felia felia komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Nádherná kniha se skvělým humorem. Je škoda, že žádná další Jirotkova kniha neshá Saturninovi po kotníky. Pokud si ale přečtete některou z mnoha Woodeohouseových knih o Jeevsovi, pochopíte, kde vzal pan Jirotka předlohu pro svou knihu

07.08.2013

Den zkázy v Britském muzeu Den zkázy v Britském muzeu David Lodge

Není mnoho autorů, kteří by dokázali psát tak vtipně jako David Lodge. Žádná jeho kniha nezklame milovníky anglického humoru

07.08.2013

Obětní beránek Obětní beránek Daphne du Maurier

Souhlasím s kattyV. Nádherně postavený příběh, se závěrem, který rozesmutní každého čtenáře. Taková je většina autorčiných knih. Snad je mám všechny. Bohužel žádnou ve čtečce.

20.06.2013

Já vám ukážu! Já vám ukážu! Kateřina Grochola (p)

Knihy od paní Grochola bych přál číst každé ženě. Bohužel jsou málo propagovány. Že by naši kritici neměli čas na čtení?

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Nádherná kniha od skvělé autorky. Je škoda, že toho nemohla napsat víc. Vtipné, čtivé a snadno představitelné. Jak rádi čteme o potížích těch druhých

05.06.2013 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tato kniha mě provázela celé mládí. Dlouhou dobu jsem ji považoval za nejhumornější světovou knihu. Dnes dávám přednost jiným autorům, ale Saturnin je pro mě srdeční záležitost. Jen mě překvapuje, že žádná další Jirotkova kniha nedosahuje ani v nejmenším Saturninových kvalit.

05.06.2013

Vlna zločinnosti na zámku Blandings Vlna zločinnosti na zámku Blandings Pelham Grenville Wodehouse

Rád čtu, a od autora mám snad vše v knihovně. Jeeves je zřejmě literární předlohou Jirotkova Saturnina. Mám rád Woodehouseův humor. Je o tolik vtipnější a jemnější než Haškův humor ve Švejkovi.

05.06.2013

Člověk s touto knihou stráví příjemné odpoledne, ale žádná velká sláva to není. Dnes už nevznikne nějaká nadčasová literatura, jenom srandičky.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Příjemné počtení. Jako všechny autorovy knihy, které se zabývají detektivem Harry Holem. Vlastně jako všechny Nesboovy knihy.

Milostné rošády Milostné rošády Roald Dahl

Roald Dahl je můj oblíbený autor. Číst jeho povídky je jako sledovat Pulp-fiction. Prostě požitek. Škoda, že toho nenapsal více.

05.06.2013

Švejkem jsem se prokousával více než jednout. Vždy jsem se snažil přijít na to, proč je ta kniha tolik oblíbená. Její humor mě bohužel neoslovuje. Ve Švejkovi je vtipná snad jenom první stránka. Jinak jde o poměrně jednoduchý, prvoplánový humor, který asi většině z nás vyhovuje.

05.06.2013 3 z 5

Je to kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně. Je stará. Přes 120 roků. Přesto mě stále baví. Není mnoho humorných knih, jejichž humor by byl tak jemný. Škoda, že autoři humorných knih píší se stále klesajícím uměním

05.06.2013 5 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Obdivuju autora, či autory základního komentáře. Zřejmě potřebují prodávat knihy, bez ohledu na jejich kvalitu. Ta třetí kniha není o nic horší, než ty předešlé padesátky. Je to typický škvár, ale aspoň nás to učí číst.

05.06.2013

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Autor musí chrlit další padesátky odstínů, dokud je o ně zájem. Za čas se nepodaří knihu udat v žádném antikvariátu a před návštěvami ji budeme schovávat jako důkaz o našem špatném vkusu.

14.05.2013

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Přemýšlím, v jak zoufalé musí být člověk, aby onu knihu považoval za zajímavou. Je to spíše trapné, než zábavné dílo. Těch stran by mohla být čtvrtina a stále by to bylo moc..

15.04.2013

Babička Babička Božena Němcová

Já téhle knize nějak nemohu přijít na chuť. Už od mala se ji pokouším přečíst a vždy se dostanu až k Viktorce, a potom sáhnu po napínavější knize. Je to jediná kniha z mé obsáhlé knihovny, kterou jsem nedočetl. Považuju se za čtenáře, který dočítá knihy do konce, i když je považuje za špatné. Babičku považuju za svůj nedostatek, jinak nic proti Němcové.

12.04.2013 2 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Krakatit je pro mě nejlepší Čapkova kniha na rozdíl od názoru učitelů češtiny. Snad jsem Čapka přečetl kompletně už na střední škole. Čapek je pro mě skvělej i dnes. Všechny jeho "kapesní povídky" si velmi dobře pamatuju.

Jatka Jatka Lee Child

Childa rád čtu a všechny jeho knihy mám v knihovně. Těší mě, že Jack Reacher, na rozdíl od filmových policajtů, střílí proto, aby pachatele trefil. Childa vždy přečtu za odpoledne, a potom si ho dám ještě jednou. Líbí se mi způsob, kterým spisovatel vtahuje čtenáře do knihy. Navíc je v textu poměrně málo hrubých chyb. Děj žádné knihy nepovažuju za důležitý, dal by se napsat několika řádky. Oceňuju způsob, kterým je kniha napsána.

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Šťastný Jim je už řadu let moje nejoblíbenější kniha. Každé prázdniny si ji zařazuju mezi přečtené knihy, i když ji znám téměř nazpaměť. Geniální a jemný humor, který lahodí mé duši. Žádný velký "nářez", ale velká krása. Nevylučuji, že jsem si ji oblíbil díky překladu Jiřího Muchy. Četl jsem ji nejdříve v originále, ale díky mé nedokonalé angličtině na mě příliš nezapůsobila. Z Amisových knih doporučuji ještě Egyptology. Ty ostatní už působí poněkud "koženě".

Přestřelka Přestřelka Jan Procházka

Jan Procházka je můj velmi oblíbený autor. Přestřelku považuji za nejlepší jeho dílo. Nádherně vystižené charaktery postav, skvostný humor. Na tehdejší dobu velmi odvážné hodnocení vývoje socialistické společnosti. Přestřelku si čtu každé prázdniny jako odměnu. Neměla by chybět v žádné knihovně. Je škoda, že autor nežil příliš dlouho, přál bych mu zažít pád komunistů.

12.04.2013