Grohlinka Grohlinka komentáře u knih

Invaze Invaze Roman Bureš

No, a je to tady, zklamani. Po skvelem prvnim dilu, ktery jsem si uzila, a ktery exceloval v budovani sveta, sympatickych postavach, skvele zaverecne bitve, vybornem napadu a konci, ktery byl k zamysleni… jsem dostala tohle prerostle nedochudce. Ach, jak jsem zklamana, ja si totiz fakt prala, aby to bylo dobry. Jenze neni.

Vadilo mi nekolik veci, prvne, Invaze je proste prebujela, zbytecne dlouha, zkraceni by ji prospelo. Ronanuv uvod v nasem svete me moc nebavil, Eden me taky moc nebavil, Inferium je porad skvele, jenze dostalo strasne malo prostoru. Ale porad jsem se tesila na zaverecnou bitvu, to me drzelo u cteni, jeeenze, to co prislo, tak to se s bitvou z prvniho dilu neda ani trochu srovnat. Skoro mi to pripadalo, jak kdyby si autor najednou uvedomil, kolik uz toho napsal a rychle potreboval knihu ukoncit. Konec taky o nicem, fakt jako Amalka musela ziskat stribro na Olympiade? Irelevantni, jako spousta veci v tehle knize. Na zaver mi vadilo, ze mi autor nesetrne podsouva sve politicke nazory, osobne to uplne nesnasim, myslim si, ze to do tohoto typu knih vubec nepatri a vzdycky me to nakrkne.

Nevadi, treti dil bude zase super…verim tomu.

,,Naprosta rovnost nikdy fungovat nebude, minimálně do doby, nez nam zacnou vladnout roboti.”

05.02.2023 3 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

,,Lidstvo dokázalo udělat peklo z ráje, co by potom udělalo s Peklem samotným?

Tak tohle je pro mě obrovské překvapeni. Čekala jsem zábavnou, ale jednoduchou jízdu peklem, nečekala jsem ale takhle vypracované peklo, Inferium. Dozvídáme se mnohé o reáliích Inferna, zvycích démonů, nejen stravovacích, jejich politickém systému a další zajímavosti.

Postavy jsou skvělé, Ronan je sympatický a jeho části mě asi bavily nejvíce. Podívat se ale do hlavy Samaela a samotného Satana nebylo vůbec špatné. Motivy Sakse pochopitelné.

Co chci vyzvihnout je závěrečná bitva, která je výborně zpracovaná, akční, logická a strategická. Úplný konec je vlastně vystihující, lidi se nikdy nepoučí, evidentně.

,,Lidé spáchají zlo tak veliké, že to ani nebeská brána neunese!

Varování: Kniha je vtipná, místy nechutná, často až vtipně nechutná, nebo nechutně vtipná?

,,Po schodišti z mrtvol nelze vystoupat na nebesa. Po něm se schází do pekel.
A. Sapkowski

30.01.2023 4 z 5

Sága 4 Sága 4 Brian K. Vaughan

V tomhle sesitu jsem se malicko nudila, Alana me tady vylozene stvala. Zvrat na konci vse zachranil a jsem zvedava, co bude dal…

28.01.2023 3 z 5

Sága 3 Sága 3 Brian K. Vaughan

Zacatek byl tentokrat trosku pomalejsi, ale diky tomu jsme meli sanci vice poznat postavy. Probeh si stale drzi svou kvalitu, jsem zvedava, kam nas autor zavede dal…

26.01.2023 4 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Zase jednou nezaslouzeny hype, zacina se to stavat pravidlem…
Zejmena prvni polovina knihy je plna nenavisti a zloby, vazne jsem zvazovala, ze knihu odlozim. Vsichni jsou spatni, hloupi a osklivi, ti spatni jsou nejosklivejsi. To aby jsme to asi jasne chapali a videli vse jasne cernobile.

Jedina krasna, inteligentni a ctnostna je hlavni hrdinka. Samozrejme. Je taky neuveritelne nedocenena a podcenovana. A pak jeji uzasne dite, ktere predci vsechny okolo, to je samozrejme. A nesmime zapomenout na psa, ktery je taky mnohem chytrejsi nez vsichni nemecti ovcaci sveta, alespon podle autorky, ti jsou namysleni. Prosim, reknete nekdo kynologum, at uz ty namyslene ovcaky, tak neprotezuji, jsou precenovani. Autorka nam celou dobu podsouva sve nesmyslne a mnohdy zcestne, chvílemi az extremistické nazory. Ale chapu, ze staci zminka a feministkach a kniha se hned dobre prodava a ziska obrovsky hype.

