Nakonec přijde smrt

Nakonec přijde smrt

Anglická královna detektivek Agatha Christie dokázala vždy znovu a znovu překvapovat. Tentokrát se českým čtenářům dostává do rukou příběh o zločinu, ke kterému došlo před čtyřmi tisíci lety ve starém Egyptě. Po manželově smrti hledá Reniseneb útočiště v domě svého otce, zádušního kněze Imhotepa. To však ještě netuší... celý text

Po manželově smrti hledá Reniseneb útočiště v domě svého otce, zádušního kněze Imhotepa. To však ještě netuší, že stojaté vody života v Imhotepově venkovské domácnosti záhy rozčeří otcova krásná, ale zákeřná konkubína Nofret, jejíž příjezd vytáhne na světlo všechny skryté vášně, zlobu a závist, které v rodině po léta dřímaly. Když Nofret náhle za nevyjasněných okolností sejde ze světa, všichni s úlevou konstatují, že šlo o nešťastnou náhodu. Jen Reniseneb se s tímto vysvětlením nechce spokojit – v hloubi srdce totiž začíná tušit, že smrt zlé konkubíny ani zdaleka nebude poslední…

V detektivce Nakonec přijde smrt zužitkovala autorka mimo jiné zkušenosti z vykopávek, jichž se jako manželka známého archeologa zúčastnila. Snad i díky tomu umí čtenáře hravě přesvědčit, že starý Egypt neobývaly jen vysušené mumie, ale i živí lidé. Dějem nás zde sice nedoprovází žádný z oblíbených detektivů, ovšem o svěží vyprávění korunované překvapivým rozuzlením rozhodně ochuzeni nebudeme. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/224/nakonec-prijde-smrt-Tpr-224.jpg 4.5282

Death Comes as the End (1945)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

Alíša236

Slabší detektivka. Vraha jsem poznala před koncem a to se mi nestává a nemám ráda, když se stane. Ale jinak se četla dobře.

zoew

Prvních 100 stran se mi dost vleklo, pak děj nabral spád a už to šlo samo. Je to hodně netradiční "detektivka".

misha006

K této knize jsem se dlouho odhodlalvala. Několikrát jsem ji memla v rukou, ale pokaždé ksem ji vyměnila za jinou. Teď, co jsem jí konečne přečetla, musím říct, že mě velmi příjemně překvapila a líbila se mi. Bylo to úplně jiné než ostatní Agátiny romány.

Živa23
03.12.2016

Trošku jsem se obávala téhle knihy, ale velmi mě překvapila a potěšila. Opravdu napínavá a strhující.

Jack Bauer
21.04.2016

Královna detektivek Aghata Christie tentokrát svou detektivku zasadila o 4000 let zpět do starého Egypta. Ačkoliv píše podle stále stejné šablony a čtenář už předem ví, co bude následovat vždy dokáže překvapit tajemnem a překvapivým rozuzlením. Ale na plné hodnocení, kterým jsem se opět nechal zlákat to nemá, A.CH. má mnohem lepší detektivky.

nelajsia
02.01.2016

Detektívny príbeh od mojej obľúbenej autorky - nájdete čokoľvek: lásku, nenávisť, žiarlivosť, dobrotu, prenie sa o majetok, intrigy, pretvárku. Keby v nej neboli exotické mená, myslíte si, že je zo súčasnosti....ľudia sa vraždili aj v starom Egypte, telo sa neskúmalo, hneď ho švacli do balzamovacích roztokov...:-) no skúsený pozorovateľ a znalec ľudských duší odhalil zlobu a vraha. Spočiatku na mňa pôsobila kniha nudne, ale potom sa to rozbehlo

