Narkopolis přehled

Narkopolis
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176151/bmid_narkopolis-176151.jpg 4 45 45

Kniha, jejíž děj začíná v zákoutí opiového doupěte a přilehlém bordelu, představuje řadu nezapomenutelných postav v průběhu tří desetiletí. Je to Dimple, hidžra (žena/eunuch) vyrábějící dýmky; Rúmí, vysoký úředník a manžel, jehož závislostí je násilí; Newton Xavier, opěvovaný malíř, který sice odmítá nekritickou chválu, ale současně po ní touží; pan Li, čínský uprchlík a obchodník; a konečně různorodá směsice básníků, prostitutek, pasáků a gangsterů. Narkopolis, román napsaný poetickou a dojemnou prózou, je zářivý debut, fascinující portrét jedné krásné, leč prokleté generace... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota
Originální název:

Narcopolis , 2010


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Narkopolis. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (6)

hermína14
15.06.2022 4 z 5

Na to, co všechno knížka nese, působí neobyčejně křehce a jemně. Postavy nerozvažují, nepřemítají, nepřebírají, jen žijí...a umírají.
"Vracíme se, ale jen když nás milujete."

Radek99
05.01.2022 5 z 5

Vskutku strhující literární sonda do bombajského podsvětí, do života indických narkomanů i dalších vyděděnců společnosti a jedinců či dokonce celých sociálních skupin stojících na okraji. Popis zlaté éry časů opia a nástup garadu (odpadového heroinu) má své literární kouzlo a skoro se nechce věřit, že jde o autorskou prvotinu. Autorův styl je poetický, často až na hranici magického realismu, v kontrastu s tím ovšem kniha obsahuje velké množství naturalistických pasáží a výjevů a někdy až nepříjemně expresivní popisy násilných scén či sexuálních praktik, opravdu působivý autorský mix...je znát, že Džít Tháil dobře zná reálie a ví, o čem píše...tipuji, že v nejedné bombajské ,,cháně" strávil podstatnou část svého života... PS: Velké uznání zaslouží Libuše Čižmárová za vynikající překlad!


VerčaFF
10.08.2017 5 z 5

Velice zajímavá kniha, a to nejen exotickým prostředím. Je to takový smutný povzdech nad osudem jedné indické generace a nad tím, jak se mění doba. Líbí se mi, že autor své postavy nesoudí, ale ani neoslavuje, spíš představuje realistický portrét jedné společenské vrstvy. Už dlouho jsem nečetla něco, co by na mě tak zapůsobilo.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (25. 9. - 2. 10)

25.09.2013


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Narkopolis v seznamech

v Právě čtených9x
v Přečtených64x
ve Čtenářské výzvě11x
v Doporučených4x
v Knihotéce44x
v Chystám se číst45x
v Chci si koupit16x

Štítky knihy

drogy Indie indická literatura Bombaj

Autorovy knížky

Džít Tháil
indická, 1959
2013  75%Narkopolis