Bílá Masajka

Obálkový podnázev: Sen o velké lásce se změnil v boj o přežití. Corinne Hofmannová, úspěšná švýcarská podnikatelka, se rozhodne strávit se svým snoubencem dovolenou v Keni. Hned po přistání na letišti v Mombase je touto zemí zcela očarovaná. Při přejezdu řeky na féře náhodou zahlédne urostlého masajského válečníka Lketingu a fascinuje ji jeho krása i chování. Je to láska na první pohled a Corinne udělá všechno pro to, aby se s Lketingou znovu setkala. Zpátky do Švýcarska odjíždí s neochvějným přesvědčením, že se do Afriky a k svému milému Masajovi brzy vrátí. V krátké době rozprodá veškerý majetek, opouští dosavadní způsob života v civilizované společnosti a zaslepeně se vrhá do neznáma. V keňské buši hluboko ve vnitrozemí vede po boku svého negramotného masajského válečníka život plný strastí - bez vody a toalet a nedostatku potravin -, ale přesto se zpočátku cítí šťastná. Navzdory boji s byrokracií oslaví s Lketingou v jeho domorodé vesničce z chatrčí i svou svatbu. Stane se z ní bílá Masajka, která se musí podřídit rituálům kmene. Její radost je završena, když se jí narodí dcerka Napirai. Avšak každodenní živoření v neuvěřitelně primitivních podmínkách s sebou přináší neustálé problémy: smrtelně nebezpečné nemoci a infekce, hladovění, materiální strádání i nepřekonatelné kulturní rozdíly a předsudky. Corinne je žena do nepohody, statečně se snaží všechno zvládat, dokonce i tady se pouští znovu do obchodování, ale po vyčerpávajících čtyřech letech se ocitne na konci svých fyzických i duševních sil a bez finančních prostředků. Její sen o kouzelné Africe, víra ve vlastní síly a velká láska k Lketingovi se mění v rozčarování a nenávratně se rozplývají…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61217/bila-masajka-61217.jpg 41067

Bílá Masajka 1.

Literatura světová, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Die weisse Massai, 1998

Kniha Bílá Masajka

Janča1532

Knihu sem se zaujetím četla od začátku do konce.Občas sem se podivovala nad naivitou hlavní hrdinky,ale zároven měla můj obdiv jak se postavila ke všem překážkám a nástrahám které jí byly kladeny.Zamiluje se do Masajce,aniž tuší že jí to bude opětovat.Spálí za sebou všechny mosty,aniž tuší do čeho jde.

Sarriii

Četla jsem již kdysi. Kniha mě vtáhla do děje. Dobře se četlo, nemohla jsem se odtrhnout. Podle mě tam byla velmi vidět odlišnost kultur (Afrika/Evropa). Myslím si, že ikdyž se snažíme, tak většinou nedopadne tento svazek dobře. Autorka je navíc celkem naivní, zaslepená láskou a včas nepozná, že není možné spolu fungovat v lásce a harmonii. Jinak autorka v sobě má i velkou sílu a vůli, že dokázala všechno vydržet.

U v i d ě l a j s e m t ě a p o z n a l a j s e m v t o b ě s v ů j v e s m í r
"Začarovala jsi mě. Ano začarovala jsem tě!"
Sebevíc se oba jeden druhému každodenně obětovali, procházeli pro svou lásku peklem, nedokázali překlenout most, mezi tak vzdálenými a neznámými světy.
Všichni z nové, početné rodiny Corinne milovali. Propojila s nimi vlastní existenci, kdy "pouhé" přežití do druhého dne, umocňuje hodnotu každého života. Nic nemá větší hodnotu, než život sám. Nevyužívali jí, ona nemohla jinak, jejich životy byly cenné jako její vlastní. Oni jí darovali to nejcenější, co měli, jednu ze svých dcer. Děti a kozy zajišťovaly zabezpečení na stáří.
Mladý, hrdý válečník se musel bolestně vyrovnávat s ponížením, znevažováním, s nenaplňování očekávání, dokonce vrácení facky atd. , Podstupoval to, překračoval všechna pravidla, tradice . Mohl jí zabít, ale daroval jí život. Věděl, že tím jeho končí, byla jeho vesmírem. Nemusel vědět, co to je. Cítil, že nic většího nepozná.
Dal jí svododu, Masajka potřebuje volnost. Věděl, že se potkal s bílou Masajkou. Jeho inteligence, kterou nikdo v apatice nekoupí, mu prozradila, že balbín je velice vzácný a zranitelný.
V okamžiku, kdy bilé Masajce daroval svobodu a zároveň svou dceru, se slovy: Vím, že se už nevrátíš, stal se velkým bojovníkem, který zvítězil sám nad sebou.
Corinne neměla sílu , způsobovat mu neustálou bolest, krerá pramenila jen z toho, že se omylem narodila na jiném kontinentě. Facka pro oba byla hranice, která je od sebe odtrhla a navždy oddělila.

Člověk má velikou kapacitu mozku. Má více buněk a nervových spojení, než je hvězd ve vesmíru a ony dokáží mezi sebou komunikovat.
Člověk se přizpůsobí podmínkám v Gronsku i v Keni. Vytváří si specifickou kulturu, která mu umožní přežití i v nejnáročnějších podmínkách. Tyto znalosti se dají předávat a využivat, proto každá kultura je významná a nesmí se likvidovat. Pomoc znamená budovat studny, školy, nemocnice. Nikoliv domorodce lákat a převážet je /aby uvolnili půdu/ na jiný kontinent, kde nemají šanci se přizpůsobit.
Autorka se nesnažila, napsat červenou knihovnu, má hlubší poselství.
/V Africe je mnoho chudých nakažených virem HIV. Chudoba, negramotnost, chamtinost multimiliardářů se má regulovat na celé planetě,/
Nenápadné dílko v čtenářích vzbudilo, oprávněně velký zájem. Opravuji hodnocení ze 4 * na 5*!

