Gwendelína Gwendelína komentáře u knih

O Květušce a její zahrádce O Květušce a její zahrádce František Hrubín

Pro mě úplně nejvíc nejlepší pohádkový příběh. Čtu si ji stále, kdykoliv je mi smutno. A ty verše..! Důkaz, že méně je někdy více. Jen je škoda, že ji mnoho lidí nezná. Opravdový poklad dětské literatury, a nejen té.

22.09.2016

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Krásná kniha, přesně jak píší všichni, kniha našeho dětství. I když se děj odehrává v minulém režimu, tedy se ani zde nevyhneme ideologii (jako příklad družstevní nosnice apod.), je kniha opravdová svým popisem příběhu. Vykresluje krásu venkova, spokojenost lidí, kteří zde žijí. A nejen těch, i průvodčí ve vlaku je vstřícná a vlídná. Možná utopická představa, ale úcta k lidem a dobré vychování by nám měli být vlastní napříč ideologiemi. Ráda si ji přečtu i dnes, o to více se těším, až ji přečtu svým dětem. A družstva existují i u nás. Není to alergie.

22.09.2016

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Skvělá kniha. Děj by se mohl odehrávat i v dnešní době a vůbec by to nebylo poznat. Až možná na ten konec, přece jen, jed na krysy už asi doma nikdo nemáme. Děj má spád, ale co mě více překvapilo, jak se autor dokázal vcítit do duše ženy se všemi jejími přednostmi i nedostatky. Jak se postava Emy dokáže ospravedlnit a zdůvodnit své chování, a poblouznění, které ji vyvede z nudného rodinného života, ji zasáhne natolik, že chce svého manžela opustit a tím i život, který dosud vedla. A nevedlo se jí špatně. Nakonec prohlédne a uvědomí si své chyby a zvolí radikální řešení, jak se dostat ze svízelné situace, tedy nejen z nevěry, ale především z dluhů, které se vyšplhaly do závratné výše. Ano, stále se snaží najít východisko jen pro sebe samotnou.

21.09.2016

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Na tuto knihu jsem dlouho hledala vhodná slova. Na jednu stranu celkem pozoruhodný příběh o lásce a ochotě překonat všechny překážky, na druhou stranu syrovost, hrubost, vulgarita... Někdy jsem měla opravdu chuť ji jen kvůli těm výrazům odložit. Před historií se sice nemají zavírat oči, ale i třeba až moc realistické popisy a pak zvěrstva, která musela podstoupit malá holčička... Opravdu nemám slov. Možná jako literatura faktu, ale jako román nejspíše ne. Ať ale každý posoudí sám...

19.09.2016 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Útlounká kniha, kterou máte přečtenou za jedno odpoledne, ale musíte o ní přemýšlet kdykoliv si na ni vzpomenete. Takže třeba i celý život. A za zmínku stojí i povedené filmové zpracování.

19.09.2016 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha, kterou jsem po dlouhé době naprosto hltala, a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Příběh, který se retrospektivně prolíná. Naprosto mě uchvátilo, že příběh je de facto poskládaný ze spisů z nacistických archivů a spisů StB. A jak všechno do sebe krásně zapadá. A pak také nenávist každého režimu, jak někdo dokáže měnit své politické přesvědčení jen proto, aby se pomstil někomu na něco, za co si mohl sám. Jak se dá pár hloupě poskládanými slovy zničit celý lidský život. A také to, že před svým osudem se nedá utéct a rodinné prokletí vás stejně nakonec dožene. Doporučuji!

16.09.2016 5 z 5

Sluneční znamení Sluneční znamení Linda Goodman (p)

Kniha, o které jsem si před patnácti lety myslela, že je naprosto mimo. Nyní zjišťuji, že to není kniha, ale já, kdo se mění, a to k obrazu knihy. Krásně vykreslené povahy všech "druhů" lidí, se kterými se setkáváme, od dětí, přes partnery, podřízené a nadřízené. Používám ji jako berličku při studiu osob, pokud si nejsem jistá. Ale přece jen - vlastní úsudek je asi ten nejlepší rádce. Doporučuji!

12.09.2016

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Překvapila mě syrovost, s jakou se autorka ve své době pustila do psaní tohoto pozoruhodného díla. Vůbec to není "slaďák" podobný Jane Austen, ale právě naopak. Příběh ponurý, temný, depresivní, ale který stojí za přečtení. Na svou dobu opravdu zvláštní dílo, kdy máte pocit, že se odehrává spíše v dnešní době, než před sto padesáti lety. Doporučuji!

