heavy66 heavy66 komentáře u knih

Cujo Cujo Stephen King

Nenávist, láska, rodinná hádka, sex, a pes! Ještě před pár dny dobrosrdečný mazlík, z kterého autor udělal bestii, kterou byste nechtěli potkat ani za vysokým plotem.
Přečtěte si tenhle příšerný horor, zadívejte se do věrných očí svého psího miláčka, a přemýšlejte, zda jste si neměli místo rotvajlera pořídit raději andulky!

09.03.2022 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Léta letoucí jsem k Mistrovým dílům nekritický. Zhltnu, co mi nabídne a nehledám na tom mouchy ani jiný hmyz. Na Pohádce se mi líbila úvodní nepohádková část. Putování alternativním světem bylo na mě trochu zdlouhavé a jednotvárné, postrádal jsem svůj oblíbený ledový dotyk hrůzy v zátylku.
Ale pohádka nemá děti děsit, ale bavit, což činí, takže je to v pořádku!
Pro mě prosím příště nějaké odporné démony nebo psychopaty!

11.04.2024 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Montana, země pětkrát větší než Česko, s jedním milionem obyvatel, pustina plná hor a lesů, v kterých loví sériový vrah, nebezpečná lidožravá šelma. Vidím ten příběh na filmovém plátně. Kmeny stromů, mrholení, padající soumrak, který ruší blikání policejních aut. Ve světle baterek kůže-krev-kosti vyhřezlé z hlíny a bahna. Amatérský detektiv-podivín, dementní vidláci a agresivní policajti. Do filmu by dobře zapadl i ten přepálený konec, nic lepšího stávkující scénáristi z Hollywoodu stejně nevymyslí!

01.07.2023 4 z 5

Muži v offsidu Muži v offsidu Karel Poláček

Milý a laskavý příběh o nejslušnějších fotbalových chuligánech, kteří kdy fandili Viktorce Žižkov a Slávii!
Při čtení nelze nevzpomenout skvělých českých herců, kteří jim dali tváře - Eman Fiala, Jindřich Plachta, Hugo Haas a další.

23.11.2021 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Příběh je to děsivý, když si uvědomíme, že při pochodech smrti v roce 1945 probíhala selekce účastníků stejným způsobem. Remarque má podobné téma v Jiskře života, kde SS vybízejí vězně ke spěchu, protože brána tábora se zavírá. Smějí se a sázejí, kdo z vyčerpaných kostlivců to stihne a kdo zůstane venku navždy. Spisovatel se jenom inspiruje skutečností.

16.06.2023 5 z 5

Posel z Liptákova Posel z Liptákova Zdeněk Svěrák

„No jo. Já končím. Poslední, co dělám, je nějakej Ferdinand, Sarajevo. A pak jdu na odpočinek a přijde novej. Mladej. Ale to bude sekáč, pánové! Ne jako já. Ten se nezakecá… Tak nashledanou!"
Ze Svěrákových slov mrazí, legrace končí. Obecenstvo utichne a klopí oči, aby pan Smrtka neviděl, kdo se smál. Laskavá atmosféra cimrmanovského humoru se mění na mrazivou a zneklidňující.

14.10.2022 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Dnes, v den svátku Petra a Pavla, je dobrá příležitost vzpomenout nejznámějšího díla velkého polského spisovatele Henrika Sienkiewicze. Quo vadis je čistý a vznešený příběh, trochu černobílý, jak se na apokryfní text sluší a patří. Při čtení je lepší nepřemýšlet o excesech katolické církve v dalších staletích, ale pouze naslouchat vyprávění o lásce římského patricije a krásné křesťanky, a utrpení lidí, kteří za víru ve svého Boha dokázali položit život.

29.06.2022 4 z 5

Na výstižný komentář by klidně stačily tři čtyři smajlíky.
Já přidám citát klasika - "přestanete-li pít a kouřit, nebudete ve skutečnosti žít déle, jen vám to tak bude připadat!"
Jediný fungující recept na dlouhověkost, jak předvádí stoletý pohodář Alan, je úplná eliminace stresu, spěchu a špatné nálady!

20.04.2024 5 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Zajímalo by mě, jak autor sbíral odborné informace pro tento román? Těžko to nabral z nějaké učebnice, zřejmě musel strávit na oddělení nějaký čas a koukat patologům pod ruce.
Příběh je jako vždy velmi dobře napsaný, Hailey měl vypravěčský dar od Pána Boha!

09.04.2024 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Chris Carter? Velmistr krvavé řezničiny, správce smrti, anděl zkázy! To, co se mu líhne v hlavě, je pozoruhodně zvrácené. Jeho mozek, který zcela jistě vypadá jako Výkřik Edvarda Muncha, bude jednou naložen do lihové lázně v nějakém prestižním Výzkumném ústavu pro vrozené cerebrální malformace.
Pouštím si ke čtení hororový soundtrack Johna Carpentera. Je to lepší, už se nedivím ničemu. Ani vy se ničemu nedivte a užijte si jízdu temnou propastí Zloby.

22.05.2022 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Čtyři roční doby, ale která je která?
Vykoupení z věznice Shawshank, to je jaro! Propuštěním z věznice, stejně jako na jaře, život znovu začíná.
Tělo, jasně letní příběh! Prázdninový výlet čtyř kluků, s varováním, že i v létě musí na sebe člověk dávat pozor.
Nadaný žák se odehrává na podzim! Studený déšť, vítr a tma, stárnutí fyzické a morální, Smrťák jedoucí na sinavém koni.
Dýchací metoda? Příběh o narození dítěte, vyprávěný o Vánocích, co jiného než zima!