Evaho73

Veľkým pozitívom knihy je prerozprávanie skutočného životného príbehu, ktorý vyniká opisom pre nás vzdialenej africkej kultúry. Štyri roky v primitívnych podmienkach, bez vymožeností, v biede, kde panuje hlad, zaostalosť, negramotnosť, zlá lekárska starostlivosť...
Azda sú to dôvody, aby som uverila láske, ktorá prekonávala aj neprekonateľné.
Nepochopiteľnou pre mňa ostáva poblúznenosť hlavnej hrdinky masajským bojovníkom, ktorá akoby ju zbavila zdravého úsudku a nechávala sa vmanévrovávať do mnohých nebezpečných až život ohrozujúcich situácií.
Z úspešnej podnikateľky sa vplyvom prostredia stala ustráchaná žena bez triezveho uvažovania...
Čítanie je to na každý pád zaujímavé a knihu som zhltla za dva večere.

baji42

Moc hezká pro ženy.

Marhulka14

Kniha se četla dobře, jen jsem měla problém s hlavní hrdinkou. Taková naivita...... kolikrát jsem si při čtení říkala: to snad není možný, ta je tak blbá!

Neřeknu

Přiznání první. Dlouho jsem přemýšlel,zda se mám k tomuhle literárnímu skvostu vyjádřit. Ne,že bych neměl jasno v tom co cítím,ale nechtěl jsem poukazovat jen na samá negativa. Kritizovat umí přece každý. Přiznání druhé. Rozhodl jsem se z jednoho prostého důvodu,že neuniknete mému komentáři. Jsem totiž rasista. Nemá to ale nic společného s barvou pleti, jak mnohé z vás asi právě napadlo. Jen nemám rád hloupé lidi. Přiznání třetí. Očekávám, že budu pravděpodobně pranýřován za své názory,ale skryt na internetu, mé sebevědomí dosahuje vskutku nesmírných výšin :D Vím, že pro mnohé ženy a dívky je tahle kniha synonymem romantismu. Můj pohled je však více realističtější. A to taky věřím na lásku na první pohled,ač se mi to ještě nestalo. Hrdinka a autorka v jedné osobě opustí vše,co tvořilo její dosavadní život a vydá se za svou novou láskou. Na tom neshledávám nic záhadného. Ale. Je tu opravdu někdo,kdo by se vydal za někým,koho nezná,nerozumí jeho jazyku a tudíž neví,zda jeho city opětuje ? Podobných scénářů na tohle vděčné téma je spousta. Jen jsou nejčastěji z oblasti krimi a hororu. Hlavní hrdina vždy ubytuje ,,svou novou lásku,, ve sklepních prostorách svého útulného domu a pak se čeká na prince který ji vysvobodí. Jediné eso v rukávu může být stockholmský syndrom. Ale co já vím o lásce,ta prý překoná každou nástrahu. Třeba prostředí,které ohrožuje na zdraví nejen hlavní hrdinku,budiž,je drsná jako finanční úřad,ale i její dítě. Tohle by normální matka dle mého neriskovala. Tedy pokud místnost kde tráví většinu dne, není silně vypolstrována a neotevírá se zásadně zvenčí. Osobně se domnívám,že ve vztahu žila jen ona. Ebenový krasavec dle mého vůbec nechápal co tam ta sexuálně frustrovaná evropanka vlastně dělá. Nepřekvapovalo by mě,kdyby si myslel,že je tam přidělená v rámci mise OSN,či jiné neziskové organizace. Přiznání čtvrté. Ač je dle mého hlavní hrdinka naivní a mazaná jako dlabané necky,i já jsem ji obdivoval,co vše je schopna skousnout. Proto ta jedna hvězda.

Knihomolka134

Tak naivni a romanticka kniha - na zacatku - a takove hrozne prozreni - na konci.
Je zajimave, jak za plentou lasky a poblouzneni autorka nevidela takove na prvni pohled jasne veci (naprosto odlisne svety a mentality, uplne odlisny zpusob zivota) a snazila se do jejich spolecenstvi zaclenit, ale zaroven se i realizovat, coz se nesetkavalo s valnym uspechem.
Kroutila jsem od zacatku hlavou nad jeji naivitou, mela jsem z vypraveni i pocit, ze Lketingu vlastne "uhnala", on ji ani moc nechtel.
Trochu me zlobily ty vypraveci casy - chvilku pritomnost, chvilku minulost, forma byla podobna spis podrobnemu denicku psanemu na koleni.
Jinak ale vypraveni o Keni, kulture a zpusobu zivota a vubec podminkach, se kterymi se musi beloska v takove divocine potykat, bylo ohromne obohacujici, divila jsem se, jak tam po opakovane malarii vubec mohla prezit.
Tuto knihu by si mely povinne precist vsechny zeny, ktere se tam bez vetsich znalosti o Africe, chteji presidlit, nebo ty, ktere se uz zamilovaly do "sveho krasneho" Masaje a slepe putuji za svou "zivotni laskou".