Hani77 Hani77 komentáře u knih

Shledání v Barsaloi Shledání v Barsaloi Corinne Hofmann

Pro mě nejlepší ze všech 3 dílů. Zajímavé povídání o životě Samburů po 14 letech od jejího útěku zpět do civilizace. Corinne už konečně dospěla, přestala si "plést" Sambury a Masaje a taky byla schopná vysvětlit Lketingovi, že není tak pohádkově bohatá, jak o ní slyšel od lidí, že jeho a rodinu podporovala i v době, kdy na tom byla sama špatně, a to i přesto, že v její zemi není obvyklé, aby žena podporovala muže poté, co od něj odešla. K tomuto dílu se ještě možná někdy vrátím-až mi bude špatně, tak si přečtu o životě ve slumu v Nairobi-a budu hned vědět, že se mám dobře ☺. Proto jsem nakonec dala 5*, ač jsem hodně váhala mezi 4 a 5.

09.02.2020 5 z 5

Zpátky z Afriky Zpátky z Afriky Corinne Hofmann

První polovina knihy ještě šla a konec byl taky zajímavý, ale jinak Corinne psala jen o své práci a knize. Zhruba ve 3. čtvrtině knihy už mě to strašně štvalo. Také mi vadilo, jak James v každém dopise škemral o peníze-to nemají masajští muži svoji hrdost, že se nechají živit ženou-samoživitelkou, která tvrdě pracuje na úkor své dcery, která trávila hodně času u babičky a chův? Navíc o ní autorka už skoro vůbec nepsala, což mi chybělo. A také jsem si uvědomila, že míchá Masaje a Sambury. V 1. knize mi nedošlo, že to není dvojí označení pro 1 kmen, ale že jsou to 2 příbuzné kmeny. Tak u kterého tedy žila?!?

Myslím, že africká rodina Corinne využívala. Nevadilo mi to jen u tchýně, která měla podle místních zvyklostí právo na její dceru Napirai, a přesto ji nechala odcestovat. Navíc se děti mají postarat o rodiče. Ale bývalého muže a švagra nechápu. Myslí si snad, že peníze rostou v Evropě na stromě? Něco jiného je pomáhat a něco jiného je nechat se zneužívat.

08.02.2020 3 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Hodnotit tuto knihu je velice těžké. Čte se dobře, ale někdy mi přišlo, že se rozebíraly maličkosti, a důležitá věc se shrnula krátce. Ale 4* si dílo zaslouží.

POZOR SPOILERY!!!

Corinne jsem vůbec nechápala. Kdyby to nebyl pravdivý příběh, tak bych knihu odložila cca na 30. straně, protože se mi to zdálo úplně přitažené za vlasy, že by se někdo z civilizované Evropy mohl takhle zbláznit do Masaje a jít s ním do buše do chatrče 4 x 3 m a toaletou pod širým nebem. Na začátku jí osud kladl do cesty velké překážky a já bych to vše vzdala. A po prvním milování nebo několika prvních dnech měla zdrhat zpátky-nikdo by ji býval nedržel. Já bych nevydržela v tamních poměrech ani 4 hod., natož skoro 4 roky. Nedokázala bych žít v zemi, kde život kozy má větší cenu než život ženy. A už vůbec jsem nepochopila, proč se v případě nemoci tak moc bránila transfuzi kvůli obavám z AIDS, když se před tím milovala s Masajem, pro něhož rozhodně nebyla první ženou a na testy ho také neposílala :-). Také mi chyběl slovníček masajských pojmů (bývá to často součástí knihy, protože i když něco vysvětlí na začátku, na konci už si to často nepamatuji, a ne vše bylo vysvětleno). Dílo mi připomínalo Dominiku na cestě po Jižní Americe (také Corinne pořád bojovala s úřady, technickými problémy auta a nemocemi) a Bez dcerky neodejdu: tak v tomto případě jsem více chápala Betty Mahmoodyovou, která se do svého muslima zamilovala a žila v civilizované Americe a on se zcela změnil až po návratu do Teheránu, zatímco Corinnin Masaj byl pořád stejný a ona věděla, co čeho jde; také ji nechal vycestovat legální cestou, zatímco Betty utíkala přes hory. Upřímně, Masaj byl jen extrémně žárlivý, jinak se k ní choval slušně na to, v jakých poměrech byl zvyklý žít: tam opravdu žena nemá žádná práva a musí poslouchat muže, tak proč čekala, že si bude poroučet ona? Uhodil ji jednou (neschvaluji to a netrpěla bych to, ale v některých kulturách je to běžné), docela si uměla prosadit svou, jediné, co ji hodně omezovalo (a co bych také netrpěla), byla ta žárlivost a následné scény. Ale na to, co si vytrpěla Betty, to rozhodně nemá.

