haWranka haWranka komentáře u knih

Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa Václav Šašek z Bířkova

Je to naprosto k nevíře, ale tahle knížka mě bavila. A to si vezměte, že je napsaná v 15. století! Děj samozřejmě nikdo čekat nemůže, přece jen jde o cestopis a o popisy. Mě ale stejně zaujalo číst o tom, co pánové diplomaté kam přivezli za dary, co jim kde dali k jídlu a jaké ostatky svatých jim ukazovali :) Ne, vážně - pokud vás zajímá život tehdejší doby, tohle je asi nejčitelnější autentická možnost, jak se toho co nejvíc dozvědět a i se pobavit.

04.12.2014 4 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Začátek mě opravdu navnadil. Autor píše moc poutavým stylem a já si pořád říkala "Sakra, tak co je s tou ženskou?!". Někdy kolem dvou třetin se mi povedlo prokouknout to údajné veliké překvapení na konci knihy, které slibuje anotace. Ani to by mi nevadilo. Co mě přimělo hodnotit jen průměrně, to je ten konec. Nechtěla jsem vyzrazovat, ale evidentně to tu dělají všichni takže... Konec je jak z průměrné harlequinky. Každopádně si od autora klidně ještě něco přečtu.

24.11.2014 3 z 5

Neskutečná šílenost, jakou může stvořit jen mistr hororových absurdit, můj oblíbenec, Tim Burton. Byla jsem na jeho výstavě v Praze a spoustu povídek z téhle knížečky jsem měla možnost vidět tak, jak původně vznikly - načmárané černou propiskou na barový ubrousek :) Musím také vyzdvihnout český překlad, opravdu se moc povedl.

15.11.2014 4 z 5

Northangerské opatství Northangerské opatství Jane Austen

Opravdu moc povedená knížka. Vše, co jsem od Jane Austen přečetla, se mi líbilo, něco víc, něco míň. Tady je to případ toho víc. Vůbec jsem se nenudila, zhltla jsem ji za jedno odpoledne. Krásně zde vynikne ten ironický pohled autorky na tehdejší dobu a občas jsem se až musela nahlas smát některým hláškám. Rozhodně je to na rozdíl od některých ostatních příběhů této autorky méně dramatické a více "komediální".

14.09.2014 4 z 5

Smrtelné nebezpečí Smrtelné nebezpečí Sandra Brown

No já nevím. Pokud to porovnám s jinými knihami od autorky, tak jsem byla trochu zklamaná. Prokoukla jsem to od začátku (což by mi ani tak moc nevadilo), ale asi nejsem dost velká romantička na to, abych pochopila, co na sobě ti dva vlastně viděli a že se do sebe byli schopni tak moc zamilovat během dvou dnů. A ten konec mě vyloženě naštval... Na druhou stranu jsem se nenudila. Takže jako počtení do vlaku v pohodě...

19.05.2014 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící John Lutz

Neurazí, nenadchne. Je to taková ta knížka, kterou přečtete během tří delších večerů, jste trochu napnutí a po měsíci nevíte, že jste něco takového četli.

29.04.2014 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Jako milovnice Burtonových filmů jsem si nemohla tuhle knížku nepřečíst. A byla jsem nadšená! Dá se snadno zvládnout v originále, i člověk s nižší úrovní angličtiny snadno pochopí ten slovní humor. Už se těším, až sáhnu po další Dahlově knížce :)

29.04.2014 5 z 5

Čaroděj ze země Oz / The Wonderful Wizard of Oz Čaroděj ze země Oz / The Wonderful Wizard of Oz Frank Lyman Baum

Jako malá jsem kdysi viděla film a opravdu vůbec se mi nelíbil. Všechno mi to přišlo divné, kýčovité... Až ve mně zbyl jen pocit, že Oz se mi nelíbí, i když děj upadl v zapomnění. Pak jsem ale byla v rámci angličtiny nucená knížku přečíst v originále a - světě div se! - úplně jsem si ten příběh zamilovala! Knížku jsem přečetla jedním dechem. A pak jsem se znovu koukla na muzikál s Judy Garland a opět se mi to nelíbilo :D Tady to vidíte. Nesuďte knížky podle filmů! :)

29.04.2014 5 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Hodně zajímavý počin s atmosférou typickou pro severské thrillery. Hlavní hrdinka mi přirostla k srdci během prvních pár stránek, její "kolega/detektiv" taky. Děj je malinko překombinovaný, ale to se asi od scénáristů televizních seriálů dá tak trochu čekat. Nijak výrazněji mi to nevadilo. Když to vezmu kolem a kolem, těším se na další knihu z téhle série.

