haWranka haWranka komentáře u knih

Širé pláně 1. Širé pláně 1. Jean Marie Auel

Pro mě malinko slabší zážitek, protože zatímco předchozí knihy se odehrávaly v docela velkém časovém rozmezí a vždycky se tam tedy dělo hodně, tady mi tak nějak připadalo, že je děj až moc zdlouhavý... Tím ale rozhodně nechci říct, že jde o špatnou knihu!

22.02.2013 4 z 5

U lovců mamutů 2 U lovců mamutů 2 Jean Marie Auel

No já nevím, jak vy ostatní, ale Ranka já prostě nemůžu vystát :D

Údolí plavých koní 2 Údolí plavých koní 2 Jean Marie Auel

První setkání Ajly a jednoho z Druhých. Vše popsané citlivě, realisticky. Prostě paráda!

Údolí plavých koní 1 Údolí plavých koní 1 Jean Marie Auel

Nové postavy, nové prostředí. I když mi moc chyběli členové klanu, stejně jsem se od knihy neodtrhla.

Klan Velkého medvěda 2 Klan Velkého medvěda 2 Jean Marie Auel

Poprvé jsem tuhle knihu četla někdy ve dvanácti letech, takže mnohé scény na mě působily, no, řekněme dost děsivě. Od té doby jsem ji ale otevřela ještě mockrát, takže můžu plně docenit to, jak autorka nádherně vykresluje dobu a způsob života. Všechny členy klanu znám tak dobře, že by klidně mohli všichni patřit do mojí rodiny. Osudy Ajly mnou dokázaly vždy pohnout. Druhý díl Klanu Velkého medvěda se mi líbil ještě o malinko víc než ten první. Možná proto, že se v něm definitivně odhaluje rozdílné myšlení "nových" lidí.

Klan Velkého medvěda 1 Klan Velkého medvěda 1 Jean Marie Auel

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Hodně dlouho jsem se téhle knize vyhýbala, vlastně ani nevím proč. Možná proto, že jsem dřív četla nějaké komixy o Rychlých šípech a moc mě to nebralo. Pak jsem se ale jednou rozhodla, že tuhle klasiku si přečíst musím. A přečetla jsem ji opravdu rychle, protože mě příběh naprosto pohltil! Nutno říct, že zfilmovanou verzi jsem neviděla, takže moje fantazie běžela opravdu na plné obrátky. Tolik napětí jsem si u moc knížek neužila. Jde o literaturu pro mládež, ale atmosféra by se dala krájet i z pohledu dospělých.

22.02.2013 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Po přečtení knihy, kdy mi mráz běhal po zádech, se už nikdy nedokážu vrátit k filmu, který se mi předtím líbil. Deaver je prostě mistr thrillerů.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Každá z balad má něco do sebe a kdybych měla říct, kterou mám nejradši, asi bych si nevybrala. Krásná epika, dokonalý rytmus, prostě nádhera. Pan Erben si prostě uměl hrát se slovy!

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Některé české překlady jsou výborné, jiné trochu slabší. To nic ovšem nemění na tom, že aby si člověk opravdu Havrana vychutnal, měl by si ho přečíst v originále. Rytmus, hra s jednotlivými hláskami ("Never more." - nejlepší český překlad asi "Víckrát ne." korespondující s hlasem havrana), atmosféra, to všechno dělají z Havrana jednu z mých nejoblíbenějších básní. Mimochodem, skvěle ji recitoval Christopher Walken, je možné si to poslechnou na YouTube.

Nebezpečná podoba Nebezpečná podoba Sandra Brown

Pro mě nejlepší kniha od této autorky. Díky skvělému vykreslení pocitů se člověk přímo vžil do postav, do toho, co prožívají. Je to sice romantika, ale ne nijak plochá, má to hlavu a patu a je to rozhodně dobře napsané. Kdo si chce u knížky odpočinout, ale zároveň trochu přemýšlet a možná se nechat trochu napínat, tohle je ideální volba.

Dilema lásky Dilema lásky Sandra Brown

Autorka většinou zapojuje do svých románů i prvky psychologie a detektivky. Tahle knížka je ovšem čistokrevná červená knihovna, navíc dost krátkého rozsahu. Ideální pro odpočinkový večer.

