FiFoj FiFoj komentáře u knih

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Analytické, ale příjemně čtivé. Autor nijak výrazně nepodsouvá, pouze staví historii do souvislostí. Akorát mě trochu mrzí, že jsem se ke knize dostal až koncem roku 2018. Zajímal by mě autorův popis letošních událostí.

29.11.2018 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Poslední díl trilogie zcela naplnil moje nemalá očekávání. Jsem velkým fanouškem postapo subžánru obecně a musím říct, že Kotleta s ním pracuje bravurně. Prostředí, charaktery a lidská povaha ve světě po apokalypse jsou velice uvěřitelné, dobře popsané a zasazení do střední a východní Evropy funguje na výbornou včetně odkazů na nejen českou kulturu. Dějová linie po prvním díle, který jsem bral spíše jako příjemnou oddychovku, nabrala grády a nabídla velice zajímavý příběh s celou řadou rozdílných typů postav. Dostavil se známí pocit, kdy člověka mrzí, že už to končí, avšak prostoru pro případné prequely se nabízí spousta. Konec samozřejmě mohl nabídnout více toho vysvětlení a víc se zaměřit na hlavní záporáky, avšak celkový dojem ze série mi ani trochu nezkazil. Naopak ve mě celá sága vzbudila zájem o autora a určitě se zaměřím na jeho budoucí i již napsanou tvorbu. Navždy ozařuj!

07.03.2018 5 z 5

Putinova válka Putinova válka Michal Kubal

Z pravidla je radost sledovat odborníka u práce. V tomto případě je radost ta poslední emoce, která by vás při čtení této knihy napadla. Dlouhodobě razím názor, že novináři veřejnoprávní ČT jsou u nás elita a tato kronika mě v tom utvrzuje.

U zpráv často zapomínáme, že reportáž je regulérní literární útvar. Papadopulos mě velice překvapil, Kubal pak naprosto odrovnal, ale všichni autoři jsou profíci, kteří za svojí nebezpečnou práci zaslouží veliký respekt.

Některé kapitoly jsou kvalitně zpracovaný faktický popis, další až akčně dobrodružné, v některých prosákne i trocha toho cynického humoru a několik jich je silně emotivních.

Ty posledně zmíněné bylo opravdu těžké číst.

17.12.2023 5 z 5

Opravdu velice příjemné a nečekané překvapení. Co se týče Kotletova portfolia, zbývá mi už pouze pár titulů ke kompletnímu načtení. I z tohoto důvodu jsem byl po přečtení předmluvy, kde se zpětně autor logicky a rozumně distancoval od politiky a uvedl knihu do kontextu začátků své tvorby, lehce skeptický a neočekával žádnej randál. Toto předčasné podcenění mizelo čím dál tím rychleji během toho, jak jsem knihou postupoval. Děj plyne příjemně, změny v prostředí nejsou agresivní, gradace střídají přiměřeně dlouhé cooldowny - prostě to, co člověk od literatury tohoto typu očekává. Pro Kotletu a autory tohoto ražení typické barvité popisy zde nejsou tak frekventované, což působí překvapivě příjemně. Jediné, co mě na Kotletově tvorbě dlouhodobě spíše mrzí, než mi vadí, jsou konce, které jsou podle mého (zdůrazňuji) subjektivního názoru moc unáhlené, nedotažené či nedostatečné rozvinuté.

Těší mě, že mé očekávání bylo násobně predčeno a že se autorova starší tvorba kvalitativně příliš neodlišuje od tvorby novější a vyzrálejší.

26.08.2020 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Mě to prostě sedlo. Silo mě strhlo de facto nahned svou klaustrofobickou atmosférou. Turnus byl o něco slabší, ale zase nabízel jiný pohled. Prach je kombinací těch lepších prvků z obou předchozích počinů. Jde o důstojné zakončení, ale upřímně jsem čekal o něco větší "mindfuck".

01.11.2017 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Velice příjemná "žánrovka" na pár večerů. Postapo teď zažívá svůj druhý boom a to je jedině dobře, protože ze subžánrů sci-fi patří rozhodně mezi mé nejoblíbenější. Zasazení do českého prostředí, náznaky návazností na současné poměry, elitářství, sektářství, frakce - všechno v pořádku. Přesto je to spíše jednohubka, za to sympatická. Jediné, co my trochu chybělo, byla propracovanost a hloubka postav, které šli v rámci neomezených hranic žánru vykreslit určitě zajímavěji a konec, který mi nevím proč moc neseděl. Jinak kniha rozhodně není ztrátou času a navnadila mě na další počiny autora. Navždy ozařuj!