15.12.2021 5 z 5

České pohádky České pohádky Jan Drda

Drdovy České pohádky mají snad největší počet filmových adaptací. Proč ne, málokdy se sejde v jedné sbírce tolik vtipných, napínavých i dojemných příběhů, které mají jedno společné - vždy v nich zvítězí dobro nad zlem! Svým dětem jsem je četl, moje oblíbené jsou o prasáčkovi, který balí princeznu na hádanky, a o havíři, který ožere i samotného Smrťáka.
Pro zajímavost, z 12 pohádek v knize bylo 10 zfilmováno, některé i dvakrát. Chybí mi pouze Konec Skoupé Lhoty a Jak šel Honza do Lenoráje!?

31.10.2021 5 z 5

To To Stephen King

Málokdy vydrží přátelství dětské party do dospělosti! Stephen King říká, že to je možné, když se lidé musí spojit proti společnému nepříteli, kterým je nadpřirozené zlo, inteligentní, se zvráceným smyslem pro černý humor! A To je na celém románu To nejděsivější.

Klaun Pennywise sídlí v pokřivených myslích bigotních vidláků, v hnijící půdě okolních lesů a močálů, v krvavých vzpomínkách na dávné křivdy a vraždy. Zrcadlem Pennywise a jeho živou loutkou je Henry Bowers, agresivní psychopat, tupý násilník a tyran!
Z jaké odporné žumpy ho autor vytáhl? Inspirovala ho snad skutečná osoba - Samuel Bowers, bílý rasista z Mississippi, který se v 60. letech podílel na vraždách několika aktivistů z hnutí za lidská práva? Za své zločiny byl odsouzen k doživotnímu trestu až koncem 90. let, tedy zhruba po stejné době, po které se vrací zpět vraždící klaun!

25.08.2021

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Obvykle čtu nejdříve knihu, pak se podívám na filmovou verzi. Tentokrát jsem se pustil do knihy až po zhlédnutí Polanského filmu, kde hlavní roli hraje skvělý Adrien Brody. Je neuvěřitelné, jak Szpilman dokázal všechny ty hrůzy přežít. Přece jenom byl hudebník, ne voják se speciálním výcvikem. Občas mu pomohla šťastná náhoda, občas intuice a odvaha, a hlavně jeho obrovská touha žít. Proti filmu je v knize detailně popsán příběh Vilma Hosenfelda, kapitána wehrmachtu, který kromě Wladyslawa Szpilmana zachránil život několika dalším Polákům a Židům. Po válce zemřel v sovětském zajetí. Na Wikipedii se dočtete, že byl členem NSDAP, vyznamenán jak Železným křížem, tak titulem Spravedlivý mezi národy. Pro mě ztělesňuje absurditu dějin 20. století.

08.02.2020 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Hotel patří k mým nejoblíbenějším haileyovkám. Realistický příběh má spád, grády, ostrou pointu a nadějný konec. Červená knihovna není tentokrát dominantní, nerušila mě při čtení, ani nezdržovala hotelový provoz, protože když máte od rána do večera plné ruce práce, není čas na nějaké lovestory!

09.04.2024 5 z 5

Křemílek a Vochomůrka jsou moji oblíbení, jak v knižní, tak v televizní podobě. Kdykoliv jsem knihu otevřel, slyšel jsem hlas Jiřiny Bohdalové a magickou melodii Jaroslava Celby. Svým synům jsem ji s úspěchem četl, když byli malí, a doufám, že ji stihnu přečíst i vnukům!

21.02.2024 5 z 5

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Ctím zákon který silným je vším, ti druzí ničím jsou v něm,
Zákon je jednou zákonem všem,
Ten kdo ho nedbá, stává se zlem,
Tak je to od věků, soudit nás člověku nepatří,
džungle je životem v nás!

Knihy džunglí jsou krásnou klasikou, jednou z vybraných knih, které by měl každý člověk za svůj život přečíst. Rudyard Kipling ji psal v dobách, kdy džungle byla ještě nedotčenou divočinou oplývající krásou barevných květů, divokých zvířat a neprostupných lesů.

21.02.2024

Originál Daniela Defoe jsem nikdy nečetl, tak nemohu soudit, jak moc ho J.V.Pleva upravil. Mohu jen říct, že je to skvělý příběh, i když pro nadšeného dětského čtenáře místy trochu pomalý a rozvláčný. Ovšem Robinson strávil na pustém ostrově jedenáct roků, takže nebylo kam spěchat!

28.01.2024

Jáma a kyvadlo, bohatá sbírka výborných povídek, které vás vyděsí, pobaví, rozesmějí, dojmou, poučí a přimějí k zamyšlení. Na první polovinu 19.století je to hodně široký záběr témat. Zajímalo by mě, zda tehdejší vážení čtenáři dokázali ocenit literární genialitu autorových próz nebo z nich měli noční můry?

22.07.2023 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Takovou dietu by nepředepsal ani Rajko Doleček! Starý cikán uhrane Billyho Hallecka, a Halleck začne hubnout. Autor ho následně zavede do tak nepříjemných situací a míst, že dovolená v Chánově jsou proti tomu Alpy. Nechci se rouhat, ale i mě by bodlo 10-15 kilo dolů!

24.06.2023 5 z 5