Faila Faila komentáře u knih

Čarodějka Čarodějka Martin Čáp

Knihu jsem dostala jako dárek, a tak možná jen úplně nebudu cílovka. Ale...
Do poloviny knihy jsem absolutně nevěděla, o co jde. Nepřišlo mi to zajímavé, vtipné a ani k zamyšlení. A pak to bylo ještě horší. Nejen, že mě to nebavilo, ale svou zkratkovitostí, jednoduchostí a občas i nesmyslností mě to vyloženě rozčilovalo.
Čarodějka na mě působila jen jako prostředek, s jehož pomocí autor sděluje své názory na různé věci. A nejde ani snad tak o to, zda s ním souhlasím, nebo ne, ale doběla mě rozčilovala ta arogance a jistota správnosti vlastní pravdy.
Hlavní hrdinka mi od začátku do konce připadala jako pěkná blbka a její čarodějné schopnosti ještě více podtrhovaly nesmyslnost toho všeho. Její rádoby moudra vůbec neladila s tím, jak se chovala.
Po dočtení stále nevím, o co mělo jít. Že mě to nebavilo mi až tak nevadí, každý máme jiný vkus. Ale tahle kniha pro mě nemá žádné vyznění, smysl, něco, co by si z ní čtenář mohl odnést. Asi vážně nejsem cílovka...

29.12.2021 2 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Chvíle neskutečné pohody a dny zalité sluncem, s dobrým jídlem a kamarády najednou vystřídají zákopové boje, hrůza, strach a krev a mrtví všude kolem. V knize je válka popsaná téměř se vším všudy. Převažuje realističnost a strohost, občas je ale autor protkne básnickými popisy krajiny či vzpomínek z dětství. Kniha je ze své podstaty drsná, přesto se ji Remarqueovi podařilo učinit přívětivější a více snesitelnou.

29.12.2021 4 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Možná je to určitou aktuálností, ale z tohohle dílu mě mrazilo zatím asi nejvíce.

26.12.2021 4 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Čtení/poslech Dánových knih si vždycky báječně užiju! Kromě zajímavých zápletek a skvělých rozuzlení mě nejvíc baví propracované a velmi sympatické postavy a především autorův úžasný humor!

24.12.2021 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Velmi zajímavý námět, propracované postavy i příběh, navrh pořádná dávka napětí i zvratů. Nic přehnaného, nic neuvěřitelného, trochu děsivého a nepříjemného.

23.12.2021 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Mělo to dobrý spád, celkem zajímavé postavy, dost napínavých momentů a slušný nápad.

18.12.2021 4 z 5

Dívky ve vodě Dívky ve vodě Victoria Jenkins

Určitě to nebyla žádná hrůza, ale ani nic dechberoucího. Místy hodně průměrná detektivka plná „nečekaných" zvratů a akčních scének, bez kterých by to podle mě bylo lepší. Možná zkusím i další díl, ale asi dám přednost lepším autorům.

12.12.2021 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Trochu zmatek, trochu nadbytečných informací a jako celek mě to nijak neuchvátilo.

28.11.2021 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Některé dějové linky mi zde příliš navíc a zbytečné a některé postavy mě dost vytáčely svou jednoduchostí až hloupostí. I tak je ale tato detektivka velmi dobrá. Jde o druhou knížku, kterou od této autorky znám. Ta první se mi líbila mnohem víc, myslím, že u ní už byla autorka více „vypsaná“ a zkušenější. Rozhodně se těším i na další autorčina díla!

26.11.2021 3 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

No fuj, tohle téma mě teda moc nenadchlo. Není vražda jako vražda. Kniha obecně se mi líbila, mám Dánův styl psaní ráda, především jeho humor. Tady mi ale trochu chyběly silnější emoce, vzhledem k otřesnosti tématu. Ale to je takový můj subjektivní pocit, který mi nadšení z knihy nijak nekazil.

21.11.2021 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Je neuvěřitelné, jak malý prostor Orwellovi stačil na popsání něčeho tak složitého a zdlouhavého. Brilantní myšlenky a příběh, při kterém běhá mráz po zádech a otevírá se kudla v kapse.

17.11.2021 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Zajímavý námět a povedené zpracování, alespoň v rámci tohoto žánru. Nelze čekat pořádně propracované drama s hlubokými postavami a myšlenkami. Ale množství překvapení a zvratů čtenáře rozhodně vtáhne do děje. Nad uvěřitelností a smysluplností hlavní myšlenky se dá polemizovat, za mě se jí rozhodně nedá upřít určitá originalita.

15.11.2021 4 z 5

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel

Zajímavé audio zpracování, které posluchači dávkovalo napětí postupně a neustále ho udržovalo ve střehu. Příběh, z kterého mrazí.

13.11.2021 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

S panem Karikou už pár zkušeností mám a začínám mít pocit, že jsem našla dalšího svého oblíbence na poli hororovém. Jeho knihy bych bez nejmenších pochybností zařadila do hororové literatury na světové úrovni. To, jakým způsobem dokáže čtenáře vtáhnout a jak buduje neuvěřitelně dusnou a tíživou atmosféru, to je prostě dokonalé. I Strach se četl na jednu stranu velmi lehce, neboť je čtivý a akční, a na stranu druhou velmi těžce, protože se čtenář bez přehánění boji otočit na další stranu.

13.11.2021 4 z 5

Podezřelý Podezřelý Robert Crais

Kniha má pomalý, ale vůbec ne nezajímavý rozjezd. Policejní pes a jeho vztah s páníčkem jee moc hezký prvek, který dodává jinak drsnému příběhu trochu něhy a uklidňuje čtenáře po akcí nabitém ději.

06.11.2021 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Nebýt Čtenářské výzvy, asi bych se do téhle knihy jen tak nepustila. A byla by to škoda. Zapisky mladého lékaře jsou velmi záživné, sled krátkých příběhů, spíše smutných než veselých. Přesto na mě kniha nepůsobila tak těžce, jak jsem se obávala.

05.11.2021 4 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Klasika plná zajímavých zvratů, humoru a především úžasné hry se slovy a jejich podobou i významy. U Shakespearových děl mám někdy problém se rozhodnout, zda je pro mě větším umělcem sám autor, nebo jeho český překladatel.

28.10.2021 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Do téhle knížky jsem se nutila hrozně dlouho. Slyšela a četla jsem na ni samou chválu, nijak mě ale nelákalo číst si o strastech a slastech života na venkově. Jsem ráda, že jsem se k ní nakonec dostala. Autorka líčí všechny příhody s tak dokonalým humorem s pořádnou dávkou sarkasmu, že jsem se musela opravdu smát od začátku do konce. A ačkoliv takový život musel být zvláště náročný, díky autorčinu přístupu se vše čte lehce a značně příjemně. Popisované epizody jsou navíc velice zajímavé. Parádní kniha!

27.10.2021 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Dobře vystavěný příběh plný napínavých momentů a zajímavé postavy. Těším se na další díly.

16.10.2021 4 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

V tomhle díle se to spíš než napínavými momenty hemžilo filosofickými, psychologickými a sociologickými úvahami. Nebyly však nezajímavé a některé postřehy dávají příběhu silnou hloubku. Děj se trochu vleče a mrzí mě celkový rámec příběhu, který mně osobně nesedl, jinak ale super.

03.10.2021 4 z 5