12.07.2017 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Hodně hutná atmosféra a několik velice silných momentů. Kniha má však bohužel i hluchá místa, kde se zjednodušeně řečeno téměř nic neděje a kde jsem stěží udržel pozornost. Vztah otec-syn je zde popsán velice důvěryhodně, avšak dialogy mezi nimi by mohli být zajímavější (vytáčelo mě všudypřítomné "tak jo").

Kniha je zajímavá a číst jí rozhodně nebyla ztráta času, ale jakožto zarytý fanoušek postapo subžánru jsem od toho čekal trochu víc.

15.02.2015 3 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Vždy, když si říkám, že už tomu musí začít docházet dech, přijde něco, co mě vyvede z omylu. Legie si krásně drží úroveň a ani tento další počin z trendu nijak nevybočuje. V tomto díle bych vypíchnul budování atmosféry především v první polovině, která je příjemně tajemna až mysteriózní. S napětím očekávám a těším se na poslední čtvrtinu.

03.12.2023 4 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

V úvodu musím říct, že mám Abercrombieho rád. Jeho forma i obsah mi velice sedí, ale také dokážu pochopit člověka, kterého to neosloví. Tato kniha je zařazená v sérii, ale mohla by fungovat stejně dobře i jako stand alone, jelikož je znalost Prvního zákona výhodou, ale není pro pochopení příběhu stěžejní.

Samotný děj je tentokrát hodně epizodický, místy možná až dokonce nevyvážený. Zmíním konec, který mi přišel možná trochu uspěchaný, respektive v něm vidím trochu nevyužitý potenciál. To kontrastuje s místy, která na mě působila trochu vatovým dojmem. Četba mi také tentokrát neodsýpala tak rychle, jak jsem u autora zvyklí a občas jsem cítil potřebu posunout se v ději rychleji, než ubíhaly stránky, či mi pozornost na chvilku odlétla někam mimo hranice příběhu.

Proč tedy plné hodnocení? Postavy. Dle mého jednoznačně nejsilnější autorova stránka. Jsou originální, skvěle napsané i popsané, nejednoznačné, obtížněji uchopitelné, ale je snadné se do nich zamilovat. Jejich vývoj funguje skvěle jako lepidlo mezi jednotlivými částmi příběhu a opravdu dokáží čtenáře pohltit a budu je opravdu nerad opouštět. Mimo postavy mě také těch pár příběhových highlightů, kterými autor moc neplýtvá, v hodnocení utvrzují.

04.03.2023 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Jsem rád, že se Kotleta rozhodl vrátit do despotické cyberpunkové Prahy, protože mu tyto kulisy neonové džungle, kde hrají prim korporace a člověk je daleko méně svobodný, než mu říkají v televizi, dle mého názoru opravdu sedí. Oproti slabším Kotletovinám cením primárně velice různorodé postavy, kontrast starého/nového světa a také vtipné odkazy na reálie. Doufám, že autor sérii neopustí a opět zavítáme na dno města, kam slunce nedosvití a kde čpí v lepším případě pach moči, v horším korporatní limonády složené velikonočnízajíček ví z čeho.

05.08.2021 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Subjektivně zatím nejslabší "Kotleta". Nebylo to vyloženě špatné, ale v kontextu ostatní autorovy tvorby kniha podle mého osciluje někde v průměrných hodnotách.

Jako pozitiva bych vypíchnul set up ve futuristické Praze a poměrně zajímavý příběh, přičemž z potenciálu obou zmíněných kladů mohl autor vymáčknout přece jen o trošku více. Za kámen úrazu považuji v knize postavy na obou stranách barikády. To, že je hlavní postava macho zasypávající svoje nepřátele střídavě olovem a hláškami, je tak nějak podstata splatteru a nikdo neočekává ani nic jiného, ale ostatní postavy působí tak genericky, že jich vyjmenuji sotva půlku a to jsem knihu dočetl doslova před deseti minutami, jelikož jejich popisy/původy/příběhy byly tak povrchové, že nemohly příliš zaujmout ba dokonce vytvořit vazbu se čtenářem. Čest jedné výjimce (V***a).

