Hani77

Manželky prezidentů: deset žen z HraduManželky prezidentů: deset žen z HraduPavel Kosatík

Jsem ráda, že jsem se dozvěděla nové věci o prvních dámách (i nedámách) naší země. Některé pasáže byly zdlouhavé a ne vždy bylo řečeno vše podstatné, ale kniha byla jako celek zajímavá.

Dívka ve věžiDívka ve věžiKatherine Arden

Druhý díl byl rozhodně mnohem čtivější než první a také méně temný. Hezká pohádka pro dospělé. Líbila se mi jména hrdinů známá z ruských pohádek, které mě provázely celým dětstvím. Těším se na třetí díl.

Okolím BerounkyOkolím BerounkyIvo Paulík

Přečteno jako příprava na dovolenou. Hezky rozdělené na popis cesty cyklo/pěších výletů a na druhé straně jsou stručně popsány zajímavosti na trase, vč. kontaktů a webových stránek. Zpracování se mi líbí, ale pěších výletů je popsáno málo.

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

(+ SPOILER) Knihu jsem moc dlouho odkládala. Když jsem se k ní konečně dostala, tak jsem si první dvě kapitoly říkala, že to bude utrpení přečíst. Ale pak se začal rozvíjet zamotaný příběh a já byla zvědavá, jak to bylo dál. Jen jsem si musela udělat rodokmen, kdo s kým byl příbuzný, abych se v tom vyznala. A konec taky dobrý. Ze tří * se to vytáhlo na plný počet. A doufám, že to nikdy nebude patřit mezi zakázané knihy jenom proto, že jeden snědý přivandrovalec ničil život dvěma rodinám.

Princezna holubicePrincezna holubiceOldřich Sirovátka

Kniha se nikdy nestala mojí oblíbenou. Četla jsem ji asi jen jednou, rozhodně je v bezvadném stavu, jako nová, na rozdíl od mých "oblíbenců", které jsem vytahovala z knihovny při každé nemoci.

O vlčí nevěstěO vlčí nevěstě neznámý, neuveden

Tato kniha nepatřila mezi mé oblíbené. Tuším, že jsem ji četla jen jednou. Netroufám si hodnotit hvězdičkami, ale myslím, že bych dala tak 3.

AIDS a my aneb Co je třeba vědět o AIDSAIDS a my aneb Co je třeba vědět o AIDSkolektiv autorů

Knihu jsem četla v době, kdy vyšla a kdy nebylo možné si vše vyhledat na internetu. Tehdy pro mě byla poučná, ale bojím se dát první hodnocení, protože je to už více než čtvrt století, co jsem ji četla a moc si nepamatuji dojmy, jak se mi líbila. Přiložený kondom mě vyloženě pobavil :-).

Dospívajícím dívkámDospívajícím dívkámMiriam Stoppard

V době, kdy jsem tuto knihu četla, se mi moc líbila, včetně toho křídového papíru. Už jsem byla sice starší (první knihou na toto téma byla klasika: Děvčátka, na slovíčko), ale přesto jsem si ji užila. Dnešní dívky už najdou všechny potřebné informace na internetu a podobné knihy nepotřebují. Starší dcera si ji sice ještě půjčila, ale mladší už jsem ji ani nevyndávala z knihovny. Ale když se vžiju do 90. let, tak určitě musím dát plný počet.

Šumava Františka MalochaŠumava Františka MalochaVladimír Kožíšek

Nápad fotografa projít stejnou cestou jako jiný fotograf, ale po 100 letech, je úžasný. Fotky byly taky hezké. Ale doprovodný text mohl být zajímavější, a také mohlo být více starých fotografií pro srovnání.

Dítě na nástupištiDítě na nástupištiGill Thompson

Očekávala jsem víc. Příběh se mi zdál těžko uvěřitelný. Setkání v Terezíně bylo dojemné, ale konec už byl takový moc americký. Mám načteno mnoho příběhů o Židech za války, ale přeci jen skutečné příběhy vypadají reálněji než tento. A vadily mi také ty nepřesnosti. Bylo hodně poznat, že o Češích nepíše Češka. Ale moc se mi líbily ty dvě dějové linky-v Československu a v Anglii.

Svědectví porodní asistentky z OsvětimiSvědectví porodní asistentky z OsvětimiStanisława Leszczyńská

Tuto knihu jsem zapomněla hodnotit hned po přečtení a teď už ze mě ty dojmy zcela vyprchaly. Asi jsem od toho čekala trochu víc, ale jednu hvězdičku přidávám z úcty k té ženě za to, co udělala, a že o tom ještě uměla mluvit.

