farys_books farys_books komentáře u knih

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

Od této povídkové sbírky jsem dostala něco úplně jiného, než jsem očekávala.
Kromě toho, že je knížka krásná vizuálně - jak zvenku tak zevnitř - mě nalákala také tím, že do ní přispěli cesti young adult autoři.
Co se týče samostatných povídek, tak tam se mi velmi líbily povídky od Sam Xabyssus, Kateřiny Šardické, Aleše Novotného, Martiny Mátlové a Alžběty Bílkové. Ostatní jsem hodnotila škálou od 4 do 1 hvězdy.
Co mi však na celé knížce vadilo, bylo depresivní téma. Ani jedna mi nepřišla vánoční a pohodová, s Vánoci měly společné asi jen to, že se odehrávaly během svátků. Normálně by mi to nevadilo, ale jak už jsem zmiňovala na začátku, tak jsem čekala pohodovou vánoční atmosféru, kterou jsem bohužel moc nedostala.

16.01.2021 3 z 5

Star Wars - Před probuzením Star Wars - Před probuzením Greg Rucka

Před probuzením je knížka pro všechny, kteří chtějí pochopit motivy postav ze star wars sequelů.
Tři příběhy popisují životy tří hlavních postav - Finna, Rey a Poea - před epizodou sedm. Finna jsem měla z filmového tria ráda nejméně, ale tahle kniha mi na něj dost změnila názor a hlavně i vysvětlila, proč ve filmu dezertoval.
Příběh Rey byl vesměs takový nijaký, už od začátku jsem věděla, jak dopadne (a to nejenom kvůli tomu, že jsem viděla film). No a příběh Poea byl plný akce a z celé knížky se mi líbil asi nejvíc. A taky popisuje jeho myšlenky, proč a jak se přidal k rebelům a jak se seznámil s princeznou Leiou.
Celá tahle série je navíc moc hezky graficky zpracovaná - a to nejen obálkou. Uvnitř najdete například ilustrace, na které se moc hezky kouká.
Celkem dávám 3,5 ★.

16.01.2021 4 z 5

Průsvitní Průsvitní Martin Šinkovský

Tak s tímhle příběhem jsem si nerozuměla.
Ze začátku knížka vypadala nadějně. Pak ale bohužel přišel dlouhý úsek, který prostě nebyl dobrý. Přišlo mi, že děj skákal z jednoho místa na druhé, měl hodně odboček a nijak moc mě nebavil. Strašně mě překvapilo, jak bylo v knize hodně homofobních a xenofobních situací, bez kterých by se kniha, alespoň za mě, obešla. Děj mě začal bavit až když se hlavní postavy setkaly - což je až skoro na konci knihy.
Co se týče úplného konce, tak ten jsem upřímně nepochopila. Zkrátka nevím, co si mám pod celým epilogem představovat. Nicméně jinak byly poslední kapitoly vcelku uspokojivé, když se na ně dívám vzhledem ke zbytku knihy.
Já vám tedy tento příběh nemohu doporučit, negativa tu převážila nad pozitivy.
Co však musím vyzvednout, je krásně zpracovaná grafika knihy - obálka, předsádka a detaily v knize.

16.01.2021 2 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Tohle bylo něco!
Další knihy od Brandona Sandersona, autora mojí milované knížky Vzhůru k obloze, jsem si chtěla přečíst něco dalšího už hodně dlouho. A konečně jsem se k tomu dostala a byla to jízda.
Knížka mě chytila už hned na začátku, čtivý styl psaní mě připoutal k řádkům a přestávala jsem jen nerada a těžko.
Hrozně moc se mi líbilo, že kniha nebyla vyprávěna jen z jednoho pohledu, ale z více. Nejraději jsem měla pohled Vin, zřejmě proto, že mi její charakter hodně sedl a já si jí oblíbila. Ale i ostatní postavy byly skvělé.
Co musím taky vyzdvihnout, oproti knihám, které často čtu, tu bylo více akce a méně romantiky. To byla příjemná změna.
Co se týče samotného příběhu, tak mě hodně překvapil, i když jsem měla pár teorií, tak to, co se ve skutečnosti stalo, jsem vůbec nečekala. A to opravdu moc cením.
Tuhle knihu rozhodně doporučuji, já sama se co nejdřív pustím do dalších dílů.