12.09.2016 5 z 5

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Cesta zpátky je velmi zajímavou knihou. Zatímco "Na západní frontě klid" je spíše popis válečných hrůz a zbývá méně prostoru pro duševní rozbor vojáka, "Cesta zpátky" je pak sondou do nitra rozervaných a zmatených válečných veteránů, kterým poválečná realita nevychází vstříc, a musí se vyrovnat sami se sebou a návratem do běžného života. Kniha je opět velmi poutavě napsána. Nutí vás přemýšlet, vcítit se do situací, uvědomit si, jaké hrůzy první válka způsobila, ať už to byly ztráty na životech, nebo ztráty duševní. Válka obrátila mnoho mladých mužů naruby. A je těžké pochopit pro toho, kdo hrůzy války neprožil. Vřele doporučuji!

09.09.2016 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Autor precizně zachytil své osobní válečné prožitky. Neuvěřitelně popsal hrůzy zákopové války. Kniha mě naprosto ohromila tím, s jakou syrovostí jsou situace napsány. Nechala ve mě velkou díru a spoustu otázek, zda to všechno mělo vůbec smysl. Ještě bych doporučila knihu Cesta zpátky. Pro tuto knihu nemám slov pro popis. Aby člověk pochopil, je třeba si ji přečíst.

09.09.2016 5 z 5

Málokterou knihu nepřečtu do konce a tato byla bohužel jedna z nich. Neměla jsem příležitost číst jinou knihu tohoto autora, sáhla jsem tedy po těchto povídkách. Styl není špatný, možná je čtenáři bližší, neboť vystihuje běžný mluvený jazyk, vyprávění je pěkné. Ale asi jsem narazila na špatnou náplň příběhů. Měla jsem pocit, že konce některých jsou takové useknuté, jako by se autorovi nechtělo dál příběh rozvíjet. Navíc to na mě působilo strašně stísněným dojmem, neměla jsem z příběhů radost. Minulý režim samozřejmě měl špatné stránky, ale zase paušalizovat, že "co je totalitní, to je špatné", jako například hospody, chování lidí, prostě každá doba má něco. Kniha se mi nelíbila. Čekala jsem jiný popis jihočeského venkova, neboť v něm žiji, přála chtěla jsem číst o své krajině a lidech, jejichž chování znám. To se bohužel nestalo.

06.09.2016 2 z 5

Baroko Baroko Barbara Borngässer

Další z velkých, ale krásných knih. Kniha zobrazuje baroko ve všech směrech, nejen v korpulentních a kyprých tvarech plných kudrlinek, jak je nejspíše známe, ale ukazuje, jak mohou být krásné zahrady nebo i sakrální stavby. Kniha disponuje nádhernými fotografiemi, kde jsou zachyceny i detaily lidskému oku skryté. Cena není úplně příznivá, ale stojí za to si ji alespoň prohlédnout. Je důkazem, že i baroko umí být krásné a nezaslouží si být opomíjenou součástí historie architektury, kde má své nezastupitelné místo.

Ars Sacra Ars Sacra Rolf Toman

Souhlasím, knihu jsem koupila do obecní knihovny a patří asi opravdu k tomu nejlepšímu, co bylo o umění vydáno. Všechno pěkně pohromadě, přehledně a s nádhernými fotografiemi a hlavně detaily, kterých si běžně nevšimnete, nebo nemáte šanci si jich všimnout, i kdybyste měli oči jako ostříž. Pravda, vzít si ji domů na čtení večer před spaním do postele, to tedy není dobrý nápad, ale je skutečně nádherná. Stojí za to si ji alespoň prohlédnout. Pokud na ni narazíte alespoň ve veřejných knihovnách, vyžádejte si ji.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Ach, to byla taková krása... To je to jediné, co k této knize můžu říci. Četla jsem ji poprvé ve svých třiceti letech a myslím, že to byl správný čas. Dospělí by opravdu měli zůstat dětmi. A děti by si tuto knihu měly přečíst, až budou dospělé. Pak teprve pochopí její správný odkaz. A ten konec, který ve Vás nechá otevřené úvahy. Nádhera! Vřele doporučuji!