soukroma
16.12.2015

Vynikající - pro mě hlavně výtečným vyobrazením nejrůznějších lidských povah (a jejich střetů ve velké rodině o čtyřech generacích), se skvělým vhledem do lidské psychologie (jistě již na základě notné dávky životní zkušenosti autorky). Je to detektivka, má více mrtvol než by čtenář v úvodu čekal, je opravdu napínavá, ale pro mě osobně je to ještě spíše psychothriller.
Přemýšlela jsem, zda musel být příběh umístěn právě do starověkého Egypta, ale asi ano, protože neméně důležitou linkou v celé knize bylo téměř filozofické dumání nad životem a smrtí, posmrtným životem, vírou v boha, a kde jinde než poblíž staroegyptské hrobky s jejím správcem a všemi zádušními obřady, kněžími a balzamovači na pozadí by se lépe tyto úvahy vyjímaly.
A nesmím opomenout ocenit - ostatně jako vždy u milované královny detektivek - velmi střízlivou délku textu. Prostě mistr spisovatelského řemesla nemá spotřebovat na svoje příběhy pralesy a nemá čtenáře zásobit nutně vším, co ho napadne, protože méně je v tomto případě více a o kvalitě rozhodně nerozhoduje tloušťka knihy...

lichma
12.11.2015

Na Agathu netypická doba, ale vykreslená živě a přirozeně. Čte se jedním dechem a konec ja jako vždy překvapivý. Myslím, že tato kniha žádného milovníka detektivek nemůže zklamat.

Gold351
20.08.2015

Christie patří k mým oblíbeným autorům, sbírám její knihy a tenhle titul považuji za jeden z nejlepších. Možná je to jen můj názor...

AndyK
03.06.2015

Pomalu, ale jistě zjišťuji, že Agatha asi nikdy nezklame. Příběh jsem četla jedním dechem, opravdu moc povedená kniha!

MarekG
07.03.2015

Nejlepší kniha, kterou jsem od Christie četl.

kiki11
16.02.2015

Jedna z nejlepších knih od Agathy.

Hrefna
07.10.2014

Agáta mě uchvátila! Neuvěřitelně napínavé. Cením reálný náhled do života starého Egypta a ač jsem dělal co jsem mohla, tak jsem na toho vraha nepřišla (včas). Dokáže věrohodně vykreslit atmosféru strachu a paranoie, čímž je přenáší na samotného čtenáře. Zatím první kniha od ní,ale rozhodně ne poslední. Jak jsme jí jen mohla tak dlouho přehlížet?

Modrina
19.05.2014

Tuhle knihu jsem kdysi četla slovensky a byla jsem jí nadšená. Když se mi do ruky po letech dostala v češtině, nebylo to úplně ono, i přes ty roky ve mně ta slovenština zůstala. Velmi pěkný příběh, samozřejmě perfektně vyprávěný.

TessVond
24.11.2013

Nádhera, Agatha nezklamala :3
Opět člověk až do konce netušil, jak se to vyvrbí...
Správné podezření jsem měla jen na chvíli někdy v polovině knihy, a pak, ve sledu událostí jsem na tohle podezření úplně zapomněla :D

Ponaučení: nejméně pravděpodobný možný vrah=vrah.
Alespoň z mého pohledu-toho, kdo mi byl nejsympatičtější jsem ani nepodezřívala :)

wooloong
06.10.2013

Jedna dost netypická, ale taky zajímavá.

Ivan F
31.08.2013

Menej vydarený román od nekorunovanej kráľovny detektívok. Síce je určený aj mladšiemu čitateľovi, no toho nenadchne.

Belatris
21.07.2013

Detektivkám zrovna neholduji, ale tenhle kousek věhlasné madam Christie jsem si užila. Starý Egypt je vykreslen "tak akorát" - nejsem zastánkyní přehršle historických faktů v beletrii (když chci historická fakta, přečtu si odbornou knihu). Příjemná kniha na odreagování se.

bbara155
28.06.2013

Jedna z nejlepších a nejzajímavějších knih této autorky. Prokázala velkou znalost prostředí a vymyslela dobrou a napínavou zápletku.