Příběh mě zaujal, tak jsem začala číst i druhý díl, ač má mnohem nižší hodnocení. Tak jsem zvědavá :-).

07.02.2020 4 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Knihu jsem si dala do seznamu \"chystám se číst\", protože se mi moc líbil Schindlerův seznam. Pro letošní ČV jsem si ji vybrala proto, že se mi vůbec nelíbí obálka. Mezitím jsem ale zapomněla, o čem kniha je, proto jsem byla velice mile překvapena, když jsem ji otevřela. Nejdřív mi vadil styl psaní - strohý jednoduchý sloh. Ale pak jsem pochopila,že to vlastně odpovídá stylu vyprávění malého chlapce. Opět mě překvapilo a šokovalo chování Poláků vůči Židům. Silný příběh, ale 1* ubírám, protože to přeci jen mohlo být trochu podrobnější.

31.01.2020 4 z 5

Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek) Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek) Hans Christian Andersen

Některým pohádkám jsem dala plný počet hvězdiček a ještě mi nestačil, ale bohužel jsou v knize i takové, které se mi nelíbily. Proto musím ubrat 1*.

29.01.2020 4 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Velice rychle jsem byla vtažena do děje a četla každou volnou chvilku. Posledních cca 60 stran jsem četla do noci, protože už jsem neuměla knihu odložit do dalšího dne. Podezřívala jsem hodně lidí a rozuzlení mě opravdu velmi překvapilo!!

27.01.2020 5 z 5

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

V minulosti jsem se nedostala přes 1.kapitolu. Teď se mi to díky ČV podařilo překonat a až na některé pasáže, které mě nebavily, je to zajímavý příběh. Svatbu tam tedy nenajdeme, tehdy to nebylo moderní, ale pohřbívat museli (ČV 2020, téma č.17).

20.01.2020 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Knihu jsem četla v rámci ČV - název vystihující moji náladu (ale je tam i pohřeb a svatba☺). Film znám dobře, proto jsem věděla, do čeho jdu. V podstatě byl natočený přesně podle knihy, i většina hlášek je stejných ☺. Pohodová oddychvka, nic náročného. Klidně si po čase přečtu znovu.

18.01.2020 4 z 5

Všední den v pražské ZOO Všední den v pražské ZOO Zdeněk Veselovský

Některé statisické údaje na začátku knihy mě moc nezajímaly, navíc je kniha přeci jen stará a neaktuální, ale příhody o zvířatech byly velice zajímavé. Celkový dojem dobrý. Jako malá jsem chtěla být ošetřovatelkou zvířat v ZOO, nejlépe u kočkovitých šelem, proto jsem si knihu vybrala do ČV.

15.01.2020 4 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Díky ČV jsem si opět rozšířila povědomí o starší literatuře. Velice dobře se hra četla, a vzhledem k tomu, že jsem její obsah vůbec neznala, tak jsem byla napnutá až do konce, jak to skončí ☺. Mně se celé dílo, vč. závěru, moc líbilo. Nechápu, proč má tak nízké hodnocení.