Jako nenáročná oddechovka určitě účel splní, ale ve srovnání s Undergrundem, se kterým si knihu z důvodu prostředí i příběhu dovolím srovnat, citelně pokulhává.

Kotletu/Kyšu mám jako autora hodně rád a přečtu cokoliv, do čeho je namočený, ale dle mého názoru mu více sluší tvorba v delších sériích, než tyto stand alony.

05.04.2021 3 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Pokaždé, když něco crowdfunduju, mám od toho příliš velká očekávání a tato kniha nebyla výjimkou. Nelze říct, že bych byl vyloženě zklamaný, vlastně je to docela dost vtipný. Autorův humor mi dost sedí a doprovodné koláže jsou výborné. Podle mého názoru by kniha dopadla daleko lépe, kdyby dějové pasáže, co se kvantity týče, převyšovaly rádoby novinové ústřižky, ale bohužel tomu tak není. Díky této struktuře celá publikace působí jako jedna velká koláž, což mi přijde jako škoda, jelikož námět samotného děje měl daleko větší potenciál, který zůstal zcela nevyčerpán. Další otázkou je, co tím autor vlastně chtěl získat. Každopádně manipulativní žurnalistika a dezinformační weby samozřejmě problém jsou, ale myslím, že i kdyby se tato kniha dostala do ruky komukoliv z dezinformací poškozených jedinců, rozhodně ho to nepřesvědčí a bude to považovat za další výplod bolševické a havloidní pražské kavárny.

08.02.2018 3 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Atmosféra knihy je velice tíživá. Autor velice kvalitně a detailně popisuje následky absence elektřiny v každodenním životě a fatální lidskou závislost na ní. Uvěřitelné jsou i technické detaily a sociologická stránka fungování společnosti na pozadí této "man-made" katastrofy. Jediné, co mi kazilo celkový dojem byl všude přítomný, přehnaný americký nacionalismus. Armáda zde byla omílána jakožto až nadpozemská instituce a četnost zmínek o 11. září je srovnatelná s knihami o 11. září. Neustále používané pojmy jako "americký", "Američané", "Amerika" budí pocit, že je to něco víc než "lidské", "lidé", "Lidstvo". O Američanech se obecně ví, že jsou v tomhle směru trochu jinde, ale nic se nemá přehánět. Dále mohla kniha více využít svůj široký potenciál a mohla být bohatší na plot twisty. Jinak události ke konci celkové hodnocení lehce vylepšily.

08.09.2017 4 z 5

Ostré konce Ostré konce Joe Abercrombie

Povídky ze světa Prvního zákona odehrávající se v různých dobách a na různých místech. Abercrombie je silný ve formě a v postavách. S formou v jednotlivých povídkách pracuje, takže mají různé dynamiky, což příjemně navozuje až antalogickou atmosféru. I když z jednoho světa, stále jde o povídkovou sbírku, takže nečekejte žádnou příběhovou gradaci. Nové postavy pochopitelně nemají dostatek prostoru, aby je autor dostatečně rozvinul, což je jedna z jeho největších předností. Povídky se starými charaktery lehce saturují původní příběh, celkově však fungují spíše jako fanservis, než že by osvětlovaly slepá místa. Pro fanouška série je to příjemné, leč nepovinné.

08.01.2024 4 z 5

Revan Revan Drew Karpyshyn

Příjemné a poutavé dobrodružství navazující na legendární KOTOR, který nejen rozšiřuje, ale také vysvětluje některá slepá místa z původní dnes již kultovní hry. Úvod je trochu kostrbatý, avšak příběh pak chytí svižné tempo, které je stabilní až do konce. Pro fanoušky povinnost.

28.12.2023 4 z 5

LSD - mé nezvedené dítě LSD - mé nezvedené dítě Albert Hofmann

Tohle není nejlepší kniha o LSD, přesto je bezesporu velice hodnotná, protože kdo jiný by se měl podělit o svůj pohled na tuto bezesporu fascinující látku, než její objevitel. Nečekejte sáhodlouhé a detailní popisy, charakteristiky ani analýzy. Tato kniha je vyprávění o cestě LSD od jeho objevení, přes psychadelickou revoluci až po ostrakizaci ze strany autorit - to vše na bázi jednoho lidského života.

