Brida

Třetí román oblíbeného autora z roku 1990, ve kterém navazuje v jiné poloze na svůj proslavený román Alchymista. Brida je skutečný příběh jedné z nejmladších učitelek čarodějnické tradice.

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/412/brida.jpg 3.7424

Brida (1990)

Vydáno:, Argo

Jane100

Jedním slovem blbost.

durinka

Pro mě osobně byla kniha lehkým zklamáním. Její kladnou stránkou je, že obsahuje krásné "životní pravdy", které není od věci si občas připomenout. Jsou však schovány mezi řádky. Každopádně knihu nedoporučuji čtenáři, který nemá rád příliš mnoho duchovna.

petra7210

Úžasný příběh jedné čarodějky...

shabby

Kniha nenaplnila moje očekávání... Věřím, že ne všichni ji dočtou do konce. Mě bylo líto knihu odložit a nedočíst, když už jsem byla v půlce knihy. Závěr byl, ale krásný :)

Kathyss

Buď se kniha líbit bude, nebo ne. A mě se líbila a něco ve mě zanechala.

havranice

Knihu jsem sice dočetla bez odporu, ale nic mi nedala, nic ve mně nezůstalo. Je to plné jakéhosi magického pseudoduchovna, myšlenky nic moc, sem tam něco pseudofilozofického, příběh nic moc. Určitě nebudu mít potřebu se ke knize vracet.

dark.ma93

Zklamání z toho, že kniha nemá příběh, ano pár zajímavých myšlenek by se našlo, ale vesměs šlo o změť všeho možného... Nevím čím si získala tu popularitu nebo nejsem ten správný čtenář pro tyto knihy.

kristynyli

P.Coelho je vynikající spisovatel a těším se, že budu moci číst další jeho knihy. Tato kniha byla zajímavá duchovnem které není jednoduché pochopit. Líbilo se mi, jak spolu Brida a Lorens i navzdory tomu že každý věří něčemu jinému tak jak spolu vychází. Trochu mne ale mrzelo, že Brida k Lorensovi nebyla úplně upřímná a neřekla mu co se stalo mezi ní a Mágem...

mautina7
20.09.2016

Za mě je to takovýten příběh, který dočtete, protože nemáte rádi nedočtené knihy, ale už v průběhu se těšíte na jinou knihu. Moc duchovna, málo příběhu.

beran25
05.08.2016

Nebavilo, nevím proč, ale vůbec mě kniha nezaujala a dalo mi dost práce prokousat se až na konec...

Tengrinor
07.07.2016

Tato kniha je určena určité skupině čtenářů. Proto se nedivím některým negativním komentářům. Škoda, že ne každý ji může plně docenit, protože je skrytě úžasná.

beluca
27.04.2016

Mám Coelha ráda, jeho knihy jsou vždy dobře čtivé a plné moudrosti. Tak tomu bylo pro mně i u Bridy, nicméně se domnívám, že je kniha čtivější a srozumitelnější spíše ženám než mužům a pro ty, kteří nemají doposud žádnou zkušenost s magií, může být možná i hůře pochopitelná. Mně osobně se líbila i četla dobře, ale nepatří úplně mezi mé Coelhovy nejoblíbenější, proto jsem jí dala jen 4 hvězdičky. Celkově si myslím, že si v ní každý dokáže pro sebe najít tu pravou moudrou myšlenku :-). Já si jí určitě znovu ráda přečtu.

fanous21
15.04.2016

Pracovali jste někdy v restauraci u myčky? Bývá tam kýbl, kam se lijí veškeré zákazníky nedopité tekutiny. Ke konci šichty to bývá nechutná páchnoucí naprosto nepitelná šlichta. Když jsem četl Bridu, vybavil jsem si tento obraz. Spleskání křesťanství, magie (černo-bílou, jedno jest), esoterična, magie (bílo-černou, jedno jest), čarodějnic, sabatů, rituálů všeho-ne-chuti, nahoty, minulých životů... a pojmy Duch, Cesta, Láska, Tradice (a více si odmítám pamatovat a z hlavy své vytěsnit tu napsané) s rozuzlením ... vlastně jakým?... poučením... vlastně jakým?... radou do života... vlastně jakou?... naorientování se... vlastně kam? Tohle je všechno jenom ne moudrost. Plytkost. Lidově třesky plesky. Tohle se ne-a-ne-a-nepovedlo. Tu osamělou hvězdičku za punc jakési čtivosti. Těm, kterým v desetině knihy se nebude čtivo být zdát vypadat, radím knihu rovnou odložit. (Nepovedený komentář k nepovedené knize.)

AnneMaxe007
04.01.2016

Nadchlo mě podání minulých životů člověka. Už je to nějaký ten pátek, co jsem knihu dočetla, ale tato myšlenka mi pevně utkvěla v hlavě.

michnov
16.10.2015

Klaním se moudrosti Paula Coelha.

langova.katka
29.07.2015

Tak to ne, dala jsem Coelhovi šanci a projel to. Nemůžu přijít na chuť té laskavé a vtírné všemoudrosti, neochvějnými pseudodogmaty, kterými nás čtenáře vede tam, kam on potřebuje. Je to plytká chytrokniha přecpaná "duchaplnými" moudry, která jimi ve skutečnosti nejsou. Celé je to o ničem, resp. o Ničem...

