faba faba komentáře u knih

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Ukončení série Hodgese a jeho pomocníků, jak se na Kinga sluší a patří. Nic tomu nechybělo a přes všechny peripetie osudu vše dopadlo, tak jak mělo. Tak běží život!

15.10.2018 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Vzpomínám, jak jsem na tuto knihu stál ve čtvrtek frontu. Spočítal jsem si, že na mě vyjde poslední výtisk. Vyšlo to a kniha byla v pořádku (někdy byly knihy špatně vyrobené, opakovaly se stránky nebo chyběly a pod.). Doma jsem se hned pustil do čtení a nepřestal dokud jsem neskončil... Byla to pro mě kniha, kterou nešlo jen tak odložit, moc se jich takových v té době nevyskytovalo. Proto byly fronty ve čtvrtek před obchody s knihami. A dost často jsem tam stál...
Trochu mi to chybí. Ne ty fronty, ale ten čas, kdy se člověk těšil na nějakou knihu, kterou jen tak mít nemohl. Dnes vychází všechno, píše každý a vybrat si NĚCO je opravdu umění. Takže zase takový „adrenalin", jako ve čtvrtek.

10.10.2018

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Kniha, ze dvou knih, kterou můžete začít číst, odkud vás napadne. Já začal od knihy Veronika. Nepřemýšlel jsem o tom proč... Kniha Veronika se mi líbila a podle mě, to bylo jen z pohledu Veroniky. Kniha Jáchym byla „akčnější" (přečetl jsem ji rychleji), ale taky nebyla jen z pohledu Jáchyma. Pletlo se tam víc postav, které zde ventilovaly své osudy a názory. Nebylo to tak „objektivní?" - nenapadá mě jiné vhodné slovo - což u Veroniky z pohledu Veroniky bylo. Trochu mě vadilo, že se děj obou hlavních postav neřešil synchronně, ale ono to vlastně v životě taky není. Napadlo mě, že kdybych první četl knihu Jáchym, asi by tato „recenze" dopadla jinak. A myslím, že u Veroniky jsem pochopil děj a život obou sourozenců lépe, než od Jáchyma. A taky je konec každé knihy logičtější, než kdybych začal Jáchymem. Pokud bych měl hodnotit každou knihu zvlášť, tak paradoxně dám Veronice **** a Jáchymovi ***, i když jsem Jáchyma přečetl za tři večery, Veroniku asi za pět. Takže hvězdičky skoro odpovídají :-)

04.10.2018 3 z 5

Hra na smrt Hra na smrt Václav Rabský (p)

Výborná a vtipná detektivka. Četl jsem ji už asi čtyřikrát. V době kdy jsem to četl, jsem vůbec nevěděl, že to napsal Kapitán Kid. Marně jsem po knihovnách hledal něco dalšího od spisovatele Rabského. :-) Nyní už můžu tohoto autora číst bez dalšího „detektivního pátrání".

06.09.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nevím, jestli mám knihu kazit nějakými svými názory či poznámkami. Všechno co bych napsal, by nevystihlo ani trochu, na co jsem při čtení myslel, co se mi honilo hlavou... Ne, to se musí přečíst a s hrdinkou zažít. Doufám, že svět je tak rozumný, že už to nikdy nikdo nezažije...

06.09.2018 5 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Tady není co napsat. SKVĚLÁ kniha. Jedna z nej od KČ.

31.08.2018 5 z 5

Deoduši Deoduši Jan Werich

Je to trochu jiné než Fimfárum, ale je to chytré. Jak jinak od pana Wericha. Přesto nebo právě proto, aktuální na dnešní dobu. A jak je vidět (nebo možno přečíst), nic se ve světě nezměnilo!

30.04.2018 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Krutá a drsná kniha v kruté a drsné době druhé války (jasně že světové, pro hnidopichy). Nevím jestli je vůbec možné, toto dílo převést na filmové plátno, a jestli bude i koukatelné, pokud tam mají být i krutosti popsané v knize. (V dnešní kinematografii už je těch krutostí víc než dost a podle mě se režiséři předhánějí kdo je krutější.) Ale neměl jsem psát o knize? Jenže co napsat o takovém díle, kde na každé stránce máte ústa otevřená překvapením, v očích děs a jímá vás hrůza od chování lidí vůči malému klukovi, i vůči sobě, v době, která je ještě horší než ten nejhorší sen. Knihu jsem přečetl na jeden zátah (teď se divím), ale už si ji nikdy víc nepřečtu. Mám to tak u knih, které ve mě zůstávají navždy uložené.

03.04.2018

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Čím dál víc se v knihách přitvrzuje... Po přečtení této knihy mám i já ruce od krve. Z dnešních knih teče krev proudem, a tato není žádnou výjimkou. Čtivá, napínavá a krvavá. A DRSNÁ! Teď jdu číst něco klidného.

