Hani77

Přečtené 444Manželky prezidentů: deset žen z Hradu
květen - srpen 2021
Manželky prezidentů: deset žen z Hradu 2020, Pavel Kosatík

Jsem ráda, že jsem se dozvěděla nové věci o prvních dámách (i nedámách) naší země. Některé pasáže byly zdlouhavé a ne vždy bylo řečeno vše podstatné, ale kniha byla jako celek zajímavá.


Dívka ve věži
srpen 2021 (07.-10.)
Dívka ve věži 2019, Katherine Arden

Druhý díl byl rozhodně mnohem čtivější než první a také méně temný. Hezká pohádka pro dospělé. Líbila se mi jména hrdinů známá z ruských pohádek, které mě provázely celým dětstvím. Těším se na třetí díl.


Okolím Berounky
červenec 2021 (17.-22.)
Okolím Berounky 2009, Ivo Paulík

Přečteno jako příprava na dovolenou. Hezky rozdělené na popis cesty cyklo/pěších výletů a na druhé straně jsou stručně popsány zajímavosti na trase, vč. kontaktů a webových stránek. Zpracování se mi líbí, ale pěších výletů je popsáno málo.


Na Větrné hůrce
červen - červenec 2021
Na Větrné hůrce 2018, Emily Brontë

Knihu jsem moc dlouho odkládala. Když jsem se k ní konečně dostala, tak jsem si první dvě kapitoly říkala, že to bude utrpení přečíst. Ale pak se začal rozvíjet zamotaný příběh a já byla zvědavá, jak to bylo dál. Jen jsem si musela udělat rodokmen, kdo s kým byl příbuzný, abych se v tom vyznala. A konec taky dobrý. Ze tří * se to vytáhlo na plný počet. A doufám, že to nikdy nebude patřit mezi zakázané knihy jenom proto, že jeden snědý přivandrovalec ničil život dvěma rodinám.


Šumava Františka Malocha
19. červen 2021
Šumava Františka Malocha 2017, Vladimír Kožíšek

Nápad fotografa projít stejnou cestou jako jiný fotograf, ale po 100 letech, je úžasný. Fotky byly taky hezké. Ale doprovodný text mohl být zajímavější, a také mohlo být více starých fotografií pro srovnání.


Dítě na nástupišti
červen 2021 (12.-19.)
Dítě na nástupišti 2021, Gill Thompson

Očekávala jsem víc. Příběh se mi zdál těžko uvěřitelný. Setkání v Terezíně bylo dojemné, ale konec už byl takový moc americký. Mám načteno mnoho příběhů o Židech za války, ale přeci jen skutečné příběhy vypadají reálněji než tento. A vadily mi také ty nepřesnosti. Bylo hodně poznat, že o Češích nepíše Češka. Ale moc se mi líbily ty dvě dějové linky-v Československu a v Anglii.


Ruce
12. červen 2021
Ruce 2008, O. Březina (pseudonym)

Tyto básně mě vůbec nezaujaly.


Medvěd a Slavík
červen 2021 (08.-12.)
Medvěd a Slavík 2018, Katherine Arden

Ruská pohádka pro dospělé. Velice čtivá, hlavně 2. polovina mě chytla a nepustila, ale přeci jen to není na plný počet hvězdiček. Ten konec byl takový zvláštní, měla jsem větší očekávání ohledně Vasji. Ale třeba mě ještě překvapí další dva díly.


Záhada hlavolamu
červen 2021 (05.-08.)
Záhada hlavolamu 2019, Jaroslav Foglar

Krásná vzpomínka na mládí. Příběh znám nazpaměť, ale spíše díky televizním zpracováním. Knihu jsem až doteď nikdy nečetla. Ale potřebovala jsem knihu s ilustracemi do výzvy. Je to takové příjemné oddychové čtení.