Cela kniha je vlastne uplne o nicem. Bavily me pouze casti o veslovani a ty s Evansem, ktery nanestesti ziskal nemnoho prostoru, ten byl mimochodem take strasne protezovany, a to pouze proto, ze je muz, mel dokonce svou vlastni laborator a nadbytek kadinek, co na nejakych Nobelovych cenach zalezi, ziskal je jen proto, ze je muz…hruza, jsem pohorsena.

Ale ano, pokud chcete cist o tom, jak jsou muzi spatni, svou moc si musi dokazovat znasilnovanim, nesnasite nabozenstvi, manzelstvi povazujete za novodobe otrokarstvi a o chemii a kynologii nic moc nevite, tak verim, ze se Vam to bude libit.

23.01.2023 2 z 5

Sága 2 Sága 2 Brian K. Vaughan

…ani mraky…nepronásleduji…vitr…

Druhy dil pokracuje presne tak, jak zacal prvni, dejove i kvalitativne. Kresba vynikajici. Pribeh zajimavy, dojemny, vtipny. Neuveritelne napady tykajici se jednotlivych ras a sveta. Wow, tahle serii si zatim zaslouzi veskere ceny a kladna hodnoceni, ktera, zejmena v zahranici, sbira.

,,Nikdy si nelam hlavu tim, co si o tobe mysli druzi, protoze nikdo druhy na tebe nikdy nemysli.”

14.01.2023 4 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Zacatek knihy je sokujici, to, co se delo malym detem je strasne. Cim vice ale starnou, tim vice je to pro me cele, vcetne jednani dcer, nepochopitelne.

Kniha je zpracovana zvlastnim zpusobem, vykresleni osobnosti je velice slabe, pribeh nejde do hloubky, neustale se opakuji popisy a zmatecne preskakovani v case celemu dojmu jeste pritizilo. Pohled na vec je velice zjednoduseny, nedozvidame se nic o problemu a psychicke nemoci, kterou pachatelka evidentne trpela.

Anotace knihy je zavadejici, napsat pod titul knihy, ze pojednava o nezlomnem sesterskem poutu je velice nadnesene. Evidentne jedina psychicky nemocna osoba neni pouze pachatelka, ale i jeji manzel, jeji dcery i dve dospele obeti. Rozhodne bych si neprala, aby nejpodivnejsi z dcer pracovala ve skole, kde mam dite. Predstava, ze oba pachatele jsou na svobode a dve dcery s otcem udrzuji pomerne uzky kontakt je uz jen pomyslnym vykricnikem na konci vety.

Rozhodne se da ale souhlasit s hodnocenim Publishers Weekly: ,,Po docteni teto knihy zacnou ctenari podezrivat kazdeho podivinskeho clena rodiny.

12.01.2023 1 z 5

Sága Sága Brian K. Vaughan

Tak tohle bylo dobre. Pribeh je originalni, vtipny, plny super napadu, ale i pouceni a hlubsich myslenek. Graficke zpracovani je taky skvele. Rozhodne doporucuji vsem, kdo maji radi sci-fi a fantasy. Super!

06.01.2023 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Pro me jeden ze slabsich dilu. Kniha je velmi ctiva, to se ji neda uprit, kratke kapitoly posouvajici ctenare vpred mi vyhovuji, presto se nemuzu ubranit pocitu, ze jsem ocekavala vic. Mozna mi uz proste argument, ze je kniha ctiva nestaci, abych ji hodnotila vyse.

Trosku me zmaha opakujici se namet, clen tymu v nebezpeci, obet z rad jeho blizkych, popripade vrah. Pripad samotny mel ambice a aspirace na jeden z komplexnejsich a komplikovanejcich z autorcina repertoaru, jenze nakonec mi prisel prekombinovany a konec uplne prepaleny.

V tomhle dile jsem mela problem s Josie, ktera se neustale toci v kruhu a prestoze pripady se odehravaji s vetsimi casovymi rozestupy, ona postupuje jen minimalne, mozna by bylo na miste vyhledat odbornou pomoc. Noah tady slouzi jen jako berlicka a cela jeho osobnost zmizela v dali. A ten konec…no, Plzak by mel asi radost.

