hanzmb hanzmb komentáře u knih

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Další vynikající díl této série. Až začínám mít strach, zda je vůbec možné tuto úroveň udržet i do zbylých 3 dílů. Doufám že ano a třeba se autorka k této dvojici někdy vrátí.
Celá krimi složka je naprosto perfektně propracovaná, není zde jediné nelogické místo. Navíc v závěru se objevuje náznak nových osobních i pracovních vztahů.

21.02.2024 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Nejprve jsem si myslel, že autor, jak bývá častým zvykem, se vrátil na úplný počátek Martinovy kariery. Ale je to jen taková chuťovka a brzy jste zpátky v plynulé návaznosti na minulé díly. Jak je standardní v této sérii, vydržíte číst jedním dechem až po závěrečné finále. A to se to tentokrát vše obešlo bez Hirtmana i Mahlera. Jen nevím, jakou hodnost, pokud nějakou, bude mít Martin v příštím dílu.

23.11.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Samozřejmě fantastická kniha. To už má autor ve vínku, že kvalita jeho románů se pohybuje někde mezi 4 a většinou 5*. Tohle téma přesahovalo minimálně 2x úroveň běžných krimi. Nejprve důvod základní zápletky není standardně zpracováván. Je dobře, že to někdo otevřel. Logický je i důvod pomsty, jen mi absolutně nesedí na cílové oběti. Tohle je opravdu na velmi hluboké zvážení. Primárně chápu, po zamyšlení je trest smrti pachatele málo. Měl by zahynout jako jeho oběti.

18.10.2023 5 z 5

V temnotě V temnotě Mike Omer

I druhý díl série patří mezi špičkové detektivky, které stojí za přečtení. Přesto mě ten 1.díl nadchl mnohem více. Asi to bylo tím, že tento nepřinášel nic extra nového. Spíš jen pokračoval v linii nasazené v prvním dílu. To prolínání současnosti a minulosti bylo hodně zredukované a děj se tak zploští a orientuje jen na aktuální vyšetřování.
Snad se brzy přeloží i poslední 3.díl.

24.03.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Důvodem, proč číst tuto knihu je rozhodně její krimi složka. Taková komorní, bez obrovské organizace, hromady mrtvol a technických zázraků. I vlastní příběh je zajímavě vyprávěn. Více méně retrospektiva, hlavní hrdinové především jen znovu vytahují na světlo to, co se odehrálo před lety. Tohle a podpora mladým autorům je důvodem proč 4*. Co je zoufalé je prokreslení hlavních postav. Především Laura je každou chvíli zralá na pár facek a studenou sprchu. Jak už bylo uvedeno v komentářích - dobré tak pro YA knihy. K tomu to závěrečné rozhodnutí jejich šéfa, starého praktika, je blbost. (Nebo možná připravené pokračování??)

22.01.2023 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Další díl série už není tak drastický jako minulý, ale pořád stejně napínavý. Tentokrát se pořádně proberete Servazovým soukromím až do doby jeho studií. To je asi důvod, proč kniha nepůsobí tak depresivně. Ale nejspíš i to, že z horské zimy se přesunete do červnového podhůří. Jenom nevím, na kolik dílů autorovi ještě vydrží Hirtmann. Tyto knihy se nedají číst za sebou. Než najdu chuť na další setkání s tímto nehrdinským hrdinou, dám si chvíli oraz.

19.12.2022 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Po fantastickém Prokletém kraji jsem se rozhodl vrátit i k detektivní autorčině tvorbě. A ejhle, on to zas tak velký rozdíl není. Tady nejsou potoky krve, geniální dedukce či práce desítek kriminalistů. Ti naši detektivové na sebe nestrhávají pozornost, jen děj nenápadně doplňují a posunují. A spolu s perfektně prokreslenými postavami a vynikajícím příběhem je z toho čtenářský zážitek. S malými úpravami by tohle byla vynikající kniha i bez té detektivní linky.

15.09.2021 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Autorka se podruhé vrací k tématu, který již naznačila ve Vránách. Teď navíc v ich formě, což celému příběhu přidává na pestrosti a dramatičnosti. Přitom z počátku jsem myslel, že cílem je falešné pánbíčkářství a obchodníci s ním. Autorka zkrátka umí. Jen ten závěr je takový moc prosluněný a optimistický. Pokud je hrdina tak silná osobnost, musí mu být jasné, že jediným řešením je léčba. Ruku na srdce - kdo by chtěl mít podobného souseda?

14.04.2023 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Velmi slušná detektivka. Určitě stojí za přečtení. Ale 1.díl se mi líbil mnohem víc. Tady už to bylo mnohdy uměle natahované. Autorka se snaží co nejvíce vytěžit zajímavé nápady z Klece, aniž by je nějak posunula dál. Především smrt snoubence či senátní vyšetřování. Na druhou stranu je plusem spousta zajímavostí o DNA.
Snad se vše vyřeší ve 3. díle. Další zatím neexistují.

14.03.2023 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Velmi solidní detektivka. Perfektně sestavená dvojice vyšetřovatelů. Čtenář je průběžně seznamován s uvažováním psycholožky Zoe, takže si může opravdu užívat její duševní pochody a nápady. Díky tomu je i finále logicky postavené, bez žádných zázračných náhod. Paralelní Zoiny vzpomínky na minulost to pak bezvadně podmalovávají a doplňují. Nemluvě o perfektní závěrečné pozvánce na další díl.

