Hani77 Hani77 komentáře u knih

Hamlet, králevic dánský Hamlet, králevic dánský William Shakespeare

Je to taková klasika, přesto jsem se k tomuto dílu dostala až v dospělém věku. První polovina mě vyloženě nebavila. Pak to začalo mít trochu spád a konec mě bavil.

20.08.2020 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Naprosto dokonalé dílo :-). Přečteno jedním dechem, obsahuje i jisté napětí ... jedinou velkou výtku mám k seznamu osob na začátku e-knihy: obsahuje spoiler!! Tím, že jsem si přečetla, kdo je kdo, připravila jsem se o jednu velkou pointu!! NEDOPORUČUJI ČÍST DOPŘEDU SEZNAM OSOB!!!

11.08.2020 5 z 5

Některé povídky byly super, ale některé mě moc nebavily, nebo neměly žádné zajímavé rozuzlení. Čtení je super na cesty, protože povídky jsou krátké. Také proto mi to trvalo tak dlouho přečíst, protože jsem to nehrotila a brala jsem si knihu do autobusu :-).

10.08.2020 4 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

Jedna z nejlepších Vondruškových detektivek, které jsem četla. Od začátku to mělo spád, žádné nudné pasáže, jedna linie příběhu, pořád mě to nutilo číst dál a dál, dokud jsem nebyla na konci knihy. Pořád se objevovali noví podezřelí, ale měla jsem radost, že tentokrát jsem pointu uhodla zhruba v polovině knihy. Knihu nedoporučuji brát na dovolenou-přečtete ji příliš rychle a co pak???

28.07.2020 5 z 5

Poutník pod hvězdami Poutník pod hvězdami Ilona Borská

Kniha zajímavě líčí život Josefa Čapka a jeho rodiny. Určitě doporučuji. Závěr je velice smutný.

12.07.2020 5 z 5

Babička Babička Petr Prouza

Přečetla jsem s dcerami, když byly malé na originální Babičku, ale nenadchlo mě to. Vážně je lepší pár let počkat.

11.07.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Už delší dobu se chystám k této knize napsat můj druhý komentář: zajímalo by mě, kolik lidí z těch, kteří by chtěli Báru obejmout a pohladit, má doma dítě s problémovým chováním - ADHD apod. Při čtení jsem v Báře pořád viděla jednu z našich dcer. A je to opravdu náročné to zvládat. Jak Bára dělala řízky, úplně jsem viděla naši "Báru", jak také výjimečně dostane chuť něčím překvapit mamku a udělá přitom takový nepořádek (a neuklidí ho po sobě!!), že to unavená matka nevydrží a vyjede na ni. Ono to s tou Bárou opravdu nemuselo být lehké a myslím, že autorka chtěla ukázat i na to, že jsou problémové děti, ale není řešením chovat se tak, jak se chovali Bářini rodiče a sestra, protože to dítěti nepomůže a může to vést až k tragédii. To bylo moje ponaučení z této knihy: ano, některé děti jsou problémové, máme je stejně rádi jako ty "dokonalé" - a v případě problémů je třeba vyhledat pomoc odborníků, protože když to rodiče špatně zvládají, můžou tyto děti udělat něco, co nelze vzít zpátky a může to vést k tragédii. Ale stojím si za svým prvním komentářem v tom, že na ránu byli úplně všichni členové rodiny, vč. Báry. Jen otce bych raději vůbec nekomentovala, ten byl úplně strašný.

A ještě jeden poznatek: čtu teď o životě Josefa Čapka - Poutník pod hvězdami. Napadá mě, že autorka brala inspiraci v matce Josefa a Karla Čapka!! Josef a jeho sestra Helena byli odstrkováni, Karlíček preferován ... a i ten motiv sebevraždy dětí se tam objevuje. A když se matka rozhodla přestěhovat, počkala, až manžel odjede k dceři - a šup, vracel se "domů" do jiného města. Pro mě docela síla. Stojí za to si přečíst alespoň prvních 50 stran.

01.07.2020 5 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Pohádka o Raškovi je psána krásnou češtinou, která pohladí po duši.

30.06.2020 5 z 5

Smrt na Nilu / Death on the Nile Smrt na Nilu / Death on the Nile Agatha Christie

Četlo se samo, ale povídky byly v této bilingvní verzi asi hodně zkrácené, mám radši větší napětí a šponování čtenáře, jak to paní Christie uměla. Proto ubírám 1* a určitě si minimálně Smrt na Nilu seženu v nezkrácené verzi.

Doplněno po přečtení knihy Smrt na Nilu-je to úplně jiný příběh. Stejný název povídky a knihy mě zmátl.

25.06.2020 4 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se konečně donutila přečíst i pokračování Christianina příběhu. Kniha ležela dlouho v mé knihovně a vůbec se mi do ní nechtělo. V 1. díle mi jí bylo líto, protože to neměla v dětství jednoduché. Ale v tomto 2. díle už můj soucit nezískala.

POZOR SPOILER

Když jí odebrali syna, místo aby o něj bojovala, opět do toho spadla. Nechtěla se z toho dostat ani jako dospělá.

