Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát

A proto skáču, zpověď autistického kluka, napsal Naoki Higašida, když mu bylo třináct let, a sklidil celosvětový úspěch. V Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát čtenářům své myšlenky předkládá už čtyřiadvacetiletý autor, který se s autismem musí dennodenně potýkat. V hutných kapitolách popisuje své zážitky ze školy, rodinné vazby, nezkrotnou radost z cest i obtíže s řečí. Čtenář tak okusí, jak složitě se může autista vypořádávat s věcmi, které my ostatní považujeme za samozřejmé: třeba s tím, že venku prší nebo že je těžké ustřihnout papír, když vás nevede přerušovaná linka. Higašida čelí každé nesnázi s trpělivostí a humorem: už jsi sedmkrát upadl? Tak koukej vstát i poosmé! S vědomím toho, jak podivně může jeho chování působit na druhé, se Higašida snaží, aby společnost na lidi s jakýmkoli postižením pohlížela především jako na lidské bytosti, ne jako na problém. Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát otevírá předmluva spisovatele Davida Mitchella....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388644/sedmkrat-upadnout-osmkrat-vstat-JMq-388644.jpg 4.359
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Paseka, Pasparta

Nanakorobi yaoki, 2017

Kniha Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát

LibraryGirl
předevčírem

Nejvíc mě překvapilo, jak pestrý a bohatý je vnitřní svět lidí, kteří se musí potýkat s těžkostmi autismus (nelze to brát pro všechny autisty stejně), jak velmi se musí snažit, aby s námi ostatními komunikovali, jak se v našem světě dorozumíváme my, přijde nám naprosto běžné psaní, déšť, hodiny, prostě všechno. Několikrát jsem si za dobu četby této knihy představovala, jaké by to bylo, kdyby to bylo opačně, my ostatní „normální“ jsme v menšině a snažíme se domluvit s ostatními, kterým by autismus připadal běžný. Velmi obdivuji jeho rodinu a okolí. Některé věci byly smutné, ale některé mě rozesmály, Naoki má velký smysl pro humor. Zábavná a poučná kniha, doporučuji.

tereza2627

Knížka pro mě s jinou tématikou než normálně čtu, ale každý se má jednou pustit do něčeho, co normálně nečte. Člověk se dozví něco zajímavého. Četlo se samo, bylo to velmi zajímavé.

LucyA7

První knížka mi přišla úžasná. Tuhle druhou jsem už dočítala jen proto, abych ji dočetla. Už mě tak neoslovila, i když i tady jsou zajímavé myšlenky a postřehy.

Rade

Zajímavé seznámení se světem autistů. Nejsilněji na mě působily ty části, kde nám autor na ukázkách přibližuje svou ztíženou schopnost vnímání a chápání, např. mluveného textu, nebo schopnost se sám vyjádřit. A vysvětluje proč. Člověk malinko porozumí tomu, v jak těžkém světě takový autista žije a jak složitě chápe své okolí a na druhou stranu jak těžko okolí chápe jeho. Něco jako mimozemšťan mezi lidmi, nebo možná i naopak, člověk mezi mimozemšťany. Záleží na úhlu pohledu.

Chesterton

Podívala jsem se na videa na YouTube, protože kniha je mým druhým setkáním s autorem.
Za jednotlivými kapitolami je znát mravenčí práce celé rodiny, včetně pečovatelů.
Opravdu se zdá až neuvěřitelné, že by autista byl schopen toto poskládat, ale zřejmě, když se nalezne klíč k sebemenší komunikaci, je pak na co navazovat a na čem stavět.
Nejvíc mě oslovilo Naokiho sebe pochopení.
Je to kouzlo individuální péče, které si zaslouží velkou podporu, ale v Naokiho myšlenkách se najde každý z nás a svět je hned víc lidský.

florentinas
17.12.2019

zajímavý vhled do mozku autisty

Hobo
02.12.2019

Otevřené vyprávění těžkého autisty, které ukazuje způsob myšlení člověka, jehož problémy spočívají v potížích dorozumět se s ostatními - jak on píše - normálními lidmi. Přitom tihle "normální" lidé se často nedokážou dorozumět ani mezi sebou. Naoki tak nastavuje svým vnímáním zrcadlo, ve kterém můžeme vidět sami sebe, lépe se pochopit. A to je hodnota, kterou buď využijeme, nebo nevšímavě projdeme kolem.

Alena_S
07.11.2019

Nejironičtější věta, co jsem kdy četla: "Jsou i takoví, kteří vám řeknou, že všechno děláte špatně..." Ano, například autor skoro v každé kapitole! V první knize se s takovým kouzlem snažil ukázat svůj zvláštní svět nám, kteří si ho sami představit nedokážeme. Tahle mi přijde prostě ukřivděná, mrzí mě to, ale nemůžu si pomoct.

Deník Anny Frankové
Deník Anny Frankové
Byl jsem Mengeleho asistentem
Byl jsem Mengeleho asistentem
Rychleji mluvit nedokážu - Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
Scarlett 1
Scarlett 1