frantisek8863 frantisek8863 komentáře u knih

Koule Koule Michael Crichton

Nebyl jsem si jistý, zda jsem filmovou verzi správně pochopil a chtěl jsem to nyní napravit knihou. Děj mě tedy nepřekvapil i když byl barvitější a intenzivnější než filmová podoba. Má obava, že se budu díky znalostem z filmu nudit se naštěstí nenaplnila. Možná i díky tomu , že je tomu dost dlouho co jsem film viděl. Stanice je díky své izolovanosti temnější, působí klaustrofobicky a děj je i přes nějaké drobnosti barvitější. Námět knihy o nálezu několik století staré vesmírné lodi postavené v budoucnosti je originální. Jen mě zklamalo zakončení knihy, kdy se vzniklá situace okolo Koule vyřeší získanou mocí vše zapomenout.

27.07.2019 4 z 5

Šok z bohů Šok z bohů Erich von Däniken

Po velmi dlouhé době jsem se opět podíval panu Dänikenovi na zoubek. Od doby, kdy jsem jeho knihy četl poprvé už uběhlo dost vody a dnes se na některé části knihy a informace dívám skepticky a považuji tuto knihu za slabší. Koncept knihy je zajímavý, autor umí zaujmout a místy vede k zamyšlení. V závěru to sklouzlo ke konspiračním teoriím a spekulacím. Bylo zřejmě těžké projít moře pramenů,vybrat bezpočet informací, které použije v knize a které se nehodí. Jak seriozně pracoval s fakty a informacemi je jen otázkou pro svědomí EvD. Víceméně je kniha zajímavá, vede k otázkám a hra na co kdyby, je stále lákavá.

23.06.2019 3 z 5

Podzemní říše Podzemní říše James Rollins (p)

Kniha mi byla doporučena a vytvořil jsem si z přebalu knihy vlastní mylný názor o ději. Kniha dobře začala, víceméně mě potěšila, místy byla předvídatelná a někdy jsem kroutil hlavou nad tím kudy a jakou cestou se autorova fantazie ubírala. Zajímavé pojetí o podzemní civilizaci, dalo se to dobře číst, takže se jistě podívám po dalších příbězích.

23.06.2019 4 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Musím se přiznat, nečetl jsem přebal a byl jsem překvapen, že nejde o další krimi, ale oceňuji zvláštní pojetí tématu o posmrtném životě. Místy byl děj předvídatelný a připomínalo mi to čínskou verzi Hladových her. Nechápu, že název knihy zůstal v originálním názvu. Vždyť název Hřiště by byl pro českého čtenáře vhodnější než Playground . Číst se to dalo a protože to je 1. díl v sérii, tak pokud budou další pokračování pokračování klidně si je přečtu.

07.06.2019 3 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Po předchozích dílech je to víceméně zklamání. Objevení Hirtmanna bylo již dříve avizováno, tak jsem s tím počítal, ale že dostane tolik prostoru mě překvapilo. Číst se kniha dá, o pár překvapení se autor též postaral, ale příliš překombinovaný děj, osoby a jejich pohnutky mě osobně moc nenadchli.

04.06.2019 3 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Jsem rád, že Arťom, opět jako hlavní postava odhaluje tajemství Metra. V druhém díle mě jeho mihnutí zklamalo. Postavy, nezodpovězené otázky a osudy se díky Arťomovi prolínají. Navazují na ztracené a nedořešené konce předešlých dílů. Občas jsem ztrácel smysl vyprávění, tonul se v prázdných informacích a slovech. Protože nejlépe hodnotím první díl, postrádal jsem tajemno Metra, nebezpečné mutanty a strach. Malé stanic metra si jdou znovu díky své ideologii po krku, všude intriky a propaganda. Bývalý svět a ideologie se opět smrskli do podzemí.Mnoho záměrů, intrik stanic a frakcí kryje jiné záměry a intriky.Vůdci Metra se dobrovolně izolují od venkovního světa a nevědomky hrají pro zábavu v matrixu Pozorovatelů. Trochu jsem v rozpacích z rozuzlení třetího dílu, alespoň Arťom se svojí manželkou mě potěšili svou volbou. Osobně jsem byl víc nadšený z herního příběhu Metro - Exodus, než z tohoto závěrečného příběhu. Celá románová postapo trilogie pana Glukhovsky má své silné a slabé stránky, občas vypadala jako slepenec z dobrých a špatných nápadů, které se poslepu a namátkou spojili ve vyprávění. Ovšem, jistou originalitu a zajímavost si román drží právem.

