Gabetka Gabetka komentáře u knih

Poloviční král Poloviční král Jan Hamouz

Autor si umí čtenáře připoutat velmi čtivým stylem, předestřením zajímavého světa s popisy náboženství i magie. Rozčilovalo mě, když v nejzajímavějším okamžiku přeskočil vyprávění k jiné linii a postavě, ale za chvíli už jsem spokojeně četla upoutaná dalšími osudy. Chvíli mi trvalo zorientovat se v čase. Předpokládám, že hodnotit prozatímní příběh je zbytečné, protože je jasné, že je kniha pouze úvodem k většímu celku. Na závěr mám stále spoustu otázek a jsem natěšená na pokračování.

27.08.2021 4 z 5

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Postavy byly sympatické a propracované, ale ve výsledku kniha bohužel nepřekročila rámec vysloveně červené lovestory. Těšila jsem se na rozpracování motivu tvůrčího bloku, jak s ním postavy naloží a společně si pomohou, ale šlo pouze o okrajovou záležitost. Na oddech v létě na dovolené je kniha určitě dostatečná, ale nepočítejte s tím, že se v ní dozvíte něco zásadního a nového.

15.06.2021 3 z 5

Všechno nejlepší, Anno Všechno nejlepší, Anno Petra Jirglová

Ta holka byla ze začátku pořádně na ránu, ale na konci mi bylo líto, že už se víc nedozvím. Když přivřete oko nad chováním Anny a její negramotností v komunikaci snad s každým, tak je kniha čtivá a pohodová. Sama bych se na ten anglický venkov podívala. Pokud mám hodnotit jako nenáročnou oddechovku, což kniha bezesporu je, tak jsem si ji při čtení užila.

07.04.2021 4 z 5

Kde se skrývá ďábel Kde se skrývá ďábel Craig Russell

Zaujalo mě především zasazení do Československa, s tím zahraniční autoři nepřicházejí často. Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy do bodu kniha z místa, kde bych se nechtěla ocitnout. Tady se to dá uchopit několika způsoby: v Československu 30. let 20. století, kdy se v Německu začíná vzmáhat a roztahovat nacionalismus, v psychiatrické léčebně odříznuté od světa v legendami opředeném hradu, nebo v mysli sadistických vrahů označovaných jako Ďáblova šestka. Kniha je temná, pochmurná a mrazivá a při čtení vám nebude dobře po těle. Závěr je originální a silný. Jen mi vypravěčský styl v některých momentech přišel těžkopádný.

26.03.2021 3 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Kniha dala nakouknout do zajímavé oblasti start-upů, ale v podání hlavní hrdinky to byla tak trochu ufňukaná stížnost na muže, kteří ženy v této oblasti neumí ocenit. Možná to tak je, ale během čtení mi to připadalo až rušivé. Melanie byla vůči každému muži nedůvěřivá a předpojatá, očekávala to nejhorší. Z mého pohledu byla kniha až příliš prožensky zaměřená a to jí ubralo na atraktivnosti.

26.03.2021 3 z 5

Neandrtálka hledá člověka Neandrtálka hledá člověka Penny Reid

Téměř identická klišé zápletka jakou jsem četla v Jeho banánu. Ovšem to, co je v Jeho banánu stručné a odbyté, je zde až zdlouhavě rozvláčné. Tohle je veskrze červená knihovna s příjemně trhlou hrdinkou, která je chytrá, ale občas hodně nechápavá. Na některých místech by neškodilo trochu seškrtání, ale jinak mohu říct, že jsem se bavila mnohem víc než u Jeho banánu. Holt, napsat dobrou erotickou knihu je asi těžší, než dobrou červenou knihovnu.

26.09.2020 4 z 5

Anonymita Anonymita Arno Strobel

Ústřední dvojice detektivů mi tentokrát sedla, líbilo se mi jejich oťukávání a poznávání se, změna ve vnímání toho druhého. Nina a její výlevy mi rozhodně nepřišly přes čáru. Zápletka zajímavá, německé reálie osvěžující, padouch vychytralý a pointa přímo lahůdková. Těším se na další případ, snad bude a vyjde i v češtině.

16.06.2020 4 z 5

Můj oxfordský rok Můj oxfordský rok Julia Whelan

Kniha je zatím místními čtenáři opomíjena, přitom zdaleka není špatná. Anotace nás trochu svádí, abychom si ji zaškatulkovali pod lehčí čtivo, o to víc vás pak příběh zaskočí. Víc se napsat nedá, abyste i vy byli překvapeni.
Kniha byla čtivá, humor takový anglický a Ella jako hrdinka sympatická se zálibou v literatuře.

07.08.2019 4 z 5

Svatba naoko Svatba naoko Jo Watson

Od začátku knihy jsem přemýšlela, že něco takového už jsem někdy četla a měla jsem obavy, že začínám zapomínat, co mi prošlo rukama. Ale pak jsem si vzpomněla na knihu Manžel na objednávku a ta podobnost bije do očí.
Čtivé, na můj vkus občas přehnaně komické (hodilo by se spíše do filmu), na oddechnutí dobré, ale bohužel rychle zapomenutelné.

