Zpátky z Afriky přehled

Zpátky z Afriky
https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9682/bmid_zpatky-z-afriky-MiD-9682.jpg 4 523 523

Bílá Masajka série

< 2. díl >

Po čtyřech letech strávených v primitivních podmínkách v Keni se Corinne Hofmannová vrací s podlomeným zdravím a malou dcerkou Napirai do Švýcarska. Její muž Lketinga jí po dlouhém zdráhání podepsal povolení k opuštění země se slovy: "Nevím, jestli tebe a Napirai ještě někdy uvidět!" Zcela bez prostředků, bez povolení k pobytu a s mizivým sebevědomím se Corinne snaží za podpory své matky začít znovu. Odvykla civilizaci, v moderním světě si najednou připadá zcela bezradná. Začíná boj s úřady, shánění Lketingova rodného listu, kvůli změně příjmení a státní příslušnosti jejich dcery i rozvodu. Ale Lketinga je nezvěstný - neznámo kde propíjí majetek, který mu Corinne zanechala. A tak se Corinne i na dálku navíc snaží podporovat jeho rodinu z konta, které zanechala v Keni. Prostřednictvím dopisů, které si vyměňuje s Lketingovým bratrem Jamesem, zůstává se svými bývalými příbuznými i nadále v kontaktu. Časem se jí podaří získat povolení k pobytu a posléze i práci a vlastní byt. Najde si i nového přítele a vydává knižně své zážitky z Keni, které mají mimořádný ohlas... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Zurück aus Afrika , 2003


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zpátky z Afriky. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (73)

Nofar197
15.03.2023 4 z 5

Corinne se s přesvědčením vrhla do neznáma, když se na dovolené v Keni zamilovala do Masaje Lketingy. Věřím, že jejich vztah by mohl mít snad nějakou budoucnost, pokud by šlo o dva lidi se stejným vzděláním, náhledem na svět, dobře ovládající společný jazyk. Nic takového ale neexistovalo a k úspěšnému manželství jen láska nestačí. To si Corinne uvědomila příliš pozdě, ale ne zase až tak pozdě. Z Keni odletěla na údajnou dovolenou s dcerou a pár osobními věcmi, zato s obrovskou nejistotou. Bude ji povoleno zůstat ve Švýcarsku? Zvládne se opět začlenit do západního světa? O byrokratických překážkách a podlomenem zdraví nemluvě. V knize nechybí množství krásných fotografii, je velice ctiva, všem doporučuji.

Naďa2411
29.11.2022 2 z 5

Nemám ráda smíšené partnerství z různých kultur a partnerství, kde je věkově i dvougenerační rozdíl. Vždy po fázi velké zamilovanosti v obou případech bude znát rozdílná kultura, rozdílná historie, rozdílný smysl a naplnění života. Kniha je hezky napsaná to ano, myslím si, že má spoustu čtenářů, protože nás láká zjistit něco nového, dočíst se neobvyklé a pro mnohé z nás nedosažitelné. Každopádně neumím pochopit, proč se autorka vzdala své lásky a rodiny, která jí byla v Evropě blíž než z Keni, jak píše v knize Bílá Masajka. Ano láska je slepá, divoká, tak to má být. Ale v těchto případech si autorka neuvědomila následky. Velká bariéra je řeč, věřím, že svou keňskou rodinu miluje, ale snad pochopila, že jim vzala jejich dar - dítě, které v této zemi je velmi vzácné. Autorka si neuvědomila, jaké tam jsou zvyky. Peníze nikdy a jakýkoliv dar nenahradí fyzický kontakt. Hvězdy dávám za výstup na nejvyšší horu v Africe - Klimanžáro.


a304
26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) ODPAD- KAŽDÝ JE JEDINEČNÝ, s osobitým vkusem, líbí se mu jiný žánr např. detektivky a to respektuji a je to skvělé. Nutí to, podívat se na věc očima druhého, z jeho úhlu pohledu, synapse se radují a empatie se rozvíjí.
A právě autorčina odvaha je nevšední. Poznává na vlastní kůži jinou kulturu, než do které se narodila. Držela jsem ji palce, aby měla dostatek sil a výdrže , poznávané pochopit a čerpat z toho jiného , jen to dobré. Každá kultura má mnoho i dobrého a to se dá sdílet. Poznat se, pochopit se a vzájemně si lidsky vyjít vstříc a pomáhat si. Člověk upřednostňuje ekonomiku, obchod a klidně kráčí přes mrtvoly. Toho jsme svědky v Evropě. Elita nepochopí, že prostý lidský život je plnohodnotný i když se jinému jeví jinak, protože je jiný. Každá kultura má svá specifika, proto musí usilovat , rozvíjet svou kulturu, právě tam, kde se staletí i tisíciletí vyvíjela. A právě ta odlišnost může obohacovat novým poznáním jinou kulturu, při snaze se lidsky poznat a pochopit.

Corinne se pro mne stala prototypem lidskosti a inspirací: poznat - pochopit - vzájemné pomoci, to je cesta, pro klidný život v míru - bez pomoci nové rodiny by obě nepřežily.
Moc jsem byla zvědavá , jak zvládne další návrat z Afriky. Domov... Záleží na každém z nás.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Zpátky z Afriky v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených1 008x
ve Čtenářské výzvě29x
v Doporučených14x
v Knihotéce248x
v Chystám se číst65x
v Chci si koupit10x
v dalších seznamech2x