Pár osobních postřehů:
- První (řekněme historické) kapitoly příjemně ubíhají. Na vědce je autorův styl psaní dobře stravitelný.
- I odborné pasáže se četly překvapivě dobře, přestože jsem chemií naprosto nepolíbený. Nejsou tedy překážkou ani pro úplného lajka.
- Oceňuji pasáže s dalšími populárními průkopníky psychadelického bádání, jako jsou Leary nebo Huxley.
- Je pěkně popsané, jak objev LSD přesměroval Hofmannovu profesní kariéru směrem k halucinogenům, jelikož se Hofmann v knize věnuje i dalším z těchto látek.
- Stavy změněného stavu vnímání se obecně velice špatně popisují, respektive jsou pro čtenáře špatně uchopitelné, především pokud nemá osobní zkušenost s danou látkou. Zážitky jsou silně subjektivní a každý si z nich může odnést něco jiného, což potvrzuje také Hofmann. Na rozdíl od historických či vědeckých reálií se mohou tyto "tripové" části někomu číst výrazně hůř. Toto subjektivní "filozofování" nad střetem materiálního a idealistického pohledu na svět, které se vyskytuje hojně v druhé polovině, mi do kontextu knihy moc nepasovalo.
- Stejně tak jsem trochu tápal v poslední části, kde jsou uvedeny střípky z komunikace s jinými "experimentátory", které se také vezou na čistě subjektivní notě.

Kniha je především o Hofmannovi. Pro zájemce o tuto tématiku jde o povinnou četbu, která odhaluje nejen odborný ale i osobní pohled autora na svůj nejzásadnější objev. Za sebe bych preferoval více vědy a méně filozofie, ale od toho jsou tu jiné svazky a bez autorových vhledů by tato kniha přišla o svou nosnou hodnotu.

05.06.2023 4 z 5

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Tak tohle mě minulo. Napsaný to je čtivě, četba odsýpala. Jako oddychová jednohubka to účel splní, ale nic víc. Námět a setting jsou zajímavé - příběhy z bubliny low-lifů
balancující na hraně existence, ale postavy na mě působily jako přehnané karikatury, tudíž mi dělalo problém "jim to věřit". Pro pobavení (a opravdu jsem se místy od srdce zasmál) to stačí, ale jako sonda, která má načrtnout kontrast komedie a tragédie v životech těch, co nedostali na začátku do života ty nejlepší karty, to prostě nefunguje.

07.01.2023 3 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Ok, na rovinu přiznávám, že u mě hodnocení hodně ovlivňuje notná dávka nostalgie. Za normálních okolností bych knihu hodnotil jako ostatní díly z této série 4/5, ale pan Kosek si zaslouží frčku navíc za dlouholetou službu.

Nejsilnější stránka tohoto dílu je zároveň ta nejslabší. Dostanete Kotletu, kterého znáte. Je to jak, když chodíte do své oblíbené restaurace na své oblíbené jídlo. Odcházíte dobře najedení, ale ne překvapení.

27.12.2022 5 z 5

Star Wars - Absolutně všechno, co potřebujete vědět Star Wars - Absolutně všechno, co potřebujete vědět Adam Bray

Tohle se hodně nepovedlo. Tag "encyklopedie" bych tady bral hodně s rezervou. Jde spíš o jakousi kompilaci náhodných faktů ze světa SW, převážně prvních 6ti filmů a dvou animovaných seriálů. Kniha je nelogicky strukturovaná do oddílů dle jakési tematické podobnosti, grafické zpracování je zmatečné, chybí jakákoliv časová osa či jiná návaznost. Fanouškovi SW to nic nového nedá, tématem nepolíbený bude akorát zmatený. Vhodné tak možná jako rekapitulace pro fanoušky 8-12 let. Force is weak with this one.

02.04.2022 2 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Výborný to je, o tom žádná. Skvěle popsaná dynamická akce, až patologicky barvitý popis a lokálně hutná atmosféra. Bohužel mi však oproti jiným autorovým kouskům přišel Dobrák poněkud nevyvážený, některé pasáže zbytečně natažené a ne až tak záživné. Co mi sházelo trochu více byla identifikace s hlavním hrdinou, který je pravda sympatický, ale jeho pozadí a celkově osobnost mi nepřirostla tak k srdci, jako jiné mistrovi postavy. Možná byla chyba, že jsem jako první sáhl po sérii "Noční klub", kde jsem si některé charaktery doslova zamiloval. Každopádně pokračuji v sérii dále, jelikož Kulhánek je ikona ve své lize.

03.10.2018 4 z 5