Barbiti
16.07.2015

Další z knih tohoto autora, kterou jsem musela ocenit všemi pěti hvězdičkami. Dosud jsem u pana Coelha hodnotila spíše filosofické myšlenky obsaženy v díle a poselství, které se čtenářům autor snaží předat. Tentokrát ale musím chválit především příběh. Irsko a dívka, vracející se do minulého života, vzdělávající se v čarodějnictví a podstupující různé zkoušky mě absolutně vtáhla do děje. Knihu jsem přečetla za jeden den a odložila jsem ji jen tehdy, když jsem se potřebovala najíst nebo dojít na záchod :D
Zárověň velmi originální je myšlenka "Druhé části", která je předurčena každému, protože je to část jeho vlastní duše. A v tom jsem se taky docela našla. Vztah Bridy a Mága je další věcí, která mě nadchla a ani závěr mě potom nezklamal.
Tato kniha neslouží ani tak k zamyšlení, jako spíš k potěšení z příběhu. Kdo ale hledá radu, jak pokračovat v životě nebo se chce dozvědět něco nového ohledně čarodějnictví nebo kultur, pak je na špatné adrese ;)

J_ANET
30.04.2015

Knihu mi darovala sestra - moje prvni zkusenost s Coelhem. Bohuzel...i kdyz jsem ji precetla,cekala jsem od ni vic. Mam rada mysticno a taky ruzne kulty a viry a rada je poznavam - ale tohle dilo mi prislo moc vseobecne, malo uveritelne a vubec nikam me neposunulo....mam rada knihy, ktere ve mne zanechaji dojem a vim,ze se k nim jeste jednou vratim, protoze tam urcite najdu neco noveho - s Bridou mi to stacilo jednou ;)

Elbereth13
10.04.2015

Tato kniha sice neměla příběh, ale její silné myšlenky mě doslova pohltily :)

Sarri
28.03.2015

Zatím pro mě jedno z nejlepších Coelhovo děl. Brida je hluboká a citlivá knížka, i když ne zcela dokonalá, ale právě díky tomu jsem si jí tak oblíbil =)

MissBlack
28.03.2015

Po přečtení U řeky Piedra... a částečném přečtení Veroniky musím říct, že ač Brida v podstatě "nemá příběh", líbila se mi z těch tří nejvíc. Veroniku jsem nebyla schopna dočíst a U řeky Piedra... se mi líbilo. Brida však prozatím byla nejblíž mému srdci, co se tématu týče, bylo tam mnoho skvělých myšlenek (ne že by snad jinde u Coelha ne) a z toho důvodu má pro mě navrch od druhých dvou, resp. od U řeky Piedra... A tedy i mé nejvyšší hodnocení u Coelha.

Jednou jsem kdesi v nějakém komentáři tady četla něco ve smyslu, že Coelho se nečte pro příběhy, ale pro myšlenky. A naprosto s tím souhlasím.

ztráca
14.03.2015

Tuto knihu jsem četla jako první z Coelho knih. Velmi ráda se k ní vracím, listuji a pročítám náhodné úryvky. Má pro mě poměrně silné téma, které je neotřelým způsobem popsáno. Nicméně chápu, že nemusí mnoha lidem sedět nejen příběhem, ale i způsobem jakým je napsána. Ale tak to u většiny knih běžně chodí

LenZa28
23.01.2015

myslim,ze Brida je ze vsech Coelhovych knih nejvic "omezena" skupine ctenaru. Poprve jsem byla nadsena, na podruhe po peti letech ji sotva otevrela a ted si me nasla v knihovne tak,ze mam podtrzene hromady myslenek. Brida opravdu musi prijit v pravy cas:-)

jackw
21.01.2015

Opět skvělé..

maxmiliánka
24.10.2014

Po Veronice, Hoře pěti stupních a Alchymistovi jsem se těšila i na Bridu, ale musím říct, že mě zklamala. Je tam světlý vypravěčský moment, kdy se Brida dostane do svého minulého života. Jinak je to taková esotericko magická new agistická čítanka... Wicca, Brida ani Mág mě moc nepobavili.

knihomilka
23.08.2014

V niečom mi kniha pomohla na tej mojej ceste osudu. A práve vo chvíli, keď to skutočne potrebujem. Preto som jej vďačná.

for-com
24.07.2014

Myšlenky v knize nejsou špatné, rozhodně stojí za to se nad nimi zamyslet, bohužel příběh sám mě tolik neoslovil a to se z takového námětu dalo vytřískat určitě dost. Holt se musím smířit, že u knih P. Coelha se musíme "potkat" ve správný čas, aby to fungovalo, tady jsem byla tak na půl cesty.

lindaofarim
29.06.2014

Styl psaní výborný, napínavá knížka. Ale příběh se mi moc nelíbil - hlavní hrdince se všechno až moc dařilo víceméně na poprvé. Příběh mohl být rozepsán podrobněji na více stránek, takhle to bylo příliš rychlé a ne úplně k uvěření. Zakončení celého příběhu také mohlo být více popsáno.

Jíťa
02.01.2014

Dost ukecané. Sto stránek by stačilo...

kirkous
15.11.2013

Nemá smysl jen tak dočítat knihy, které mě nebaví. A Brida mezi ně patří. Tak se mi zprotivila, že pochybuji, že se k ní (nebo dokonce k autorovi) někdy vrátím. Magická slátanina, za kterou stojí přesvědčení o vlastní důležitosti, protkaná "moudry" bez jakékoli autenticity.