10.02.2014 4 z 5

Hybrid Hybrid Andreas Wilhelm

Hodně zvláštní počin. Čte se jedním dechem, postavy jsou sympatické, děj utíká... Ale přesto jsem po přečtení nebyla úplně spokojená. Možná proto, že to bylo tak průhledné, možná proto, že konec tak nějak moc rychle utekl. Bavila jsem se, to zase ano! Jako oddechovou četbu mohu doporučit, ale zázraky od toho nečekejte.

10.02.2014 3 z 5

Vrah malých pastýřů Vrah malých pastýřů Douglas Starr

Nejdřív jsem se bála, co se mi to dostalo do rukou. O sériových vrazích jsem načetla dost faktické literatury, proto jsem si říkala, že zrovna příběh Vachera rozepsaný na tolika stranách bude na psychiku i žaludek až dost. Ale k mému velice milému překvapení nejde o klasické popisování a tu jednu chybu, která obvykle vede k dopadení pachatele. Tady jde pouze o ilustrační příběh na pozadí vzniku forenzních věd. Bylo to nesmírně zajímavé a poučné. Knihu jsem i přes její rozsah (a zápočtový týden:) zvládla přečíst během pár dní. Pokud se někdo zajímá o tuto problematiku, nemohu než doporučit.

11.01.2014 5 z 5

Šmírák Šmírák Charlotte Link

Naprosto skvělá kriminálka/thriller, která mě od začátku vtáhla a už nepustila. Atmosféra je ponurá, žádná z postav není úplně bez viny, takže se můj podezřelý i moje teorie střídali snad na každých deseti stránkách. A stejně jsem to neprokoukla, sakra! Vřele doporučuju. Není to extrémní psycho, je to napínavé počtení a skvělá odreagovávačka.

11.01.2014 4 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Od prvních stránek jsem byla napjatá, pak mi začaly pomalu docházet souvislosti (to člověku běhá mráz po zádech) a závěr je šokující a brilantní! Skvěle napsaná knížka!

22.10.2013 4 z 5

Ošklivá princezna Ošklivá princezna Jana Kašová

Pohádky ze souboru Ošklivá princezna patřily v dětství k mým nejoblíbenějších a ještě teď se k nim ráda vracím. V knize jsou vlastně čtyři pohádky - Ošklivá princezna, Březová Růženka, Janeček a Kristián, Karolína. Pohádky se točí především kolem lidských povah, některé postavy jsou kladné, některé záporné, některé ze záporných jsou v průběhu napravené. Obrovským plusem jsou jak zábavné zápletky a příhody, tak moderní styl vyprávění a hra s českým jazykem. Malým mínusem může být rozsah pohádek, každá má zhruba třicet stran (ale čte se to samo!) Nemohu jinak, než knížku doporučit, rozhodně se dobře pobavíte. (A taková malá zajímavost - na motivy pohádky Ošklivá princezna byla natočena i televizní pohádka, ale do kouzla té knižní má hodně daleko. Takže pokud jste ji viděli a nelíbila se vám, nenechte se rozhodně odradit od přečtení předlohy, stojí to za to!)

22.10.2013 5 z 5

Tichý muž Tichý muž Sandra Brown

Čtivé to bylo, ale na můj vkus moc depresivní.

31.08.2013 3 z 5

Dům s minulostí Dům s minulostí Sandra Brown

Rozhodně slabší počin autorky. I když člověk u toho vypne mozek a odpočine si, a to je asi i účel téhle knížky.

31.08.2013 2 z 5

Všechny sladké zítřky Všechny sladké zítřky Bertrice Small

Klasický román od B.S., který ale zdaleka nedosahuje kvalit prvního dílu.

16.07.2013 3 z 5

Ďábelská kráska Ďábelská kráska Bertrice Small

První polovina knížky mě bavila, ta druhá už byla trochu moc překombinovaná. Je to škoda...

16.07.2013 2 z 5

Motýlek 2. díl Motýlek 2. díl Henri Charrière

Tenhle díl se mi líbil ještě víc než ten první. Zmenšila se rozvláčnost, usadily se postavy. Popis života na ostrově a život ve vězeňských rodinách pro mě byl zajímavější i záživnější. Ovšem styl psaní je samozřejmě stejný. A ještě musím dodat, že přestože se mi knihy líbily, hlavní postavu jsem si oblíbit nedokázala...

16.07.2013 4 z 5

Motýlek 1. díl Motýlek 1. díl Henri Charrière

Kniha, která se čte úplně sama. Nevím, jestli autor opravdu všechno prožil tak, jak to později sepsal, ale i kdyby byla pravdou jenom polovina, je to opravdu děsivě bohatý život. Zrovna jsem se pustila do druhého dílu a příběh pokračuje ve stejném duchu. Nemůžu se dočkat, až se dozvím, jak to nakonec Moty vymyslel :)

10.07.2013 4 z 5