Bílá Masajka

Corinne Hofmannová, švýcarská podnikatelka, se rozhodne strávit se svým snoubencem dovolenou v Keni. Hned po přistání na letišti v Mombase je touto zemí zcela očarovaná. Při přejezdu řeky na féře náhodou zahlédne urostlého masajského válečníka Lketingu a fascinuje ji jeho krása i chování. Je to láska na první pohled a Corinne udělá všechno pro to, aby se s Lketingou znovu setkala....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255829/big_bila-masajka-255829.jpg 41119

Bílá Masajka 1.

Literatura světová, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Die weisse Massai, 1998

Kniha Bílá Masajka

xelzax

Luxusní knížka… nějakou dobu se teď potácím v šedi moderních “bestsellerů” a trpím. Tahle kniha mě chytla a vrátila mi chuť číst! Výborné napsané

marcela3655

Zajímavé

SilvieSisinka

Neuvěřitelný příběh.Jet na dovolenou do Afriky s přítelem a nechat se ocarovat Masajem.Tak moc že se člověk vzdá pohodlí,rodiny a své rodné země.Pro mě nepochopitelné.To jak tam lidé žijí je hrozné.Nemaji vůbec nic.Lednici, toaletní papír,pro vodu musí chodit daleko.Nebezpeci číhá všude.Nebezpecna zvířata,různé nemoci, těhotenství a porod v hrozných podmínkách.Narodnost úplně jiná.Pani Hofmannová má můj velký obdiv že zde zvládla žít a nezbláznit se úplně.

katerina4564

Příběh:
Fascinující, pro běžného Evropana těžko pochopitelný, ale zároveň dokazující, že láska je nevyzpytatelná a občas dokáže opravdu divy. Nedokáži to pochopit, ale příběh jsem zhltla jedním dechem, znám ho už z dřívější doby, viděla jsem i film, který je hodně, hodně osekaný oproti knize, ale stále mi nad tím příběhem zůstává rozum stát.
Po literární stránce je to dosti slabé, asi by si kniha zasloužila lepší češtinu, lepší slovosled a rozvinutější věty, ale na druhou stranu se tu vypráví příběh ze života, podle skutečné události. U smyšleného příběhu bych styl překladu neodpustila. Čtenář běžně bude vnímat příběh a ostatní jde mimo a tady se autorce povedlo občas navodit pocit, že ležím v maňatě a lezou po mne moskyti oceňuji fotografie, které udělají čtenáři lepší představivost.

mira.l

Docela zvláštní příběh a upřímně i docela zvláštní kniha. Není tomu tak dávno, co jsem viděl filmové zpracování s Ninou Hoss, které se mi vcelku líbilo a řekl si, že by nebylo špatné se poohlédnout po knižní předloze.
A jaké to bylo? No upřímně ten film byl skoro stravitelnější. Pokud bych to rozdělil na stránku věcnou a literární, tak po stránce věcné... ona Corrine byla asi trošku švihlá od samého začátku. Prosperující (podle toho, co bylo uvedeno) obchodnice ve Švýcarsku na dovolené v Keni zcela bezdůvodně propadne kouzlu masajského válečníka, který je sice možná vzhledově atraktivní nebo spíš exotický, ale jinak je to negramotný primitiv, žijící uprostřed buše v jakési chatrči z větví, bláta a kravského trusu, kde si v klidu pase své stádo koz, a navíc se s ním hlavně zpočátku ani nedomluví. Co si od toho sakra asi tak slibovala?!? Vždyť jí v té době bylo skoro třicet, nebyla to žádná nevyzrálá sedmnáctiletá puberťačka... Zcela zpitomělá zahodí veškerý svůj dosavadní život v jedné z nejvyspělejších zemí Evropy, do Afriky se odstěhuje a po mnoha byrokratických průtazích si ho vezme, porodí mu dceru a pokouší se uživit provozováním obchodu kdesi v keňské divočině. Postupně se ale její idylka stává noční můrou a ona netouží po ničem jiném, než z nitra Keni vypadnout, pryč od špíny, minimální hygieny, jednotvárné bídné stravy, malárie a jiných nemocí a také od žárlivého magora, který se z jejího miláčka vyklubal. V podstatě v průběhu celé knihy Corrine pořád někam jezdí, zhruba od začátku druhé půlky už sice trochu méně, ale první polovina knihy je víceméně jen ve znamení neustálých přesunů odněkud někam, lépe řečeno z jedné africké díry do druhé, z čehož jsem byl občas trochu zmatený, kde a proč vlastně zrovna je. Občas je to proložené výletem do Švýcarska.
Po závěrečném, taktéž neúspěšném pokusu o nový rozjezd a nový obchod v Mombase se jí nakonec podaří i s dcerou odjet či spíše snad až trochu zbaběle utéct zpět do Švýcarska. Byla ale v situaci, kdy jí víceméně nic jiného nezbývalo.
Co se týká literární stránky knihy, no co si budem... žádný skvost to taky zrovna není. Jednoduché věty, napsáno poněkud ve stylu "hop sem, hop tam". Corrine je sice možná i v nitru Afriky slušná obchodnice, ale rozhodně ne dobrá spisovatelka. A o její naivitě se tu už vyjádřili mnozí přede mnou. Takže nakonec takové slušné tři ***, slušný průměr, ale znovu po téhle knize už asi nesáhnu.
A snad to nebude až tak od věci, když si ji zařadím do letošní čtenářské výzvy jako knihu s tématem nešťastné lásky, protože tohle opravdu autorce štěstí nepřineslo.

PlaszCZ

(+ SPOILER) Bláznivá a mladá bílá holka, která se vydá za krásami exotiky, a tím dostává její život úplně jiné obrátky ... Chvílemi jsem byla až šokovaná autorčinou najivitou, na druhou stranu, o to lépe a s větší zvědavostí jsem knihu četla. Po vystřízlivění se nakonec Corinne rozhoupává a Afriku i s dcerou opouští. Ještě že tak ... jsem ráda, že se kniha nestala africkou verzí Bez dcerky neodejdu ...

katushah
16.12.2021

Trochu složité ze začátku, jak pořád někam jezdí a potkává nové lidi, ale pak jsem si zvykla a příběh to byl opravdu vydařený a celkem šokující, co všechno strpěla pro lásku.

katushah
12.12.2021

Zajímavý příběh a prostředí, ale občas se v tom ztrácim, furt někam jezdí.