Gabux Gabux komentáře u knih

Kulti Kulti Mariana Zapata

Kulti není vrchol literatury. A ani si na to nehraje.
Na tuhle náročnou dobu je tato kniha přesně ta pravá. Je odpočinková a bez velkých dramat. Příběh běží sám a hlavní postavy jsou poměrně sympatické. Kniha je napsaná opravdu čtivě a před tím smekám.

Přesto mám pár ale. Za prvé se u konce vyskytují sexuální scény, které jsou zcela zbytečně velmi, ale opravdu velmi, konkrétní. Sex mi v knihách nevadí, ale takhle detailní popis bych si klidně odpustila.
A za druhé jsou postavy sice sympatické, ale spoustu z nich téměř neznáme, ikdyž tam jsou celou knihu. A hlavně se většina z nich nechová na svůj věk. Nevědět ho, tak je všechny tipuju, podle chování, na mladší.

Kniha sice je průměrem, ale je to příjemných průměrem do těchto dní. Odpočinete si u toho a vůbec nevadí, že fotbalu nerozumíte. Já taky ne. Přesto to bylo fajn. U knihy jsem se občas zasmála, pousmála a celou dobu si ji poměrně užívala. Za mě hezké 3*

09.04.2021 3 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

4,5*

Kdo mě zná, tak ví, že já miluju upíry a vlkodlaky. A tenhle komiks dal mé lásce nový rozměr. Lepší komiks o lásce vlkodlaka a upírky si neumím představit. Skvěle zpracované, nakreslené, naprosto originální a hlavně plné vtipných situacích, které mohou nastat jen v takovémto vztahu. Humor v knize je skvělý.

Slupla jsem to během pár minut v angličtině a bylo to skvělý, skvělý, skvělý. Doporučuji všem, kteří si chtějí odpočinout a pobavit se.

17.03.2021 5 z 5

Svatba naoko Svatba naoko Jo Watson

Těžko se mi hodnotí. Postavy jsou šílené, své a minimálně jednu si určitě oblíbíte. Jazyk je velmi jednoduchý a v příběhu je spoustu dialogů, takže se kniha čte sama. Příběh je chvílemi docela přitažený za vlasy, ale pokud hledáte oddech a pohodu bez velkých dramat, tak je tato kniha přímo pro vás. A pokud jste jen po rozchodu/vyhazovu a chcete se rozveselit, tak Svatba na oko vám pomůže. Je to krásná pohádka pro dospělé.

Je to slabší průměr, který ale pro mě splnil svůj úděl a vždy mě spolehlivě rozveselil a proto si 3* zaslouží.

08.03.2021 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

4,5*

Knihu jsem přečetla za 2 hodiny. Bylo to silné čtení. A vůbec nebylo veselé. Autorka perfektně napsala naprosto otřesný příběh.

Příběh vypráví příběh jedné rodiny. Hysterická matka, prazvláštní otec, starší “perfektní” dcera Katka a mladší, umělecky nadaná, ale “nedokonalá” mladší dcera Bára.
Příběh je vyprávěn z pohledu Báry a z pohledu matky. A příběhu to dodává na uvěřitelnosti. Střídání pohledů příběhu velmi prospívá
Kniha je uzounká a je to jen a jen dobře. Její obsah je devastující a hrozivý i v malém rozsahu.
Velmi se mi líbil minipříběh vrán, po kterých se kniha jmenuje. Dodalo to příběhu jistou poetičnost.
A ten konec? Musela jsem ho vydýchat, ikdyž mě příliš nepřekvapil.

Nejděsivější na tom všem je, že by to vůbec nemusela být fikce. Může se to dít za zavřenými dveřmi. A nikdo si toho nemusí všimnout. Je mi úzko. Cítím bezmoc. A tak velký smutek. A hlavně obří vztek.
Pokud si z knihy máme něco odnést tak to, abychom byli pozorní ke svému okolí. Naslouchali. A nepřehlíželi varovné signály.

08.03.2021 5 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Na začátku jsem neměla žádné očekávání. Vlastně jsem měla po prvních pár stranách pocit, že jsem šáhla vedle. Ale musím upřímně uznat, že tahle krásná a roztomilá jednohubka je pohlazení po duši, které jsem potřebovala.

Sophie je skvělá hlavní postava s úžasně praštěnou rodinou! A její babička je babičkou, kterou by měl mít každý. Ano, ano. Ze začátku se v její rodině budete ztrácet, ale to ničemu nevadí. A rozhodně si jejich praštěnost užijete na plno.
Ano. Skoro od začátku budete vědět jak to asi dopadne. A ano. Je tam spoustu klišé. Ale je to tak skvěle napsané a tolikrát se u knihy pobavíte, že ji to odpustíte stejně jako já.