Pet007
02.04.2013

Knihu jsem chtěla zakoupit jako dárek, ale název mi přišel trochu depresivní, i když pravdivý. Proto jsem si ji pouze vypůjčila a přečetla jedním dechem.

astroweb
26.03.2013

Není to stará dobrá Anglie, ale psychologie postav je stále táž - zajímavá, hluboká.

zuzca.h
07.03.2013

První knížka kterou jsou od Agathy Christie četla v originále a musím říc že se mi opravdu líbila. Na detektivky moc nejsem ale tadle mě chytla a celou dobu jsme přemýšlela kdo za vraždama stojí:)

kattyV
18.02.2013

Výborná detektivka ze starého Egypta. Nepotkáte tu žádné známé historické postavy, o faraona nezavadíte, ale autorka používá dobové reálie se znalostí věci, což knihu činí velmi věrohodnou. A zápletka plná závisti, i přátelství, licoměrnosti i odvahy ukazuje, že lidé jsou stále stejní.

Selinute
10.11.2012

Vynikající detektivka. Inteligentní a napínavá od začátku do konce. Moc se mi líbila, ráda si ji přečtu znovu.

Marika Vanova
19.05.2012

Moc dobrá kniha. Překvapila mě doba i letopočet, ale byla jsem nadšená, že i ve starém Egyptě lze rozpoutat takovou zápletku.

opicejudy
24.08.2011

Moc mě bavila, je to hodně netypická Agatha, ale spolu s Není kouře bez ohýnku jí řadím k nejlepším.A zase vyprávěná ich formou, pokud si to dobře pamatuju.

Kunstábl
06.05.2011

Průměrná. Je vidět, že měnila vraha. U jiných knížek si po přečtení řeknete: Jooo, vždyť to bilo do očí. Ale tady do očí nebije nic. Vraha jsem věděl od začátku - asi podle motivů z jiných knížek. A. je v něčem odhadnutelná - všimněte si, že když je někde hrdinka a dva chlapi, jeden z nich je vrah - například:-))) A Egypt? Nic moc. Radši mám anglické klasické detektivky a anglický humor. A podšitou starou pannu Marplovou

LenaBil
01.02.2011

Kniha se mi velmi líbila, neotřelé prostředí, do kterého je zasazena klasická detektivní zápletka. U této knihy jsem jako u jedné z mála od Agathy podezřívala skutečného vraha, i když chvílemi jsem měla podezření i na někoho jiného. Opravdu velmi povedené.

pistalka

Kniha je pro Agathu Christie netypická právě dějem, který se neodhrává v autorčině současnosti, nýbrž v dalekém starověku. Výlet časem je to rozhodně zdařilý, Královna zločinu s exotickým prostředí Egypta flirtovala několikrát a málokdy šlápla vedle. Nakonec přijde smrt je určitě nadprůměrný román s perfektní detektivní zápletkou, které dodává šťáva právě zmiňované prostředí. Jedna věc mě ovšem na knize naprosto dostala: ta hypnoticky vybudovaná atmosféra. Rozhodně netradiční čtenářský zážitek, umocněný tím, že jsem knihu sjel při dovolené v Egyptě.

Ke knize se rovněž váže jedna zajímavost. Několikrát se stalo, že vydavatelé autorčiných knih naléhali na autorku, aby závěry svých románů přepsala. Bylo tomu tak například u Hadího doupěte a jiných, Christie však vždy takové tlaky odmítala a stála si tvrdohlavě za svým. Nakonec přijde smrt je jedinou výjimkou - rozuzlení románu bylo původně jiné, nakladateli se však příliš nezamlouvalo a tak jej Agatha přepsala. Později několikrát potvrdila, že svého rozhodnutí lituje a v budoucnu pak již nikdy podobnou věc nepřipustila. Jaký byl původní závěr románu se však (bohužel) již nikdy nedozvíme.

Drimwisible

Vynikajúca kniha od začiatku do konca. Najprv pri prvých vraždách som mala aký taký obraz páchateľa, no potom som už nevedela kto to vlastne vraždí v egyptskej rodine. Ale kniha bola skvelá, doporučujem!