heavy66 heavy66 komentáře u knih

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Budoucí císař Claudius popisuje svoje zapojení v římských dějinách tak věrně a realisticky, že Robertu Gravesovi to stačilo jen hodit na papír. Všechny historické i fiktivní postavy v knize jsou velice živé, ovšem pouze do okamžiku, kdy je někdo otráví, uškrtí nebo propíchne mečem. Podle všeho nebyl život v kolébce evropské civilizace žádnou selankou a jediným spolehlivým receptem na přežití bylo vypadat a chovat se jako slabomyslný kretén. Mám Claudiovy vzpomínky moc rád, vzbudily můj zájem o římskou historii, a mít stroj času, vyrazil bych tam na dovolenou!

04.11.2021 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

No tak určitě, už zase jsem se nedokázal odtrhnout, zase jsem četl do pozdních nočních hodin (ještě, že byl víkend)! Ten konec je úplně absurdní, příběh zpackanýho života, žádný Los Angeles, ale Los Nesmyslos ....a já přesto polykal řádky jeden za druhým, chvátal, hltal, abych se už už dozvěděl, jak to dopadne!
Všech jedenáct je za mnou, tak teď bude od Cartera svatej klid!..... Kdy že má vyjít něco dalšího?

25.09.2022 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Můžete začít se čtením za úsvitu, ale noční směna vás čeká tak jako tak, protože Kingovy povídky vás nepustí, dokud je nepřečtete všechny. Až temnota k půlnoci obklopí noční lampičku, ze stínů okolo vaší postele vystoupí krysy, upíři a duchové zemřelých. Uvidíte zářit oči krásné paní, a malou holčičku, která čeká, až jí někdo dá pusu na dobrou noc.
Ve chvílích, kdy tohle píšu, slyším svou ženu ve vedlejším pokoji plakat. Myslí si, že jsem byl včera večer s nějakou ženskou. Ach můj Bože, já si to myslím taky!

03.09.2022 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Egypťan Sinuhet je kniha, která dokáže poskytnout útěchu ve smutné životní situaci. Před dvěma týdny mi umřel dlouholetý kamarád. Pár dnů před smrtí jsem ho navštívil v nemocnici, ale neloučili jsme se, protože jsem si nedokázal připustit, že se vidíme naposledy. Teď cítím smutek a ztrátu, proto bych si chtěl připomenout, co říkal o smrti lékař Sinuhet.
„Nicméně ti pravím této noci, kdy plamen tvého kahanu se chvěje, ve smrti není čeho se obávat, smrt je dobrá. Vedle všeho zlého, co se na světě děje, je smrt člověku nejlepším přítelem. Smrt je jako dlouhý spánek a jako svěží noc po horkém dni. Vskutku, život je jako žhavý popel a smrt je jako svěží voda...“

18.02.2024

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Od 7.října 2023 plní světové zpravodajství zprávy z izraelsko palestinského konfliktu ve městě Gaza. Již egyptský lékař Sinuhet podal svědectví o bitvě mezi Egypťany a Chetity o Gazu, před 3.300 lety.

"Nejprve však musím vypravovat o našem příchodu do Gazy a o tom, jak vypadalo město, když jsme do něho vstoupili. Mluvil jsem již o hradbách, jež byly tak vysoké, až jsem se kdysi velice bál, že si zlomím vaz, když mne velitel Gazy dal vytáhnout nahoru v koši. Tyto hradby zachránily Gazu, neboť byly postaveny z obrovských balvanů. Proto také Chetité celkem nic proti nim nezmohli, ačkoliv jejich veliké válečnické umění je přece dokázalo porušit na několika místech....Také staré město, jež bylo uvnitř hradeb, vyhořelo z veliké části, a ani jediný dům neměl střechu neporušenou...Chetité vrhali dnem i nocí oheň do pevnosti a na domy, a vrhali do města jedovaté hady, uzavřené v hliněných džbánech, jež se rozbily na gazských kamenech, a vrhali tam mršiny a také zajaté Egypťany vrhali vrhacími stroji proti hradbám, takže se o ně roztříštili. A nebylo mnoho obyvatel Gazy naživu, když jsme do ní vstoupili a z děr vyhořelých domů vyšlo nám vstříc jen několik osamocených stínů vychrtlých žen a starců"

Historie se opakuje, i lidská krutost je stejná, jen zbraně jsou modernější a motivace jiná.