RuceRuceO. Březina (pseudonym)

Tyto básně mě vůbec nezaujaly.

Medvěd a SlavíkMedvěd a SlavíkKatherine Arden

Ruská pohádka pro dospělé. Velice čtivá, hlavně 2. polovina mě chytla a nepustila, ale přeci jen to není na plný počet hvězdiček. Ten konec byl takový zvláštní, měla jsem větší očekávání ohledně Vasji. Ale třeba mě ještě překvapí další dva díly.

Záhada hlavolamuZáhada hlavolamuJaroslav Foglar

Krásná vzpomínka na mládí. Příběh znám nazpaměť, ale spíše díky televizním zpracováním. Knihu jsem až doteď nikdy nečetla. Ale potřebovala jsem knihu s ilustracemi do výzvy. Je to takové příjemné oddychové čtení.

Cesta zpátkyCesta zpátkyErich Maria Remarque

Kniha je snad ještě smutnější než Na západní frontě klid. Nikdy mě nenapadlo, jak to měli navrátivší vojáci těžké. Setkávali se s nepochopením a mnozí nemohli najít své nové místo ve společnosti. Mnozí se velice změnili. Když se pak setkali, byli už někým jiným díky oblečení nebo tomu, čím se stali.

"Co nedokázala smrt, daří se životu. Rozděluje nás. "

Velice mile mě překvapilo, že kniha vypráví o vojácích stejné roty jako Na západní frontě klid, dokonce zmiňuje i padlé kamarády-Katczinského, Paula Bäumera atd.

"Je těžké se loučit - ale vracet se je někdy snad ještě těžší."

Osvětimský orchestrOsvětimský orchestrF. Fénelon (pseudonym)

Kniha se nedala přečíst na jeden zátah. Děvčata z orchestru měla při vší té hrůze ještě velké štěstí. Překvapil mě antisemitismus a nationalismus mezi vězenkyněmi. A také to, jak některé dokázal změnit pocit moci. Jednu hvězdičku ubírám za zpracování, v knize jsou i překlepy a nepřesnosti - Alma Rosé zemřela 4. 4. 1944, ale podle této knihy to bylo v létě.

OponaOponaAgatha Christie

Jiná díla se mi líbila víc, proto ubírám jednu hvězdičku. O vrahovi jsem měla jasno skoro po celou knihu, ale opět jsem byla na hony vzdálená pravdě. Ale tentokrát takový rozpačitý pocit z toho rozuzlení.

Hra na vražduHra na vražduAgatha Christie

(+ SPOILER) Opět jedna skvělá detektivka, u které jsem vraha neodhalila. Zápletka týkající se syna paní Folliatové mě sice napadla poté, co řekl starý Merdell, ale až takhle dokonalé rozuzlení pro mě bylo velkým překvapením. Stejně jako u jiných Agátiných děl, po pomalejším rozjezdu vás to chytne a nepustí, dokud nejste na konci. A pak si řeknete, ten konec byl ale hodně dobrý.

Kapka štěstí v ranní kávěKapka štěstí v ranní kávěAgnès Martin-Lugand

Nejdřív jsem se nemohla začíst, ale pak začaly přečtené stránky rychle přibývat a najednou byl konec. Odpočinková nenáročná četba, ale nebýt výzvy, nikdy bych po knize nesáhla - a nehodlám se k ní ani nikdy vracet. Takový průměr.

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

(+ SPOILER) Nejde dát jiné hodnocení než pět, přestože je to velice smutné čtení. Kniha líčí poměrně detailně útoky, zraněné vojáky apod. Velmi mě zasáhl popis "rozmetaného" hřbitova a mezi tím vším přeživších vojáků. Podmínky v táboře byly děsivé, i když se zrovna nebojovalo: "Zabíjet vši po jedné je fuška, máte-li jich stovky" a nebo povídání o krysách je také docela síla. Nedělalo mi dobře ani popisování bitev, zabíjení nebo pobyt v lazaretu. Velice smutnou částí byla i Paulova dovolená, zvláště jeho loučení s nemocnou maminkou-to jsem měla slzy na krajíčku. Jediná trochu veselejší historka se týkala jeho návštěvy kasáren, kam narukoval jeho třídní učitel, který přesvědčil celou třídu, aby se dobrovolně přihlásila do války, a jehož nadřízeným se stal jeden jeho bývalý student. Vrátil kantorovi vše stejnou měrou. Kniha mě velice zasáhla, nedivím se vysokému hodnocení.

