Frupet Frupet komentáře u knih

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Tato kniha rozhodně patří k těm, od kterých se prostě nelze odtrhnout. Mladý vyšetřovatel, kterému čtenář prostě musí fandit, tatérka, která je umělkyní i znalkyní ve svém oboru, sběratel s vytříbeným vkusem... V závěru si autor malinko pohrál se čtenářem a jeho přirozenou zvědavostí a předvídáním. Rozhodně stojí za přečtení.

25.10.2019 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

V první polovině knihy mi šlo hlavou... kdo a proč tohle zařadil mezi tzv.klasiku. Rozvláčně popsaná nuda. Dočetla jsem ji jednak kvůli jménu autora a taky, že je poměrně krátká. A musím přiznat, že jsem ráda. Protože poenta knihy je nesmrtelná a rozhodně platná i v dnešní době.
Velký a silný Lennie, který nepobral příliš rozumu a neskutečně trpělivý George a jejich společný sen o malém domečku...

25.10.2019 2 z 5

Líný rodič Líný rodič Tom Hodgkinson

Do knihy jsem se pouštěla s velkým nadšením, které mě postupně opouštělo. Spíš mám pocit, že bych si měla přečíst Emil, čili o výchově a další knihy, ze kterých autor vychází a cituje.
Některé myšlenky mi byly blízké, např. že zábava s dětmi nemusí být nákladná návštěva zábavního parku, ale třeba hraní si v lese nebo společné vaření... ale když tutéž myšlenku čtete stále a stále dokola...
S jinými myšlenkami vyloženě nesouhlasím, například odmítání hraček... na lego a jiné stavebnice prostě nedám dopustit. Na většinu plyšáků se nám sice práší, ale s některými si dcera hraje hodiny a hodiny...
A věčné omílání toho, že si máme dát pivo a nechat děti ať si dělají co je napadne - proč ne, ale proboha, nebudu tvrdit, že je to výchova....

27.09.2018 3 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Kniha plná tragikomických situací a absurdních postav. A z nějakého důvodu to funguje. Knihu jsem četla s chutí. Vlastně nejen knihu autora Irvinga, ale i knihy a povídky autora Garpa.
Při čtení se mi z paměti občas vynořily scény z filmu a především obličej Robina Williamse. Nicméně film byl pouze slabým odvarem knihy. Složité charaktery postav se ve filmu nepodařilo zachytit tak přesně, jak by bylo potřeba k pochopení jejich jednání.

14.06.2018 5 z 5

Božský hráč Božský hráč Christina Lauren

Třetí kniha ze série Božský... řekla bych nejoriginálnější. Tentokrát více o pocitech a vzájemné přitažlivosti než o sexu. Ale to napětí... Některé čtenářky označují Hanu za naivní, natvrdlou... no nevím. Řekla bych spíš, že je Hana svá, nekonvenční a evidentně to na Willa zabralo.

17.05.2018 4 z 5

Odvrácená strana matky Odvrácená strana matky Monika Valentová

Během čtení mě pravidelně napadala věta: Uf, nejsem v tom sama. Mám chuť připsat pár kapitol.

01.03.2018 4 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Poslední Verneovku jsem četla ještě na základní škole. Teď jsem z nostalgie sáhla po knize Tajuplný ostrov. A překvapilo mě, jak moc je kniha naivní. Předně - parta chlapů co bezmezně věří neomylnému inženýrovi s encyklopedií místo hlavy. Ostrov plný surovin příhodně umístěných vedle sebe. A na závěr loď, která všechny zachrání v posledním možném okamžiku. Trochu jako Jiřík ve Zlatovlásce. Na druhou stranu - kniha rozhodně JE čtivá a dobrodružná.

23.02.2018 4 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Obávala jsem se, že to bude nuda, číst znovu stejný příběh... ale překvapivě, nebyla. Kniha se přinejmenším vyrovná prvnímu dílu Padesáti odstínů... Rozhodně stojí za přečtení.

12.12.2019 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Četla jsem v podobě audioknihy. A musím zde zmínit, že melodie na začátcích kapitol si mohli tvůrci odpustit. Nebo alespoň zkrátit.
Kniha jako taková mě bavila. Mám už za sebou jiné knihy s vyšetřovatelem Harry Hulem. Líbí se mi, jak se tato postava vyvíjí.
Případ zavražděné Norské blondýny se nakonec pěkně zvrtnul a z vyšetřování vraždy a znásilnění se vyklubalo vyšetřování sériových vražd po celé Austrálii a dloubání ve feťáckých kutloších.
Není mi úplně jasný výraz Austrálci - nevím jestli se běžně používá. Ale já osobně jsem toto slovo poprvé slyšela v této knize.