Cesta zpátky
květen - červen 2021
Cesta zpátky 1996, Erich Maria Remarque

Kniha je snad ještě smutnější než Na západní frontě klid. Nikdy mě nenapadlo, jak to měli navrátivší vojáci těžké. Setkávali se s nepochopením a mnozí nemohli najít své nové místo ve společnosti. Mnozí se velice změnili. Když se pak setkali, byli už někým jiným díky oblečení nebo tomu, čím se stali. "Co nedokázala smrt, daří se životu. Rozděluje nás. " Velice mile mě překvapilo, že kniha vypráví o vojácích stejné roty jako Na západní frontě klid, dokonce zmiňuje i padlé kamarády-Katczinského, Paula Bäumera atd. "Je těžké se loučit - ale vracet se je někdy snad ještě těžší."


Osvětimský orchestr
květen 2021 (16.-30.)
Osvětimský orchestr 2020, F. Fénelon (pseudonym)

Kniha se nedala přečíst na jeden zátah. Děvčata z orchestru měla při vší té hrůze ještě velké štěstí. Překvapil mě antisemitismus a nationalismus mezi vězenkyněmi. A také to, jak některé dokázal změnit pocit moci. Jednu hvězdičku ubírám za zpracování, v knize jsou i překlepy a nepřesnosti - Alma Rosé zemřela 4. 4. 1944, ale podle této knihy to bylo v létě.


Opona
květen 2021 (28.-30.)
Opona 1979, Agatha Christie

Jiná díla se mi líbila víc, proto ubírám jednu hvězdičku. O vrahovi jsem měla jasno skoro po celou knihu, ale opět jsem byla na hony vzdálená pravdě. Ale tentokrát takový rozpačitý pocit z toho rozuzlení.


Hra na vraždu
květen 2021 (22.-23.)
Hra na vraždu 2015, Agatha Christie

Opět jedna skvělá detektivka, u které jsem vraha neodhalila. Zápletka týkající se syna paní Folliatové mě sice napadla poté, co řekl starý Merdell, ale až takhle dokonalé rozuzlení pro mě bylo velkým překvapením. Stejně jako u jiných Agátiných děl, po pomalejším rozjezdu vás to chytne a nepustí, dokud nejste na konci. A pak si řeknete, ten konec byl ale hodně dobrý.


Kapka štěstí v ranní kávě
květen 2021 (14.-15.)
Kapka štěstí v ranní kávě 2019, Agnès Martin-Lugand

Nejdřív jsem se nemohla začíst, ale pak začaly přečtené stránky rychle přibývat a najednou byl konec. Odpočinková nenáročná četba, ale nebýt výzvy, nikdy bych po knize nesáhla - a nehodlám se k ní ani nikdy vracet. Takový průměr.


Na západní frontě klid
květen 2021 (09.-11.)
Na západní frontě klid 2011, Erich Maria Remarque

Nejde dát jiné hodnocení než pět, přestože je to velice smutné čtení. Kniha líčí poměrně detailně útoky, zraněné vojáky apod. Velmi mě zasáhl popis "rozmetaného" hřbitova a mezi tím vším přeživších vojáků. Podmínky v táboře byly děsivé, i když se zrovna nebojovalo: "Zabíjet vši po jedné je fuška, máte-li jich stovky" a nebo povídání o krysách je také docela síla. Nedělalo mi dobře ani popisování bitev, zabíjení nebo pobyt v lazaretu. Velice smutnou částí byla i Paulova dovolená, zvláště jeho loučení s nemocnou maminkou-to jsem měla slzy na krajíčku. Jediná trochu veselejší historka se týkala jeho návštěvy kasáren, kam narukoval jeho třídní učitel, který přesvědčil celou třídu, aby se dobrovolně přihlásila do války, a jehož nadřízeným se stal jeden jeho bývalý student. Vrátil kantorovi vše stejnou měrou. Kniha mě velice zasáhla, nedivím se vysokému hodnocení.


