Cesta na sever ekniha

kniha od:


Koupit

Cestopis ze skandinávských zemí z roku 1936.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/387809/cesta-na-sever-7Na-387809.jpg 4.4140
Žánr:
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno: (ekniha), Městská knihovna (Praha)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (25)

Kniha Cesta na sever

Přidat komentář
jadran
06. června

Na rozdíl od Británie jsem všechny v knize popisované země navštívil a paradoxně předtím, než jsem si Cestu na Sever přečetl. Fascinovalo mě, jak před více jak osmdesáti lety dokázal Čapek z oněch zemí vytáhnout pocity a dojmy, které zde jsou i dneska. Změnily se technologie, změnil se způsob dopravy, ale nezměnila se ona tak trochu skrytá tvář zemí, tvořících Skandinávii. Jenom ten Čapkův smutek při plavbě přes Velký Belt do Dánska a připomínka španělské občanské války s nevyplněným přáním směrem k v dáli mizícím Skandinávským poloostrovem: "Tady se už válčit nikdy nebude" je ukázkou toho, jak si ti skutečně dobří lidé nedovedou představit, jak zlo skutečně funguje a co může všechno přinést. A nebo to bylo jenom tiché přání u vědomí toho, že je možné všechno? A dopis kapitána parníčku, který manžele Čapkovy vezl až k polárnímu kruhu jako by dokládal staré moudro - Vše se mění a přitom zůstává stejné...

Jitty82
23. května

Pan Čapek poutavě a věrně vylíčil severskou přírodu i život severských lidí. Středobodem zájmu je příroda a místa civilizací nepoznamenaná. Příroda zelená jako nikde, bohatá vodami, překypující loukou a stromovím, jiskřící rosou a zrcadlením nebes, pastorální a hojná, mírná a požehnaná je příroda severu.

Messilina
06. dubna

Karla Čapka Skandinávie okouzlila. Z této knihy je to jasně poznat.

Pavlína79
27. března

člověk má chuť vyrazit do Dánska, poznat Kodaň atd. Líbí se mi ta kvalita výběru slov, kterými cestopis dýchá.

angloumene
17. února

Další z řady příjemných evropských výletů v Čapkově podání. Kniha ztrácí jedině tím, že popis cesty je místy mírně stereotypní. Jinak ale nabízí neotřelý pohled na severské putování z perspektivy velice zajímavého člověka.

MichelleS
20. ledna

Nádherná Skandinávie popsaná mistrovským jazykem. Překvapily mě jednoduché a výstižné obrázky. Nejkrásnější je pro mne poetický popis v kapitolce Sundy a fjordy. Olžiny básně mě nenadchly, ale její přítomnost na cestě byla zdrojem některých humorných scének (ženatý člověk nebo chudáci ryby).

martina.riz
30.10.2018

Karel Čapek napsal a ilustroval knihu krásně s vtipem a citem. Některá místa z cest jsem si připomněla. A ten nejvyšší kopec v Dánsku jsme taky málem přejeli.

gubesh
27.07.2018

Poslední, vrcholný Čapkův cestopis obohacený pěknou a rytmickou lyrikou Olgy Scheinpflugové. V knížce jsou také desítky autentických ilustrací, které ve vás vyvolávají představu, jak Čapek se opírá o lodní zábradlí, severské větry ho řežou do holých tváří a on v ruce má svůj skicák a opotřebovanou tužku. Jazyk je bohatý na cizí výrazy a také na krásnou spisovnou češtinu. Oproti ostatním cestopisům je v tomto i více anekdot a je humornější, což zajisté má na svědomí přítomnost Olgy na jeho cestách. Doporučuji.