LSD - mé nezvedené dítě

LSD - mé nezvedené dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92984/mid_lsd-me-nezvedene-dite-Rsd-92984.png 4 75 7

Kniha z pera samotného otce LSD detailně líčí osud LSD od jeho zrození do poloviny sedmdesátých let a plodná cesta jeho objevitele na poli výzkumné chemie. Jedná se o příběh zrození psychadelického věku, o velice osobní vyprávění a pohled na tento objev a na význam, jaký má dnes LSD pro dnešek.

Žánr:
Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Profess
Originální název:

LSD - mein Sorgenkind , 1994


více info...

Přidat komentář

FiFoj
05.06.2023 4 z 5

Tohle není nejlepší kniha o LSD, přesto je bezesporu velice hodnotná, protože kdo jiný by se měl podělit o svůj pohled na tuto bezesporu fascinující látku, než její objevitel. Nečekejte sáhodlouhé a detailní popisy, charakteristiky ani analýzy. Tato kniha je vyprávění o cestě LSD od jeho objevení, přes psychadelickou revoluci až po ostrakizaci ze strany autorit - to vše na bázi jednoho lidského života.

Pár osobních postřehů:
- První (řekněme historické) kapitoly příjemně ubíhají. Na vědce je autorův styl psaní dobře stravitelný.
- I odborné pasáže se četly překvapivě dobře, přestože jsem chemií naprosto nepolíbený. Nejsou tedy překážkou ani pro úplného lajka.
- Oceňuji pasáže s dalšími populárními průkopníky psychadelického bádání, jako jsou Leary nebo Huxley.
- Je pěkně popsané, jak objev LSD přesměroval Hofmannovu profesní kariéru směrem k halucinogenům, jelikož se Hofmann v knize věnuje i dalším z těchto látek.
- Stavy změněného stavu vnímání se obecně velice špatně popisují, respektive jsou pro čtenáře špatně uchopitelné, především pokud nemá osobní zkušenost s danou látkou. Zážitky jsou silně subjektivní a každý si z nich může odnést něco jiného, což potvrzuje také Hofmann. Na rozdíl od historických či vědeckých reálií se mohou tyto "tripové" části někomu číst výrazně hůř. Toto subjektivní "filozofování" nad střetem materiálního a idealistického pohledu na svět, které se vyskytuje hojně v druhé polovině, mi do kontextu knihy moc nepasovalo.
- Stejně tak jsem trochu tápal v poslední části, kde jsou uvedeny střípky z komunikace s jinými "experimentátory", které se také vezou na čistě subjektivní notě.

Kniha je především o Hofmannovi. Pro zájemce o tuto tématiku jde o povinnou četbu, která odhaluje nejen odborný ale i osobní pohled autora na svůj nejzásadnější objev. Za sebe bych preferoval více vědy a méně filozofie, ale od toho jsou tu jiné svazky a bez autorových vhledů by tato kniha přišla o svou nosnou hodnotu.

Martin_Eli
26.03.2023 2 z 5

Přiznám se, že mě toto atraktivní téma úplně nebavilo, místy až moc popisné a bez děje.


thorir
30.12.2022 5 z 5

„ … jako znázornění vztahu člověk-Bůh: člověk, který přichází k Bohu se svými nejobtížnějšími otázkami, které si nakonec musí zodpovědět sám, protože Bůh mlčí.“

Naprosto fascinující kniha. Vyprávění o historii objevu LSD perem objevitele Alberta Hofmanna. Příběh začíná ve Švýcarské farmaceutické firmě Sandoz, kam mladý autor nastupuje po dokončení studií chemie. Hned z prvních stran je zřejmý autorův zájem o látky obsažené v rostlinách a tam také směřují jeho první výzkumy. Samotný text je z počátku téměř vědecký, nicméně čte se velmi dobře a poskytuje plastický obraz z dějin farmacie a farmakologie. Syntéza a objev účinků LSD je v podstatě náhodné, ale ne tak úplně. V každém případě je to pouze začátek cesty.
Text popisuje první experimenty, první intoxikace, experimenty na zvířatech, na lidech, první psychiatrické studie. Součástí jsou obšírné komentáře k psychickému působení látky.