Vražda v Orient-expresu
květen 2021 (06.-08.)
Vražda v Orient-expresu 2018, Agatha Christie

Dávám opět pět. Jeden z nejlepších Poirotových příběhů. Vraha jsem tentokrát opět neodhalila, ale motiv se dal poznat docela snadno. Čteno v rámci ČV 2021 - 6.místo v žebříčku ČV 2020 téma 11.


Mrazík
04. květen 2021
Mrazík 1996, Bedřich Smudek

Filmovou pohádku znám nazpaměť. Jako malá jsem se na ni dívala, protože na Vánoce byl výběr ze 2 kanálů, a teď se na ní dívám z nostalgie. Knihu jsem četla poprvé. Skoro všechny dialogy jsou stejné jako ve filmu. Je to u mě na 4,5 *. Ale z nostalgie dávám plný počet. Mladší generaci už ale Mrazík asi moc neoslovuje.


Svědectví porodní asistentky z Osvětimi
květen 2021 (03.-04.)
Svědectví porodní asistentky z Osvětimi 2020, Stanisława Leszczyńská

Tuto knihu jsem zapomněla hodnotit hned po přečtení a teď už ze mě ty dojmy zcela vyprchaly. Asi jsem od toho čekala trochu víc, ale jednu hvězdičku přidávám z úcty k té ženě za to, co udělala, a že o tom ještě uměla mluvit.


Dům na samotě
květen 2021 (01.-02.)
Dům na samotě 2020, Michaela Klevisová

Velice čtivá kniha. Ano, mělo to pár nesrovnalostí, např. zcela nelogický úkryt dárků pro milenku, ale na druhé straně rozuzlení bylo docela zajímavé, můj tip na vraha nevyšel, tak hodnotím knihu velmi dobře.


Němý svědek
duben - květen 2021
Němý svědek 2019, Agatha Christie

Další skvělá detektivka od Agathy Christie. Přečteno na jeden zátah a opět jsem vraha neuhodla. Napětí do samého konce. Není zde moc postav, tak se čtenáři nepletou. Navíc to má svým způsobem i happy end.


Kroky vraha
duben 2021 (25.-29.)
Kroky vraha 2020, Michaela Klevisová

Celou knihu jsem měla o vrahovi jasno. Těsně před koncem se ukázalo, že je vrahem někdo úplně jiný, s naprosto rozdílným motivem. Ale rozuzlení mi přišlo praštěné. A vzhledem k tomu, že v knize mi byly protivné skoro všechny osoby, až jsem si říkala, že je to přehlídka exotů, tak nemůžu hodnotit lépe. Škoda, jako první jsem četla Drak spí a byla jsem nadšená.


Záhada na zámku Styles
duben 2021 (25.-28.)
Záhada na zámku Styles 2001, Agatha Christie

Měla jsem velkou radost, že jsem vraha odhalila velice brzy. Nakonec jsem zjistila, že jsem se OPĚT mýlila a rozuzlení mě velmi překvapilo. Přesto dávám jen 4 *, poslouchala jsem audioknihu a často jsem se ztrácela. Stačila menší ztráta koncentrace a už jsem nevěděla, kdo mluví a utíkaly mi souvislosti. Nejsem na poslech audioknih zvyklá, možná bych za knihu dala vyšší hodnocení.


Krkonošská pohádka
únor - duben 2021
Krkonošská pohádka 2011, Božena Šimková

Nejde dát méně než pět *. Velice příjemné oddychové čtení, člověku se před očima odehrává televizní podoba těchto pohádek. Navíc jsem při čtení vzpomínala na nedávno zesnulou Hanu Maciuchovou. Ne nadarmo jsou Krkonošské pohádky považované za nejlepší Večerníček všech dob. A mám také radost, že touto knížkou jsem mohla podruhé dokončit letošní čtenářskou výzvu. Jdeme na třetí kolo.