22.05.2019 4 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Když se scénáristé odklání od původního zpracování jsem z toho nervózní a často nespokojen s jejich pojetí příběhu . Zde jsem si film užil lépe. Atmosféra samoty byla sugestivnější, stejně jako surový boj o přežití. Také nakažení mi do celého příběhu lépe seděli než upíři a nový mutanti. Kniha má svou kvalitu a závěr překvapivý. Zde bych to viděl na čtyři hvězdy. Další povídky (dvě hvězdy) jsou většinově slabé a nepříjemně narušují skvělý příběh Roberta Nevilla. Já, legenda a povídkám by prospělo, kdyby byly vydané samostatně.

01.05.2019 4 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Dobrý začátek, kdy autor popisuje rozpad civilizovaného světa. Občas mě dráždili za vlasy přitažené schopnosti nemrtvých a pár podivných situací, ale víceméně to nerušilo ponurou atmosféru, napětí a boj o přežití obhájce. Závěr knihy, který skončil v zásadním momentu celého putování mě navnadil na pokračování.

01.05.2019 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Na další díl jsem si musel dát trochu víc času a oddechnout si od těchto násilných, ale napínavých severských krimi. Za mě osobně hodnotím mezi 3 - 4 hvězdami, nejslabší díl z celé série. Samozřejmě to není žádná bída s nouzí, kniha nepostrádá obvyklé napětí, jen jsem se nemohl pořádně začíst a občas jsem ztrácel nit. Z předchozích dílů jsem ještě k detektivce jako bonus získal něco navíc z Joonova života a trýznivého tajemství z minulosti. Zde příběh lovce králíků skončil a vůbec mě to nemrzelo. Víc mě nalákal Lazar, který v závěru knihy strčil nohu do dveří, tedy do nového dílu...

Stalker Stalker Lars Kepler

Trochu jsem byl překvapen z Joony a trochu ho postrádal , ale děj se držel slušně v obrátkách napětí a závěr byl pro mě překvapením. Jen tak dál.

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Další dobře vyprávěný díl detektivky, plný napětí. Opět odhalený kousek skládačky z Joonovi minulosti.

22.04.2019 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Parádně zpracovaný a napínavý příběh. Zajímavé téma propojení ilegálního obchodu, politiky a podivné smlouvy.

22.04.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Mě osobně to přišlo jako příběhově nastavená kaše Písečného muže. Přesto vypravěčské umění autorů je stále parádní. Trochu mě dráždil takřka nezastavitelný jednoruký Jurek a místy naivní policie. Jelikož to vypadá, že autoři dají Joonovi další šanci, tak doufám, že šanci dostane i Saga Bauerová.

Šelma Šelma Andrew Mayne

Za mě byla Šelma dobře čtivá, kniha skvěle držela příběhovou stopu a dobře dávkovala informace. Jen ke konci se děj rozjel příliš zbytečně intenzivně, stejně jako se rozjel ke všemu odhodlaný vědec s injekcemi, protože policie byla zase příliš zabržděná a laxní. S autorovým vyprávěním jsem spokojen a jistě se poohlédnu po dalších .

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Filmu jsem se dlouho vyhýbal a čekal jsem na knihu. Tak tahle kniha je fakt síla a závěr je ještě silnější zážitek z kterého jsem byl dost naměkko. Jako otec jsem jsem se při čtení také zamýšlel zda bych měl dost odvahy, vnitřní síly a přesvědčení využít smrt pro svého potomka jako rychlého vysvobození před dlouhým děsivým a trýznivým osudem v rukách kanibalů. K ničemu jsem nedospěl a rychle jsem vždy tohle zamýšlení rychle opustil, jakmile mě kniha opět zavedla k tomuto depresivnímu tématu. Neustálá zodpovědnost rodiče jak ochránit a obstarat věci k přežití sebe a syna jsou obrovskou a neustálou tíží. Být neustále ve střehu a v pohybu, posuzovat rizika je také dost vysilující. Většina již zde o této knize napsala vše důležité, takže bych je zbytečně opakoval. Jediná věc, která mě překvapovala,bylo to jak plně naložený obyčejný kovový nákupní vozík s pidikolečky projíždí tak obrovské vzdálenosti neudržovanými silnicemi a hlavně všemožnými druhy terénu mimo silnice. Rozhodně si ji za čas ještě jednou pořádně přečtu, nebo se konečně podívám na film.