14.01.2020 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Kniha je určena pro děti od 10 let, proto je psána jednoduše, ale potřebovala jsem knihu s hrdinou trpícím psych.poruchou do výzvy-a rozhodně nelituji, že jsem po ní sáhla. Místy by se člověk i smál některým historkám, ale ono to vůbec není k smíchu a klobouk dolů před těmi, kteří se starají o autistické dítě-nezvládla bych to! Jak moc si teď vážím drobných nedostatků svých dětí!!

05.01.2020 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Knihu jsem četla kvůli dceři, která ji má v povinné četbě. Prvních 30 stránek byla hrůza, pak se to dalo číst a chvílemi to bylo i zajímavé, ale konec se mi zase nelíbil. Váhala jsem nezi 3 a 4 *, ale protože se mi toto dílo líbilo nejmíň ze všech Čapkových děl, dávám jen 3.

Kniha se mi hodí i do tématu 20. Autor již nežije, tak nemůže mít letos kulatiny, cenu nezískal, jen jsem očekávala, zda tam nebude pohřeb nebo svatba-oboje bylo zmíněno, ale nedošlo k tomu.

05.01.2020 3 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Úžasně popsaná cesta na sever!! Autor nádherně líčí přírodu a nadchl mě popis půlnočního slunce: člověk zatoužil tam být s nimi :-). Ale je tam i dnes ještě tak úžasná krajina a lidé? Proto raději zůstanu jen u té literatury. Ze začátku jsem chtěla dát "jen" 4*, protože se mi zdálo, že si tento cestopis více vychutnají lidé, kteří ve Skandinávii byli a ví, o čem autor píše (já jsem tam nikdy nebyla a bylo těžší se do začátku cesty vžít), ale autor vše líčí tak skvěle, že má člověk pocit, jako by tam byl s ním. Určitě se ještě k dílku vrátím :-).

03.01.2020 5 z 5

Písek za císaře pána (1848–1918) Písek za císaře pána (1848–1918) Jiří Prášek

Literatura regionálního významu, už jsem četla zajímavější. Navíc psáno pidipísmenky na pozadí čb fotek, takže místy dost špatně čitelné. Zaujalo mě hlavně to, kolik bylo v Písku v roce 1896 restaurací-65 na 11 tis.obyvatel ☺. Za zajímavé fotografie přidávám 1 *.

01.01.2020 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Váhala jsem mezi 4 a 5 *. Ze začátku hra hodně kopírovala film (resp. naopak ☺ ), a to vč. dialogů, ale zhruba v polovině se objevily nějaké změny, proto dávám 5. Velice dobře se to četlo ☺.

01.01.2020 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Moc milé verše o mamince a o domově, pohladí na duši.

Šel malíř chudě do světa Šel malíř chudě do světa Jaroslav Seifert

Vybrala jsem si tuto sbírku jen kvůli ČV 2020, jinak básně nečtu, ale tyto se mi četly dobře, mám ráda pravidelné a krátké verše. Dvě básničky jsme se kdysi učili ve škole, ostatní jsem neznala. Doporučuji všem, kdo poezii nevyhledává a má problém s knihou básní pro letošní ČV.

Dobrou a ještě lepší neděli Dobrou a ještě lepší neděli František Nepil

Milé počteníčko pro sváteční chvíle ☺.

Vesmír Vesmír Mike Goldsmith

Kniha je vhodná spíše pro děti, znalci vesmíru se asi moc nového nedozví, nejsou zde žádné velké detaily, ale je psána srozumitelně i pro laika a já jsem se dozvěděla docela dost zajímavých věcí ☺. Určitě se k ní vrátím.

30.12.2019 4 z 5

Vesmírní průzkumníci Vesmírní průzkumníci kolektiv autorů

Zajímavá kniha, poskytující základní přehled o vesmíru, ale pro ty, kteří se o něj zajímají, je určitě stručná. Já jsem ji ocenila, protože je srozumitelná a má hezkou grafiku. Pro děti super ☺. Bohužel jsem našla 1 hrubku a jeden překlep v čísle-Saturn není 19,5x větší než Země, ale "jen" 9,5x ☺.

25.12.2019 4 z 5