30.12.2018 4 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Kniha plná sexu. Poněkud předvídatelné postavy - milionářský podnikatel a jeho stážistka... Ale věty typu: "Sklapni a líbej mě.", mě prostě bavily.

25.04.2018 4 z 5

Lovkyně štěstěny Lovkyně štěstěny Daisy Goodwin

Příjemné oddechové čtení o životě kolem císařovny Sisi. Tentokrát nebyla císařovna hlavní postavou, což mi připadalo velmi osvěžující. Naopak příběh trošku naivní, mladé a cílevědomé Charlotte mě přinejmenším pobavil.

11.04.2018 4 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Toto je jedna z těch knih, kdy mě více než děj, bavil jazyk. Skoro básnické obraty, vtipná a přitom trefná přirovnání. Prostě oslava češtiny.

08.04.2020 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Detektivní romány s Harry Holem jsou sázka na jistotu. Jak střípky z detektivova života, tak vyšetřování samotné rozhodně zaujme. Tentokrát šlo o hledání vampiristy s železnými zuby a také toho, kdo tahá za nitky. Nečekané rozuzlení a trocha teatrálnosti v závěru byl příjemný bonus.

10.11.2019 4 z 5

Léto divokých květin Léto divokých květin Kathryn Taylor

Bylo nebylo, ve dvou odlišných místech, žily dvě odlišné ženy, které byly dávno, předávno kamarádkami. Životní kotrmelce jejich životy zase svedly dohromady a jak už to v pohádkách bývá... pozor spoiler... byla ne jedna, ale rovnou dvě svatby.

28.10.2019 4 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Zoufalá snaha být dokonalou matkou, dokonalou manželkou. Suzette, často zoufalá, unavená, chybující, ale i nacházející vnitřní sílu a snad i lásku ke své dceři. A Hanna, odmítavá, nepřátelská, agresivní a přes to velmi citlivá a zmatená. Selhávající komunikace mezi manželi... Spousta motivů pro dobré psychologické drama.
Kapitoly střídající pohled matky a dcery byl velmi obohacující... stejnou situaci mohou dva lidé vnímat tak odlišně až je to neuvěřitelné.

17.10.2019 4 z 5

Žena je láska Žena je láska Miluška Matoušová (p)

Touto knihou jsem se prokousávala velmi těžko. Kniha má být návodem na šťastný partnerský život. Ale jako první informaci jsem se dozvěděla, že autorka to s prvním manželem vzdala a teď to zkouší s druhým. V knize jsem našla i pár zajímavých a obohacujících myšlenek, ale bohužel je přebila přemíra myšlenek, se kterými nesouhlasím. Hlavní teze této knihy spočívá v tom, že žena je ta jediná, která může (pozitivně či negativně) ovlivnit vztah. A z toho plyne, že ona sama jej může opravit pokud nefunguje. Další myšlenka, která se v knize pořád opakuje je, že v partnerství má být člověk jen tak dlouho, dokud jej uspokojuje.
V knize jsem našla i kapitoly, které byly vlastně shrnutím jiných knih. Asi nejnápadnější to bylo v páté kapitole nazvané 5 pilířů, na kterých postavíš důvěrné partnerství. Tato kapitola je věrnou kopií knihy Pět jazyků lásky.
To že autorka v knize čtenářkám tyká a celou dobu je ubezpečuje, že ona ví v jakém stavu je její partnerství a co je na jejím vztahu špatně, už je jen třešnička na dortu.
Ale jako všude, i zde je několik myšlenek, které stojí za zamyšlení. Třeba se mi líbilo přirovnání fází vztahu k ročním obdobím nebo myšlenka, že tam kde byla zamilovanost je možné ji znovu najít.

21.06.2019 1 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Příjemné oddechové čtení. Asi nejvíce mě oslovila myšlenka, že většina lidí si myslí, že není jako většina. A také povzdech nad tím, že jestli se se mnou můj muž (rozuměj autorčin - ale u nás to platí stejně) rozvede, bude to nejspíš kvůli nepořádku.

29.11.2018 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Moje první severská detektivka. Audiokniha. Dle mého originální. Úplně chybí geniální detektiv a spousta forenzních techniků. Takže vrahovi prošly věci, které v jiných případech nepřicházejí ( kousnutí od psa nahrazeno lidským, krevní stopy...). Ale celkově čtivý( poslouchatelný) příběh.

15.11.2018 4 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Příjemné, napínavé čtení. Jako obvykle jsem neodhadla, kdo byl vrah a to mě na tom baví.

08.10.2018 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Tato kniha je pro mě připomínkou toho, jak málo toho víme o svých blízkých. Přiměla mě zamyslet se nad smyslem manželství a partnerství. Čtení jsem si moc užila, protože mě bavily rozdílné povahy hlavních hrdinů.

23.04.2018 3 z 5