07.01.2024

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Další z Londonových mistrovských děl o soužití člověka a psa. Tentokrát má děj opačný směr než v Bílém Tesákovi. Zhýčkaný hafan Buck je násilím odvezen z Kalifornie na Aljašku, pochopí zákon kyje a tesáku, a naučí se přežít v divokém a nelítostném prostředí. Na konci cesty Buck vyslyší volání divočiny.

24.06.2023

Metráček aneb Nemožně tlustá holka Metráček aneb Nemožně tlustá holka Stanislav Rudolf

Vtipný a čtivý román o dívce, která svůj handicap a komplexy dokázala proměnit ve výhodu. Bible všech loserů a ostatních třídních ztroskotanců. Moje oblíbená kniha a nostalgická vzpomínka na filmové zpracování s Lubomírem Lipským, Ladislavem Mrkvičkou nebo Vítězslavem Jandákem.

29.01.2023 5 z 5

Půjdete-li v Česku hlubokým lesem pět kilometrů kterýmkoliv směrem, dojdete k hospodě nebo perníkové chaloupce. Cestou potkáte ježka, sojku nebo Jeníčka a Mařenku. V Americe je všechno mnohem dál a nebezpečí větší. Mám o Trishu strach, protože znám Stephena Kinga, který bez mrknutí oka nechá zmizet oblíbenou postavu. Tak snad to dobře dopadne!

06.09.2022 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Pro tuhle chytrou kmotru lišku, která pobavila a rozesmála celé generace dětí, přeji všem liškám, ať žijí v klidu a míru v našich lesích, a bezpečně se vyhnou myslivcům, pytlákům i motoristům!

01.06.2022 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Málokdo v historii českého národa byl nucen nést tak těžké břemeno jako vojáci, kteří vykonali spravedlnost nad Reinhardem Heydrichem.
Věděli, že šance vyváznout životem je mizivá, přesto do toho šli, bojovali a padli jako hrdinové.
Román Jiřího Šulce je velmi čtivý a napínavý, ačkoliv každý čtenář s elementární znalostí historie ví, jak to dopadne.
Podobné knihy by měly být součástí doporučené četby ve školách, aby příští generace nezapomněly na slavné a tragické události našich dějin. U mě bez váhání 5*!

12.05.2021 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Nespočítám, kolikrát jsem Postřižiny viděl v televizi, naposledy v sobotu! A vy si myslíte, že je kniha stejná jako film? Ale prdlačky! Spoustu toho textu, co tam strýc Bohumil napsali, si ve filmu vymění Francin s Maryškou beze slova v těch zamilovaných pohledech. Jen strýc Pepin je furt stejný. Taky tolik křičí, i když v knize to neni tak hlasité, jako když křičí pan Hanzlík. Ale moc pěkná je ta kniha, třeba když Maryška v sudu vzpomíná na dětství, pan Řepa praží slad na černé pivo, a strýc Pepin k tomu zpívá do re mi fa sol la si dóóó!

01.05.2024 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Některé dialogy klasického dramatu mi připomínají jednání v bance při žádosti o hypotéku!
A co já mám společného s Harpagonem? Moje maminka mi v dětství přezdívala Harpagon, když jsem si přepočítával uspořené peníze. Na základní škole jsem byl vždycky třídním pokladníkem. Když mi dneska ve schránce přistane složenka, abych přispěl na indiánský kmen Lakotů, divím se, proč to posílají mě, jsem přece náčelníkem Lakotů!
Takže já mu rozumím, ale nic se nemá přehánět!

19.05.2023 4 z 5

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Klasika klasik, o které se nedá říci víc, než dříve řekl někdo jiný. Moc se mi líbí vrchol románu, kdy mušketýři dopadnou zrádnou mylady. Temná a dusivá atmosféra, když proti ní vznášejí obvinění ze smilstva, zrádných úkladů, vražd svých blízkých, a odsuzují ji k smrti....

"Vy nejste žena", řekl chladně Athos, "a nepatříte vůbec k lidskému plemeni. Jste démon, který unikl z pekel, a my ho tam jen posíláme zpět".....

A závěr...."Tři dny nato se vrací čtyři mušketýři do Paříže. Nepřekročili svou dovolenou, a ještě týž večer se dostavili na obvyklou návštěvu k panu de Tréville.
"Nuže, pánové", ptal se jich ctihodný kapitán, "bavili jste se dobře na výletě?" "Znamenitě!" odpověděl Athos za sebe i za své druhy."