Doporučuju knihu všem, kteří si chtějí u příběhu odpočinout, zasmát se a hlavně se jím nechat pohltit.

Lháři, lháři Lháři, lháři Sarah Flint

Já tuhle sérii z celého srdce miluju a doporučuju všem. Přesto musím říct, že patřím k té menšině, které tento díl přišel zatím nejslabší. Nějak jsem se nemohla začíst.

Ale! Postavy se stále vyvíjí a přitom nevybočují z charakteru. Děj je zase zamotaný a zajímají od začátku do konce. Opět vidíme i do hlavy vraha. A za mě má tahle kniha zatím nejlepší zakončení ze všech.

Jinak velká výhoda celé této série je i v tom, že sama autorka pracovala 35 let u Metropolitní policie a proto si myslím, že to co čteme je velmi, ale opravdu velmi blízko tomu, co se reálně v takové práci děje.

Prostě a jednoduše - Tuhle knihu, a vlastně celou sérii, si určitě přečtěte. Nebudete litovat.

04.03.2021 4 z 5

Dvacet jedna pravd o lásce Dvacet jedna pravd o lásce Matthew Dicks

Tohle je rozhodně nejoriginálnější román, co jsem kdy četla. Udělat příběh složený jen ze seznamů tak, aby se člověku před očima naprosto přirozeně rozvíjel a byl plnohodnotný jako “obyčejné” romány, tak to už chce talent.

A to, co je na obálce nelže. Je to vtipné, originální a neskutečně roztomilé čtení.
Skvělé postavy, reálné problémy, zajímavé postřehy.
Nehledejte ale v knize něco víc. Je tam pár skvělých myšlenek, ale jinak si to na nic nehraje a je to prostě a jednoduše příběh ze života, který je napsán trochu jinak.

P.S. Slovo pindat si přidávám do slovníku!

04.03.2021 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

První začnu věcmi, které se mi líbily. Kniha má naprosto perfektní obálku a obecně se graficky velmi povedla. Nemůžu popřít, že pár hlášek se povedlo a pousmála jsem se nad nima. A rozhodně oceňuji zapojení Harryho Pottera nebo slovní spojení “tepelný komfort”. A jako poslední velké plus hodnotím možnost napsat si svoje jméno do děkovačky.

A teď pojďme na to, co je na této knize vlastně špatně. Jako obrovské mínus hodnotím to, že se autorka chlubí tím, za jak krátkou dobu knihu napsala. Není se čím chlubit. Jde to neskutečně poznat a ráda bych podotkla, že ani Rowlingová nebo King své knihy nepíšou tak krátkou dobu. A jde to poznat.
Autorka není vypsaná. Je to neskutečně kostrbaté a nejpovedenější jsou rozhovory přes zprávy. V knize samotné se téměř nevyskytují dialogy. Většina je o myšlenkách Mei. A to knížce taky nepřidává.
Velké mínus jsou takové dovysvětlivky v závorkách, které opravdu nejsou třeba. Jako vážně.
Kniha se velmi špatně drží. Bolely mě z knihy ruce a četlo se to fakt blbě.
A teď pojďme k postavám. Nejvíce se povedla malá Liz. Která se jako jediná nechová na 12, i když ji 12 je. Liam, Ava a Travis ještě ušly. Ale Mei? Pane bože. Nikdy jsem se nepotkala s horší hlavní hrdinkou. Její velkým mínusem je to, že veškerý chyby se snaží shodit na někoho jiného. Myslí si, jak je skvělá, vtipná a hustá, ale bohužel je spíše trapná, sebestředná a neskutečně špatná “kamarádka”. Nechtěla bych ji mít za kamarádku ani za milion.

Tenhle příběh by byl na 3-4* na Wattpadu. Na knihu ale rozhodně nemá. Přímo z něj dýchá ten Wattpad, kam by fakt skvěle zapadl. Takže pokud si chcete přečíst příběh kvality, jako je tato kniha, tak jděte na Wattpad. Ušetříte a o nic nepřijdete.

Nikdy jsem nenapsala takhle špatnou recenzi. O to víc mě mrzí, že je to u české autorky. Přitom ten nápad není vůbec špatný! Stačilo by té knize věnovat více času a opravdu ji vyšperkovat.

Kniha by se mohla líbit slečnám 10 - 15 let, pokud už nemají něco načteno.

04.03.2021 1 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Má první audiokniha a hned klenot - i hlasový. Audiokniha se opravdu povedla.

Hanu jsem si chtěla přečíst od chvíle co vyšla. Dostala jsem se k ní ale až teď.