25.12.2022 3 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Pro me osobne zatim nejlepsi dil… Libil se mi vyvoj postav, Josie na sobe zapracovala. Zapletka je dobre vymyslena a dojemna.

18.12.2022 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Mne se tahle serie libi kazdym dilem vic a vic. Nektere veci byly lehce predvidatelne, ale jine me celkem prekvapily. Urcite se jedna a dobre vystaveny pribeh s dobrou detektivni zapletkou. Ocenuji i vyvoj postav, zejmena Josie, tady ale dostaly vice prostoru i postavy vedlejsi a na jejich pribehy a osudy jsem take velice zvedava.

13.12.2022 3 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Tenhle dil me nebavil tolik jako ten predesly, Nektere veci mi prisly zbytecne prekombinovane a popravde jsem se nijak ani nesnazila rozlustit, kdo je, ci neni vrah.

Nektere veci mi prisly uplne pritazene za vlasy a pevne doufam, ze by se ve skutecnosti nemohly stat. Chovani Josie mi taky kolikrat vadilo, ac chapu, ze byla osobne zainteresovana v pripadu, takze to pro ni bylo tezke, ale zasah po pul lahvi alkoholu, no nevim.

P.S. Luke se uz nezda byt az tak dobrym partakem, hm!

07.12.2022 3 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Jsem spokojena. Odhalila jsem zapletku, pachatele uz v polovine knihy, ale o to vetsi radost mi to prineslo. Takze prestoze se nekonalo zadne prekvapeni, jsem spokojena, mozna o to vic, ze jsem vse odhalila. Jedna vec mi tam uplne nesedi, ale to nevadi. Bavila jsem se.

Jsem spokojena i s hlavni hrdinkou, nebyla mi nesympaticka a tesim se, az se o jejim zivote dozvim vic. Luke je skvely partak. Prectu si dalsi dily.

05.12.2022 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Tohle bylo fakt hodne spatne.

Vystaveni sveta a magickeho systemu v tehle knize nefunguje, ale co hur, v podstate vubec neexistuje. Dozvidame se neco o fae, ze jich je spousta druhu, ze se demonu vsichni boji, ale proc a jak?? Nic neni vysvetleno, ale vubec! Lide bojuji proti fae a vsichni nenavidi “krizence”, coz predpokladam bude nase hrdinka se specialni schopnosti tykajici se mrtvych ci umirajicich, to jedine jsem vydedulovala. Doufam, ze to bude vysvětleno v dalsich dilech. Ac proste nektere veci nedavaji smysl a doslova si protireci - auta nefunguji, ale motorky ano, co, to je vtip!? Warwick nema auru, ale jeho aura se neustale oviji okolo Brexley!? A takhle bych mohla pokracovat a pokracovat.

Hlavni hrdinka je samozrejme dokonala, dokonala! Idealni vejicka pro hlavy statu, zejmena diky sve krase a ehm inteligenci. To hlavne, protoze inteligentni lidi, co hur, vycviceni vojaci, ochutnavaji nezname drogy, o kterych par vet dopredu tvrdi, ze jsou pro lidi nebezpecne. Ano, kazdy po ni touzi, samozrejme. Ona take po kazdem touzi, vzrusuje ji vse a vzdy, dokonce i nasili, ktere je na ni pachano a i to, kdyz sama nejake pacha. Vsichni jsou neustale nadrzeni a vecne soulozi, idealne s vice lidmi. Ale je dobre, ze je Brexley vycvicena, nejlepsi ze tridy, ale zbabrá vse na co sahne, prvni zapas ve tride, obe vlakove loupeze, a to jeste takovym zpusobem, ze nad tim rozum zustava stat, je to rozena bojovnice, proto dostane nakladačku od postarsi lidske zeny. Jeji povaha a interakce s ostatnimi je neuveritelna, je zla a neustale kazdemu opakuje, ze nepotrebuje nici pomoc, ale bez ni by byla davno mrtva. Boze!

Mohla bych takhle pokracovat vazne dlouho, takze chvalim za prostredi Budapeste, ale jinak tragedie.

03.12.2022 2 z 5

Autobiografie bezne nectu, tahle se mi ale vazne libila. Tom Felton umi psat, je vtipny, skromny a inteligentni.

Mela jsem to stesti, ze jsem vyrustala s filmy Harryho Pottera a diky teto knize jsem se mohla vratit nejen do detskych let, ale pripomenout si i vlastni peripetie dospivani. Tesim se, az si znovu pustim filmy a prectu knihy.

