Motýlek 2. díl

Charriérův Motýlek vyšel v Paříži v roce 1969 a rázem se stal literární senzací. Jistě potěší zejména novou generaci čtenářů, neboť je to nejen slavný bestseller, ale především výborné počtení. Francouz Henri Charrière strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku sedl a napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o příteli roztrhaném žraloky při pokusu o útěk, o sedmi dalších nezdařených pokusech i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do úkrytu ve Venezuele......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30779/motylek-2-dil-2kW-30779.jpg 4.6259

Papillon (1969)

Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Československý spisovatel

Nočnípták
01. listopadu

Že patří Motýlek mezi ty knihy od kterých se nedá odejít, to vím již dávno. Vždyť jej nečtu poprvé. Ale netušila jsem, že na mne bude působit stejně, jako při tom prvním čtení.
I tenhle druhý díl vás pohltí. Opět se setkáte s příšerným životem trestanců na Ďábelských ostrovech. Prožijete příběh muže, který se nenechal zlomit a dokázal vyhrát svůj sen - nový život.
Knihy všem moc doporučuji!

Poeta.kno

Napínavý příběh od něhož se nejde odtrhnout. Kvalitou stejně dobrý jako první díl. Těžko uvěřit, že toho tolik mohl zažít jediný člověk.

regulax

SUPER, příběh čtivý, napínavý, obdivuhodný, prostě takový má román být!

zbt81

Napínavé čítanie bez jediného hluchého miesta. Druhá časť sa mi čítala ešte o niečo lepšie ako prvá. Príbeh je to drsný a fascinujúci zároveň. Zoznamuje nás s málo známym životom v uzavretom svete trestaneckých galejí. Určite nie vo všetkom som s Motýľom súhlasila a dávala mu za pravdu. Obdivuhodné však je, že ho dlhé roky pobytu v surovom prostredí nezlomili a nerezignoval na znovuzískanie slobody ani po mnohých márnych pokusoch o útek. Napriek pochmúrnej atmosfére je to príbeh veľmi motivujúci. Má v sebe jasný odkaz čitateľom nikdy sa nepoddávať svojmu osudu a nevzdávať sa svojich snov.

gersie
18.08.2017

Krásně napsané dílo. Doporučuji každému. Neuvěřitelný příběh silné vůle, odvahy a vytrvalosti.

Bruno636
15.12.2016

Výborná knižka,.neuveritelné ,čo život nenapíše,... s knižkou sa ťažko lúči,,..Henri sa kľudne mohol rozpísať i na tisíc strán,.. doporučujem,..

saphe
17.11.2016

Po dlouhé době jsem našla knihu, která by mě až tak zaujala. Je to úžasně napsané, až surově a hodně emotivně. Příběh motýlka nenechá "vydechnout". Je mi jen líto toho, že nemůžu posoudit jak se v té době žilo. Příběh mi totiž místy přišel až nereálný, a musela jsem si připomínat že je to autobiografie. Ale možná právě proto, to mělo na mě takový dopad. Také se mi místy nelíbilo chování "hrdiny"- protože přesně tím se motýlek na konci 2. knihy stal. Přišel mi zidealizovaný... Ale i přesto, se mi kniha velmi líbila a rozhodně ji všem doporučuji.

Ajrad1981
25.08.2016

Líbil se mi víc než první díl. Je to surovější, drsnější, napínavější, emotivnější.

bob9249
03.04.2015

Možná ne tak zdařilé jako první díl, ale pořád skvělá četba.

Kapis
14.10.2014

Velice silná kniha o tom, že život se nesmí nikdy vzdát!

dada0809
14.10.2014

Přestože je 2. díl poněkud méně akční, doporučuji všem aby si tuto knihu přečetli.

Mermaid
11.10.2014

Zklamání, po výborném prvním dílu byl tento o poznání méně akční a poměrně ubrečený. Motýlkovi zůstala jeho subjektivita, pořád má v životě to neskutečné štěstí, že mu všichni nadšeně naslouchají a dávají za pravdu, což je trochu (myšleno ironicky) monotónní. Dozvíme se více o případu vraždy, která spustila celou tu ohromnou lavinu událostí a Motýlek tvrdí, že je napravený, nicméně já v pozadí mnoha událostí cítím levotu, kterou ovšem nechce přiznat a tváří se navíc strašně apoliticky a patrioticky. Je ale jasné, že přiznat se v knize ke zločinům, které spáchal ve Venezuele by byla hloupost, přece jen tam žije.
Takže pokud chcete vědět, co se s Motym stalo (a po prvním díle věřím, že budete chtít), shoďte veškerá očekávání a pusťte se do čtení. Tenhle galejník je přese všechno sympaťák :-)

Bobrisko
07.08.2014

První díl byl více našlapaný akcí a jednotlivými situacemi, kdy se něco v dělo táboře a kolem něj. Druhý díl je spíš o tom, jak nezdolná síla a vůle hlavního hrdiny překonává vše a žene ho nezdolná touha po svobodě. Každopádně kdo přečetl 1.díl, musí si přečíst i ten 2. ..