29.07.2019 3 z 5

Začátek byl svižný, čtivý a nutil číst dál, ale pak z ničeho nic přišla nuda a do čtení jsem se musela nutit. Knize nelze upřít pár fakt dobrých hlášek a trefných postřehů. Hlavní hrdina byl sympaťák, ale nebyl by nic bez svých přátel, z nichž každý byl něčím užitečný, takže to připomínalo fantasy ságy, kdy hlavní hrdina čelí zlu za pomoci svých věrných přátel. Největší pozitivum knihy vidím ve vtipně popsaném střetu kultur, tradiční psané a moderní elektronické. Zcela mi však unikal smysl celého společenstva a systém jejich bádání.

07.06.2018 2 z 5

Nezralá vražda Nezralá vražda Stanislav Češka

Ke knize a hlavně autorovi jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Jako názorný příklad práce českých kriminalistů to bylo dostatečné i zajímavé, ale zpracování na úrovni školní slohové práce (včetně neskutečného množství vaty v podobě opakování hodností jednotlivých postav a nepodstatných přídavných jmen) mě tedy zklamalo. Takto si beletristickou knihu nepředstavuji. Jediným zpestřením bylo brněnské prostředí.

01.04.2018 2 z 5

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Neuvěřitelně mě bavila autorčina hra se slovy a styl psaní, který lehce plynul a nutil číst dál a dál. Děj a obvzlášť finále však k lehkosti mělo daleko. Je těžké hodnotit a neprozradit, každopádně po idylicky nastíněném začátku přichází bouřkové mraky a na konci pořádné tornádo. Přiznávám, že dodatečně si nějaké náznaky uvědomuji, ale i když mi leccos v chování Lhářů přišlo podivné, tohle mě nenapadlo. Hlavní hrdinku a vypravěčku jsem musela přehodnotit a opravdu to nebylo jednoduché. Doporučuji.

01.11.2017 4 z 5

Autorka opravdu dokázala v podstatě z ničeho vytvořit velmi čtivou knihu, do které se začtete a najednou jste na konci, ani nevíte jak. Příběh není ničím výjimečný, ale příjemně plyne a postavy jsou sympaticky lidské. Někde za polovinou to sice trochu vázne, protože situace a rozhovory se pořád opakují, ale i tak mě tento díl přesvědčil, abych sáhla i po tom dalším.
A obálka je opravdu povedená, vyložené láká :-)

17.01.2017 3 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Mně se kniha líbila a přeskakování na různé osoby správně stupňovalo napětí. Občas mi opravdu přebíhal mráz po zádech, hlavně na začátku, pak už jsem začala tušit, jak to asi všechno bude. Konec mě ale zklamal tím, jak rychle na pár stránkách se vše vysvětlilo a bylo po všem. Přišla jsem si trochou ochuzená, proto jen tři hvězdičky.

02.05.2016 3 z 5

Knihkupec Knihkupec Mark Pryor

Lákavé téma i prostředí, krásná obálka, ale uvnitř zklamání. Styl psaní mi příliš nesedl, přišel mi takový kostrbatý a některé věty byly složitě šroubované. Děj byl nevyvážený, napínavé scény střídaly vcelku nudné pasáže a bohužel asi převládaly. Zápletka a její vyústění mě také nijak neoslnily.

12.10.2014 2 z 5

Ve stínu černých ptáků Ve stínu černých ptáků Cat Winters

Doba, ve které se příběh odehrává, dodává knize zvláštní strašidelnou atmosféru, ale po dočtení mám pocit, že se tam toho jinak moc nedělo. Kniha je na pomezí žánrů, celou dobu jsem neměla ponětí, kterým směrem se nakonec vydá. Duchařský příběh, občasné mrazení strachu a reálné rozuzlení. Mírná těžkopádnost ve složení vět občas narušila plynulost děje.

15.08.2014 3 z 5

Espressologie Espressologie Kristina Springer

Nápad výborný a pro milovníky kávy dvojnásob. Autorka však nešla do hloubky a konec vyloženě utnula, takže než se člověk začetl, bylo po všem a ještě se smíšenými pocity, zda se to líbilo, nebo to bylo úplně pitomé. Navíc mě Jane svým nezodpovědným přístupem rozčilovala a oblíbit jsem si ji nestihla. Pro čtení na dovolené, kde se vám nechce moc přemýšlet, je to ale dostačující.

15.08.2014 2 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Napínavé určitě ano, čtivé také, přesto jsem z knihy po dočtení neměla dobrý pocit. Podle mě tam hodně věcí nesedělo, jednání hlavních postav občas nedávalo smysl a celkově mi příběh přišel až moc překombinovaný.

15.08.2014 3 z 5

Skála Skála Peter May

Kniha zajisté oplývala pochmurnou atmosférou deštěm a větrem bičovaného ostrova, která korespondovala s pocity hlavního hrdiny, který se po letech na ostrov vrátil, aby se setkal s lidmi ze svého dospíváníi a vyrovnal se se svou minulostí. Proložení současného děje nechronologickým vzpomínáním v ich formě působilo zajímavě a zápletka se tak odkrývala postupně. Fin rozhodně nebyl ukázkou čistě kladného hrdiny, ale o to byl lidštější a uvěřitelnější. Rozhodovala jsem se, jak hodnotit, pro mě je to někde mezi 3 a 4*

11.06.2014 3 z 5

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Monument 14 je především určen mladším čtenářům, ale dospělé určitě nudit nebude. Hlavní vypravěč je vtipně sebekritický, zajímavé postavy dokážou přirůst k srdci. Trochu mě zarazilo chování nejmenších dětí, které bylo vyzrálejší, než bych v jejich věku očekávala. Kniha má spád, dobré nápady i zpracování. Za sebe mohu jen doporučit.

28.09.2013 5 z 5