Muži v offsidu

Děj tohoto románu se odehrává v prostředí fotbalových klubů Viktorie Žižkov a Slavie Praha. Autor podává humorným způsobem obraz několika obyčejných pražských obyvatel a přibližuje jejich zajímavý způsob života. Nejdůležitější je osoba Emana Habáska mladšího. Kolem něj se totiž točí celý děj. Eman je náruživým divák... celý text

Nejdůležitější je osoba Emana Habáska mladšího. Kolem něj se totiž točí celý děj. Eman je náruživým divákem při fotbalových zápasech. Fandí Viktorii Žižkov. Při jednom takovém zápase se pohádá a nakonec dokonce popere s panem Nečeradcem, který fandí Slávii. Vše se ale urovná, a když pan Nečeradec zjistí, že Eman je bez práce, nabídne mu zaměstnání ve svém obchodě. Emanova pověst se tím velice vylepšila. Časem se seznámí se slečnou Emilkou. Jejich vztahu ale nepřeje Emilčin otec, pan Šefelín. To však oba mladé moc nezajímá. A tak se po nějaké době dozví pan Šefelín, že jeho drahá dceruška je v jiném stavu.
Samozřejmě by Emana nejraději zastřelil, ale nakonec se vše zase urovná, protože Eman souhlasí s tím, že si Emilku vezme za manželku. A tak nám kniha končí šťastnou svatbou. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/602/muzi-v-offsidu.jpg 4.1200
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Paseka

verbula

Tuto knihu nedávno četla moje čtrnáctiletá dcera v rámci povinné četby, byla jí úplně okouzlena a neustále nám z ní předčítala. Udělala mi tím velkou radost, protože tuto knihu měl rád i její pradědeček.

MartinaP1984

Skvělý humor. Pro mě jako fotbalového fanouška měla kniha i něco navíc - pocitům postav rozumím, a to velmi dobře :-)

kalache
01.10.2016

...fotbalové fanoušky pořád nějak nechápu...

miriama
11.09.2016

Ano, klenot českého humoru od výborného pana spisovatele. Vždycky, když si vzpomenu na konec jeho života, tak mě zamrazí. Ale naštěstí jeho knihy zůstaly a přináší radost dalším generacím. Údajně prý Karel Poláček už při psaní myslel na film a postavu pana Načeradce psal pro Hugo Haase. Ten ji nehrál, ale odžil.

konicekbily
16.03.2016

Klenot humoru české literatury!

koubin007
28.09.2015

Tak tuhle knihu asi nemá smysl moc detailně komentovat. Poláčkův styl psaní si musí prostě každý Čech zamilovat od první stránky. Při četbě takové literatury na mě vždy dýchne ta nezaměnitelná atmosféra První republiky. Důstojných pánů v oblecích a s klobouky, kteří chodí na fotbalové utkání jako my dnes do divadla, prostě v nejlepším oblečení a ve vší početnosti holdovat ušlechtilému sportu na zeleném trávníku pod širým nebem neděli co neděli.
Nevím do jaké míry je popis tehdejšího světa realita a do jaké míry výplod umělcova mozku, ale ať tak či tak, rád na sebe nechám dýchnout tento příjemně teplý vánek, kdykoliv mně je v tom našem dnešním vichru chladno.

woodward
28.06.2015

Říká se, že Eduard Bass fotbal miloval a Karel Poláček ho nesnášel. Bass nám zanechal fotbalovou pohádku, již si rádi přečtou fotbaloví fandové v příslušném věku a někteří se k ní vrátí i později (včetně autora těchto řádků). Zato Karel Poláček stvořil nesmrtelnou Srandu, která už navždy patří do panteonu české literatury. Nerad ve svých komentářích mluvím o filmech natočených podle literárních předloh, ale zde učiním výjimku, protože Poláčkův literární pan Načeradec dozajista všem čtenářům souzní s jeho filmovým ztvárněním v geniálním podání Huga Haase. Nesmrtelné výroky jako "Pijou pomalu, ať jim to vydrží", "Numera mi neschnou", "Řeči se nevedou, nedochvilnost se netrpí", nebo "Tolik židovek pohromadě na ulici! To se nesmí trpět! Policie! Příbuzný, rozejděte se!", již dávno zlidověly, ať už si je pamatujeme z knihy nebo z filmu.
Mimochodem, příběh o mužích v offsidu obsahuje i jedno nerozluštěné tajemství: Jak jenom muž, přezdívaný Amplión, přišel na svoji podivnou hlášku "rozeberte je jako šrajbtiš svatýho Lukáše"? Proč, proboha, by měl být šrajbtiš (psací stůl; pozn. překl.) sv. Lukáše rozebrán, kdo ho rozebral a kdy? Ví to někdo? A jestli ne, najde se tu povaha dostatečně zvídavá a energická, aby tento literární ořech rozlouskla?

kacimilek
17.06.2015

Výborná oddechovka z mnou oblíbené doby.

scolopax
31.03.2015

Někdo má slavíka v hrdle, Poláčkovi se schoval do psacího stroje. Způsob jeho literárního vyjadřování je nepopsatelný. Přestože fotbalu neholduji, řehtala jsem se většinu času.

anonymous8
31.12.2014

Nejdřív jsem znal film. Knížka je o dost jiná. Poláček do ní dal hodně snových pasáží. Ale je to super :-)

Hanka_Bohmova
01.09.2014

Příjemně zaplašilo nemocniční nudu... na dětském oddělení moc rozumných věcí ke čtení nenajdete.

Miramarek
17.05.2014

Z děje si na zadek asi nesednete, ale ten dokonalý jazyk! Čtenářský orgasmus!

kristleko
21.03.2014

Na té knížce je vidět, že byla psána na pokračování do novin, je spíš publicistická než literární. Muži v offsidu jsou příjemným a humorným čtením o prvorepublikové Praze a všedních strastech jejích obyvatel, které spojuje jediné – fotbal. Líbila se mi Poláčkova hra s jazykem, líčení rivality mezi pražskými čtvrtěmi a atmosféry na fotbalových stadionech. Milá knížka, která ani osmdesát let po prvním vydání příliš nezestárla.

JeKa
19.07.2013

Nemám ráda fotbal, miluju Poláčka...Poláček v tomhle zápase vyhrál!

Roman04
27.06.2013

Příjemná sonda do hlubin fanouškovy duše - dle mého velmi podařené dílko, vezmeme-li v potaz, že Karel Poláček fotbal bytostně nesnášel.

ondra1995
19.06.2013

Kniha, která nezklame, ale ani nevyrazí dech. Obsahuje lehký, příjemný humor. Děj je nekomplikovaný. Všechno je přirovnáváno k fotbalu. Je to zkrátka oddechové čtení.

vhojta
24.02.2013

chytrý Poláčkův humor vměstnaný do příjemně oddechové knihy. Pro fotbalové fanoušky téměř povinnost.

maryzka
26.04.2012

kniha plná humoru ale film je lepší, nikdy jsme nepochopili ve filmu některý glosy a břitký humor Haase ale v současné době je k pochopení

Exodus
19.12.2011

Začala jsem ji číst z nudy, ale velmi se mi zalíbila :-)

WEIL
11.08.2011

Humorná kniha, pohodová a právě tak i film.

Alena Tajemná
13.03.2011

Je to zábavné, i po tolika letech! Krásné figury pražských žižkovských putik :)

Breburda
22.02.2011

Psáno typickým Poláčkovým laskavým humorem, pěkné dílko o životě prostých lidí