Zpátky z Afriky

Po čtyřech letech strávených v primitivních podmínkách v Keni se Corinne Hofmannová vrací s podlomeným zdravím a malou dcerkou Napirai do Švýcarska. Její muž Lketinga jí po dlouhém zdráhání podepsal povolení k opuštění země se slovy: "Nevím, jestli tebe a Napirai ještě někdy uvidět!" Zcela bez prostředků, bez povolení k pobytu a s mizivým sebevědomím se Corinne snaží za podpory své matky začít znovu. Odvykla civilizaci, v moderním světě si najednou připadá zcela bezradná. Začíná boj s úřady, shánění Lketingova rodného listu, kvůli změně příjmení a státní příslušnosti jejich dcery i rozvodu. Ale Lketinga je nezvěstný - neznámo kde propíjí majetek, který mu Corinne zanechala. A tak se Corinne i na dálku navíc snaží podporovat jeho rodinu z konta, které zanechala v Keni. Prostřednictvím dopisů, které si vyměňuje s Lketingovým bratrem Jamesem, zůstává se svými bývalými příbuznými i nadále v kontaktu. Časem se jí podaří získat povolení k pobytu a posléze i práci a vlastní byt. Najde si i nového přítele a vydává knižně své zážitky z Keni, které mají mimořádný ohlas...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/9682/zpatky-z-afriky-MiD-9682.jpg 3.7393

Bílá Masajka (2.)

Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

Zurück aus Afrika (2003)

Kniha Zpátky z Afriky

Renike

Knížku jsem náhodou našla v knihovně, pár měsíců po Bílé Masajce jsem byla zvědavá na pokračování, nebylo špatné. Nejvíc se mi líbil popis výstupu na Kilimandžáro, to mě dostal, hezký konec knihy, proto dám 5*.

zimolka

Kniha nebyla tak krásná,jako první díl,ale i tak jsem přečetla velmi rychle.

S1M0NE

Až po přečtení druhého dílu série, jsem si uvědomila, že autorka vlastně neumí moc psát. Bílá Masajka je napěchovaná exotickými zážitky a tu neobratnou stylistiku jsem jí při čtení tak nějak odpustila, v druhém díle je ale vše jinak. Děj je v podstatě o ničem. Corinne se vrátí z Afriky a zvyká si znovu na evropský život. Dej se skládá z následujícího: Corinne najde práci - přijde o práci a tak pořád dokola, navíc často proloženo dopisy od Jamese z Afriky, který píše pokaždé, když potřebuje peníze. Mezitím se Corrine také stíhá neustále chválit za své úspěchy, které jsou spíš symbolem života ve vyspělé evropské kapitalistické společnosti, jelikož po skromném životě v Keni je jejím hlavním zájmem, jak vnutit firmám potisky na trička nebo doktorům dentální vybavení, které nechtějí. Vrchol Corinnina přerodu zpět v rozmazlenou evropanku je závěr, kdy vyleze na Kilimanjaro na úkor chudých afrických nosičů, kteří táhnou všechnu bagáž, aby zbohatlá běloška mohla obědvat z porcelánových talířků nejvybranější speciality (?!) s vysokohorskou scenérií na pozadí. Aby to nepůsobilo tak absurdně, tak jim nechá bakšiš a v úplném závěru knihy polemizuje nad tím, že jí život v Evropě vlastně vyhovuje. Co mně na knize dále vadilo, byl použitý jazyk. Ultra spisovná čeština, kterou je kniha napsaná a vůbec se mi nehodí k vyjadřování cca pětatřicetileté ženy. Obraty typu "dcera je velmi schopné děvče, které umí navazovat kontakty" mi tam vůbec neseděly. Proč prostě o malém dítěti nenapsat, že si "dokáže najít kamarády"? Nejsem si jistá, jestli to není spíš chybou překladu. Bílá Masajka je zajímavá svým příběhem, u pokračování Zpátky z Afriky už ale není moc o co stát. Autorka jen píše, aby psala, ale nemá už reálně, co sdělit.

jfialova

Po přečtení první části jsem se pustila i do dalšího dílu. Paní prožila opravdu pestrý život. Za mě osobně: lepší o tom číst než to prožít na vlastní kůži, měla to fakt těžké jak v Africe, tak po návratu.

Ramondia1

Fajn čtení, byla jsem zvědavá, jak hrdinka s dcerou zvládly návrat do Evropy. Asi to nebylo jednoduché, ale Corinne díky své životaschopnosti, energii a společenské extrovertní povaze, všechno zvládla, hlavně taky díky podpoře své maminky a jejího přítele.
Je fakt, že kdyby Corinne byla ušlápnutá hodná holka, šedá myška, tak by podobný příběh neprožila a neměla by se ani z čeho zotavovat. Je to žena, která má ráda výzvy, viz. výstup na Kilimandžáro, já takový dobrodruh nejsem, ale každému, co jeho jest, nebýt lidí, jako je Corinne, nevznikaly by knihy s tak zajímavými příběhy.

VerkaZ

Krásný příběh.

haki34
07.12.2018

právě jsem dočetla Afrika, má láska..a vracím se i k prvním dílům...celý můj koment a dojmy ze seznámení s Corinne jsem srhnula při knížce Příběhy bílé Masajky, protože j sem to četla jako trilogii... nicméně nedalo mi nečíst si komenty i k jednotlivým dílům a dobře se bavím :D kromě prvního mi nedalo nepokračovat - prostě jsem chtěla vědět, jak příběh pokračoval dál...
druhý díl je o vystřízlivění a postrádá africkou "romantiku" a nastupuje dobrodružství všedního dne...musím ocenit hlavně podporu Corinniny rodiny...
Moje shrnutí - Corinne je šílená ženská, dobrodružka, romantička a také hlavně šikovná obchodnice...příběh čtivý, no, věděla jak své dobrodružství zhodnotit :) předpokládám že zaujme hlavně ženy ;) já navzdory všemu doporučuji - skvělá oddechovka !! a Corinne za její životaschopnost velice fandím :)

Klára2216
07.11.2018

Líbily se mi asi dvě třetiny knihy, jako příjemné pokračování prvního dílu. Ale konec mě opravdu nudil a dočetla jsem v podstatě z povinnosti. Bojím se dalších knih, myslím že už budou zbytečné.