A uzřela oslice anděla

"A uzřela oslice anděla" je neskutečně zvláštním příběhem a vypovídá o nedozírné autorově fantazii. V úvodu knihy hlavní hrdina začíná příběh autentickým popisem vlastního porodu a postupně rozkrývá své genealogické vztahy s lidmi, pro které je slovo "šílení", málo šílené. Popisuje prostředí svého dětství, z nějž by nevyšel s kouskem zdravého rozumu ani Svatý otec. Hlavní osa příběhu nás vede světem, ve kterém nic a nikdo není normální, světem, který každého stáhne až na dno. „Dno“ ovšem neznamená, že se lze jen tak odrazit a stoupat ke slunným zítřkům. Na dně totiž bývají nejsilnější spodní proudy a nejstrašlivější příšery, na které se člověk nikde dříve nemohl připravit. Nick Cave v „ A uzřela oslice anděla“ ovšem nepopisuje žádnou pohádku, ve které vystupují jakási strašidla a bubáci.Tento „sestup“ se odehrává čistě v člověku a je pouze o lidech a o jejich „schopnostech“. Za zmínku také stojí jazyk, jaký Nick Cave vkládá do svého románu. Způsob mluvy a jakási psychologická podbarvenost hovoří o zcela jasné představě o čem píše. Jeho fantazie jsou zcela jistě svým způsobem „prožité“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/2704/a-uzrela-oslice-andela-2704.jpg 4.4471
Vydáno:, Argo

And the Ass Saw the Angel (1989)

Kniha A uzřela oslice anděla

zimela

Tělesný, krutý, živlům ohně, krve a bahna se voddávající třeštění australskýho vidláka (myslim jako autora, víte co) na dřevotřískovym kříži - formálně uhrančivý, ve výsledku únavný a žánrově ouplně minutý, páč na drámo moc lacný a na prču moc dramatický...že byste zas ale vod samý nudy museli topit krtky v plechovce ředidla, tak to taky né.

Jak povdám, víte co, tři, no.

Johule

Neskutečně silná knížka, ovšem v závislosti na tom, v jakém rozpoložení ji člověk čte a kým vůbec je a s čím se potýká. Na poprvé mi přišla dobrá, ale nějak se mnou nerezonovala a drastické a kruté výjevy pro mě byly příliš děsivé a nezkousnutelné. Při čtení o šest let později, už více seznámená i s Nickovou hudební tvorbou, si mě knížka podmanila. Fantastický jazyk a kruté, ale zároveň i určitým způsobem velmi citlivé líčení života naprostého vyvrhele se mi dostalo hluboko pod kůži. Prostě Nick Cave - temný, děsivý, podmanivě geniální... a schopný popsat veškerou temnotu hlubin lidského nevědomí a šílenství...

martunka

Netvrdím, že je to úplně zásadní dílo, ale mě to bavilo číst! Uznávám, tohle se Nickovi fakt povedlo!

Kovářskej

Asi tak. Jinak bude člověk na tohle dílko pohlížet v rebelantských 18ti a jinak po čtyřicítce. Když jsem to četl já, bylo to pro mě něco nepoznaného, nevšedního. Jazyk , kterým Cave všechno popisuje jen umocnil smrdutost bahna v němž se vše odehrává...Patří to k tomu. Jo, je to depresivní, temné, ale to byl Nickův záměr a myslím si, že to co chtěl, se mu povedlo.

AlčaH

Tahle kniha mi prostě nesedla. Když jsem ji dočetla, cítila jsem se, jak kdybych se právě probrala z nějakého drogového psycho rauše... Možná jí dám někdy v budoucnu ještě šanci a své hodnocení změním, ale zatím fakt ne-e...

Raulik

Nemá význam psát k této knize nějaký komentář, ten si musí udělat každý čtenář sám až po samotném přečtení. Asi žádná kniha ve mně nevyvolala tak rozpolcené pocity a nutkání přemýšlet o "zlu" samotném.

rabor
02.12.2018

Tahle kniha je jako dívat se na nějaký Troškúv vesnický film se zvukovou kulisou nějaké řevuhojné sračkozvratko dekadentní metalové skupiny a načichaný toulenem se pokoušet, vyřezat si střepem od láhve likérky drak do čela krucifix. Zjevně je dost lidí kterým se to líbí, a mě překvapuje, že mě to pořád překvapuje.

konstelanski
12.09.2018

Ještě jsem snad z žádné knihy neměl tak rozporuplné pocity jako z téhle.

Je psána snad až překvapivě poeticky, což zřejmě pramení jak z Caveova hudebnického řemesla, tak stavu autorovy mysli, bohužel, v kontrastu s obsahem se její kouzlo jaksi ztrácí a utápí v nekonečných popisech zla, špíny, smrti a samoúčelné zvrácenosti. Ačkoli temnotu v knihách potkávám velice rád, v tomto případě působí nechutně pouze kniha sama, zatímco celej ten podivnej zmatenej příběh nepříběh se člověka zdánlivě vůbec nijak nedotkne.

Přál jsem si, aby to utrpení už konečně skončilo nicméně nelze jedním dechem nedodat, že se jednalo o ojedinělou a docela zajímavou čtenářskou zkušenost.