faba faba komentáře u knih

Korene zla Korene zla Dominik Dán

Úžasná a neopakovatelná devadesátá léta, jak je někdy prezentují někteří naši spoluobčané. Možná byla, pro některé... S odstupem doby, když čtete takové knihy, možná zase tak úžasná nebyla. Jak pro koho. Děly se věci, které nikdy nevyjdou na světlo, ani za úplné tmy. Tak jako se nikdy nenajdou těla takových jako byl Tibor Hakl..., ale i jiných.
Jo to se mohlo všechno. Pamatuji si jak mi v té době kamarád řekl: Půjč si v bance dvacet tisíc a nevrať je a zavřou tě. Půjč si dvacet melounů, a i když je nevrátíš, nic se ti nestane.
To byla doba. A tady to DD pěkně rozepsal se vším všudy.
Souhlasím s recenzí MMacicekk.

08.12.2021 4 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Kam se hrabe Frederick Forsyth, Robert Ludlum, Tom Clancy, John le Carré, Daniel Silva a mnozí další...
Nikdy bych si nemyslel, že napíšu větu: Tato kniha mohla být o polovinu kratší. Utápění se v popisování kdo co měl na sobě, kdo se v jídle nimral, kdo měl jaké oči, a to vše na dvě stránky, bylo pro mě moc. Ale to nebylo to nejhorší! Kdyby tam nevystupoval V. Putin, myslel bych, že se děj odehrává v době mccarthismu. Spisovatel dělal v CIA 30 let jak píše v doslovu, ale asi tam dělal politruka.
Rusové jsou popsání jako cyničtí, hnusní, šéfové hrozní, až odporní, plešatí a většinou smrdí česnekem. Zato agenti CIA jsou sympatičtí, šéfové kamarádští a přátelští, věčně usměvaví, humorem oplývající a spravedliví. Jedni mají auru černou, hnusnou (hádejte kdo?) a aura druhých je krásně barevná (kterých asi?).
Tak toho jsem si užil, ale obráceně, dost dlouho. Nemusím se tím zabývat v hloupé knize ještě teď, když toho je v našich TV plno.
Děkují, nechcí. (jak řekl pan J.Císler v jedné scénce s I. Janžurovou)
Ostatní díly této série si s radostí nechám ujít.
Ale abych jen nehanil. Některé pasáže byly dobré, i napínavé. Prostředek jsem přetrpěl a někdy i odstavce přeskakoval. V půlce knihy jsem začal číst knihu od Childa Bez slitování, abych se dostal do jiné nálady, a potom se ke knize vrátil, jestli bude druhá část stejně trapná jako první. Byla, bohužel pro mě. Dočetl jsem to a nevím jestli se mám podívat na film.
Shrnuto a podtrženo, je to kniha o době před Putinem, ale napsaná pro dobu současnou.

Můj hloupý názor!

p.s.: není všechno nad 80% ke čtení.

01.12.2021 1 z 5

Bez slitování Bez slitování Lee Child

Jedna z lepších knih o Jacku Reacherovi. Takový „politický" thriller (byla tam politika, né?). V tomto „díle" mu pomáhala kámoška z vojny, a tak to nebylo všechno jen na něm, ale opět exceloval. Na plné čáře. Svět je opět lepší místo k životu.
A jak řekl na konci JR: „Všichni zůstaneme naživu."

30.11.2021 4 z 5

Divocí koně Divocí koně Dick Francis (p)

Audiokniha. Čte František Dočkal.
Dick Francis tak jak jej známe. Koně, dostihy, vůně sena, stáje, něco z minulosti, pár žen (tady trochu víc), něco „sexu" (kupodivu tady více) a samozřejmě „nedetektiv", který vše vyřeší ke své spokojenosti, ale ne ke spokojenosti čtenáře.
Tak by se daly hodnotit všechny Francisovky.

16.11.2021 3 z 5

Posel neštěstí Posel neštěstí Jaroslav Velinský

Opravdu pohodové čtení, jak napsal ZbxxneK. Trochu předvídatelné, ale opět veselé, jak se na Finka (Velinského) sluší a patří.