Kniha je rozdělená na tři dějové linky. Mě osobně nejvíce bavila ta druhá a třetí. První byla pro mě slabší, ale stále nadprůměr.
Knihou vás provází Mira, Hana a několik dalších postav. Každá z nich je velmi propracovaná a máte u nich pocit, že je znáte a můžete je kdykoliv potkat. Vše je vyprávěno buď z pohledu Miry nebo Hany. A oba pohledy mají něco do sebe. U obou postav uvidíme tu postupnou změnu a pochopíme, proč se to tak stalo.
Příběh se zaměřuje na tři místa - Valašské Meziříčí, Terezín a Osvětim.

Tato kniha je prostě klenot a přečíst by si ji měl rozhodně každý. Není to lehké téma. Ale příběh je napsaný s lehkostí. Vyvolá ve vás vztek, nevíru, radost a neskutečné opovržení nad tím, co jedna lidská osoba dokáže udělat jiné. Zasáhne vás a rozhodně na tuto knihu jen tak nezapomenete.

Hana je jedna z mála knih, která si svou slávu zaslouží. A já už si teď brousím zuby na další knihu úžasně talentované Aleny Mornštajnové.

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

První anglická kniha, co jsem kdy přečetla. Je to sice “jenom” komiks, ale pro mě to znamená hodně.
Takže moje hodnocení je možná o hvězdičku výš než by bylo normálně, ale věřím, že to chápete!

Navíc si tento příběh opravdu zaslouží dobré hodnocení. Komiks je krásně ilustrován a popisuje příběh dvou obyčejných kluků. Postavy jsou úžasné. Stanou se vašimi přáteli. Tak reálně jsou vykreslení. Příběh hezky odsýpá, ale nikam nespěchá. Pro mě velmi příjemné pohlazení po duši.

Doporučuji tuto knihu všem lidem, co si v angličtině nevěří. Věřte mi, že to zvládnete. Já to zvládla taky. Dokonce jsem knihu reálně četla pouhé 3 dny :)

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

4,5*
Tahle kniha vám nedá moc nových témat, ale ke každému vám může dát několik zajímavých myšlenek. Není to nic objevného, ale občas je skvělé, si takhle něco přečíst černé na bílém. Zjistit, že spousta lidí řeší to, co řešíte*ili jste vy. Pomůže vám si to zvědomit věci, které už třeba dlouho tušíte, ale nedokázali jste to pojmenovat.

Ano, tato kniha se mi líbila. Je napsaná lehkým jazykem, nic nevnucuje a příběhy z terapeutovny mě několikrát donutily se usmát. A ano, kniha mě donutila o věcech opravdu přemýšlet a pomohla mi si některé věci uvědomit.

Tuto knihu jsem mohla mít přečtenou během dvou večerů. Já nad ní ale chtěla přemýšlet. A poctivě jsem si vypisovala myšlenky, co mě zaujaly a nemělo by se na ně zapomínat. A o top 9 (z mého pohledu) se s vámi podělím.

*Malinké spoilery, nečíst, pokud jste knihu nečetli*

• Předpoklad je matkou průšvihu.
• Každý vztah je unikát.
• Za emoce, co cítím/někdo ve mně vyvolává, nemůže ten druhý, ale můj mozek a mé zkušenosti.
• Jenom s láskou nevystačíte.
• Být s někým na celý život je volba. Vědomé rozhodnutí.
• Každého partnera milujeme jinak. Ne víc, ne míň. Jen jinak.
• Je důležité si uvědomit rozdíl mezi tolerancí a respektem.
• Komunikovat, Komunikovat a komunikovat.
• Vztah není jediná možná cesta vedoucí ke šťastnému životu.

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

4,5 *
Tahle kniha je stále stejně dobrá jako když jsem ji četla poprvé. Krátké kapitoly, rychle se to čte, skvělé postavy, propracovaná zápletka. Co víc si přát? Až do konce jsem, při prvním čtení, neměla ani tušení, jak to nakonec dopadne. Bylo zajímavé, že některé kapitoly jsou i z pohledu vraha či obětí. Dodává to tomu spád a člověk se víc vžije do příběhu. Rozhodně doporučuju!

16.09.2020 5 z 5

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

4,5*
Už dlouho se mi nestalo, že bych knihu takto prožívala. Kniha je dobře odvyprávěná bez zbytečných výplní. Oceňuji velmi originální prostředí, kterou se stává věznice. Díky knize nahlédneme i do zákulisí texaských věznic a poprav. Postavy se mi zdály jako živé. A ten příběh? Já ho žila s nimi. Byla to jízda, která ve mně zanechala spoustu emocí. Tato kniha mě téměř donutila plakat. A to nejen jednou. To se mi často nestává a je to dalším důkazem jak dobrá tato kniha vlastně je. Hollie Overton je Spisovatelkou s velkým S!