16.01.2021 5 z 5

Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Vanessa Jones

V první řadě musím říct, že jsem nezažila to, co hlavní hrdinka, takže ji tak úplně nemůžu pochopit. Každopádně, knížka byla velice čtivá, o tom svědčí i to, že jsem 50 % přečetla za tři hodiny. Co mi však strašně moc vadilo, byly skoro všechny postavy. Každý z těch studentů tam byl tak namyšlený, až mi to nepřišlo reálné. Plus všichni byli až nechutně talentovaní, tedy až na hlavní zápornou postavu, kterou jsem spíš litovala, než abych ji neměla ráda.
Co jsem si zjistila, tak autorka sama pochází z podobného prostředí, jako nám popsala v knize. A pokud se víceméně držela reality, tak...
Každopádně, děj byl vcelku předvídatelný a myslím si, že epilog (čti lehký cliffhanger) v knížce klidně mohl chybět.
2,5★

30.11.2020 3 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Příběh měl ze začátku velký potenciál, bohužel mi přišlo, že nebyl zcela naplněn.
Celé knize dominuje vztah mezi hlavními hrdiny, který jsem opravdu žrala a užívala si všechno popichování mezi nimi. Bohužel tím, že hodně prostoru dostala hlavně romantická linka, utrpěl popis světa, jeho historie a jak celý vlastně funguje. Tak nějak jsem si domyslela, že se pravděpodobně odehrává v minulé fiktivní Francii, víc ale bohužel nevím.
Ona romantická linka, která měla popisovat vztah od nenávisti k lásce mi celá přišla moc uspěchaná a její počátek dost nelogický. Trochu té nelogičnosti dostalo smysl později, stejně mi to však nepřišlo pravděpodobné.
Hlavní hrdinka Lou mi byla sympatická a bavila jsem se se skoro každým jejím slovem, alespoň zpočátku. Reid mi přišel celkem v pohodě, i když mě místy docela hodně štval a dle mého názoru má trochu slabý charakter.
Příběh celkově byl čtivý, pořád se tam něco dělo a vždycky bylo něco, co vás ke čtení zafixovalo a nepustilo. Co na mě však působilo rušivým dojmem, byla francouzská slovíčka, kterými byly často doplněny dialogy, tedy alespoň ze začátku. Později se naštěstí přestaly vyskytovat tak často.
Knížku celkově hodnotím jako nadprůměrné čtení a další díl si rozhodně přečtu.

30.11.2020 4 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Knížka mi ze začátku nesedla kvůli stylu, jakým byla napsána. Zhruba do půlky jsem se musela do čtení lehce přemlouvat a celá tato část byla hodně předvídatelná - co mělo působit jako velké odhalení jsem uhodla asi sto stránek předtím.
Nic z toho však neplatí na druhou polovinu knihy, která byla něco naprosto jiného. Hlavní hrdinka se trochu vzpamatovala, děj k sobě přibral nějakou tu akci, zkrátka přišlo něco, co mě bavilo.
Celkově se mi líbil prvek knihy v knize, i když ta kniha uvnitř byla ze začátku hodně odborná. Nicméně mě příběh "v knize" bavil o trochu víc, než příběh January.
Konec mě překvapivě hodně dojal a líbil se mi + navíc je to standalone, takže byl příběh hezky uzavřený.
Mínusem pro mě byl nevyužitý potenciál dveří a dalších světů, o kterých jsme se dozvěděli vždy jen málo a ještě k tomu z vyprávění. Klidně bych uvítala více cest mezi světy a zdržení se tam.
Celkově hodnotím lehce nadprůměrně, myslím si ale, že hodně lidem sedne více než mně, právě díky stylu psaní.