05.11.2021 4 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Audiokniha: Čte Lucie Juříčková. Kniha neurazí, ale ani mě nijak moc nenadchla. Ano, bylo to akční, chvilkami napínavé, ale vracet se k tomu nebudu. Některé postavy mě celkem štvaly, každý myslel jen na sebe, jak je v dnešní době zvykem.
Pokérovanej nejsem, už jsem to nestihl :-), a tak jsem moc „nešílel" z toho pokérovaného světa a pokérovaných lidí.

Proti gustu, žádný dišputát; Když se chcete, tak se nechte. Jak to bude vypadat v osmdesáti letech... ?

I když kdo ví, jak bych dopadl žít v dnešní době o x let mladší, že? To je každý hrdina a pak má na zádech Tatru 603 :-)

p.s.: A zase nehodnotím knihu, ale moralizuji. Neberte mě vážně.

04.11.2021 2 z 5

Osud motýlka Osud motýlka Jaroslav Velinský

Kapitán Kid opět nezklamal.
Jeho pojetí příběhu, jazyka, humoru, akce, postav je jedinečný a pro mě je svátek číst jeho knihy. Není kniha, kterou bych nebyl schopen přečíst za jeden den. Ale nechci. Šetřím si to. Užívám si příběh a čekám na jeho jemný humor, který se někdy převrhne v takovou srandu, že pláču smíchy. V každé knize se taková část najde. Aspoň u mě to tak funguje.
A protože jsem se pana Finka nenabažil naplno pokračuji dalším dílem. Huraaaaa. :-)

02.11.2021 5 z 5

Domek v Polední ulici Domek v Polední ulici Karel Klostermann

(SPOILER) Klostermann mě bere. Tento román (novela, povídka) vůbec není humoristický. Aspoň pro mě ne. Je to sled událostí kam se profesor Koudelka a jeho paní dostali při koupi domu od jednoho vyčůraného (chtěl jsem to napsat expresivněji) ševce. Problémy s opravou, s řemeslníky. Nákup byl proveden s věcným břemenem, jak se dnes používá, a to s nájemníky, které bylo těžko vystěhovat. Boj mezi slušností, naivitou, neznalostí proti vychytralosti, lži, podvodnictví, byl tak dobře popsán, že mi chvilkami bylo zle. Co by asi Klostermann psal dnes? Jaký námět by použil? To by se vyřádil v dnešních poměrech. Je vidět, že se nic v českých zemích nezměnilo.

28.10.2021 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Audiokniha: Skvěle čteno Jakubem Saicem. Každý den jsem se těšil, až půjdu ven a budu poslouchat tuto knihu (tak knihy poslouchám). Opravdu napínavý děj. A to že jsme pachatele odhalili už předem (viz Peta1607, simca 183, Sitth i já :-) ) nevadí (odhalili, ale nevěděli proč, že?).
A jestli to bylo drsné, brutální, nechutné je na věci každého z nás. Časem se pohled na toto téma mění k horšímu. Co nám před rokem vadilo, dnes bereme jako normální a za rok to bude Večerníček pro děti. Zhrubli jsme. Taková je doba.
Já to mám taky tak a někdy mně to vadí. Hodně.
A sakra to jsem si zamoralizoval. Neměl jsem hodnotit knihu? :-)

Edit:
p.s.: Opět k překladu. Bylo ve druhé kapitole použito, „Do prčic!“ A je jedno, že je to s malým písmenem. Už jsem to někde ventiloval. Vždyť to neví pomalu nikdo, kde to je u nás, natožpak v Los Angeles. Překladatelé používejte místo toho třeba, „Do prdele!" (v originále knihy je „Fuck it!")

21.10.2021 4 z 5

Pohádky z kouzelné hromádky Pohádky z kouzelné hromádky Jindřich Balík

Četl jsem knihu vnučkám před spaním, když u nás o víkendu nocovaly.
Pěkné, milé pohádky kde se věty mění ve verše a děj tak pěkně ubíhá. I mě některé pohádky zaujaly. Pohádky: Jak šla veverka na výlet, O krásné podívané, Jak žížala nakupovala, Jaké oči má studánka ... A co je nejdůležitější, že se kniha líbila i vnučkám.