30.10.2022 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Tohle být scénář, tak by to bylo české Skleněné peklo. Třeba si to Jákl někdy přečte a zrealizuje. Je fantastické, co všechno autor dokázal dostat do 200 stránek knihy a 97 min příběhu. Autor za těch skoro 20 let co ho čtu udělal vynikající přerod z sci/fantasy přes krimi až po tento sice vymyšlený, ale ve své podstatě reálně možný příběh. Klobouk dolů. Čím nás překvapí příště?

01.07.2022 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Zatím jsem byl ze všech spisovatelčiných knih nadšen. Nyní přišlo trochu vystřízlivění. Samozřejmě je to pořád výborná detektivka, která stojí za to přečíst, ale laťka z minulých dílů byla mnohem výše. Nejspíš to je zvoleným prostředím, když sáhnu po našem autorovi, čekám místní mně známé reálie. Nevím, na kolik zná autorka prostředí holandských ostrovů, že si tam troufne vložit 11 let trvající příběh. Navíc Bergmanova až druhořadá úloha jako vyšetřovatele nebo spíše přihlížitele mě taky moc nadšením nenaplnila. Snad bude příští díl zase autorčina klasika.

10.04.2022 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Nádherné vyprávění navíc nádherným jazykem. K tomu perfektní gradování příběhu. Od jednoduchých veselých příhod to autorka postupně nenápadně přivede až závažným tématům jako mezigenerační vztahy a zachování lidské důstojnosti v posledních chvílích života.
Už se těším na další autorčiny knihy.

26.01.2021 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Nemá cenu nosit dříví do lesa a rozpitvávat proč je tahle série tak skvělá. Bohužel tento díl má 1 obrovskou chybu. Je předposledním. Trochu se liší i od těch minulých roztržením hlavních protagonistů místem vyšetřování. Ale v závěru už zase vše po staru. Nemám rád happy endy, ale Lucovi a Avě bych ho přál :-) .

21.04.2024 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Asi bych klidně s kolegy z Kvasin nepopíjel na Zdobnici, kdybych tušil, co se kolem mě v lese děje :-). Takže jsem objevil další jméno, které si budu muset v české zcela feminizované románové tvorbě hlídat. I když je pravda, že jsem chvíli zvažoval i jen 4*, z důvodu autorčiny grafomanie. Udržet to do 350 stran by jen násobilo čtivost a prožitek z knihy. Každý začátek je ale složitý a musí se mu něco odpustit. Takže v závěru jen vynikající pocit z nádherného čtení. A klobouk dolů před závěrem. Takhle elegantně vybruslit nedokáže spousta zkušenějších autorů.

30.01.2024 5 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Po slabších knihách (povídky + Plaváček) se autor do toho pořádně obul. Tento díl nemá chybu. Dle mého asi ten nejlepší ze série. Přitom to není vlastně ani klasická detektivka, toho pátraní tam zase tolik není. Spíš bych to řadil k psychologickým románům.
Nevím, proč se pořád srovnává Goffa a Dán. Ano, oba byli policisty. Tím to ale končí. Jejich styl a zápletky jsou zcela odlišného charakteru. Tam kde Dán chrlí , je Goffa spíš introvert zahleděný do sebe. Takový "Sám voják v poli".

05.04.2023 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Další vynikající série. Perfektní zápletka. Spousta zcela nových neotřelých nápadů. Určitě brzy zkusím další díly, i když s tak nesympatickou hlavní hrdinkou jsem se už dlouho nesetkal. A podle komentářů to není jen můj názor.

30.11.2022 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Zase jedna " dvourychlostní kniha". Prvních 300 stránek je fantastické čtení na 10*. Není tam jediné slabší místo kde byste se nudili. Zápletka i postupy řešení jsou bezvadně pospojované i popsané, takže můžete zkoušeti i svoje dedukční schopnosti. To, že někdy víte něco dříve než hrdinka, je normální. Každý větší čtenář detektivek má za sebou víc případů než policajt před penzí :-). Jediné slabší místo je ten francouzák.
Spoiler:
Bohužel ve zbytku knihy přijde ledová sprcha. takhle zoufalé finále bych od autorky nečekal. Asi je v tom ale už moje alergie na všechny ty tajné organizace a společnosti. Ani exhumaci mrtvol nevidím jako nápad na úrovni.

07.04.2023 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Jedna z TOP 10 knih, které jsem v životě přečetl. Dostal jsem ji někdy v roce 1969 ( asi 1.vydání) a od té doby ji četl několikrát. Navíc v té době toho ke čtení moc nebylo, což zážitek ještě násobilo. Tady je 5 hvězdiček pořád málo. Z knih o Egyptě se nic této kvalitě nepřibližuje.

27.11.2018 5 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Od autorky jsem zatím četl jen knihy s Lacey. Ale určitě to přehodnotím a pustím se i do zbytku. Tohle byla teda neskutečná jízda. Přitom nějaká akce jen na začátku a v závěru. Zbytek byla psychologie, ale černější než většina noir akčních thrillerů. A co si nejvíc považuji je to, že ji invence vydržela až do poslední stránky. A neusekla to, jak se poslední dobou děje ve 2/3 podobných knih.

11.05.2023 5 z 5