gonegirl gonegirl komentáře u knih

Celá série se mi velmi líbila. Seznámila mě se základními pravidly buddhismu, rozšířila mi obzory. Byla zasazena do prostředí velmi blízkého mému srdci, do Himalájů, což je také velké plus. Zkrátka hezká, milá, hebká knížka, která mě pohladila na duši.

12.11.2017 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Tohle bylo něco, co jsem si potřebovala přečíst. Sama jsem se nedávno musela vyrovnat se smrtí blízkého člověka a bylo zajímavé si přečíst o osudech těch, kterým už nezbude doma žádná dospělá osoba. Děti odkázané jen samy na sebe, hledají jeden u druhého nějakou tu lásku, neustále se hledají, neví, co s pocity, a snaží se prostě jen přežít další den. Líbí se mi otevřený konec, dává nám na výběr spoustu možných variant pokračování a je jen na nás, jaký osud našim hrdinům přiřkneme.

03.10.2017 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Po celou dobu čtení jsem byla poněkud zmatená. Hledala jsem Annu, kterou známe z první knihy, nenašla. Množství postav pro mě bylo také trochu matoucí, ale dalo se v tom orientovat. Kniha se mi nečetla lehce, ale rozhodně je psaná krásným jazykem, o obyčejném životě a lidských osudech, pocitech a touhách. Do tmy na mě zapůsobila hodně, tady už je to trochu slabší.

11.08.2017 3 z 5

Nekonečné dny Nekonečné dny Claire Fuller

La Campanella, píseň, která nás provází celým příběhem, dokonale popisuje a shrnuje celou knihu. Je z ní cítit zoufalství, touha po svobodě, narůstající šílenství a neuvěřitelně silná touha utéct, kterou "Punzel" neustále pociťovala.
Strhující příběh, ne až tak nereálný, který chytí za srdce, když se vžijete do situace malé holčičky, která je najednou svým šíleným otcem vytržena z domova.
Přečetla jsem ji za dva dny, skvělý příběh.

13.07.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Možná je to tím, že příběh malého prince je mi do hlavy vtloukán celý život, možná je to tím, že je tak masově propagovaný, ale možná mě to prostě jenom nebavilo. Myšlenky pěkné, ale není to nic, na co bychom už předtím nepřišli.

27.06.2017 3 z 5

Kahlo Kahlo kolektiv autorů

Příběh této ženy je zkrátka tak neskutečně silný a inspirativní! Když už ne knihu, každý by se měl podívat alespoň na film (Frida, 2002), který všem vřele doporučuji!. Tato kniha podává stručný životopis a ukázky z děl jedné z mých nejoblíbenějších malířek. Jestli se někdo chcete trochu seznámit s její tvorbou a životním příběhem, tato kniha je pro to skvělým prostředkem.

03.06.2017 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kniha se mi líbila, ale místy mi spíše připomínala učebnici. Někdy bylo těch historických informací až přehnaně moc, například přesné počty upálených Židů v asi dvaceti vesnicích. Tyto pasáže jsem občas i přeskakovala. Ale děj byl zajímavě zpracovaný, příběh poutavý a líbilo se mi, že byl podán z pohledů více postav.

12.10.2016 4 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Povídky mě velmi zaujaly už jen z toho důvodu, že se mohou týkat kohokoli v našem okolí. Každý z nás má kolem sebe utvořený svůj malý svět, který je tvořen radostmi, ale má i jisté temné stránky. A těmito ponurými hlubinami se zabývá právě Balabán.

04.08.2018 5 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Občas bylo hodně bolestivé číst, co musely dané charaktery prožívat. Ztrátu blízkých, tváří v tvář smrti. Zmařeny všechny naděje. Nedůvěra ke světu a k vlastní zemi.

28.05.2018 5 z 5

Brida Brida Paulo Coelho

Knihu jsem četla-nečetla asi dva měsíce, což u mě nebývá zvykem. Většinou dílo zhltnu během pár dní, ale do tohoto se jaksi ne a ne začíst. Vůbec mě to nenadchlo. Po Alchymistovi a Veronice, plných zajímavých myšlenek, jsem čekala trochu víc. Mám dojem, že mi tato kniha nic nedala a po přečtení ve mě zůstal příjemný pocit ne z kvalitní četby, ale z toho, že už to mám konečně za sebou...

24.04.2018 2 z 5

Solar Solar Ian McEwan

Tohle nebylo nic pro mě. Asi to nebyla chyba knihy, ale má, že jsem se nechala zlákat anotací a sáhla po naprosto chybném titulu. Kniha je plná fyziky, které nerozumím a nijak si v ní nelibuji, hlavní postava mi byla protivná, stejně tak jako všechny ostatní. Ano, je tu jistá myšlenka, kterou by bylo třeba rozvíjet, ale asi to na mě bylo trochu zvláštní pojetí.
Kniha se mi četla těžce, už jen kvůli odeonovskému, mému jindy tak oblíbenému, zpracování. Prakticky bez odstavců, kapitol a přímé řeči s na sebe nahuštěnými písmenky. Jsem ráda, že mám tuto knihu za sebou, a můžu se vrhnout na něco příjemnějšího...