20.10.2021 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

(SPOILER) Audiokniha. Četl Hynek Čermák. Ten se k Harry Holemu (HH) hodí.
Dlouho jsem o něm neslyšel a nečetl. O HH myslím. A zjistil jsem, že se s ním tedy Jo Nesbø nemazlí. On se s ním nemazlil nikdy, ale teď už mu dával co proto. Jak v osobní rovině, vztahy a taky v profesní. I když už u policie není (nevím proč, předešlé díly mě nějak minuly), skončil jsem u Sněhuláka. Takže jsem vynechal jen Levharta :-) No, ale dle mého je HH už moc velký superhrdina. Přežije všechno. A podle toho, že je ještě pár knih o něm, tak asi neumřel. Nebo ano?

A opět ten konec, jak už jsem někde napsal. Pro mě není nic jasné. Čím novější kniha, tím složitější závěry. A zmatenější. Opět jsem to nepochopil. Normálně jsem se v tom ztrácel, a to jsem to poslouchal pozorně. Ale asi to tak má být. Navnadit čtenáře na další moje knihy, řekl by Jo Nesbø.

12.10.2021 3 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

(SPOILER) Čet jsem právě jednu knihu, a byl zvědavej, jak to dopadne. Jestli chcete co vědět, tak jsem čet knihu Mrtvá zóna. Vlastně nečetl, poslouchal jsem to jako audioknihu. To mě může umrtvit, když někdo řekne, že něco četl a přitom to poslouchal. To bylo o jednom divným chlápkovi co byl čtyry roky v kómatu a pak se probudil. On byl inteligentní, a byl učitel, a v jednom dopise se zmínil, že kniha „Kdo chytá v žitě" byla vyhozena z osnov. Proto jsem se rozhodl si ji taky přečíst. Ale potom jsem zjistil, že některý knihy se maj číst dříve než je člověku sto let, protože tomu potom nemůže rozumět, takjako když čte knihu v mládí a nemůže jí rozumět pokud mu není víc jak padesát.
Kniha je o mladíkovi, který je vyhozený ze školy za špatný prospěch a neví si rady co dál se životem. Potlouká se po New Yorku a nemá vůbec žádné přátelé a má rád jen svoji sestru Phoebulku. Někdy mi z něj bylo na zvracení, jestli chcete co vědět, a někdy mi z něj bylo smutno. Kdybych to četl jako žák školou povinný, tak asi taky z toho taky zcvoknu a strašně by mě to deprimovalo. Takto mám jen pocit, že byl jen nešťastný a osamělý. A vůbec jsem nezjistil kam se poděly ty kachny z rybníka. A to mě může fakt umrtvit.

08.10.2021 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Audiokniha. Čte Jan Hyhlík dvorní „předčítač" S. Kinga. Jeho přednes mně vyhovuje a zvykl jsem si na to. Vlastně jsem od něj slyšel nejvíce knih.
Mrtvá zóna je opět skvělá látka a musím předeslat, že si to určitě někdy přečtu. Typické téma S.Kinga. Žádný horror, jen tichá hrůza, co se s člověkem děje, psychologie postav a nic tu není náhodně a zbytečně popsáno. Stejně tak to ukázal v Duma Key, Dolores Claiborneová, Doktoru Spánku a pod. A opět reálie z americké společnosti daného období, kdy se děj odehrává.

04.10.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

První kniha od této autorky, co jsem přečetl. Pro mě klasická detektivka, která neurazí. Inspektor Bergman, jak se píše v anonci je sympatický. Mě moc sympatický nepřipadal. Věc vkusu. Trochu divně vedli to vyšetřování a proto na vraha přišli až tak pozdě (na konci knihy :-) ). Tím chci jen říci, že neprohledali ten sklep...
A taky jsem moc nepochopil událost, která se odehrála ve Francii, jakou to mělo souvislost s příběhem. Aby čtenář a Bergman myslel i na vrahy ze zahraničí ;-)
No, dám autorce ještě jednu šanci, ale až později.
Pro mě „dobrá" kniha. Dobrá je za ***, ale dám jen **.