28.03.2019 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Začal jsem s tímto čtvrtým dílem a jsem z tohoto příběhu v rozpacích. Příběh u skandinávské krimi je silný, s čím jsem měl problém byly osoby okolo Carla Morcka. Mám rád, když příběhem nese i osobní linie okolo hlavních postav. Zde se to nepovedlo, tato osobní vrstva v románu mě rušila a dráždila hlavně svými dialogy. Ke konci jsem je všechny vzal na milost, ale mám pocit, že bez nich bych si tento smutný příběh lépe užil. Nápad napsat knihu o skutečném Dánském ostrovním ústavu pro "jiné" ženy řízeným vládou a lékaři bylo dobře zvolené. Trestání a izolace dívek byla vydávána za cestu k nápravě. Neskutečné, že politici, státní úředníci a lékaři zde opakovaně selhávali až do šedesátých let minulého století. Propojením historie ostrova Sprogo a lékařů s politickým hnutím co se křečovitě drží svých eugenických dogmat se povedlo.

24.03.2019 3 z 5

Zaslepení Zaslepení Jørn Lier Horst

Tohle je má druhá kniha i když je čtená na přeskáčku, jsem mile překvapen relativně příjemnou atmosférou vyprávění. Kdy se detektivní pátrání prolíná s osobní linií Wistinga a jeho dcery. Nevadí mi severské násilné a krvavé detektivky od Nesbo, nebo Keplera. Zde je vidět, že to jde i bez šokujícího násilí a brutality, aby děj měl co nabídnout a zaujmout.

12.03.2019 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jelikož jsem znal film, věděl jsem do čeho jdu. Jak tomu často bývá, kniha mi dala víc informací o tom co se právě děje a proč Mark dělá to či ono s podrobným vysvětlením i s jeho myšlenkovými pochody. Celá ta dlouhá trýzeň a boj o přežití se mi díky knize lépe chápaly, stejně jako podmínky a omezení na izolovaném Marsu a v habitatu . Trochu jsem se ztrácel v odborných detailech a při technologických postupech marsovského robinsona se zručností MacGyvera. Předpokládám, když autor vše podrobně rozebírá tak se musel hodně odborně připravovat na psaní knihy, aby ho kritici neroztrhali na kusy. Takže, skvělá práce s botanikou, matematickými výpočty, chemií, fyzikou, elektrotechnikou.... Příběh se mi zdál uvěřitelný a propracovaný. Postavu inteligentního, trpělivého a vtipného Marka si nejde neoblíbit.

09.03.2019 4 z 5

S Bohem v Rusku S Bohem v Rusku Walter Ciszek

Tato kniha je svědectvím své doby. Věcné a syrové vyprávění amerického kněze v SSSR. Jak autor píše na začátku sám o sobě, že je silnou a zatvrzelou osobností, tohle mu s vírou a štěstím zřejmě pomohlo prožít oněch těžkých 15 let. Bylo zajímavé jak se dokázal začlenit do sovětské společnosti a dál provozovat své poslání. Oceňuji jeho nezaujatost, kdy netrpí záští a nenávistí k systému,který ho trýznil. Nelituje se, netrápí se vzpomínkami na rodinu a přátele doma. Snaží se přežít.Škoda, že po návratu do USA, nepsal zda se tam cítil dobře, kdy mohl porovnat tak rozdílné dva světy. Zda se mu stýskalo po lidech v Rusku ke kterým měl vřelý vztah a po jeho misijní činnosti mezi sověty.

25.02.2019 4 z 5

Honicí psi Honicí psi Jørn Lier Horst

Dobrá severská krimi, z průměrného prošetření případu se vyloupl slušně prokombinovaný příběh jednoho malého rodinného pátrání. Pár slabin by se našlo, ale mám z podání a plynutí děje dobrý pocit. Domníval sem se, že jde o samostatnou knihu, až zde zjišťuji, že jde o větší sérii.

17.02.2019 4 z 5