16.02.2013 2 z 5

Tučné úterý Tučné úterý Sandra Brown

Další skvělá kniha od této autorky. Plná napětí, romantiky, odplaty... A moc se mi líbí, že žádná z postav Sandry Brown není černobílá.

Francouzské hedvábí Francouzské hedvábí Sandra Brown

První kniha, kterou jsem četla od Sandry Brown, mě připoutala na pěkných pár hodin do křesla. Člověk fandí Cassidymu (a upřímně, která ženská by mu nefandila), ale fandí i Claire. Autorka dokázala velice dobře rozpracovat napínavý přiběh, temnou atmosféru, její postavy mají hloubku. Celou dobu ve mně klíčilo semínko pochybností, jestli je Claire nevinná nebo ne. To je, myslím, známkou poměrně kvalitní knihy, když autor dokáže čtenáře takhle převézt.

16.02.2013 4 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Tak jsem to přečetla. Záměrně píšu "to". Myslíte si, že je to román? Co vás nemá! Já vám řeknu, co to přesně je. Tohle je seznam e-malů (nepočítala jsem to přesně, ale bude to určitě pěkných pár desítek stránek) o ničem, které jsou ohraničené hádkami a usmiřovacím sexem. A ty hádky a usmiřovací sex jsou jako přes kopírák. Ve všech jde pořád o totéž - on žárlí, ona je naštvaná/ona žárlí, on je naštvaný. No a jak takovou hádku vyřešit? Trochu drsnějším sexem. Když je autorka schopná pořád dokola omílat celé dějové linky, věčné opakování slov a slovních spojení už jsou jen třešínkou na dortu (bejby, bejby, bejby, moje vnitřní bohyně, je rozbitý a blá blá blá). Autorka se trochu snažila zapojit nějaký děj, takže přidala pár záporných postav. Jenomže ty jsou tak průhledné, že člověk hned při prvním setkání s nimi tuší, co se stane dál. A světe div se, stane se to přesně tak. Přečetla jsem za svůj život opravdu hodně knížek včetně harlequinek a červené knihovny, takže myslím, že můžu s čistým svědomím prohlásit, že tohle je ta nejhloupější, nejhůř napsaná - no, dobře, je to kniha, kterou jsem kdy měla tu smůlu číst. Možná jsem tak trochu masochistka, když jsem to vážně přečetla od začátku do konce!

16.02.2013 odpad!

Osvícení Osvícení Stephen King

Od Kinga jsem četla víc knížek, ale tahle mě z těch hororových dostala nejvíc. Možná je to tím, že to bylo moje seznámení s autorem. Četla jsem ji vůbec první den na koleji, když jsem ještě neměla zapojený internet, spolubydlící ještě nedorazili a já ležela v posteli v nezařízeném pokoji. Přečetla jsem ji na jeden zátah a moc jsem toho opravdu nenaspala. Pořád si vybavuju ten ne zrovna příjemný pocit, když mi oči zabloudily ke dveřím s tím vetchým zámkem, navíc jsem byla v přízemí... King je prostě mistrem vykreslování atmosféry.

15.02.2013 4 z 5

Rokle zkázy Rokle zkázy Joe Dever

Konečně se mi do ruky dostal i čtvrtý díl série! Je skoro nemožné Lona Wolfa sehnat... Vzhledem k tomu, že jsem úspěšně splnila předchozí tři dobrodružství, tady jsem byla skoro neporazitelná. Nemůžu se dočkat, až se pustím do dalších dílů!

14.02.2013 4 z 5

Kaltské jeskyně Kaltské jeskyně Joe Dever

Třetí díl série je úplně jiný než předchozí dva. Ty na sebe totiž přímo navazují a odehrávají se ve stejné krajině, ale tady se spolu s Lonem Wolfem člověk dostane někam úúúplně jinam. Vždycky je mi při čtení tohohle dílu zima...

14.02.2013 3 z 5

Oheň na vodě Oheň na vodě Joe Dever

Delší než předchozí díl, ale pro mě ne tolik atmosferické. Prostě a jednoduše - lesy jsou mi blíž než moře.

14.02.2013 3 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

První gamebook s Lonem Wolfem a zároveň i můj první gamebook. Jelikož jsme doma měli jen první tři díly, mám je projeté opravdu mockrát. A přesto pokaždé jedu jinou cestou, jsem napjatá jako struna až do chvíle, kdy uvidím ono uklidňující "Obrať na 350."

14.02.2013 4 z 5