27.09.2021 2 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nevím, jestli jsem někdy v minulosti tuto knihu přečetl, tak jako včera a dnes (ve dne, v noci bych se po.... bál). :-)
Jasně. Každý zná Vodníka, Polednici, Zlatý kolovrat ..., ale málokdo si vzpomene na Záhořovo lože, Poklad, Vrbu. (Pro mě je asi nej Poklad, Záhořovo lože, Svatební košile, Vrba, Lilie.)
Knihu jsem si včera vzal z knihovny, kde ležela od vánoc. Přinesl ji Ježíšek (je to vydání s lepty Míly Fürstové) a rozhodl jsem se, že si to konečně celé přečtu.
A objevil jsem opět nové verše.
Jako ty nadčasové z Věštkyně.

Kdos uši dostal, aby jima slyšel,
proč si je palcem zacpáváš?
A komu rozum z vysokosti přišel,
proč po něm nohou šlapáváš?

Tisíc let ušlo, co své milé syny
svornosti učil Svatopluk,
však neproniknul dotud, do hodiny,
moudrého slova zlatý zvuk!

22.09.2021 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Skvělý příběh, dlouhá x-set stránková kniha, je to co mám rád a tak si to rád užiju (Já vím správně je užiji, ale já si to rád užiju). Boleli mě sice ruce od práce na té stavbě, ale všechny peripetie se vyplatily :-)
K. Follett zkrátka tyto příběhy umí. A povedl se i seriál.

18.09.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Jako prvotina super. A myslím, že si tím nasadil laťku hodně vysoko. Přečetl jsem si to kvůli filmu, až jej uvidím. Nerad čtu knihu po zhlédnutí filmu.
Čte se to lehce, rychle a je to i vtipné... Né, že bych se smál nahlas, ale v duchu jsem se usmíval. Třeba jak Prvoka šla žena sledovat na koncert. Jo, dobré a kousek. Dobré je za *** a kousek je *. Takže :-), stejně ***.
p.s.: Přemýšlel jsem při čtení, kdo koho bude hrát...

09.09.2021 3 z 5

Dědečkův velký útěk Dědečkův velký útěk David Walliams

Audiokniha, kterou opět skvěle četl Jiří Lábus. Protože jsem předtím poslouchal „Babičku drsňačku" vypadalo to, že to půjde podle stejného kopyta. Skoro ano, ale zde už byl děda nemocný hned od začátku... Je to spíše pro dospělejší děti, i když nevím co dnešní děti čtou (jestli čtou) nebo poslouchají. Je to smutná kniha a my si uvědomíme co nás asi čeká...
Pár vtipných částí tam bylo, cituji volně jednu:
„Typické, není tady papír. Můžete mi nějaký opatřit."
„Není čas Drobná." Děda se snažil mluvit zdvořile, ale měl už paní Drobné plné zuby.
„Ale co mám podle vás dělat?"
„Otřepte se a pojďte. Tak to děláme my muži."
Chvilku bylo ticho a pak se vesele ozvala paní Drobná.
„Vida, díky, funguje to."
:-)

09.09.2021 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Co asi tak jiného než *****.
Je to zatr-pacená kniha.
A jak se píše v autorově poznámce: Snažil jsem se napsat knihu, která pošlape od začátku do konce.
A ta opravdu šlape! Není tu chvilka (slovo) k vydechnutí (Pořád se něco děje, jak by řekl ten z bufetu s Donutilem). Kniha o uchopení moci, když je možnost. O skrytém špatném svědomí z minulých, i dětských let. O možnosti nemožného, a jak je u mistra zvykem, opět pomáhají děti a staří.

A ještě jednou z autorovy poznámky:
A ty můj věrný čtenáři. Děkuji, že jsi ten příběh přečetl. Jestli ses při tom bavil stejně jako já, oba jsme dopadli dobře.

Bavil a moc. A taky děkuji.

p.s.: Viděl jsem první sérii stejnojmenného seriálu a to nemá s tímto dílem nic společného. Vlastně ano, město je pod kopulí. A to je tak vše.

A souhlas s n.ezn.amy. Taky jsem si při čtení „vzpomněl" na naší politickou scénu. :-)

02.09.2021 5 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Audiokniha: Čte Jiří Lábus a už to je kvalita zážitku. Lábus ženské umí. Jak hrát, tak i mluvit a tady se vyřádil. Kniha je opravdu smutná i s trochou naděje, jak píše itlady.

30.08.2021 3 z 5