Vražda v Orient-expresuVražda v Orient-expresuAgatha Christie

Dávám opět pět. Jeden z nejlepších Poirotových příběhů. Vraha jsem tentokrát opět neodhalila, ale motiv se dal poznat docela snadno.

Čteno v rámci ČV 2021 - 6.místo v žebříčku ČV 2020 téma 11.

MrazíkMrazíkBedřich Smudek

Filmovou pohádku znám nazpaměť. Jako malá jsem se na ni dívala, protože na Vánoce byl výběr ze 2 kanálů, a teď se na ní dívám z nostalgie. Knihu jsem četla poprvé. Skoro všechny dialogy jsou stejné jako ve filmu. Je to u mě na 4,5 *. Ale z nostalgie dávám plný počet. Mladší generaci už ale Mrazík asi moc neoslovuje.

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Velice čtivá kniha. Ano, mělo to pár nesrovnalostí, např. zcela nelogický úkryt dárků pro milenku, ale na druhé straně rozuzlení bylo docela zajímavé, můj tip na vraha nevyšel, tak hodnotím knihu velmi dobře.

Němý svědekNěmý svědekAgatha Christie

Další skvělá detektivka od Agathy Christie. Přečteno na jeden zátah a opět jsem vraha neuhodla. Napětí do samého konce. Není zde moc postav, tak se čtenáři nepletou. Navíc to má svým způsobem i happy end.

Kroky vrahaKroky vrahaMichaela Klevisová

Celou knihu jsem měla o vrahovi jasno. Těsně před koncem se ukázalo, že je vrahem někdo úplně jiný, s naprosto rozdílným motivem. Ale rozuzlení mi přišlo praštěné. A vzhledem k tomu, že v knize mi byly protivné skoro všechny osoby, až jsem si říkala, že je to přehlídka exotů, tak nemůžu hodnotit lépe. Škoda, jako první jsem četla Drak spí a byla jsem nadšená.

Záhada na zámku StylesZáhada na zámku StylesAgatha Christie

Měla jsem velkou radost, že jsem vraha odhalila velice brzy. Nakonec jsem zjistila, že jsem se OPĚT mýlila a rozuzlení mě velmi překvapilo. Přesto dávám jen 4 *, poslouchala jsem audioknihu a často jsem se ztrácela. Stačila menší ztráta koncentrace a už jsem nevěděla, kdo mluví a utíkaly mi souvislosti. Nejsem na poslech audioknih zvyklá, možná bych za knihu dala vyšší hodnocení.

Krkonošská pohádkaKrkonošská pohádkaBožena Šimková

Nejde dát méně než pět *. Velice příjemné oddychové čtení, člověku se před očima odehrává televizní podoba těchto pohádek. Navíc jsem při čtení vzpomínala na nedávno zesnulou Hanu Maciuchovou. Ne nadarmo jsou Krkonošské pohádky považované za nejlepší Večerníček všech dob. A mám také radost, že touto knížkou jsem mohla podruhé dokončit letošní čtenářskou výzvu. Jdeme na třetí kolo.

Když se zvěrolékař oženíKdyž se zvěrolékař oženíJ. Herriot (pseudonym)

Velice příjemné vyprávění o životě mladého veterináře a jeho pacientech. Většina příběhů dopadne dobře, někdy i v případech, kdy by to člověk ani neočekával. A při některých historkách jsem řvala smíchy. Ráda se ke knize vrátím.

ŽalobaŽaloba Bandi

Některé povídky se mi líbily víc, některé méně. Nejvíc mě zaujal první a poslední příběh. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu jinou verzi Orwellova románu 1984 (tedy příběh podobně absurdní společnosti). Kdykoliv uvidím muchomůrku, určitě si na knihu vzpomenu. Rozhodně jsem ráda, že nemusím v takové zemi žít.

Normální obraz srdceNormální obraz srdceFrantišek Kožík

Knihu jsem si vybrala jen kvůli ČV. Vzhledem k tomu, že jsem četla více knih najednou, tak jsem první kapitoly četla dost dlouho, ale pak mě příběh uchvátil natolik, že jsem druhou polovinu knihy dala na jeden zátah. Velice čtivý příběh. A došlo i na slzy dojetí.