07.02.2018 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Nejlepší z celé trilogie! Ano, druhé dva díly jsou super, ale tato je nejlepší! Viděl jsem i obě verze filmů... kdy od Finchera se tvrdilo, že je scéna Lisbeth u právníka nejkrutější. Dle mého není. Švédská verze je hroznější a odpornější, ale stejně se knize nevyrovná. Skvěle napsaná kniha. Je to opravdu takový problém ve švédské společnosti? Napsal by někdo něco takového u nás o nás?

24.01.2018 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Úžasná kniha! Owena jsem zbožňoval, když si jej ve škole posílali nad hlavami, když hrál divadlo, když zachránil... Nechci moc prozrazovat, pro ty co to nečetli a měli by si to přečíst. Film byl opravdu moc dobrý, ale kniha je skvělá.
A na obale knihy, Ježíš, nepřikován... Jak řekl v rozhovoru p. Velíšek (autor obálky): „Někdy si taky musí zajít na pivo."

23.01.2018 5 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Nevím, ale postupně, jak jsem se dostával dál a dál, nemohl jsem přečíst víc jak 20 stran denně. Opravdu depresivní, ale dobře napsaná kniha.
Úžasná scéna je, jak „hrdina" vejde do místnosti, kde je postaven domek z karet a potom to shodí...
No přečtěte si to. Doporučuji.

23.01.2018 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Ze začátku jsem nevěděl kdy a kde se děj odehrává... Vlastně to nebylo jasné ani po přečtení knihy, ale vzpomněl jsem si na dokument, který jsem kdysi viděl v tv o Aralském jezeru a „unikátním" ekologickém (a hlavně ekonomickém) vylepšení dané oblasti. Samotný příběh je drsný a těžko uvěřitelný, ale je mi jasné, že někde, na mnoha místech naší koule, žije mnoho Namiů, kteří díky skvělým lidem, s kterými zde trávíme život, oni živoří. A ne vlastní vinou.

06.01.2018 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Třetí díl, a nejslabší o ostrově Lewis. Ještě jeden díl a už tam nezůstane kromě Fina nikdo. Jako Vraždy v Midsomeru. I když, abych jen nehanil, toto aspoň byla detektivka, kde se „pátralo a vyšetřovalo". Sice trochu naivní téma a i rozuzlení bylo takové dětské. A opět hrr konec. Ať už to máme za sebou. Pokud to srovnám všechna „díly" od nejlepšího. Muž z ostrova Lewis, Skála, Šachové figurky.

26.12.2017 3 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Úžasné! Mnohem lepší než Skála. Atmosféra a vzpomínky z minulosti jsou zde opět napínavější, než to co se děje v přítomnosti. Není to klasický detektivní román v pravém slova smyslu, spíše bych řekl; obyčejná kniha. Vlastně neobyčejná! Bohužel trochu to pokazil konec, jako by to chtěl autor co nejrychleji ukončit. Ale celkový dojem z této knihy je silnější než z „prvního dílu". Těším se na třetí.

26.12.2017 4 z 5

Skála Skála Peter May

Ani bych to nenazval detektivkou. Té detektivní práce tam moc nebylo. Zato příběh z minulosti, který se nese celou knihou, je poutavější než samotné vyšetřování a vyústí do překvapivého rozuzlení. Jen ten konec mě trochu zklamal. Ale jinak doporučuji.

26.12.2017 3 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Pěkně navazuje na předchozí „díl". A že to nebylo tak akční? Kdo to tam nenašel, jeho škoda! Skvělý King, tak jak se mi líbí.

26.12.2017 4 z 5

Nestydaté neviňátko Nestydaté neviňátko Dominik Dán

DD opět nezklamal. Drsné i vtipné, okořeněné „politikou"... Četl jsem to v originále neboť k překladu jsem neměl odvahu od minula.

24.11.2017 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

To byla první kniha od K. Čapka, kterou jsem přečetl. A od té doby na něj nedám dopustit. Četl jsem snad všechno co napsal... Tento román překračuje hranice žánrů literatury. Najdete tu všechno. V době kdy jsem to četl poprvé jsem byl úplně pohlcen a něco tak napínavého jsem do té doby nečetl.

18.11.2017 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Jasně není to SL. Je to krimi s postavami jeho knih. Není to špatné, ale ani super kniha, po které by lidi šíleli a stáli na ni frontu. Jen mi připadalo, že z Lisbet udělal superwoman, z její ségry ještě větší a nakonec byli všechny postavy skvělé až k nesnesení... I když četlo se to celkem dobře a na dlouhé zimní večery... proč ne.

15.11.2017 2 z 5