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Krásný, místy až neuvěřitelný příběh. Když jsem knihu četla poprvé, byla jsem nadšená. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Líbilo se mi prolínání dějových linií v době, kdy byla Sofie vystavena válečným epizodám, i když už se dostala do Ameriky. Když jsem ji četla podruhé asi s desetiletým odstupem, nacházela jsem v ní opět něco nového. Poprvé jsem vnímala příběh Sofie a Nathana, podruhé spíše příběh Stinga. Pokoušela jsem se podívat i na film, ale ten mě nezaujal a nedokoukala jsem ho. Nechala jsem si kouzlo knihy. Vřele doporučuji!

01.09.2016 5 z 5

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Na knihu jsem narazila, když jsem byla ještě malá, měla ji má sestřenice, ale nikdy jsem neměla možnost si ji přečíst. Koupila jsem si ji asi před deseti lety a s nadšením se pustila do čtení. Bohužel, kniha mě trochu zklamala. Očekávala jsem krásný a milý příběh o čtyřech sestrách, místo toho mi připadalo čtení trochu nudné. Druhý díl byl opravdu slabší než ten první. Nejspíše mi trochu vadilo chování Jo a každá ze sester měla něco, co mi nepřipadalo dost pravděpodobné. Všechny dívky byly jednotvárné svým chováním. Ve své době možná opravdu pěkný příběh, mne ale zklamal.

01.09.2016

Vstupenka do ráje Vstupenka do ráje Lenka Lanczová

Bylo pro mě zajímavým zjištěním, že autorka, jejíž romány mě provázely celé dospívání, tvoří a píše i o ženách, které "zestárly" se mnou. Román je celkem pěknou sondou do ženské duše. Utéct ze stereotypu, nový začátek, nové takřka všechno, ale zkušenosti a znalosti zralé ženy mohou být někdy na překážku. A pak se ukáže, že všechno je stejné. Stereotyp nastane téměř vždy a život se vrátí do stejných kolejí, ze kterých předtím člověk utekl. Ani návrat "domů" už nic nevyřeší. Hrdince nezbylo nic. Nabízí se otázka, stálo to za to? Možná ano, protože pak by si nemohla hrdinka uvědomit, o co všechno přišla. Ačkoliv už nic z toho nejspíš nedostane zpátky, může být kniha poučením pro ženy, které o takovém útěku uvažují. Jaké si to člověk udělá, takové to má. A útěk nic nevyřeší. Byla bych ráda, kdyby se takových knížek o nás, velkých holkách, objevilo více.

30.08.2016

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha mi připomínala trochu zjednodušené čtení knihy Jaká je cena člověka. Příběh je celkem dost podobný, ale tento mě naprosto uchvátil. Ačkoliv je kniha určena spíše dospívajícím dívkám, jelikož je zde i malinký příběh první lásky, popis vystěhování na Sibiř a přežití v nepředstavitelně těžkých podmínkách je strhující. Při čtení má člověk pocit, že hlavní hrdinka proplouvá příběhem a jen tak mimochodem popisuje hrůzy, ve kterých žije. Žádný pocit marnosti a odevzdanosti, žádné osobní prožitky, které se týkají probíhajících událostí. Kniha je čtivá s poutavým příběhem a krásně napsaná. Vřele doporučuji!

18.08.2016 5 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Nejprve jsem viděla filmové zpracování a byla jsem nadšená. Poté jsem si koupila knihu a těšila se na rozvinutí příběhu, jak se ponořím do provensálského venkova, vinic, prostředí malého zámečku, krásného romantického příběhu. Bohužel, téměř nic z toho se nekonalo. Musím bohužel uznat, že filmové zpracování o mnoho předčí knihu. Ačkoliv jsou jiné Mayleho knihy skvělé, tato už tak úžasná není. Bylo to zklamání a hodně mě to mrzí. Možná, pokud bych volila opačný postup, tedy nejprve knihu a poté film, výsledek by nebyl tak rozčarovaný.

17.08.2016

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Nejprve jsem viděla filmové zpracování a příběh mě nadchnul. Knihu jsem si tedy poté koupila. Už od prvních stránek jsem se vždy těšila, až se do příběhu opět začtu. Příběh dvou lidí, kterým rodiče dívky nedovolili spojit své životy a čekali dlouhých padesát let, než se opět setkali a poslední roky prožili spolu. Život každého z nich je plný zvratů a samostatných osudů, ale ani jeden z nich nepřestal doufat a nikdy nezapomněl na vztah, který mezi nimi kdysi vznikl. Kniha je úžasná. Opravdu, nechce se Vám opustit příběh. Určitě stojí za to si ji přečíst. Vřele doporučuji!

17.08.2016