10.09.2020 5 z 5

Nejsem sériový vrah Nejsem sériový vrah Dan Wells

Zvláštní kniha se zvláštním hlavním hrdinou. Příběh vypráví patnáctiletý kluk, který je sociopat a miluje sériové vrahy. A je to velmi dobrý vypravěč. Děj utíká rychle, vyvolává emoce a zasazuje člověku do hlavy náměty k přemýšlení. Za mě velmi povedená a originální kniha.
“Všimnete si nás, až bude příliš pozdě.”

30.08.2020 4 z 5

Ohnivé květy Ohnivé květy Susan Meissner

Taryn i Clara jsou sympatické postavy, které vás do svého příběhu pomaloučku a polehoučku vtáhnou a už vás nepustí. Clara dostala o něco větší prostor na vyprávění svého příběhu a možná proto mi přirostla k srdíčku o něco víc. A na konci knihy se i dozvíte, proč tolik autorce šlo o Ellisův ostrov.
Co neskutečně oceňuji je originální způsob propojení těchto dvou příběhů. Musím říct, že tohle se opravdu povedlo. Stejně tak oceňuji dobré dávkování nových informací. Člověk se pak necítí zahlcen a zvládá všechno zpracovat. Připravte se na to, že tahle kniha není odpočinkový romantický příběh. Tohle je příběh, kde najdete hluboké myšlenky a některé okamžiky vás donutí se na chvíli zastavit a popřemýšlet o některých věcech. Mimo jiné vidíme u Clary i Taryn, jak prožité trauma a výčitky svědomí umí zamíchat s lidskou psychikou. Také se připravte na to, že možná zjistíte, že existují situace, kdy je lepší neříkat pravdu, protože ta někdy může velmi ublížit. A nebo taky ne a jen se utvrdíte v tom, že pravda se má říkat za každé situace.
Jediné co musím trochu vytknout je styl psaní. Na můj vkus až příliš poetický a pro mě dost vleklý. Kniha mě tedy nedostala úplně do kolen, ale rozhodně mě zasáhla.

09.05.2020 4 z 5

Tam, kde ji našli Tam, kde ji našli Kimberly McCreight

Chvilku mi trvalo než jsem se začetla. Styl autorky je trochu jiný než jsem zvyklá, ale zvládla perfektně střídat pohledy postav a vše do sebe začalo časem zapadat. Za mě jiná a super kniha, která mě od půlky úplně pohltila a já ji prostě musela hned dočíst a knihu jsem dočetla v 1 ráno :)

10.10.2019 4 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Kniha je čtivá, ale nezískaly si mě postavy. Knihu jsem stěží dolouskala. Chyběla tomu jiskra, která by mě nutila číst dál a dál :)

28.08.2019 3 z 5

Knížka je rozhodně určená pro mnohem mladší čtenáře než jsem já. Ale pro dívky kolem 15 je to asi fajn kniha. Pro mě moc jednoduché a nepropracované.

28.08.2019 3 z 5

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Kniha začíná pohřbem. Právě tato scéna mě donutila se do knihy vrhnout po hlavě. Příběh se totiž psán svěžím stylem a je postaven poměrně rozumně. Je fakt, že spousta věcí mi přišla přitažená za vlasy, ale většina věcí dává svým způsobem smysl. Většina příběhu je odvyprávěna Imogen, ale dočkáme se i pár vstupů Naomi i Ruby. Příběh tedy vypráví o třech ženách, které jsou velmi odlišné. Nejsou si blízké a mnohem radši se sobě vyhnou, než aby se potkávaly. Přesto je jedna šílená událost svede dohromady a spojí je velmi silným poutem. Z naprostých cizinek se stávají spojenci. Nejen Imogen totiž tají, kolik bolesti a utrpení ji stál život s Phillipem.

16.06.2019 3 z 5

Musím to vědět Musím to vědět Karen Cleveland

Po knize jsem šáhla víceméně náhodou, ale nelituji ani minuty strávené nad ní. Kniha se četla snadno, jelikož je to psané velmi přívětivým stylem. Příběh jako takový je originální, i když se může zdát některým čtenářům neúplný, tak bychom měli pochopit, že autorka jako bývalá zaměstnankyně CIA nemůže prozradit přesné postupy a proto se nám to občas může zdát naivní či neúplné. Rozhodně musím pochválit postavy. O Mattovi jsem až do konce nevěděla, co si myslet. Na jednu stranu dokonalý chlap a na druhou dokonalý lhář. Viv byla poměrně naivní a chytala se stébla, ale s ohledem na její situaci se jí ani nedivím. I další postavy byly velmi dobře vykreslené a reálné. A třešničkou na dortu této knihy je rozhodně její konec. Za mě klobouk dolů!

16.06.2019 4 z 5