30.11.2020 4 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

V první řadě musím říct, že knížka byla neskutečně čtivá. Začala jsem číst, ani jsem nemrkla a už jsem byla v půlce knížky.
Taky se mi moc líbil svět, respektive město, ve kterém se příběh odehrával a rozhodně bych se nebránila nějaké další navazující knize.
I hlavní hrdinka Carys mi byla sympatická, což ale moc nemůžu říct o druhé postavě, která nám vyprávěla příběh - Maře. Nevím proč, ale zkrátka mi už od začátku nějak nepadla do noty.
Příběh sám o sobě má trošku pomalejší začátek a na můj vkus příliš uspěchaný konec. Co však musím hodně vyzdvihnout je to, jak málo milostných vztahů se tu vyskytovalo. Celkově mám fantasy radši takto bez romantiky, proto mi to velmi padlo do noty.
Celkově jsem příběhem byla velmi příjemně překvapena a opravdu doufám, že se do Moriganu ještě někdy podíváme.

19.11.2020 4 z 5

Rozvratník Rozvratník Sebastien de Castell

Takhle by mělo vypadat zakončení série, Jay Kristoff by se mohl učit.
Na to, že je tahle knížka opravdu tlustá, jsem ji měla přečtenou raz dva, protože byla celou dobu čtivá a já jsem se ani jednou nenudila.
Strašně moc smekám před autorem za to, jak dokázal zobrazit změnu Kellenovy osobnosti. Když si vzpomenu, jaký byl v prvním díle a jaký v posledním... Krásná změna charakteru. Vlastně se toto týká nejen Kellena, ale vlastně všech postav, i těch vedlejších.
Nechci tu spoilerovat děj, protože nevím co říct, aniž bych něco vyzradila. Tak jenom maličko. Super bylo, že jsme opět potkali nějaké postavy z minulosti, mě osobně potěšil návrat Butelia, i když jen na chvíli.
No a Reichis byl opět celou dobu skvělý, má oblíbená kočkoveverka.
Jo a nakonec ještě musím zmínit celkový konec knihy - ten mě strašně moc potěšil a byla jsem s ním hodně spokojená, obzvlášť s částí, která následovala po poděkování.
Celkově je série Divotvůrce pěkné čtení, které bych rozhodně doporučila k přečtení.

27.10.2020 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Číst tuhle knihu mě dost bolelo, nejen kvůli tomu, že nečtu thrillery, ale taky kvůli tomu, jak špatná ta kniha dle mého názoru byla.
Začnu pozitivy, i když jich nebylo moc. Tak za prvé, knížka byla docela čtivá, i když byla v některých pasážích dost nudná. Za druhé, líbilo se mi, jak to bylo pojaté - tedy jako vyšetřování, ve kterém jedna osoba vypráví k tom, co se stalo. Taky přeskakování z minulosti do přítomnosti se mi tam hodilo. A to bude asi tak všechno k pozitivům...
Co mi na knížce v první řadě vadilo, byla hlavní protagonistka. Místo aby udělala to, co je správné a pomohla tak sobě i ostatním dívkám, tak jen mlží, vypráví o něčem jiném a celkově to z ní leze jak z chlupaté deky...
Další věc... Všechny ty unesené dívky byly tak strašně laxní, prostě jen vzdychaly a brečely a nic neudělaly na svoji obranu - a přitom mohly, v knize to bylo víckrát zmíněno. Například když jedna z nich ukradne nůžky a místo toho, aby se domluvila s ostatními a všechny zkusily utéct a zranit jejich věznitele, tak udělá co? Ustříhne vlasy jejich "pečovatelce", která ač byla mrcha, tak si to nezasloužila.
Při čtení se mi dost často dělalo špatně z toho, jak byla kniha vulgární a často plná sexuálních scén. Shrnula bych to tak, že první půlku mě to skoro vůbec nebavilo a druhou půlku jsem se modlila, ať už je konec. Za mě tedy tahle knížka opravdu ne, doufám, že na nějakou podobnou už nikdy nenarazím.