haWranka
16.07.2013

Tenhle díl se mi líbil ještě víc než ten první. Zmenšila se rozvláčnost, usadily se postavy. Popis života na ostrovem a život ve vězeňských rodinách pro mě byl zajímavější i záživnější. Ovšem styl psaní je samozřejmě stejný. A ještě musím dodat, že přestože se mi knihy líbily, hlavní postavu jsem si oblíbit nedokázala...

ducháček88
20.02.2012

MUSÍM SOUHLASIT ŽE TOTO NENÍ KNIHA OD KTERÉ BY SE DALO ODEJÍT.TATO KNIHA MO DALA MOC.HODNĚ MI UVÍZLA V PAMĚTI.A MOC JSEM SI Z NI VZALA.HLAVNĚ POUČENA TÍM ŽE LIDÉ DNES BREČÍ KVŮLI KDE JAKÉ PRKOTINĚ A STÁLE SI NA NĚCO STĚŽUJÍ POČÍNAJE JÍDLEM OBLEČENÍM KONČE TŘEBA MATRACÍ V POSTELI A TAK.ALE KDYŽ SI UVĚDOMÍTE CO MĚLI TI LIDÉ V TÉ KNIZE TAK JE ČLOVĚKU AŽ HANBA ŽE MÁ O PROTI NIM KRÁLOVSKÝ KOMFORT A STEJNĚ BREČÍ ŽE SE NEMÁ JAK BY CHTĚL.I KDYŽ NEJSEM Z LIDÍ KTEŘÍ BY SI BYLY ZVYKLÍ NA NĚCO ZTĚŽOVAT,ALE I JÁ SI OBČAS POSTĚŽUJI AČ MÁLO KDY ,ALE PŘECE.A DOCELA VĚŘÍM TOMU ŽE KDYBY JSME VŠICHNI MĚLI MOŽNOST STRÁVIT BYŤ JEN CHVÍLI JAKO ON SPISOVATEL ŽE BY JSME SE VŠICHNI NA VŠE KOLEM DÍVALI JINÝM POHLEDEM NEŽLI NYNÍ.TO JE ASI VŠE PODSTATNÉ CO BYCH K TOMU MOHLA ŘÍCI.

maciii
12.01.2012

První díl je tak nabitý jednotlivými epizodami, že každá kapitola by si zasloužila celou knihu sama pro sebe. V druhém díle se Charriere uskromnil, je o něco popisnější, emotivnější, není tak uspěchaný a téměř celý děj se odehrává v jednom trestaneckém táboře, kde autor celkem věrohodně vykresluje život věznů i své vlastní pocity. Což je jen dobře.

dangerita
02.01.2012

Trochu neuvěřitelné vyprávění, exotické se silnou atmosférou. Autor se nikdy nevzdává, stále myslí na svobodu a spravedlnost, kterou cítí čtenář a hlavnímu hrdinovi velmi přeje, aby nástrahy překonal. Velice dobře jsou zpracovány i ostatní postavy.

Honsa
06.09.2011

Tohle dílo se mi docela špatně hodnotí. Mě knížka zajímala právě proto, že je vydávána za životopisnou a chtěl jsem se seznámit s příběhem člověka, který si prošel peklem. V průběhu četby ale člověka prostě určité pasáže musí zarazit a když se o osobu autora začne podrobněji zajímat, zjistí že kniha opravdu nebude tak úplně životopisná. A tady začínám mít s knihou problém: nedokážu akceptovat knihu jako autobiografii, protože autorovi jednoduše nevěřím, a postupem četby mě osud hlavního hrdiny přestává zajímat, stejně tak popis prostředí ve kterém se pohybuje. Ať už to měl být životopis, nebo román, tak jako tak mě na knížce prostě štvě (tím spíš že jí psal člověk, který žil v prostředí, které popisuje) že se občas působí velmi nevěrohodně, ať už se jedná o popis prostředí, či jednání postav.

eraserhead
17.07.2011

Naprosto šílené nedobrovolné dobrodružství plné strachu, bolesti, smutku, touhy po svobodě tváří v tvář nesvobodě, lidského hyenismu versus lidské vůle žít, smrtelného stínu, ale také exotiky, krásy, přírody a lidského dobra. Ona by ta kniha v podstatě mohla být takovou všeobjímající encyklopedií lidství od jednoho pólu ke druhému, od lidského zla k lidské dobrotě. Je to jako jízda v sudu divokým vodopádem, taky nemáte jak zastavit či zpomalit a oddechnout si. Ta četba chytne, nepustí a bude vás pořád přemlouvat ještě pár stránek (vím o čem mluvím, právě kvůli tomu mi jednou ujel vlak). Dumat nad tím, zda to jsou reálné paměti, nebo vymyšlený příběh za ně se vydávající mi připadá bezpředmětné, úchvatnosti četby to nic nepřidá ani neubere.

GIA.8
11.07.2011

Je to naprasto úžasná kniha, oba dva díly jsem četla jedním dechem.

Čmoudová
31.01.2011

Kdo přečetl jedničku, musí přečíst i tohle... Motýlek není knížka, od které by se dalo odejít...