georgearrow georgearrow komentáře u knih

Jezero Jezero Bianca Bellová

Bezútěšnost, melancholie, trochu jako písničky od Lany Del Rey. Ale ty písničky občas mluví o krásných věcech, kdežto tady na krásu nenarazíte. Začátek lepší konce. Smutek a marnost.

10.03.2018 3 z 5

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Dobře napsaná biografie dá člověku nahlédnout nejen na objekt jí samé a danou dobu, ale též donutí člověka zamyslet se nad sebou samým a nad dobou, ve které zije. To se autorovi povedlo - nijak glorifikujícím způsobem zobrazuje kontroverzní život nekonformní osobnosti v době orwellovské šedi. V posledních pár letech jsem četl vynikající životopisy české provenience - knihu o Nejedlém či toufarovské Jako bychom dnes zemřít měli. Toto dílo se jim minimálně vyrovná.

03.03.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Od M. Atwood jsem četl silný a nádherný příběh The Blind Assasin. I tuto knihu jsem četl anglicky, takže nemohu docenit český překlad.
Na rozdíl od Assasina tato kniha nenabízí komplikovanou dějovou linii, příběh samotný je velmi jednoduchý a zdálo se mi, že jej autorka tak trochu natahuje. Na druhou stranu je Atwoodová nedostižná v různých popisech, zachycení atmosféry.
Co k tomu dodat - pokud se trochu orientujete v americké politice a vlivu různých ultrakřesťanských skupin na ni (doporučuji francouzský dokument Amerika, jak ji neznáte- prohřešky proti desateru), nebude se vám zdát možnost křesťanské totality úplně mimo mísu, ba naopak. Kniha jako taková mě ale trochu zklamala.

11.02.2018 3 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

A asi takhle bychom měli i žít - jako bychom dnes zemřít měli. Asi se to k Playstationům a smartphonům moc nehodí ...

06.02.2018 5 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Jak napsal Zábrana: Zbabělci naštvali celý Náchod a Mirákl celý národ. Kniha je sice dost zakotvena v reáliích a osobách osmašedesátého, ale byla zábava rozlíčovávat kdo je kdo.

Vražda se zárukou Vražda se zárukou Josef Škvorecký

První věc od Zábrany - mimo překladů - jsem četl jeho deník - fascinující a úžasné čtení. Pak jsem si přečetl detektivku a trochu mě zarazil ten mladý komunista , jasně, byla to úlitba režimu, ale ve světle deníku jsem tomu nerozuměl. Bylo mi Honzy líto, že to došlo tak daleko.

Kniha samotná je fajn detektivka s pěknými prvorepublikovými reáliemi. Zajímavý jazyk - včetně jazykově puristyckých postupů pana továrníka.

06.02.2018 3 z 5

Sáhnout si do ran tohoto světa: perzekuce a rezistence Církve československé (husitské) v letech 1938-1945. Sáhnout si do ran tohoto světa: perzekuce a rezistence Církve československé (husitské) v letech 1938-1945. Martin Jindra

Kniha vyčerpávajícím způsobem mapuje stav Církve čekoslovenské (dnes Církve československé husitské) za 2. sv. války. Zatímco první část je asi zajímavější pro historiky, druhá část, cca 1/3 knihy, je tvořena memoáry duchovních a členů církve, kteří byli za války zabiti. Na osudech jednotlivých lidí se promítá historie celého národa - to je čtenářsky nejpřístupnější a nejzajímavější část knihy.

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Tuhle knihu jsem četl dvakrát a potřetí s dětmi. Jestli si myslíte, že totalita může být jen v Rusku, tak jste na omylu! Je i mezi králíkama na anglickém venkově: a já jen tiše doufám, že až kluci uvidí nějákého toho generála Čistce (jako že už se kolem nás čističi líhnou a dostává se jim čím dál větší podpory), nebudou váhat a postaví se mu a budou v srdci vědět, že jediná věc, pro kterou stojí za to žít, je svoboda.

Mimochodem, stáhněte si, nebo se podívejte na film Watership Down z roku 1978, který je natočený dle knihy. Prostě úžasné!

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Tak tuto knihu jen tak někdo nerozdýchá - je to tisíc stránek hnusu, ale bohužel i lidí, kteří se tomio hnusu propůjčili.

V poslední době jsem měl pár diskusí o nesouměřitelnosti kultur - například: je naše kultura lepší než např. amazonských indiánů (kteří nechávají své nemocné bez pomoci umírat)? samozřejmě že "in" a "multikulti" přístup je, že absolutně se to porovnávat nedá atd. Ale: vemte si, že se objevíte uprostřed vzestupu Třetí říše a teď vám někdo bude tvrdit, že vlastně všechny kultury si zaslouží respekt. A tak to tedy ne! Jakmile se z člověka ztrácí lidskost - a tady to máte opravdu dopodrobna - pak je na místě říct dost. A, milí přátelé, už dneska máme u nás v parlamentu, 30 let po revoluci, lidi, kteří mluví o zplynování židů!

Tma o polednách Tma o polednách Arthur Koestler

Ne tak silné jako Orwell či Huxley, ale asi souhlasím, že by té svaté trojici měla být. A jestli nás to čeká, jako že to vypadá, že spíš ano, tak aspoň víme, do čeho jdeme ...