01.11.2017 2 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Kvůli hře se slovy, neustálým narážkám a skrytým významům se mi kniha občas četla poněkud těžko. Ale jsem ráda, že jsem ji "zdolala", protože opravdu stála za to. Možná se k ní někdy vrátím (a to to u knih nedělám často), abych se na ni s odstupem podívala možná trochu jinak. Dnes v ní vidím příběh velké zoufalé lásky muže k malým děvčatům, jež mu byla v mládí odepřena. Lolitu jako takovou nesnáším. Přijde mi jako drzý spratek, který trápí Humberta a zneužívá jeho lásky s nekalými úmysly, které schovává za svým andělsko-ďábelským úsměvem.

25.06.2017 4 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Krásný a inspirativní příběh, myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý. Nedozvíte se v ní sice nic nového, spíše si jen více osvěžíte a uvědomíte vše, co je ve vás uložené a co už dávno víte.

14.03.2017 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Má poslední Nesbovka dočtena... Celého autora jsem zhltla za sedm měsíců... krátkých sedm měsíců. Jsem moc ráda, že jsem se mohla s tímto úžasným, ne-li nejlepším, autorem severských detektivek seznámit a čtení zakončit touto peckou. Začalo to Sněhulákem a skončilo u Lovců.. Doufám, že Nesbo nebude dlouho otálet a my se brzy dočkáme dalšího veledíla. Ať už to bude jedenácté pokračování našeho milovaného Harryho, nebo opět nějaká jednorázovka, s nadšením si přečtu cokoli...

29.12.2016 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Nahlédnout do francouzské společnosti pár set let zpátky bylo bezpochyby zajímavé. Všichni do jednoho byli prohnaní a prolhaní až do morku kostí a s žádným z nich jsem nesympatizovala. Možná to ani nebylo účelem knihy. Zkrátka mi byly všechny postavy protivné.

15.07.2018 3 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Je strašné, jaký tlak může v člověku vyvolat rodina. To, že si vás dobírají spolužáci a sousedé, je smutné, ale není to nic nového. Avšak shazování a urážky od nejbližších rodinných příslušníků, to zabolí ještě mnohem víc. Je smutné, že ještě dnes, v našem tzv. "moderním světě" jsou lidé, kteří nedokážou přijmout jiné, i přes jejich "výstřednosti", a mstí se jim. Snaží se je potopit, znepříjemnit jim život. Zničit je,...

28.05.2018 5 z 5

Svět v zádech Svět v zádech Thomas Melle

Byla to moc zajímavá kniha, měla jsem možnost nahlédnout do problematiky tajuplné maniodepresivní poruchy, dostat se do hlavy člověka touto nemocí postiženého. Zjistit, jak negativně dokáže ovlivnit život, jak dokáže zničit mladého člověka s vizí a spoustou plánů.... A navíc to bylo skutečné.

11.05.2018 4 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Všechny mezilidské vztahy byly shrnuty do této jedné knihy. Láska, nenávist, nejistota, odpor, touha, znechucení... je to tam. Většina těch pocitů je bohužel negativních a na konci knihy se toho moc nedozvíme. Nikdy jsem moc nebyla na otevřené konce, mám ráda, když autor dokončí, co začal, i když nám to dává prostor pro vymýšlení vlastních konců...

14.02.2018 3 z 5

Hygge - Tajemství spokojeného života Hygge - Tajemství spokojeného života Louisa Thomsen Brits

Téma rozhodně zajímavé, jinak bych po knize ani nesáhla, ale opravdu není moc dobře zpracované. Nevím, jestli je to chyba překladu, nebo autora, ale způsob, jakým je kniha psána, je zkrátka otřesný. Ztrácím se v odborných pojmech a nesmyslných větách, jsem zahlcována tunou zbytečných informací a cizích slov. Hezké obrázky, hezké téma, ale bylo by lepší, kdyby se jej ujal někdo jiný.

24.04.2017 2 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Sice jsem do této knihy šla s tím, že to bude další pecka o našem milovaném Hannibalu Lecterovi, který tam ve finále byl zmíněn jen asi na čtyřech pěti stránkách, ale odhlédnu-li od toho, kniha mě opravdu nadchla! Zápletka, retrospektiva, kdy jsme měli šanci poznat vrahovu minulost a vůbec příčinu toho, proč to dělá, a nakonec nečekaný zvrat na konci. Jsem zvědavá na filmové zpracování, snad nezklame!

06.01.2017 4 z 5