Hani77 Hani77 komentáře u knih

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Knihu musím hodnotit očima náctiletých, protože rozhodně nepatřím do cílové skupiny. Najde se několik slabších míst, ale jsou i velice emotivní kapitoly. Ne každý člověk musí být takový, jak ho společnost vnímá. A překvapili mě skoro všichni hlavní hrdinové. Plný počet hvězdiček nedávám, ale druhý díl si ze zvědavosti ráda přečtu.

30.01.2021 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Váhala jsem mezi 3 a 4 *, ale protože rozhodně nepatřím do cílové skupiny, proto dávám vyšší hodnocení. Knihu jsem koupila dceři, tak jsem ji využila pro výzvu, než ji daruji, ale jinak bych ji zřejmě odložila už po prvním příběhu. Jediná povídka, kterou budu mít dlouho v hlavě, je o chytrém lišákovi. Ilustrace jsou ale zajímavé a úžasně doplňují příběhy.

21.01.2021 4 z 5

Místy se mi verše moc líbily, chvílemi to bylo nudnější, celkově hodnotím jako zlatý střed.

20.01.2021

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Zklamání, nelíbilo se mi to. Jednu hvězdičku přidávám za poslední 2 kapitoly, ty mě dostaly. Ale jinak se ke knize nechci vrátit, nelíbil se mi styl vyprávění, příběh mi přišel strašně nereálný, většina lidí mi byla protivná.

19.01.2021

Báječná léta s Klausem Báječná léta s Klausem Michal Viewegh

Vůbec jsem netušila, že Báječná léta pod psa mají pokračování, to jsem zjistila, až když jsem hledala knihu pro výzvu. Ráda jsem se dozvěděla, jak to bylo s rodinou dál, ale už to nebylo ono. A filozofování o politice mě vyloženě nebavilo.

17.01.2021 3 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Taková nenáročná oddechovka, ale chvílemi je to hodně ujeté. Dostala mě strana 109-110, díky tomu dávám 4*.

17.01.2021 4 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Hodně jsem váhala mezi 3 a 4 *. Střídala se slabší a silnější místa, nakonec rozhodlo, že celkový dojem z knihy je takový rozpačitý.

14.01.2021 3 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Skvělá oddechovka, kniha je přesnou kopií filmu, vč. hlášek, takže se mi při čtení odvíjel před očima film :-).

13.01.2021 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Musím dát jen 4*. Je to napsané hezky, ale ne vždy se to četlo lehce, za což ubírám 1*. Mnohdy jsem v tom bohužel viděla naši minulost (masivní popravy začínající v 50. letech) nebo i náznaky současnosti, jen doufám, že to není naše budoucnost.

"Minulost byla vymazána, na vymazání se zapomnělo, lež se stala pravdou."

"Nestačí jen ustavičně slaďovat řečnické projevy, statistiky a všemožné záznamy s momentální situací tak, aby se předpovědi Strany beze zbytku potvrdily."

ČV 10.místo žebříčku 50 nejčtenějších knih

13.01.2021 4 z 5

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

Pro mě velice zajímavé čtení o mimořádné ženě.

09.01.2021 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Bajky se četly docela dobře, ale Brumbálovy komentáře byly o ničem. Za mě zklamání. Ale zase jsem splnila jeden bod výzvy cca za 1 hod. :-).

09.01.2021 3 z 5

Skalpel, prosím Skalpel, prosím Valja Stýblová

Nebýt výzvy, tak bych po této knize nesáhla. První kapitola mě moc nebavila, ale pak jsem se začetla a nakonec musím říci, že se mi to líbilo a ráda se ke knize zase někdy vrátím.

07.01.2021 5 z 5

Naši furianti Naši furianti Ladislav Stroupežnický

Četlo se samo :-). Dílo je nejen o velkém furiantství, ale i o velké chytrosti, jak vyzrát na hlupáky.

"My nejsme žádný pařezy, rozumíte - my jsme obecní radní!"
"Radní nebo pařez - to je mi jedno!"

04.01.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Knihu jsem nemohla odložit, dokud jsem ji nepřečetla, ale jednu hvězdu strhávám za to, že mě nechytla za srdce jako Hana. Čtení o člověku, který se choval jako sobec a všechny od sebe odháněl, pro mě bylo často nepříjemné, ale byla jsem zvědavá, jak celý příběh skončí. A závěr by si také zasloužil minimálně odstavec navíc.

03.01.2021 4 z 5

Byla jsem doktorkou v Osvětimi Byla jsem doktorkou v Osvětimi Gisella Perl

Přestože jsem si myslela, že po přečtení několika knih o holokaustu mě už nic nepřekvapí, již v prvních kapitolách jsem byla znovu a znovu zhnusená, jaké hrůzy se za 2. sv. války odehrávaly a co museli nevinní lidé zkusit. Obdivuji paní doktorku, že to vše zvládla a pomáhala vždy s plným nasazením.

"V Osvětimi platil jeden jediný zákon - zákon džungle, zákon sebezáchovy".

"S Olgou jsme se trpce usmívaly nad tím, že nacisti, největší zločinci světa a masoví vrazi, můžou trestat člověka, který za celý svůj život zabil jen jednoho nebo dva lidi. Vrah jednoho člověka dostal jen zelený trojúhelník, ale vrah miliónu lidí elegantní uniformu SS."

02.01.2021 5 z 5

Polibek v Paříži Polibek v Paříži Catherine Rider

Za mě 3,5 *. Nejsem vůbec cílová skupina této knihy, ale na obálce je srdíčko a děj se odehrává v mé milované Paříži, proto jsem se rozhodla si ji vybrat do výzvy. První polovina se mi líbila, ráda jsem si zavzpomínala na moji návštěvu Paříže a docela jsem se pobavila (projížďka na lodi :-)), ale pak už to bylo spíše jen o té romantice.

02.01.2021 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto dokonalý popis lidské společnosti. V jednu chvíli jsem byla při čtení doslova zděšená, co se na farmě děje. Říkala jsem si, jak je možné, že toto dílo bylo vydané už v roce 1945, že autor předpověděl, co přijde. A bohužel jsem tam našla některé podobnosti i se současnou politikou-prasata, psi, ovce .... Sedm přikázání, statistiky, jak se zvířatům daří lépe, přestože ....

01.01.2021 5 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Po knize jsem sáhla jen proto, že se mi hodila do výzvy (název má 21 písmen). Dcera četla asi 12 dílů a bavilo ji to, ale já jsem nikdy neměla potřebu tyto knihy více prohlížet. Ale docela jsem se i zasmála :-). Když "vyženete" dítě ven, aby mělo pohyb a nehrálo celý den videohry, může se stát, že půjde ke kamarádovi a budou ... HRÁT VIDEOHRY :-). Určitě se podívám i na další díly, skvělá oddychovka.

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Kdysi jsem viděla hru v divadle a moc se mi líbila, proto jsem ji zvolila i v knižní podobě-a vybrala jsem dobře. Čte se lehce a má to vtip.

Makbeth Makbeth William Shakespeare

Četlo se mi hůře než jiné hry, ale zápletka zajímavá.

01.01.2021 4 z 5