Nakonec přijde smrt

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Anglická královna detektivek Agatha Christie dokázala vždy znovu a znovu překvapovat. Tentokrát se českým čtenářům dostává do rukou příběh o zločinu, ke kterému došlo před čtyřmi tisíci lety ve starém Egyptě. Po manželově smrti hledá Reniseneb útočiště v domě svého otce, zádušního kněze Imhotepa. To však ještě netuší, že stojaté vody života v Imhotepově venkovské domácnosti záhy rozčeří otcova krásná, ale zákeřná konkubína Nofret, jejíž příjezd vytáhne na světlo všechny skryté vášně, zlobu a závist, které v rodině po léta dřímaly. Když Nofret náhle za nevyjasněných okolností sejde ze světa, všichni s úlevou konstatují, že šlo o nešťastnou náhodu. Jen Reniseneb se s tímto vysvětlením nechce spokojit – v hloubi srdce totiž začíná tušit, že smrt zlé konkubíny ani zdaleka nebude poslední… V detektivce Nakonec přijde smrt zužitkovala autorka mimo jiné zkušenosti z vykopávek, jichž se jako manželka známého archeologa zúčastnila. Snad i díky tomu umí čtenáře hravě přesvědčit, že starý Egypt neobývaly jen vysušené mumie, ale i živí lidé. Dějem nás zde sice nedoprovází žádný z oblíbených detektivů, ovšem o svěží vyprávění korunované překvapivým rozuzlením rozhodně ochuzeni nebudeme....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/224/nakonec-prijde-smrt-Tpr-224.jpg 4.5327
Orig. název:

Death Comes as the End (1945)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (41)

Kniha Nakonec přijde smrt

Přidat komentář
RuzovaPanterka
16. ledna

Miluju Agátu a miluju Egypt, takže tohle je dokonalá symfonie :)

ripo
21.12.2018

Agatha mala, podľa mňa ostať len na svojich Ostrovoch v súčasnosti. Prenesenie deja do ďalekého Egypta a najmä do obdobia faraónov mi pripadalo trochu násilné. Nedozvedel som sa totiž takmer nič, čím by mi mohla egyptské dejiny sprístupniť. Dej sa odohráva ne jednom mieste, v panskom dome, neďaleko Nílu, kam vtrhne nevítaný element - mladá žena, ktorá si chce uzurpovať prvé husle pri riadení domácnosti. No keďže sú tam i ďalšie ženy, nebude to mať také ľahké. Určite neprekvapí nikoho, že skončí tragicky. Nie, nič som nevyzradil, stále neviete, kto ju i ďalších má na svedomí. Agathin preverený koncept, kedy do poslednej chvíle nik nevie kto je vrah je dodržaný. A bude to prekvapenie. To, že tento príbeh nebol doteraz sfilmovaný asi tiež ukazuje, že dejová linka nie je nejako pútavá ... Ale čo to? Na IMDb píšu, že BBC chystá na rok 2019 minisériu inšpirovanú práve touto knihou ... 3***

Atanone
09.11.2018

Mám ráda Agátu Christie. Mám ráda historii a mám ráda Egypt. A mám ráda dobré detektivky.V této knize jsem tedy dostala 4 v 1.
Na rozdíl od vivalamuff si myslím,že autorka přesně věděla,co dělá. Fakt je,že jsem do určíté chvíle podezřívala snad úplně každého a nemůžu být na sebe pyšná,že jsem na to nakonec přišla,protože to ode mě bylo tipnuté spíš díky tomu,že si autorka dala nepřehlédnutelnou práci,aby od vraha cíleně odváděla podezření,než že by zapracovaly ty známé „šedé buňky“.
Stejně jako vždy přes všechno to zabíjení to byl příběh lidský a poučný a já opět hluboce smekám.
A doporučuji

EmmaKrizova
20.04.2018

Balzamovači navýšili cenu o 10 %. No spíš by nám měli dát množstevní slevu. Tipovala jsem všechny, kromě vraha. Nemohla jsem přestat číst. Směju se všem , co plýtvají časem a čtou o mrtvole sešité z několika různých mrtvol. Tohle je detektivka! A nutně potřebuju vidět Egypt. Nutně!