Z filmových adaptací ta jediná pravá je pro mě z roku 1973, kde mezi ostatními hvězdami excelují Oliver Reed, Michael York a krásná Raquel Welch. Odpočívej v pokoji, milá Constance!

01.04.2023 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Celý kraj se třese strachem, je to nemoc zlá
lidé hlavy sypou prachem, když se podívá
Dívky mizí v bráně hradu, jako v tlamě lva
podobá se zlému hadu, když se podívá
Countess Bathory...

Odmítám historické zpochybňování, spiknutí a intriky! Alžběta musí zůstat vražedkyní, krvavým upírem a inspirací pro mistry děsivých knih, filmů a hudby!

17.07.2022 4 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Jasně, že je to z velké části vymyšlené! Koncem 70.let zpovídali novináři (časopis 100+1 ZZ) v džunglích Francouzské Guyany propuštěné trestance-důchodce, ptali se na jejich zážitky a na Motýlka. Veteráni se vesměs shodovali, že Motýlek jim sebral jejich příběhy a vydělal na nich peníze. Ale pokud si dobře vzpomínám, brali to sportovně a nebyli na Motýlka naštvaní.
Motýlek patří do kategorie knih Alexandra Dumase. Francouzská klasika Hrabě Monte Christo musel být pro autora inspirací! Motýlka jsem četl jako kluk o letních prázdninách a zabavil mě na řadu dnů. Zvlášť jsem mu záviděl kreslení květin na ňadra mladých Indiánek, a nechápal jsem, proč tu krásnou práci dobrovolně opustil!
Ale to utrpení vězňů odsouzených na doživotí (někdy nevinně, viz kapitán Alfred Dreyfus) na Ďábelské ostrovy, vedro, hmyz, věznice s kobkami, ve kterých hnili zaživa, vymyšlené nejsou, jen to Henri Charriére neprožil všechno na vlastní kůži!

14.12.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Vážení přátelé, promiňte, musím udělat malý coming out. K Malému princi jsem si zatím nenašel cestu! Zkoušel jsem to jako dítko školou povinné, bohužel bez úspěchu! Jedna moje oblíbená uživatelka Databáze knih píše, že "na příběh Malého prince je třeba dospět a uzrát." Takže možná mám ještě šanci!

08.10.2021

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Manželka mě peskuje, že místo domácích prací čučím celý víkend do Krvavého měsíce!
Podle šibeničního termínu, který Harry dostal od škorpionů, je to spíše Krvavý týden, naštěstí Harry má podporu dream týmu a motivaci uspět, aby očistil "dobré" jméno realitního magnáta.
Klopýtání a škobrtání, které cestu k pachateli provází, je vinou na straně autora, který jako obvykle váženým čtenářům lže a mlží - kdo, kde, koho a hlavně proč? Příběh je typicky temný, depresivní až naturalistický, a plný product placement. Otevřený konec znamená, že si asi mám dalších pár let okusovat nehty, jak to bude dál!
Stale Aune forever. Strejda Alík taky forever.

09.05.2023 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Lucien Folter? Jednoduchým výběrem písmen vznikne Lucifer. Jak průhledné! Agentka FBI, prosklená cela na konci chodby, dírky ve skle, zásuvka na předměty, psychologická masáž? Ale to je přece dobře známý doktor Hannibal Lecter!
Nejlepší trik, který ďábel kdy předvedl, bylo přesvědčit svět, že neexistuje. A potom.....

24.05.2022 5 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

V 70.letech se slovo kultovní ještě nepoužívalo, ale přesně tak jsem Mikulášovy patálie miloval. Kdybych měl vybrat nejlepší kapitolu, tak třeba jak tatínek s panem Durdou testují Mikulášovo nové kolo! Nebo jak šli kupovat dárek paní učitelce! Taky chemické pokusy na návštěvě u Celestýna! A ještě....

12.03.2022

Cujo Cujo Stephen King

Nenávist, láska, rodinná hádka, sex, a pes! Ještě před pár dny dobrosrdečný mazlík, z kterého autor udělal bestii, kterou byste nechtěli potkat ani za vysokým plotem.
Přečtěte si tenhle příšerný horor, zadívejte se do věrných očí svého psího miláčka, a přemýšlejte, zda jste si neměli místo rotvajlera pořídit raději andulky!

09.03.2022 5 z 5