuda). Hudba v hlavní roli a věty v doslovu nechaly knihovně vyblednout červenou barvu.
"Kam se poděje má energie, moje sny, mé vášně, až se naučím být rozumná?"
"I pokud jsem špatný člověk, jsem sama sebou."

13.11.2022 4 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Mezi dřinou, chudobou, nemocemi a katastrofami se táhne nitka laskavosti, pochopení i okouzlení. Osudy jsou protkané vírou, pokorou, vtipným hašteřením a moudrou neústupnou silou. Proto je konečným "verdiktem" místo hrubosti půvab.
"... slova by měla mít stejný význam bez ohledu na to, kdo je pronáší."
"Čím prostší jsou slova, tím větší mají význam."

29.10.2022 4 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Pokud by ten příběh vyprávěl starý zkušený Ir, bylo by to peklo a zmar. Dětskýma (nemocnýma) očima je to celé barevné jako přes různá sklíčka; Frankie klouček vypráví kuřátkově žlutě, desetiletý modře nadějně a zodpovědně, poté červeně vášnivě...a když je mu opravdu úzko, přidá vtipný filtr...
"Poradil by mně anděl na sedmém schodu, co mám dělat, když si nevím rady?"
"Tohle je moje žena. Třebaže je Irka, nevypadá na to, díky Bohu."

17.10.2022 4 z 5

Boží a jiná muka Boží a jiná muka Tereza Boučková

Rozumím té potřebě myšlenky ukládat, uklízet, třídit a opatřit popiskem, ale tento žánr přímo křičí po svobodě, prostoru a solitérství. Každé zamyšlení by se bez těch ostatních mile zatřpytilo a zasloužilo si přinejmenším tiché rozjímání...takto si vzájemně kradou lesk.
"Člověk si má ke všemu vypěstovat ironický postoj, zvlášť pak k tomu, co mu přiroste k srdci."

18.09.2022 3 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Chytře rozbitý kaleidoskop, jehož skládání je rázné, bezohledné a neklidné. Smířlivost a zjemnění většiny linek vytane jen čtenáři; postavy zalité ve svém barevném sklíčku netuší. Je vzácné slepit si takto beze snahy pocit nadhledu:).
"Kdyby nebyla tak paličatá, měla by teď někde hrob, kam by Hana mohla zajít, zapálit svíčku a říct jí: "Promiň, já to nevěděla.""

10.09.2022 5 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Věci, které se nestaly, ovlivnily životy postav víc než jejich skutky. Stačilo málo a ta mírná všudypřítomná nespokojenost a rozladění by tu vůbec nebyly. Jako obvykle vyhrály hory...
"Nečiň nic ve spěchu; soustřeď se na každý krok..."
"Myslím, že chtěla znát pravdu, ale na takové věci se člověk nevyptává přímo. Pro případ, že by se mu dostalo odpovědi, kterou nechce slyšet."

07.09.2022 4 z 5

Já nic, já Mohamed Já nic, já Mohamed Milena Holcová

Zamlouvá se mi způsob takové práce s dětmi i dějinami. Povídat si, nesoudit, nedělat závěry, neukazovat prstem, nenálepkovat ... jen přemýšlet, snažit se pochopit, hledat souvislosti a argumenty, poučit se, zvažovat a při tom všem tiše a nenápadně moudřet.
"A porozumět znamená zklidnit se."
"Chápe, že každá žena potřebuje mít pocit jedinečnosti, vědět, že je milovaná a uznávaná."

24.08.2022 4 z 5

Tyhle fragmenty Tyhle fragmenty Bianca Bellová

Byla to radost. Jako když mluvím s kamarády a každý z nich připomene něco blízkého, pro nás důležitého a hladivého. Ty milé i lehce bodavé doteky vyskakovaly při čtení zpoza každého rohu:). A navíc to pokorné poděkování...
"...věci, které jsou nesdělitelné. Nelze o nich mluvit, jsou nepřenosné, stanou se jenom vám a v danou chvíli a v kombinaci s osobou a počasím a geopolitickou konstelací, která se nikdy nikomu nemůže zopakovat."
"A než estrádu na Nově, to se radši střelim do hlavy."

19.08.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Lehkost a "hlasité" přemýšlení bez čističky:). Hravost mě na tom baví. Být svědkem téměř přehlédnutelné situace a rozvinout z ní svůj příběh dál...nebo blíž. A hudba, smetana všech smetan se zvonky v uších se tady nedají přeslechnout.
"A co mám dělat, když ho mám přece ráda?"
"Stává se ale, že člověk pošlape city druhých, urazí jejich hrdost a přivodí jim nepříjemné myšlenky, aniž by si to sám uvědomil."

