Nakonec přijde smrt

Anglická královna detektivek Agatha Christie dokázala vždy znovu a znovu překvapovat. Tentokrát se českým čtenářům dostává do rukou příběh o zločinu, ke kterému došlo před čtyřmi tisíci lety ve starém Egyptě. Po manželově smrti hledá Reniseneb útočiště v domě svého otce, zádušního kněze Imhotepa. To však ještě netuší, že stojaté vody života v Imhotepově venkovské domácnosti záhy rozčeří otcova krásná, ale zákeřná konkubína Nofret, jejíž příjezd vytáhne na světlo všechny skryté vášně, zlobu a závist, které v rodině po léta dřímaly. Když Nofret náhle za nevyjasněných okolností sejde ze světa, všichni s úlevou konstatují, že šlo o nešťastnou náhodu. Jen Reniseneb se s tímto vysvětlením nechce spokojit – v hloubi srdce totiž začíná tušit, že smrt zlé konkubíny ani zdaleka nebude poslední… V detektivce Nakonec přijde smrt zužitkovala autorka mimo jiné zkušenosti z vykopávek, jichž se jako manželka známého archeologa zúčastnila. Snad i díky tomu umí čtenáře hravě přesvědčit, že starý Egypt neobývaly jen vysušené mumie, ale i živí lidé. Dějem nás zde sice nedoprovází žádný z oblíbených detektivů, ovšem o svěží vyprávění korunované překvapivým rozuzlením rozhodně ochuzeni nebudeme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224/big_nakonec-prijde-smrt-Tpr-224.jpg 4.5442
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Knižní klub

Death Comes as the End, 1945

Kniha Nakonec přijde smrt

HáMaPé
včera

Člověk se snadno stane součástí příběhu. I když jsem ho četla již opakovaně nebo možná právě proto? Jako bonus je kniha prošpikována spoustou moudrých myšlenek: např. "... Je tak snadné a stojí tak málo námahy zapsat deset bušlů ječmene nebo sto kusů dobytka nebo deset polí špaldy - a bude se zdát, že jen to, co je zapsáno, je skutečně důležité, a písař začne pohrát člověkem, který obdělává pole, sklízí ječmen a pěstuje dobytek. Jenomže pole a dobytek, ty jsou skutečné, nejsou to jen značky na papyru. " nebo "Přišlas na to, že štěstí má každý ve svém vlastním srdci...."

nai.ivka

Trvalo mi než jsem se začetla, vraha jsem si tipla hned ... ale užila jsem si to i tak. Nechlubím se, sama sobě jsem nevěřila, obvykle to neuhodnu, byla to výjimka.

Lusa

Moje jedna z prvních detektivek od této autorky i kvůli výzvě. Královna detektivek jí patří právem, i když je to starší kniha je stále čtivá s překvapivým koncem.

Ivan F
10.12.2021

Je to typická Agatha v netypickom prostredí starého Egypta, so všetkým, čo k nemu patrilo - intrigy, pretvárka, láska a nenávisť, balzamovanie, obetovanie bohom a samozrejme vražda, vlastne niekoľko vrážd. No a to netypické prostredie mi dosť vadilo, nedokázal som sa do príbehu zahĺbiť a to ma pri čítaní vyrušovalo. Keďže A.Ch. má niekoľko šablón, podľa ktorých písala svoje knihy, tak tu som sa v podstate od začiatku chytil a na konci ma žiadne prekvapenie nečakalo. Bude to tým, že ma prostredie knihy nebavilo a tým pádom ani nerozptyľovalo, premisa a riešenie boli tak povediac na rane. Plusom knihy je aj jej na dnešné pomery strohý stranový rozsah, žiadne rozptyľovanie sa nekoná. Som rád, že som si prečítal aj túto knihu, no určite sa k nej už nevrátim. Od A.Ch, očakávam Anglicko (prípadne inú krajinu), avšak za prítomnosti belgičana, alebo starej dievky Marplovej.

vodovodnice
17.10.2021

Tak jsem se zase nechala napálit.
Vraha jsem tipovala na úplně někoho jiného, vrah byl pro mne naprosto nečekaný.
Prostředí i postavy byly pro mne naprosto precizně zpracované a velmi obdivuji, jak to A.Ch. vypracovala do detailů (aby to i podle faktů dobově sedělo.
A na konci bylo i vyústění jemně sladké, ale jsem za ně ráda, protože tak příběh měl několik rovin.
Tahle detektivka mne táhla od začátku až dokonce, že jsem od 70 stránky odmítla odložit knížku a prostě jsem to musela dočíst :-D .

SidoniaL.
13.10.2021

Myslela jsem si, že mne Agatha Christie už nemůže ničím překvapit... Ó, jak naivní myšlenka! Zpočátku jsem si říkala, že jsou ta jména nezvyklá, že zápletka je příliš jednoduchá, že to zkrátka nebude ono. Ale svůj názor jsem musela hned po několika stránkách odložit a zhltla jsem ji takřka na jeden zátah! Moje milá paní Agatho, smekám svou ušmudlanou hučku, jste zkrátka nepřekonatelná!

Daben
30.08.2021

Za mě trochu slabší díl.. Musím ale připustit fakt, že děj mě zaujal i napříč tomu, že se dílo neodehrává v naší útulné Anglii s čajem o páté. 4/5 *

BaPe895
15.08.2021

Skvělá detektivka od této fenomenální autorky tentokrát netradičně ze starého Egypta.