Cestopis zachycuje dobrodružné příhody českého velmože a jeho družiny z cesty, kterou podnikal v letech 1465-1467 ve službách Jiřího z Poděbrad po dvorech západoevropských panovníků. Přímý účastník výpravy si všímá zemědělství, vojenských věcí, etikety na dvorech, výstavnosti měst a vsí, zvyklostí společenského styku a různých zábav. Vlastní text původního českého díla, vzniklý na přelomu 60. a 70. let 15. století a připisovaný literární historií Václavu Šaškovi z Bířkova se nezachoval. Známe až jeho latinské zpracování, které o století později pořídil a r. 1577 vydal moravský humanista Stanislav Pavlovský. (NK ČR)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79133/denik-o-jizde-a-puto-79133.JPG 3.822
Literatura česká, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Československý spisovatel

los
27.01.2020

cesta začíná v Plzni, pokračuje přes Německo do Anglie, pak přes Francii, Španělsko a Portugalsko do Itálie a končí ve Vídni, škoda že vydání není doplněno mapou; pobavilo mne, kolik bizarních ostatků svatých výprava všude po Evropě viděla a taky fakt, že Šašek z Bířkova je asi jediný autor, který píše o veliké sličnosti a nebývalé kráse anglických žen; snad se pletu, ale Šaškovy zápisky na mne činí dojem, jako by vůbec nepochopil účel poslání Lva z Rožmitálu

Maanna
21.05.2019

Byl to zvláštní výlet do minulosti, který místy připomínal slohovou práci školního dítka (u města je hrad, pak řeka a přes ní most), ale kniha obsahuje i zajímavé postřehy o životě v cizích zemích a pověrách, které v nich panovaly. Navíc jsem mnoho zmiňovaných míst navštívila, tak mě bavilo i srovnávání se současnou realitou. Trochu matoucí pro mě bylo užívání různých délkových měr - autor přebíral ty, které platily v té které zemi, takže jsem se někdy ve vzdálenostech hůře orientovala. Ale jinak jsem si cestování se Lvem z Rožmitálu opravdu užila.

haWranka
04.12.2014

Je to naprosto k nevíře, ale tahle knížka mě bavila. A to si vezměte, že je napsaná v 15. století! Děj samozřejmě nikdo čekat nemůže, přece jen jde o cestopis a o popisy. Mě ale stejně zaujalo číst o tom, co pánové diplomaté kam přivezli za dary, co jim kde dali k jídlu a jaké ostatky svatých jim ukazovali :) Ne, vážně - pokud vás zajímá život tehdejší doby, tohle je asi nejčitelnější autentická možnost, jak se toho co nejvíc dozvědět a i se pobavit.

cestopisy

Kniha Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa je v