Když se zvěrolékař ožení
duben 2021 (02.-23.)
Když se zvěrolékař ožení 1981, J. Herriot (pseudonym)

Velice příjemné vyprávění o životě mladého veterináře a jeho pacientech. Většina příběhů dopadne dobře, někdy i v případech, kdy by to člověk ani neočekával. A při některých historkách jsem řvala smíchy. Ráda se ke knize vrátím.


Žaloba
duben 2021 (04.-06.)
Žaloba 2018, Bandi

Některé povídky se mi líbily víc, některé méně. Nejvíc mě zaujal první a poslední příběh. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu jinou verzi Orwellova románu 1984 (tedy příběh podobně absurdní společnosti). Kdykoliv uvidím muchomůrku, určitě si na knihu vzpomenu. Rozhodně jsem ráda, že nemusím v takové zemi žít.


Normální obraz srdce
únor - duben 2021
Normální obraz srdce 1980, František Kožík

Knihu jsem si vybrala jen kvůli ČV. Vzhledem k tomu, že jsem četla více knih najednou, tak jsem první kapitoly četla dost dlouho, ale pak mě příběh uchvátil natolik, že jsem druhou polovinu knihy dala na jeden zátah. Velice čtivý příběh. A došlo i na slzy dojetí.


Slepá mapa
březen - duben 2021
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Kniha je velice čtivá, to autorce nemůžu vytknout, ale hodně věcí bylo překombinovaných. Druhá polovina se mi zdála ještě slabší než první, proto dávám jen 3 *, ač jsem hodně váhala mei 3 a 4. Ale u mě pořád vede Hana a v závěsu za ní Tiché roky.


Deník Ruth Maierové
březen 2021 (21.-28.)
Deník Ruth Maierové 2021, Jan Erik Vold

Kniha mi vůbec nesedla. První deníkové zápisy jsou hodně dětské, později se změnily až v erotické tlachání ... opravdu zajímavé pasáže by se daly shrnout na cca 100 stránek. Líbily se mi fotky, zajímavé byly dobové výstřižky a dokumenty, to vše můj celkový dojem hodně vylepšilo. Ráda jsem si prohlédla i její obrázky. Ale zápisy z deníku a dopisy rodině byly mnohdy nezáživné a zdlouhavé.


Nerozluční kamarádi
26. březen 2021
Nerozluční kamarádi 2018, Hana Štěpánová

Mně to přišlo miloučké, hned to putovalo jako dárek dál :-).


Saturnin
únor - březen 2021
Saturnin 2008, Zdeněk Jirotka

Dlouho jsem se nemohla začíst a nechápala jsem vysoké hodnocení. Pak jsem se ale do čtení tak zabrala, že jsem druhou polovinu knihy dala na jeden zátah a ještě jsem se vrátila k několika kapitolám ze začátku. DOPORUČUJI nejen k pobavení, ale najdou se i myšlenky k zamyšlení.


Podle náhodného výběru
březen 2021 (14.-16.)
Podle náhodného výběru 2016, Max Eisen

Nedá se hodnotit méně než pěti *. Zpracování příběhu se mi líbilo, dobře se to četlo a všechny historické nepřesnosti jsou "pod čarou" uvedeny na pravou míru. Ráda jsem si přečetla příběh maďarského Žida, protože zatím jsem nejvíc knih četla o Polácích a dále o Češích a Slovácích. Řadím k jedné z těch lepších knih na toto smutné téma. Skoro mi to přijde, že v tomto prostředí té doby platilo "bez štěstí nepřežiješ".


