Gwendelína Gwendelína komentáře u knih

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Možná někoho překvapí, ale v některých ohledech kniha nahání hrůzu. Hrůzu před tím, že všechny příběhy, o kterých pojednává, vyprávějí o určitém období ženy, které jsme si buď prožily, nebo na ně teprve čekáme a od některých očekáváme, že bychom byly raději, kdyby nás vůbec nepotkaly. Kniha, ač je plná příběhů a bájí, obsahuje také vysvětlení a výklad . Vřele doporučuji, ale chce to trochu odvahy. Je to neuvěřitelná sonda do ženské duše. Pokud Vás pohltí, nebudete ji chtít odložit. A v některých případech ji zřejmě budete chtít odložit napořád, ale zvědavost Vám to nedovolí. Zároveň je velmi zajímavé, jak se věnuje původnímu postavení ženy v přírodních a životních cyklech. Kniha vhodná buď jako studium nebo jen jako poznání příběhů a bájí posbíraných z různých zemí, kde je hlavní hrdinkou žena nebo dívka.

17.08.2016

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Už se vám někdy stalo, že jste měli pocit, že kniha pojednává o vás? Takto začalo čtení knihy Jíst, meditovat, milovat. Hlavní hrdinka, nespokojená ve svém manželství a po nepříliš vydařeném vztahu, se rozhodne, že na jeden rok bude cestovat, aby opět našla sama sebe. Zvolí si tři země, shodou okolností, všechny začínají na "I", což je tedy v překladu "Já". Itálii, protože miluje italštinu, Indii, aby se naučila duchovnímu rozvoji, a Indonésii, ke které se váže předchozí návštěva duchovního učitele na Bali. Kniha je krásná, opravdu Vás pohltí a po přečtení budete mít pocit, že něco takového také musíte podniknout. Naštěstí je kniha plná ne přímo rad, ale doporučení a osobních poznatků, takže svou cestu pravděpodobně na čas odložíte. Všechny tři země jsou krásně popsány nejen z hlediska přírody a kultury, ale také z pohledu lidí, kteří v ní žijí. Je možné, že ne všem bude vyhovovat, připadá mi, že má trochu jiný rozměr a záleží na každém, jaký postoj k ní zaujme. Mě zaujala ve všech sférách. Určitě stojí za to si ji přečíst. Doporučuji!

17.08.2016

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Jak nejlépe poznat toho, s kým chceme strávit celý zbytek života? Pojedeme na svatební cestu! Tedy, v tomto případě spíše předsvatební. Krásná kniha plná úžasných postřehů a skvělého vypravěčského stylu. Užitečná ukázka toho, jak přijít o své perfektně připravené plány, pokud se puntičkářský muž rozhodne strávit týden s ženou, která je upovídaná, bezprostřední a trochu nedochvilná, putováním v horách a sjížděním řeky. Musíme si zvyknout na to, že ne vše bude perfektně klapat a nemusí být vždy do puntíku splněno. Není přece jen život zajímavější, pokud nám přináší zcela nečekané situace a okamžiky? Knihu jsem četla až po zhlédnutí filmového provedení a musím přiznat, že herecké výkony jen podtrhují situace v knize. Kniha je krásná, čtivá, humorná a opravdu stojí za to si ji přečíst. Vřele doporučuji!

16.08.2016

Jezdecký tábor Yonahlossee Jezdecký tábor Yonahlossee Anton DiSclafani

Knihu jsem si půjčila v knihovně a nevěděla jsem, o čem je. Na dívčí román mi připadala hodně obsáhlá a velká. Ale nakonec jsem si ji půjčila. Není to kniha pro náročného čtenáře, ale jako odpočinkové čtení je vhodná. Je pravda, že děj je předvídatelný, nakonec i celkem zajímavý, se světem "internátních škol" se nejspíše nepotkal nikdo z nás, a jezdecké prostředí jen umocňuje atmosféru doby. Navíc je zde pohledem šestnáctileté dívky zajímavě vykreslena doba hospodářské krize. Zatím nemám knihu dočtenou, ale ubíhá celkem rychle. Prolínání dějové linie je poutavé, dva příběhy, které se nakonec setkají. Pěkné letní čtení na dovolenou:-)

08.06.2016