23.10.2020 2 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Na tuhle knížku mě nalákala hlavně obálka a téma "turistiky v lesích". Proto jsem vůbec nečekala, že se tu budou řešit nějaká vážná témata, a že jich tedy bylo! Taky to celé téma hvězd a astronomie tu bylo hezky zobrazené.
Hlavní hrdinka Zorie mi byla sympatická, líbilo se mi, že nebyla zobrazena jako dokonalá, ale že měla i své chyby a dělala chybná rozhodnutí. Co se ostatních postav týče, ty byly takové nijaké, a to včetně Lennona.
Knížka se četla velmi dobře, autorka umí dobře vyvolávat atmosféru - když Lennon vyprávěl strašidelné příběhy, tak jsem se opravdu bála, ale možná to bylo tím, že jsem většinou četla v noci potmě. Zhruba v půlce knihy na mě ale příběh začal být moc sexuální, takové věci já nemusím.
No a konec byl předvídatelný, jak se u většiny contemporary dá čekat. Přesto ale knihu hodnotím velmi kladně.

21.10.2020 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Romantikám se většinou vyhýbám obloukem, o to víc mě Navždycky překvapilo. Možná to je taky tím, že romantiku nemám tolik "načtenou", jako třeba fantasy
Bála jsem se, že to bude jenom o tom, jak se holka a kluk dají dohromady a pak se strašlivě milují, tady se to ale ubíralo trošku jiným směrem, takže to nebyla jen přeslazená romantika. I když sladké to bylo, a to nejenom díky všudypřítomné čokoládě.
Mei byla příjemná hlavní hrdinka, i když o všem možná trochu moc přemýšlela. Zato Ava byla strašně fajn vedlejší postava, v té jsem se často viděla. No a kluci... Byli tak pěkně napsaní... ♡ Obzvlášť tedy Liam, který se mi líbil už od začátku.
Knížka se četla úplně sama, obzvlášť messengerové pasáže velmi rychle ubíhaly. A nejen to, příběh byl napsaný velmi chytlavým stylem, který (alespoň mě) nutil číst pořád dál a nezastavovat se. Jen se nad tím samozřejmě nesmí moc přemýšlet, protože jinak tam uvidíte spoustu klišé a typických romantických situací.
A navíc všechny ty narážky na Harryho Pottera, Star Wars, Zaklínače a ostatní věci byly boží!
Abych to shrnula, tak Navždycky doporučuji, pokud si potřebujete oddechnout po těžkém dni, nebo potřebujete rozveselit, či zlepšit náladu. Opravdu pomáhá! Já jsem se například celou knížku strašně culila usmívala do peřiny.
Plusem byla i bonusová kapitola, která byla napsaná z pohledu jiné postavy a byla úžasně sladká.
Největší výtku mám k samotnému provedení knihy - ač je to paperback, tak mi vůbec nešel otvírat a neustále mi při čtení dělal problémy.

15.10.2020 5 z 5

Star Wars - Pašerákova zkouška Star Wars - Pašerákova zkouška Greg Rucka

Pašerákova zkouška je příjemná jednohubka, kterou máte přečtenou opravdu za chvíli.
Knížka nám mapuje osudy Hana Sola a Chewbaccy po epizodě IV a i když je velmi útlá, tak má co nabídnout. Je tu akce, je tu povstání a samozřejmě Impérium, stojící na druhé straně.
Co mě hodně překvapilo, byla grafická stránka knížky, nazvala bych to spíše uměleckým dílem. Ilustrace před každou částí a stránky pečlivě upravené, zkrátka po vizuální stránce dokonalost.
Knížku bych doporučila lidem, kteří chtějí se Star Wars knihami začít, a mladším čtenářům také.