30.11.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Asi jsem cekala moc…vetsina informaci me nijak neprekvapila, vstupy autorky mi prisly tendencni a kolikrat vylozene hloupe. Chapu, ze forma, kterou je kniha napsana je ctenarsky velmi privetiva, ale existuji lepsi knihy na toto tema, objektivnejsi a obsahlejsi, nemyslim si, ze vypovedi par individuí maji nejak vyznamnou objektivni hodnotu, ze ktere by se melo vychazet. Pro zacatek asi dobry.

29.11.2022 3 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Knihy jako je tahle jsou presne tim důvodem, proc vetsinou nerozecitam nedokoncene serie, kdo ma ted cert vi, jak dlouho cekat, co bude dal!?

Ocenuji zpracovani knihy, obalka je krásná, vcelicka na zacatku kazde kapitoly tematicka a minimalisticka, mapa, slovnik pojmu, strom radu jasnovidnosti a tentokrat i rejstrik nejvyznamnejsich postav tvori ucelenou a chytre zpracovanou knihu.

Paige se obcas chova absolutne nelogicky, az hloupe, coz me nekolikrat vytrhlo ze cteni, musela jsem kroutit hlavou, misty se i smat. Arcturus je skvela postava a nic se nemeni na tom, ze z velke casti hodlam pokračovat v serii pouze kvuli nemu.

Ze zacatku knihy jsem tapala, kde Paige stihla vypilovat sve schopnosti, nicmene jsem zjistila, ze v originale vysla novela po tretim dile, takze hadam, ze vice to bylo rozpracovano zde. Konec mi prisel jako jeden velky chaos, postradajici smysl, respektive chovani Paige, jak mohla uverit, nebo neverit!? Jak mohla nevedet!?

V serii hodlam pokracovat, snad dalsi dil vyjde drive nez tento. U dalsich dilu se ale obavam jiste repetitivnosti a pocitu, ze autorka malicko vykrada sama sebe a jede stejny koncept jako u Prevorstvi u pomerancovniku, tedy zdanlive nesmiritelne strany, zastavajici diametralne odlisne postoje nakonec spoji sve sily, aby porazily zlo. Uvidime…zda si S. Shannon neukousla prilis velke sousto.

P.S. Jestli Paige zapomene, a ona zapomene, tak teda nevim!

28.11.2022 3 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Paige dal bojuje se Scionem, ale hlavne bojuje sama se sebou, pochybuje o sobe i svych blizkych a pomalu se propracovava k zjisteni, ze bude muset delat neprijemna rozhodnuti, uzavirat pro ni nevyhodna spojenectvi, ale hlavne se bude muset naucit verit svym blizkym a hlavne sama sobe.

V posledni dobe jsem si zvykla, ze jsou knihy psany z vice pohledu, doted jsem si neuvedomila, jak mi tento koncept vyhovuje, rada bych si precetla par kapitol z pohledu Nicka, Marie a hlavne Arctura, coz je pro me tahoun cele serie.

Musim vyzvihnout antagonisty, jak Nashira, tak Jaxon jsou vyborne napsani. Nejsou proste jen zli, jak tomu byva treba u zaporaku S. J. Maas, tady sleduji vlastni cile a vlastni presvedceni, ktere je vedou k tomu, ze jednaji tak, jak jednaji, diky tomu jsou mnohem uveritelnejsi a poskytuji prostor pro zamysleni se nad pribehem z ruznych uhlu pohledu.

Namlouvame si, ze jsme statecni, ale nakonec jsme vsichni jenom lidi.

25.11.2022 3 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Kratoucky komiks, ktery knihomolkam a knihomolum asi nerekne nic noveho. Mozna jen, jak je s nimi vlastne zivot tezky. Nenachazim zadny smysl v papirovem vydavani tohoto druhu knih, mozna jako vychovny nastroj pro budouci male ctenare, k tomu by ale postacila jina forma. Bytostne mi vadilo, jak si autorka protireci!

24.11.2022 2 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Nebyva zvykem, aby v ramci trilogie byl druhy dil lepsi nez prvni, ale oni to dokazali! Hanna a Nik jsou skveli, Pavucik taktez. Zaporak je take velice dobre napsany. A ja jsem jednim sloven nadšena.

22.11.2022 5 z 5