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Pouze jazyková poznámka: první dva díly jsem dostal v češtině k narozeninám a třetí měl vyjít za rok. Kniha si mě zcela podmanila svou jazykovou krásou- celá je magická a magický je i jazyk. Nemohl jsem se dočkat, a tak jsem si koupil třetí díl v angličtině. Úplně se ztratilo celé kouzlo - kniha je v angličtině plochá, kdežto v češtině velmi bohatá. Takže velké uznání překladateli.

Btw, už se několik let chystám na toho Prousta ;-)

03.02.2018 4 z 5

Po několika letech jsem si přečetl českou beletrii. Bože, ta čeština je tak nádherný jazyk! Sice nám jej fb a sms osekají do newspeaku (už tahle věta je naprosto otřesná, takže přidám ;-) ). Loni jsem nic jazykově krásnějšího nečetl.

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Kolikrát v životě jste propásli chvilku, moment, kdy byly otevřené dveře? K lásce, k pravdě , ke svým blízkým?

A nepropásli jste nakonec celý život a není už pozdě? Vydejte se tedy na cestu se Stevensem, na cestu do minulosti, při soumraku dne ...

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Píšu komentář při čtení The Handmaid's Tale od Margaret Atwoodové. Na tuto knihu od Ishigura jsem si vzpomněl hned po přečtení první stránky. I po letech se mi připomněl beznadějný úděl člověka v současné vyprázdněné civilizaci. Zmatené bloudění životem v dospívání, pár lásek, sex, prázdnota a konec - v Ishigurově knize sice jen po pár letech, ale o kolik se liší naše životy od těch popsaných v knize? Asi jedna z nejlepších knih vyjadřujících étos konzumního dneška a tragiku lidské existence.

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Pokud vás baví Saussure a máte v knihovně Kurs obecné lingvistiky, Jakobson a Pražský jazykový kroužek jsou vaši kamarádi a víte něco o bulharských deštnících, pak je tahle knížka přinejmenším signifikantní. Jo a zapomněl jsem na Pierceho, Searla a Eca!

21.01.2018 4 z 5

Čím méně víte, tím lépe spíte: Ruská cesta k teroru a diktatuře za Jelcina a Putina Čím méně víte, tím lépe spíte: Ruská cesta k teroru a diktatuře za Jelcina a Putina David Satter

To, co jste vlastně věděli a tušili, se spojí do jasného příběhu vzestupu současné ruské elity, včetně prezidenta této země, kde se zítra a asi ani pozítří demokracie nedočkají. Velkou předností knihy je její stručnost, má kolem 200 stránek nepříliš hustě sazeného textu, takže je přístupná opravdu široké veřejnosti, dá se přečíst za den. (Ale v noci jsem opravdu nespal.)

13.01.2018 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Nejlepší kniha o Číně, kterou jsem kdy četl. Pochopíte čínského člověka, jeho neochotu se projevit, jeho kývání. Poznáte kulturní revoluci a kulturu, kterou nastolila.

Myslím, že do Číny bychom se opravdu měli jezdit učit demokracii. Jinak tady tu Čínu budeme mít brzy též. Ale na tu cestu se raději vydám s Jung Chang než třeba v letadle nejmenovaného miliardáře ;-)

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Na knihu mě navedla anketa Kniha roku v Lidovkách. Někdo by mohl namítnout, že autorka jen sbírá vyprávění, ale není to žádné "jen" - její metoda mi trochu připomíná "Hovory se spodinou"(https://www.databazeknih.cz/knihy/hovory-se-spodinou-145105), kterážto kniha zase ukazuje Čínu. Ke knize doporučuji číst Mandelštamovou - za sto let se v Rusku nic nezměnilo, strach, šikana, nenávist, udavačství, horlivost "nižších kádrů", totalita.
Ptám se známých z Ruska - a co vaše maminka na Kavkaze, není smutná, že žijete tak daleko od ní? Odpověď: Byla první, která nám říkala, honem z Ruska pryč a teď je šťastná, že tam již nemusíme bydlet. Tak tak.

29.12.2017 5 z 5

Úpadek anglické vraždy a jiné eseje Úpadek anglické vraždy a jiné eseje George Orwell (p)

Orwell se projevuje jako ryzí intelektuál v tom dobrém slova smyslu - přemýšlí do hloubky o aspektech naší civilizace - četl jsem v roce 1995 v prvním roce na vysoké škole a dodnes si kladu otázku z eseje o Dalím - na kolik můžeme osobnost, charakter a život autora vyabstrahovat od jeho díla? Nebo dílo žije již svým životem a nedá se na autora hledět, i když byl lidskou zrůdou? Orwell je zcela proti tomuto oddělování, ale je to tak vždy? Co třeba Nezval a jeho angažmá v komunistickém režimu?

Dvě knihy vzpomínek Dvě knihy vzpomínek Naděžda Jakovlevna Mandelštam

Tyto dvě knihy vzpomínek jsou kniha, díky které pochopíte širou ruskou duši, pochopíte Stalina, ale i Putina. Ve svém okolí mám několik Rusů a už trochu rozumím, proč třeba píší tolik dopisů, ve kterých si na něco stěžují ;-) Ale to je jen drobnost - totální devastace člověka totalitním režimem je něco, co v současné České republice vypadá tak daleko ... Ale, přátelé, je to blízko, hodně blízko ...