15.10.2020 4 z 5

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

U téhle knihy jsem neměla skoro žádná očekávání a musím říct, že mě mile překvapila.
Líbil se mi začátek, kdy jsme postupně odhalovali svět a to, jak funguje. Jenže jakmile se Camellie dostala do paláce, tak se hodně snížila čtivost a často jsem se u popisů situací a všeho toho honosného nudila. Závěr však odsýpal a byl nabyt akcí... Dokonce se mi i líbil úplný konec, asi ani nebudu číst další díly - pokud vyjdou v čj.
Co se týče postav, tak Camille byla docela OK, i když mi docela vadilo, že jen slepě poslouchala příkazy a nikdy se nevzepřela, ať byla situace sebehroznější.
Celkově mě překvapilo, jak byla knížka předvídatelná, jelikož spoustu věcí jsem uhodla dopředu a pak už jsem ani nebyla překvapená. Kniha má ale i dost myšlenek a poučení, které jsem si odnesla a ještě chvíli ve mně budou rezonovat...

09.10.2020 4 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

S každou další knihou od českého autora, kterou přečtu, se chytám za hlavu, že jsem si dřív myslela, že česká literatura je nic moc. No a jinak tomu nebylo ani u Kostí mraza.
Strašně se mi líbil svět, který se opíral o slovanskou mytologii. Takových knih není moc, o to lepší zážitek je potom čtení.
Siva, jakožto hlavní hrdinka, nebyla nijak všemocná, právě naopak. Na druhou stranu, dělala co mohla místo toho, aby jen fňukala a stěžovala si. Siva byla velmi příjemná postava.
Co ještě musím vyzvednout, je úžasně vytvořená a provedená postava hlavní záporné postavy - Jedwigy. Už jenom díky tomuhle byste si knihu měli přečíst, protože taková postava se jen tam nevidí. Ono vlastě celkově jsou v téhle knížce krásně vyvedené postavy.
Jediné, co bych vytkla byl lehounce nudný prostředek knihy, který obsahoval cestu za Kostmi. Začátek vás lehce vtáhne do děje no a konec je jedním slovem epický ♡.
Celkově tedy dávám 4,5 ★ a vřele doporučuju.

08.10.2020 5 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

U téhle knížky jsem se smála tak moc, až jsem musela obličej schovávat do peřin, abych nevzbudila vedle spícího bratra. A to prosím většinou u knih nedávám najevo žádné pocity.
Asi se víc začnu zaměřovat na takovéhle historické fantasy fikce, protože to, co jsem zažívala při čtení této knihy bylo něco úžasného. Bavila mě od začátku do konce, nutila mě číst pořád dál a nepřestávat - to je taky důvod, proč jsem ji dočetla ve dvě ráno, ups - ve čtení, dokud ji nedočtu.
Vypravěčské trio bylo skvělé, líbilo se mi, jak občas do knihy zasáhly i jejich komentáře a poznámky. No a jak už jsem zmínila, jejich humor je něco extra. Obzvlášť koňské vtipy a popichování hlavních hrdinů bylo top. Jo a navíc s Janou si budete rozumět, jelikož to je velká knihomolka.
Rozhodně tuhle knížku doporučuju, pokud se potřebujete rozveselit a nebo pobavit, no a já si někdy určitě přečtu druhou Jane a jsem na ni hodně zvědavá.

06.10.2020 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Nyxia je povedená sci-fi a já jsem ráda, že jsem si ji konečně přečetla.
Je nám tu představen příběh s velkým potenciálem a Emmett, náš hlavní hrdina, nás jím příjemně provádí.
Ten samotný nápad - je vás deset, ale chceme jen osm - mi přišel lehce ohraný, ale tady to mělo smysl. Co mi však vadilo, bylo časté opakování podobných situací při soutěžení - stejné soutěže, stejné aktivity,...
Hodně se mi ale líbilo, že tu bylo málo romantiky, spíše se tu řešilo přátelství - a tím to bylo pohodovější.
No a super bylo, že nám byla nastíněna mnohá tajemství, ale jen málo jich bylo odhaleno - hodně mě to nalákalo na další díly, které budou - alespoň doufám - stejně tak dobré jako první díl (nebo lepší).