14.06.2020 3 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Napotřetí konečně přečteno :-). Poprvé jsem zvládla jen 1. kapitolu, napodruhé jsem knihu začala předčítat dcerám a zdolala jsem 1.díl (z celkových 5) a teprve napotřetí jsem konečně vydržela až do konce. Kniha je napsaná hezky, ale mě toto období nezajímá. Při pasážích popisujících hostiny mi bylo až špatně. Ale jsem ráda, že jsem obohatila svoji čtenářskou gramotnost :-). Jako děti školou povinné jsme tuto knihu samozřejmě také ve škole četli, ale skoro nic si z ní nepamatuji, ani nevím, jestli jsme ji tehdy dočetli: spíše bych řekla, že asi ne, protože jsem si zní pamatovala jen Kopčema a Veverčáka a můj tehdejší celkový dojem-pro mě to bylo v dětském věku velice nudné čtení.

01.06.2020 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Napodruhé jsem knihu přečetla za cca 2 hod. :-). Příjemné vyprávění, ale jednu hvězdičku přeci jen ubírám, protože některé příběhy byly hodně stručné. A hodně mi pomohlo, že jsem před tím viděla film.

29.05.2020 4 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Některé básně bych hodnotila 4 *, ale většině bych dala tak sotva 2 *, proto jsou mé celkové 3 * nejvyšší možné hodnocení, které můžu dát. Pro mě jsou verše často temné až deprimující, rozhodně nebudu patřit k Wolkerovým fanouškům.

22.05.2020 3 z 5

Čekala jsem nudu a rozvláčné popisy, když se celé dílo odehrává v jeden den, ale četlo se to velice dobře.

14.03.2020 5 z 5

Černobyl 01:23:40 Černobyl 01:23:40 Andrew Leatherbarrow

Souhlas s TheRaven: také mě minul seriál o Černobylu, proto bylo mé povědomí o havárii velice malé. Mě tedy nejdřív upoutala kniha Modlitba za Černobyl a teprve poté tato kniha, ale v této se lépe vysvětlilo, jak to tehdy bylo. Je psaná tak, aby to pochopil i naprostý laik. Vše je srozumitelně vysvětleno a prolíná se průběh katastrofy před 30 lety a současnost, což dává člověku možnost vydechnout.

09.03.2020 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Asi do poloviny knihy jsem si myslela, že je to lepší dílo než Tatér z Osvětimi.

SPOILER
Cilka měla od začátku velké štěstí. Ale nechce se mi věřit, že by někdo mohl strávit v gulagu takovou pohodu. Vůbec se nepsalo o dřině a utrpení, jaké tam ostatní zažili. A fakt, že Josju a Natálii pustili obě z lágru mi přišel už přitažený za vlasy. Konec byl takový uspěchaný. Dostala mě hláška autorky, že "po propuštění byla Cilka poslána do pankrácké nebo ruzyňské věznice v Praze, teprve potom se vrátila do Československa". A Praha tedy ležela v jakém státě?? Nejvíc se mi líbil začátek a pak doslov Owena Matthewse. Ale 3 * dávám knihám, do kterých se musím nutit - a tahle kniha se četla sama, proto dávám i přes kritiku 4 *.

A jeden citát se mi hodně líbil: "Každý, koho zasáhly válka, věznění nebo útisk,reagoval jinak, a ten, kdo to nezažil, nemůže vědět, jak by se sám v takové situaci zachoval. Nikdo z nás to prostě neví předem."

07.03.2020 4 z 5

Výpovědi lidí, jejichž život zničil Černobyl. Některé úvahy byly nezajímavé, ale pak přišly pasáže, které člověka silně zasáhnou. Musela jsem často knihu odložit a rozdýchat to. Často jsem si říkala, jestli je to vůbec možné ... A taky mě několikrát napadlo srovnání s holokaustem .... Ale zdálo se mi až nepochopitelné, jak byli lidé naivní - chodili nalehko venku, nenosili roušky ... Dobu výbuchu jsem jako děcko zažila, včetně následných opatřeních (i když také až po několika dnech), jako např. že jsme několik následujících let nesbírali houby a nějakou dobu nepili mléko. O jódu se také mluvilo, ale nevím, jestli byl k sehnání ...

23.02.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Přečteno na 1 zátah, kniha se nedala odložit. Bylo mi Báry moc líto, přestože by mi na ní coby dceři taky hodně věcí vadilo (hřebíčky do zdi!!). Ale byla mi z rodiny nejsympatičtější. Rodiče mě pěkně štvali -OBA!! A ségra byla taky pěkně nesympatická. Konec byl opravdu nečekaný.

22.02.2020 5 z 5

Nezoufejte, jsou ještě horší děti než ty vaše Nezoufejte, jsou ještě horší děti než ty vaše Ivan Krejčí

Kouzelné povídání pro rodiče všech typů dětí. Určitě se ke knize zase vrátím.

19.02.2020 5 z 5

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Autentická výpověď malého děvčátka o životě ve varšavském ghettu a poté v koncentračních táborech mě dostala. Neskutečný příběh. Nemám slov, doporučuji přečíst.

11.02.2020 5 z 5