Rup
11.03.2018

Kdosi tady děkoval překladatelce za skvěle odvedenou práci, já ji tisíckrát proklel. Naprosto mi četbu znechutila. Jak znám autorku, určitě nepoužila tak chudý jazyk, tak stupidní obraty, ani hloupá přirovnání, atp. Ať dělám, co dělám, nedokážu se, želbohu, od neumětelství české verze zcela oprostit, tudíž dávám za tři, leč věřím, že v lepším překladu by román opět vynikl a mohl bych dát za pět. V žádném případě však nemohu nikomu doporučit, zvláště ne milovníkům českého jazyka a Agathy Christie.

marimari
13.02.2018

Příběh ze starého Egypta plný napětí, emocí a rozdílných lidských povah v široké rodině- boj o moc a místo na slunci. Ukázka toho, jak je složité zachovat se správně ve vhodnou dobu s ohledem na blízké okolí.

pavčape
12.02.2018

Skvělá Christie. Mám přečtené všechny příběhy královny detektivek (tedy všechny asi ne, ale převážnou část :-) ) a musím říct, že tahle je jedna z těch lepších! Poprvé jsem ji četla na cestě autobusem z Prostějova do Popradu a za cestu ji dočetla. Mám několik favoritek mezi jejími detektivkami, ale tahle se svojí netradičností umístila hodně vysoko.

Bumeso
01.11.2017

Další Agathin mistrovský kousek...

vivalamuff
13.09.2017

Víte, došla jsem k závěru, že Agatha Christie nevěděla až do konce, koho udělá vrahem. Tím pádem jsme nemohli vědět ani my... občas jsou její detektivky mistrovské, ale někdy to nemá hlavu a patu a psychologické profily moc nesedí... ten pocit jsem měla hlavně u tohoto příběhu.
Dále mi neseděl překlad. Anebo je to tak i v originále? Slova jako ďábelská ženská, posedlá ďáblem a podobně, se do Egypta daleko před Kristem moc nehodí. Je to přece spojení, které má co do činění s křesťanstvím. Dále mě pobavily některé výrazy jako "žehlička na vlasy". Strašně by mě zajímalo, jak taková žehlička vypadá... ale budiž, nemá cenu se handrkovat o slova. Příběh je jinak zajímavý a napínavý, aspoň to se mu nedá vytknout...

Alíša236
05.06.2017

Slabší detektivka. Vraha jsem poznala před koncem a to se mi nestává a nemám ráda, když se stane. Ale jinak se četla dobře.

zoew
02.05.2017

Prvních 100 stran se mi dost vleklo, pak děj nabral spád a už to šlo samo. Je to hodně netradiční "detektivka".

misha006
17.02.2017

K této knize jsem se dlouho odhodlalvala. Několikrát jsem ji memla v rukou, ale pokaždé ksem ji vyměnila za jinou. Teď, co jsem jí konečne přečetla, musím říct, že mě velmi příjemně překvapila a líbila se mi. Bylo to úplně jiné než ostatní Agátiny romány.

Živa23
03.12.2016

Trošku jsem se obávala téhle knihy, ale velmi mě překvapila a potěšila. Opravdu napínavá a strhující.

Jack Bauer
21.04.2016

Královna detektivek Aghata Christie tentokrát svou detektivku zasadila o 4000 let zpět do starého Egypta. Ačkoliv píše podle stále stejné šablony a čtenář už předem ví, co bude následovat vždy dokáže překvapit tajemnem a překvapivým rozuzlením. Ale na plné hodnocení, kterým jsem se opět nechal zlákat to nemá, A.CH. má mnohem lepší detektivky.

nelajsia
02.01.2016

Detektívny príbeh od mojej obľúbenej autorky - nájdete čokoľvek: lásku, nenávisť, žiarlivosť, dobrotu, prenie sa o majetok, intrigy, pretvárku. Keby v nej neboli exotické mená, myslíte si, že je zo súčasnosti....ľudia sa vraždili aj v starom Egypte, telo sa neskúmalo, hneď ho švacli do balzamovacích roztokov...:-) no skúsený pozorovateľ a znalec ľudských duší odhalil zlobu a vraha. Spočiatku na mňa pôsobila kniha nudne, ale potom sa to rozbehlo