04.10.2020 4 z 5

Dcera ztracených bohů Dcera ztracených bohů Alžběta Komrsková

Na Dceru ztracených bohů jsem se hodně těšila, nalákala mě už jenom anotace. A musím říct, že jsem vůbec nebyla zklamaná, naopak velmi příjemně překvapená.
Hlavní hrdinka Arisbé (kromě toho, že má fakt boží jméno ♡) je chytrá, umí přemýšlet a opravdu to dělá. :D Měla jsem ji ráda a její rozhodnutí jsem povětšinou schvalovala.
Co se týče světa, ten je silně inspirovaný řecko-římskou antickou kulturou a ta na mě ze stránek přímo dýchala. Hodně se mi líbilo, že ač je tam ta podobnost vidět, tak se příběh ve skutečnosti odehrává ve smyšleném fantasy světě.
Když se pak přenesu k příběhu, ten je v podstatě přímočarý, nejsou tady žádné odbočky, které by nás rušily od hlavní linky, občas byl však příběh dost předvídatelný - ačkoliv párkrát naopak překvapil on mě.
Když to shrnu, tak Dcera ztracených bohů je pěkné fantasy inspirované antikou, které má rozumnou hlavní hrdinku, děj rychle ubíhá a celá knížka se krásně čte.

22.09.2020 5 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Docela už dost dlouho přemýšlím, jak knížku slovně ohodnotit. Tak začnu tak nějak od začátku. Prvních pár kapitol mělo pěkný potenciál, který byl ale na většinu knihy nahrazen relativně nudným dějem. Občas se tam ale vyskytovaly docela důležité myšlenky, alespoň co se sociálních sítí a internetů týče. No a celá knížka končila dost epickým koncem, který byl z celého děje nejlepší. Jen mě strašně mrzí, že autor lehce odbyl "luštění snových hádanek", tam by se mohl pěkně vyřádit, bohužel jsme toho ale byli ušetřeni.
Teď ale k April, hlavní hrdince. S tou holkou bych si vůbec nerozuměla, všechna její rozhodnutí mi přišla naprosto hloupá, a navíc její chování bylo prostě příšerné. Takže ne, s hlavní hrdinkou jsem si opravdu nesedla, možná proto mě taky většina knihy nebavila. Našly se tu ale i světlejší části, a i když si další díl pravděpodobně nepřečtu (i kdyby vyšel v čj), tak si myslím, že nějaké ty myšlenky jsem si z knihy odnesla.

22.09.2020 3 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Upřímně?
Tohle bylo největší zklamání letošního roku. Těšila jsem se na epické zakončení série, na to, že dostaneme konec, který nám je slibován už od prvního dílu. Ale bohužel, nic takového kniha nepřinesla.
Věci, které byly dobré a opravdu se mi líbily, bych dokázala spočítat na prstech. Často zmiňovaná kniha v knize. Mercuriův charakter. Sidoniusův charakter. Zatmění. A to je asi tak všechno.
Pryč je veškeré autorovo hraní si s textem, jako byly například paralely v prvním díle, nebo nechronologické uspořádání děje. Dokonce i poznámek pod čarou, které knížku obohacovaly o nějakou hlubší historii, tady bylo až bolestně málo. Text je často přehlcen abstraktními popisy, ve kterých jsem se ztrácela a které mě dost často nutily přeskakovat řádky. On i samotný děj mi většinou přišel nudně ubíjející, opakují se nám tu stále ty samé motivy - krev, krev, nadávky, pomsta, občas nějaký ten sex. A to ani nezmiňuji konec, který byl popřením všeho, co se odehrálo ve všech třech knihách dohromady.
Byla jsem nadšená, když jsem po prvním díle, který byl lehce nadprůměrný, četla díl druhý, ze kterého jsem byla nadšená. Závěrečný díl to, bohužel, potopil.

19.09.2020 2 z 5