Malý princ
březen 2021 (13.-14.)
Malý princ 2015, Antoine de Saint-Exupéry

K Malému princi jsem se poprvé odhodlala až v dospělosti díky ČV. Překvapilo mě, jak rychle a dobře se to čte, ale na plný počet * to u mě není. ČV 2.místo žebříčku 50 nejčtenějších knih


Šťastný život mezi řádky
únor - březen 2021
Šťastný život mezi řádky 2017, Michaël Uras

První polovinu knihy jsem trpěla, chtěla jsem knihu odložit. Jediné, co mě zaujalo, byla práce biblioterapeuta. Bohužel ale většinu rozebíraných knih neznám. Druhá polovina mě zaujala a dala bych i 4*. Příběh všech postav se nějak uzavřel. A konec mě dostal. Mám ráda šťastné konce. Ale díky té první nezáživné polovině musím dát nižší hodnocení.


Kaštánek
únor - březen 2021
Kaštánek 2019, Søren Sveistrup

Po dlouhé době mě nějaké dílo zaujalo tak moc, že jsem četla každou volnou chvilku a nemohla se odtrhnout. Oceňuji kratičké kapitoly. Místy to bylo děsivé, ale rozhodně velice napínavé. Překvapivé rozuzlení, podezřívala jsem hodně lidí, kromě toho pravého člověka.


Smrt staré posluhovačky
únor 2021 (24.-27.)
Smrt staré posluhovačky 2006, Agatha Christie

Z knih od Agathy Christie mě tahle zaujala zatím nejméně. Detektivky zásadně čtu na jeden zátah, ale tuhle jsem s klidným svědomím odložila 40 stran před koncem a šla spát. Ale ten závěr byl nakonec velice zajímavý. Podezřívala jsem skoro všechny, jen ne toho pravého člověka.


Utrpení mladého Werthera
únor 2021 (17.-21.)
Utrpení mladého Werthera 2018, Johann Wolfgang Goethe

Jsem ráda, že jsem se ke knize díky výzvě dostala. Dobře se četla, až na některé slabší pasáže, které mě moc nebavily a za které ubírám 1*.


Konec rodu Slavníkovců
? - únor 2021
Konec rodu Slavníkovců 2018, Oldřiška Ciprová

Jednohubka pro děti. Takový krátký "Výlet pana Broučka". Příběh seznámí čtenáře s jedním z motivů vyvraždění Slavníkovců. Dávám 4 *, protože je to založené na skutečné historické události-a tedy poučné. Námět velice zajímavý, ale mohlo to být mnohem lépe propracované. Je to takové rychlé.


Můj přítel Jaroslav Hašek
? - únor 2021
Můj přítel Jaroslav Hašek 2008, Emil Artur Longen

Když jsem hledala knihu o známé české osobnosti do výzvy, okamžitě mě zaujala tato kniha-a hned první kapitola mě pobavila. Očekávala jsem humorné dílo. Později jsem zjistila, že je to jen neustálé popisování, jak se Hašek ožral, koho urazil, komu ublížil ... poté vystřízlivěl a chlastal nanovo. Byl nejen škodolibý, ale až zlý. Mám moc ráda Švejka a přišlo mi, že Švejk je Haškova autobiografie (ruský špión, propité jízdné na vlak do Budějovic apod.). Dočítala jsem už jen kvůli výzvě. Světlými momenty bylo několik humorných historek, ale člověk je musel hledat mezi četnými alkoholovými dýchánky. Jsem ráda, že jsem si dílo přečetla, možná se někdy k některými kapitolám vrátím, ale celkově docela zklamání.


Tyrolské elegie
? - únor 2021
Tyrolské elegie 1885, Karel Havlíček Borovský

Přečteno jen díky čtenářské výzvě, i když začátek básničky jsem znala už ze školy. Dobře se to četlo, krátké, doporučuji.


Drak spí
? - únor 2021
Drak spí 2020, Michaela Klevisová

Kniha mě rychle vtáhla do děje, nemohla jsem ji odložit, což se mi už dlouho nestalo. Vraha jsem si tentokrát tipla hned po vraždě, po přečtení 109 stran, protože okruh podezřelých byl velice úzký. Ale přesto mě autorka několikrát zmátla, že by to mohl být někdo jiný. Závěr mě ale stejně překvapil.


1 ...