soukroma
16.12.2015

Vynikající - pro mě hlavně výtečným vyobrazením nejrůznějších lidských povah (a jejich střetů ve velké rodině o čtyřech generacích), se skvělým vhledem do lidské psychologie (jistě již na základě notné dávky životní zkušenosti autorky). Je to detektivka, má více mrtvol než by čtenář v úvodu čekal, je opravdu napínavá, ale pro mě osobně je to ještě spíše psychothriller.
Přemýšlela jsem, zda musel být příběh umístěn právě do starověkého Egypta, ale asi ano, protože neméně důležitou linkou v celé knize bylo téměř filozofické dumání nad životem a smrtí, posmrtným životem, vírou v boha, a kde jinde než poblíž staroegyptské hrobky s jejím správcem a všemi zádušními obřady, kněžími a balzamovači na pozadí by se lépe tyto úvahy vyjímaly.
A nesmím opomenout ocenit - ostatně jako vždy u milované královny detektivek - velmi střízlivou délku textu. Prostě mistr spisovatelského řemesla nemá spotřebovat na svoje příběhy pralesy a nemá čtenáře zásobit nutně vším, co ho napadne, protože méně je v tomto případě více a o kvalitě rozhodně nerozhoduje tloušťka knihy...

lichma
12.11.2015

Na Agathu netypická doba, ale vykreslená živě a přirozeně. Čte se jedním dechem a konec ja jako vždy překvapivý. Myslím, že tato kniha žádného milovníka detektivek nemůže zklamat.

Gold351
20.08.2015

Christie patří k mým oblíbeným autorům, sbírám její knihy a tenhle titul považuji za jeden z nejlepších. Možná je to jen můj názor...

AndyK
03.06.2015

Pomalu, ale jistě zjišťuji, že Agatha asi nikdy nezklame. Příběh jsem četla jedním dechem, opravdu moc povedená kniha!

MarekG
07.03.2015

Nejlepší kniha, kterou jsem od Christie četl.

kiki11
16.02.2015

Jedna z nejlepších knih od Agathy.

Hrefna
07.10.2014

Agáta mě uchvátila! Neuvěřitelně napínavé. Cením reálný náhled do života starého Egypta a ač jsem dělal co jsem mohla, tak jsem na toho vraha nepřišla (včas). Dokáže věrohodně vykreslit atmosféru strachu a paranoie, čímž je přenáší na samotného čtenáře. Zatím první kniha od ní,ale rozhodně ne poslední. Jak jsme jí jen mohla tak dlouho přehlížet?

Modrina
19.05.2014

Tuhle knihu jsem kdysi četla slovensky a byla jsem jí nadšená. Když se mi do ruky po letech dostala v češtině, nebylo to úplně ono, i přes ty roky ve mně ta slovenština zůstala. Velmi pěkný příběh, samozřejmě perfektně vyprávěný.

TessVond
24.11.2013

Nádhera, Agatha nezklamala :3
Opět člověk až do konce netušil, jak se to vyvrbí...
Správné podezření jsem měla jen na chvíli někdy v polovině knihy, a pak, ve sledu událostí jsem na tohle podezření úplně zapomněla :D

Ponaučení: nejméně pravděpodobný možný vrah=vrah.
Alespoň z mého pohledu-toho, kdo mi byl nejsympatičtější jsem ani nepodezřívala :)

wooloong
06.10.2013

Jedna dost netypická, ale taky zajímavá.

Ivan F
31.08.2013

Menej vydarený román od nekorunovanej kráľovny detektívok. Síce je určený aj mladšiemu čitateľovi, no toho nenadchne.

Belatris
21.07.2013

Detektivkám zrovna neholduji, ale tenhle kousek věhlasné madam Christie jsem si užila. Starý Egypt je vykreslen "tak akorát" - nejsem zastánkyní přehršle historických faktů v beletrii (když chci historická fakta, přečtu si odbornou knihu). Příjemná kniha na odreagování se.

bbara155
28.06.2013

Jedna z nejlepších a nejzajímavějších knih této autorky. Prokázala velkou znalost prostředí a vymyslela dobrou a napínavou zápletku.

Pet007
02.04.2013

Knihu jsem chtěla zakoupit jako dárek, ale název mi přišel trochu depresivní, i když pravdivý. Proto jsem si ji pouze vypůjčila a přečetla jedním dechem.

astroweb
26.03.2013

Není to stará dobrá Anglie, ale psychologie postav je stále táž - zajímavá, hluboká.