15.08.2022 4 z 5

Chci sníst tvoji slinivku (komiks) Chci sníst tvoji slinivku (komiks) Joru Sumino

To běžné poselství má tady přímočarou a čistou podobu. Bonusem je čtení zprava doleva a jeden malý velký zvrat, jenž násobí příběh na druhou.
"I tak s tebou tráví čas. S takovým depresivním asociálem!"

13.08.2022 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Během čtení otupíte. Nic jiného nezbývá, protože odložit knihu nejde. Je čekáním na vzácné okamžiky citlivosti hlavních hrdinů. Karika se zjevil a vzbudil démony historické i ty ve mně. Toužíme víc užitečně se zařadit do jakéhokoli "smysluplného" systému nebo jenom neškodit? Omluvíme zvrácené činy, známe-li všechny souvislosti a pohnutky? Je rozdíl ve zločinu za peníze nebo za pocit úspěchu? Nebo je hlavním hrdinou Strach?
"Dobře, dostaneš ten druhý," zasmála se. "Když se ti líbí tenhle, bude pro mě cennější."

12.08.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Světoběžník a lidumil přistoupil ke své otčině se stejnou úctou a zvědavostí jako k zemím orientu. Nepředjímal a s čistou hlavou nasával...a bystře a vtipně předal. Vypadá to tu jako nádherné místo k životu plné dobromyslných a přejících lidí.
"Pak už mi zbyl jen poslední krok, který sice není uvedený v žádném manuálu, přesto ale řeší většinu technických problémů po celém světě. Zavolal jsem otci."

09.08.2022 4 z 5

Básně na děrné štítky Básně na děrné štítky Radek Malý

Mistři si na sebe potřebují někdy ušít nějaká ta bludiště a mantinely, když si chtějí odpočinout od bezbřehosti. Nebo naopak popojít kousek dál až za obzor?
"Jsou věci, o kterých se nemluví; myslím, že patřím mezi ně."
"Ještě má splnit ústřici usmíření, orangutana opouštění, nutrii nenásilí...orebici samoty"

24.07.2022 5 z 5

Kavárna na konci ulice Kavárna na konci ulice Clare Pooley

Parádní nápad se plazí tak trochu při zemi; u každé postavy i zatáčky přichází "to už někde bylo a mockrát". Jediná čerstvá věc je deník, jehož obsah je ale dost uvadlý. Bouřkové čtení; netřeba přemýšlet ani se bát. Nenápadná touha vběhnout do kavárny a trochu zvířit prach...leč, kde by se tam vzal?
"Mockrát měl s Monikou pocit, jako by neuspěl u zkoušky, o níž vůbec netušil, že ji skládá."
"Šlo o to, žes mě přiměl připadat si tak bezvýznamná."

29.06.2022 3 z 5

Narkopolis Narkopolis Džít Tháil

Na to, co všechno knížka nese, působí neobyčejně křehce a jemně. Postavy nerozvažují, nepřemítají, nepřebírají, jen žijí...a umírají.
"Vracíme se, ale jen když nás milujete."

15.06.2022 4 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Dokud mladým lidem stojí za adaptaci takové perly, není nic ztraceno. Jací jsme schopni být, to je dobré občas si připomenout (obklopeni seberozvojovou literaturou)...
"V následujícím týdnu bude příděl čokolády snížen z 30 gramů na osobu na 20 gramů. To je zpráva dne."

11.06.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Naivita tomu sluší. Starší kamarádky Gaarderova Sofie a Coelhova Veronika by si s Norou určitě měly o čem popovídat. Pakliže přisoudím chvíle, kdy se filozofka s přehledem doptává jako máňa v ušmudlané zástěře, zmatení z "přestupu", můžu být spokojená; přes odhadnutelnost se příběh čte pěkně a člověk z něho vyleze "s nadhledem usmátý".
"Ona se pro tenhle život nehodí."
"Některé pravdy jsou prostě nesdělitelné."
"...milion a milion rozhodnutí. Některá jsou velká, jiná malá. Ale pokaždé, když se rozhodneš pro jednu možnost místo jiné, změní to výsledek."

05.06.2022 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Útěky, mlčení a rituály, které nás mají uchránit před šílenstvím a strachem, nás většinou vyvrhnou z kola ven, trvají-li dlouho a nedáme-li si pozor.
"Cesta domů je vždycky lepší, protože počet lidí se postupně snižuje."
"Je jako já a mám chuť ho za to zabít."

31.05.2022 5 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Umí zpomalit, poklepat na rameno...i na čelo:).
"Čas strávený nicneděláním není nikdy promarněný."

27.05.2022 4 z 5