Extrémně zajímavé jsou pak popisy psychotických krizí a hororových tripů, charakteristiky používání, opakovaně je zmíněna absolutní a extrémní důležitost setu a settingu – tj. vhodného prostředí a správného nastavení mysli psychonauta. Popsány jsou psychotické reakce a možný vznik psychóz i trvalých následků. Zajímavá je například nevhodnost pro osoby trpící depresí, kdy LSD zesiluje vnitřní stav a tento pak může ve stavu absolutního zoufalství vést k sebevraždě.

Vedle LSD nelze nezmínit jeho objev / identifikaci psilocinu a psilocybinu, syntézu z mexické houby psilocybe mexicana a též práci s rostlinami ze skupiny povíjnic a opět identifikaci dalších halucinogenů – taktéž popsáno v textu.

Nelze nezmínit fascinující výpravu do Mexika s dalším velikánem oboru, Gordonem Wassonem.

Příběh pokračuje nezaslouženým úpadkem LSD a ostatních halucinogenů v nemilost a za okraj práva po masovém rozšíření mezi běžnou populaci na přelomu 50. a 60. let a s tím souvisejících společenských patologií. Užívání ve špatném prostředí dalo vzniknout množství špatných tripů s nepříjemnými a nebezpečnými následky, vč. zřejmě sebevražd a to samozřejmě neuniklo vždy bdělému oku práva a pořádku.

V závěru ve stručnosti načrtává některé hlubší myšlenky ohledně reality, ega, hmoty a mysli, mysticismu a metafyziky. Zmiňuje Eleusinská mystéria, pradávnou každoroční slavnost ve starověkém Řecku, iniciační rituál, zasvěcený Dionýsovi a Démétér, jako extatický rituál kolébky evropské civilizace. Zdůrazňuje důležitost mystické zkušenosti a metafyzického prožitku jako léku proti jednostrannému západnímu rozumovému materialismu. Poslední vývoj a snaha o rehabilitaci psychedelik, například pokusy s léčbou depresí pomocí psilocybinu, mu zřejmě dávají za pravdu.

Zájemcům o problematiku jednoznačně doporučuji.

Kiu
04.12.2022 4 z 5

Velmi přínosná kniha. Četla se příjemně, ale někdy jsem si musela dát chvilku pauzu.

VladimirTetur
07.02.2017 5 z 5

Nezbytná součást slabikáře každého trippera. Dnes už legendární Hofmanův cyklovýlet na cestě z práce spustil nepřímo revoltu západní mládeže v 60.tých letech, která v podstatě tiše cirkuluje dodnes. Je zajímavé se dozvědět jak přísně vědecky Albert Hofmann k tomuto objevu přistupoval. Kratičké, ale o to čtivější.

BLeeCraleek
21.05.2016 3 z 5

Celkem zajímavá kniha, nicméně myslím, že lidé, kteří nejsou trochu štrejchlí vědou (přírodní) z toho nezískají tolik, jako my štrejchlí :-)

spdb
23.01.2013 5 z 5

Nejen o okolnostech objevení, ale i o rozpolcenosti Hofmanna, jak se postavit k substanci, která tolik dává, ale dokáže i tolik vzít a převzetí odpovědnosti za svůj objev.

Štítky knihy

drogy halucinogeny

Autorovy další knížky

Albert Hofmann
švýcarská, 1906 - 2008
1997  89%LSD - mé nezvedené dítě
2000  94%Rostliny bohů: magická síla psychoaktivních rostlin: s atlasem rostlin

Kniha LSD - mé nezvedené dítě je v

Právě čtených2x
Přečtených114x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených6x
Knihotéce74x
Chystám se číst72x
Chci si koupit37x